Pilatus PC-6 B2/H4 Turbo Porter

Avioane - de la biplane la supersonice, civile sau militare, elicoptere si orice alta "zburatoare".

Re: Pilatus PC-6 B2/H4 Turbo Porter

Postby alexelu_marinelu » Sun Oct 12, 2014 2:33 pm

Si eu iti doresc acelasi lucru, Bill-ule.
Desi pot genera probleme suplimentare la imbinari, kit-urile astea care au tavan separat la cabina se apropie ceva mai mult de adevar.
Salve (ca spor ti-am urat deja)!
User avatar
alexelu_marinelu
Aquilifer
 
Posts: 355
Joined: Sun Jan 13, 2013 7:07 pm
Prenume si nume: Alexandru Croitoru

Re: Pilatus PC-6 B2/H4 Turbo Porter

Postby Olaf The Viking » Mon Oct 13, 2014 6:16 pm

Bill wrote: Daca vedeti un iz de Luftwaffe pe la ele, sa va faceti ca nu vedeti


Mi se parea mie ceva cunoscut dar nu stiam de unde. :smiley-laughing021:
Spor la slefuit si scuipat.

"Si sa le spui tuturor din sat ca acolo unde te-a scuipat Cartula te-a pupat Olaf si ti-a sters rusinea."
Dumnezeu e de partea tuturor, si, daca ne uitam de-a lungul istoriei, vedem ca e de partea celor cu mai multi bani si armate mai mari.
Intai da cu toporul si pe urma intreaba ce a vrut.
Da, poti da un click si pe machete.ro si sa iti iei ceva "dragut". Am nevoie de bani.
User avatar
Olaf The Viking
Imperator
 
Posts: 2208
Joined: Wed Jan 09, 2013 3:04 pm
Location: Bucuresti
Prenume si nume: Alexandru Dumitrescu

Re: Pilatus PC-6 B2/H4 Turbo Porter

Postby Bill » Tue Nov 18, 2014 6:59 pm

Serus,
Din ciclu'(vine o data pe luna :smiley-laughing021: ) postez ce am mai lucrat, dar lungile ore de truda la slefuit nu se vad in poze :dash2:
Image
Plan general cu botul pus si flotoarele finisate si lipite cu traversele principale.
Apoi prin plan cu interiorul, peste va veni usa:
Image
Si partea cu usile gata lipite:
Image
Cam atat pe azi, ar urma sa inchid tot sa macehez geamruiel si sa lipesc planele.
Spor,
Bill :crazy_pilot:
"Anybody can criticize what others create, but few can create something worth criticizing. To put it differently, an ounce of creativity is worth a pound of criticism "
Unknown free minded thinker - Jerry Catanescu

User avatar
Bill
Procurator
 
Posts: 889
Joined: Sun Jan 13, 2013 12:09 am
Location: Cluj Napoca
Prenume si nume: Tudor Nicorici

Re: Pilatus PC-6 B2/H4 Turbo Porter

Postby Olaf The Viking » Thu Nov 20, 2014 10:02 am

Ce chit folosesti?

"Si sa le spui tuturor din sat ca acolo unde te-a scuipat Cartula te-a pupat Olaf si ti-a sters rusinea."
Dumnezeu e de partea tuturor, si, daca ne uitam de-a lungul istoriei, vedem ca e de partea celor cu mai multi bani si armate mai mari.
Intai da cu toporul si pe urma intreaba ce a vrut.
Da, poti da un click si pe machete.ro si sa iti iei ceva "dragut". Am nevoie de bani.
User avatar
Olaf The Viking
Imperator
 
Posts: 2208
Joined: Wed Jan 09, 2013 3:04 pm
Location: Bucuresti
Prenume si nume: Alexandru Dumitrescu

Re: Pilatus PC-6 B2/H4 Turbo Porter

Postby Bill » Thu Nov 20, 2014 6:02 pm

Salve,
Pentru umplere Deluxe Perfect Plastic Putty de departe cel mai bun chit de umplere pe care l-am folosit vreodata:
http://www.armorama.com/modules.php?op=modload&name=Reviews&file=index&req=showcontent&id=8468
Finisarile(adica cel gri din poze) sunt Mr Surfacer de 500 si 1200 ulterior)
Spor,
Bill :crazy_pilot:
"Anybody can criticize what others create, but few can create something worth criticizing. To put it differently, an ounce of creativity is worth a pound of criticism "
Unknown free minded thinker - Jerry Catanescu

User avatar
Bill
Procurator
 
Posts: 889
Joined: Sun Jan 13, 2013 12:09 am
Location: Cluj Napoca
Prenume si nume: Tudor Nicorici

Re: Pilatus PC-6 B2/H4 Turbo Porter

Postby Cristian Marin » Thu Nov 20, 2014 8:19 pm

Arata bine rau!
Image
User avatar
Cristian Marin
Imaginifer
 
Posts: 193
Joined: Wed Jun 26, 2013 10:09 am
Location: BUCURESTI

Re: Pilatus PC-6 B2/H4 Turbo Porter

Postby Bill » Sun Dec 07, 2014 9:29 pm

Multam fain Cristi !
Si acum ultimele progrese, dupa stratul de primer si slefuiri multiple am dat un preshading cu un gri neutru:
Image
Si burtica:
Image
Urmeaza vopsirea cu alb a flotoarelor , apoi griul pe portiunea de sus si Future. Am decis sa le vopsesc si pun decaluri separat pentru ca manipularea cu flotoarele e grea, fiind grele si plasticul moale. Si montez flotoarele la fuselaj dupa ce ambele sunt vopsite si cu decaluri.
Spor,
Bill :crazy_pilot:
"Anybody can criticize what others create, but few can create something worth criticizing. To put it differently, an ounce of creativity is worth a pound of criticism "
Unknown free minded thinker - Jerry Catanescu

User avatar
Bill
Procurator
 
Posts: 889
Joined: Sun Jan 13, 2013 12:09 am
Location: Cluj Napoca
Prenume si nume: Tudor Nicorici

Re: Pilatus PC-6 B2/H4 Turbo Porter

Postby Tibi Keresztely » Mon Dec 08, 2014 3:09 pm

Arata foarte fain Bill! Astept sa vad noi progresse! :drinks:
User avatar
Tibi Keresztely
Cornicen
 
Posts: 106
Joined: Tue Jan 15, 2013 1:19 am

Re: Pilatus PC-6 B2/H4 Turbo Porter

Postby Bill » Wed Dec 10, 2014 12:09 pm

Multam Tibi !
Am terminat de montat carutul(flotoarele cu roti): am pus decalurile, am vopsit partea gri de sus si partea de cauciuc din varfuri, montat rotile si mai am la el doar de facut niscaiva murdariri, spalari,etc:
Image
La elice mai am de suflat o banda alba sub virfurile deja albe, iar montantii sunt vopsiti si lacuiti cu Future.
Dar, ramolit fiind am ramas fara alb Tamiya din spray, credeam ca am mai mult dar era aproape gol. Asa ca am dat un strat superficial pe avion si astept sa primesc alt alb de la herr Tibi si urmeaza sa-mi si cumpar Tamiya. Cam asa arata acum, in asteptarea incaruntirii totale :jester:
Image
Spor,
Bill :crazy_pilot:
"Anybody can criticize what others create, but few can create something worth criticizing. To put it differently, an ounce of creativity is worth a pound of criticism "
Unknown free minded thinker - Jerry Catanescu

User avatar
Bill
Procurator
 
Posts: 889
Joined: Sun Jan 13, 2013 12:09 am
Location: Cluj Napoca
Prenume si nume: Tudor Nicorici

Re: Pilatus PC-6 B2/H4 Turbo Porter

Postby Bill » Tue Dec 23, 2014 10:26 pm

Ho, ho, ho, ho !
Dupa multe straturi de alb si slefuiri minore unde se vedeau asperitati/impuritati am suflat cu Future peste tot. Apoi, observand(inca) o gafa Roden la inmatriculare, am mascat si pregatit de vopsire pentru portiunea neagra antireflex din fata parbrizului. In instructiunile de vopsire ale kitului nimic.... inexplicabila greseala, in TOATE pozele se vede clar. In fine, fusereala ucraineana :dash2:
Image
Craciun fericit tuturor !
Si spor,
Bill :crazy_pilot:
"Anybody can criticize what others create, but few can create something worth criticizing. To put it differently, an ounce of creativity is worth a pound of criticism "
Unknown free minded thinker - Jerry Catanescu

User avatar
Bill
Procurator
 
Posts: 889
Joined: Sun Jan 13, 2013 12:09 am
Location: Cluj Napoca
Prenume si nume: Tudor Nicorici

PreviousNext

Return to Aero

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 8 guests

cron