Realizari 2013

Avioane - de la biplane la supersonice, civile sau militare, elicoptere si orice alta "zburatoare".

Realizari 2013

Postby Mihai Cimpean » Wed May 14, 2014 1:12 pm

Primul terminat in 2013 este un Lippisch P.13 de la PM Model. Ales ca sa ma relaxez un pic , insa n-am scapat de stres.I-am facut un cockpit, am mai adaugat stiren -sa se potriveasca cupola , si cam atat.Vopsit insa cu duza bulita .
Image
Image
Image
Image
Image
Image
User avatar
Mihai Cimpean
Vexilifer
 
Posts: 224
Joined: Thu Jan 17, 2013 9:51 am

Re: Realizari 2013

Postby Mihai Cimpean » Wed May 14, 2014 1:25 pm

Legato Reggiane Re.2000 Heja. Un kit aiurea.Munca,munca si iar munca. In mod clar numai pentru modelisti experimentati . Total aiurea.Decaluri , tabla ultracasanta.
Image
Image
Image
Image
User avatar
Mihai Cimpean
Vexilifer
 
Posts: 224
Joined: Thu Jan 17, 2013 9:51 am

Re: Realizari 2013

Postby Mihai Cimpean » Wed May 14, 2014 1:33 pm

Avis Bf-109 D-1. Un kit scump si prost. Un cockpit finutz , si cam atat. Nu se potriveste de loc pe nicaieri. Ba chiar si lipsa plastic-turnare imperfecta- in unele locuri. Avantaje: caleste nervii pe bani multi. Doar pentru avansati ! Ca si la Reggiane , un set de decaluri ar prinde bine , ca si astea-s tzepene rau...
Image
Image
Image
Image
Image
Image
User avatar
Mihai Cimpean
Vexilifer
 
Posts: 224
Joined: Thu Jan 17, 2013 9:51 am

Re: Realizari 2013

Postby Mihai Cimpean » Wed May 14, 2014 1:38 pm

Academy Mustang P-51 Foto. Un kit bunisor , facut destul de rapid , insa ceva , ceva nu-i bine la el . Pana acum , cu Mustangurile n-am noroc... si nici cu pozatul.....
Image
Image
Image
Image
Image
Image
User avatar
Mihai Cimpean
Vexilifer
 
Posts: 224
Joined: Thu Jan 17, 2013 9:51 am

Re: Realizari 2013

Postby Mihai Cimpean » Wed May 14, 2014 1:52 pm

Zvezda Yak-3.Snap-kit . Adica se imbina singur , fara lipici . Si asa si este . O cabina frumusica foc , potriveala la fix . Ce mai , vis nu alta. Dar.. tre sa-si vare cineva coada.. Am hotarat sa-l fac rusesc intr-o schema de vopsire unghiulara. Asta dupa ce l-am tot refuzat pe Ovidiu , care ma batea la cap sa-l fac francez. Dupa ce l-am vopsit si i-am pus decalurile ,mi-am dat seama de uriasa putere de convingere a susnumitului , realizand ca pusesem decalurile pentru francez. Tot pomenind de sfinti , i-am indulcit unghiurile la schema de camuflaj si i-am facut cu chiu-cu-vai cele 4 culori de pe coafa elicei....si un mic mecanism la trapele trenului de aterizare , si o statie radio.
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
User avatar
Mihai Cimpean
Vexilifer
 
Posts: 224
Joined: Thu Jan 17, 2013 9:51 am

Re: Realizari 2013

Postby Mihai Cimpean » Wed May 14, 2014 2:00 pm

Hasegawa Ki-44 Shoki . Un kit super. Potriveala la marele fix. Doar cabina-i cam goala ( asa ca am facut-o ), si locasul trenului de aterizare cam gresit. A mers super , chiar daca metalizarea nu mi-a reusit.
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Ca cam atat in 2013....
User avatar
Mihai Cimpean
Vexilifer
 
Posts: 224
Joined: Thu Jan 17, 2013 9:51 am

Re: Realizari 2013

Postby Olaf The Viking » Wed May 14, 2014 3:37 pm

Bre, da' unde le-ai tinut pana acum?

"Si sa le spui tuturor din sat ca acolo unde te-a scuipat Cartula te-a pupat Olaf si ti-a sters rusinea."
Dumnezeu e de partea tuturor, si, daca ne uitam de-a lungul istoriei, vedem ca e de partea celor cu mai multi bani si armate mai mari.
Intai da cu toporul si pe urma intreaba ce a vrut.
Da, poti da un click si pe machete.ro si sa iti iei ceva "dragut". Am nevoie de bani.
User avatar
Olaf The Viking
Imperator
 
Posts: 2208
Joined: Wed Jan 09, 2013 3:04 pm
Location: Bucuresti
Prenume si nume: Alexandru Dumitrescu

Re: Realizari 2013

Postby Nicu Mihai » Fri May 16, 2014 1:57 am

Si cica nu faci, nu te vede, nu te aude lumea! Dupa care scoti ditai escadrila din maneca (incepi sa semeni cu Edi!).
Ca tot ai ridicat mingea la fileu, cum ai facut metalizarea la Shoki? Mi-a sugerat si mie Tibi o reteta buna, dar nu dau inca de un spray metalic de la Tamyia.
Putin cam exagerata uzura in zona cuplarii aripilor la fuselaj!
Si Mustangul lasa impresia unei prafuiri, cumva un stat subtire de ceva (ce ai folosit?) suflat usor dupa?
Mie-mi place cum l-ai scos.
Iar atele le-ai facut cu niscaiva EZ-Line? Am primit si eu recent, din Anglia, niste mostre. Jos palaria,am scapat de o grija! Ciudatenia nemteasca printre preferatele mele.
Bravo Misule, pastreza ritmul, incapatanare e, pasiune ai, ce-ti mai lipseste?
User avatar
Nicu Mihai
Pilus prior
 
Posts: 738
Joined: Mon Jan 28, 2013 2:40 pm

Re: Realizari 2013

Postby Bill » Fri May 16, 2014 9:46 am

Faine toate Misule, cu un plus pentru Ki-44 si Reggiane unde petele ti-au iesit magistral.
Observ o tendinta sa le uzezi/murdaresti un pic prea tare, eu zic ca cel mai bine este sa incerci treptat tehnicile de uzura/murdarire/prafuire de la mai putin la mai mult, in felul asta vei fi mult mai sigur pe tine cand vine vremea de perversitati modelistice agravante :smiley-laughing021:
Bravos pentru mana buna, perseverenta si dorinta de detaliere atunci cand kitul nu ofera mult. Porgresezi de la an la an, felicitari.
Spor,
BIll :crazy_pilot:
"Anybody can criticize what others create, but few can create something worth criticizing. To put it differently, an ounce of creativity is worth a pound of criticism "
Unknown free minded thinker - Jerry Catanescu

User avatar
Bill
Procurator
 
Posts: 889
Joined: Sun Jan 13, 2013 12:09 am
Location: Cluj Napoca
Prenume si nume: Tudor Nicorici

Re: Realizari 2013

Postby Mihai Cimpean » Fri May 16, 2014 7:11 pm

Nicule mersi tare mult de aprecieri. La Ki-44 am vrut sa fac o metalizare " clasica" , adica suflat aluminiu , apoi kaki urmat de un chipping. Am mascat aluminiul de la MM ( dat in prealabil cu Future apoi vopsit kaki) si am incercat sa iau mastile jos: s-a jupuit vopseaua cu futurele si cu aluminiul de nu-mi venea sa cred.Asa ca am renuntat (temporar) la metoda asta si i-am dat cu Revell si creion la modul vartos , ca sa aiba...
Mustangul l-am dat cu Tamyia Buff , daca tot nu mi-a prea placut cum a iesit , macar m-am jucat putzin cu buff-ul ....
Antenele le-am inlocuit cu ceva similar EZ Line , de la Pavel.Se fixeaza mai greutz , dar e alta viata...
User avatar
Mihai Cimpean
Vexilifer
 
Posts: 224
Joined: Thu Jan 17, 2013 9:51 am

Next

Return to Aero

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 3 guests

cron