Arado 234 B-2/N "Nachitgall", 1/48 Hasegawa

Avioane - de la biplane la supersonice, civile sau militare, elicoptere si orice alta "zburatoare".

Re: Arado 234 B-2/N "Nachitgall", 1/48 Hasegawa

Postby alexelu_marinelu » Sun Oct 11, 2015 11:54 am

Ai grija, Bill-ule, ca la cat de rablagiti suntem, nu prea trebuie neglijata nicio avarie, oricat de minora ar parea.
De partea pozitiva, arata superb reactorul tau. Sa nu uiti sa lipesti capetele baretelor de la paloniere.
Sanatate!
User avatar
alexelu_marinelu
Aquilifer
 
Posts: 355
Joined: Sun Jan 13, 2013 7:07 pm
Prenume si nume: Alexandru Croitoru

Re: Arado 234 B-2/N "Nachitgall", 1/48 Hasegawa

Postby Bill » Sun Oct 11, 2015 5:07 pm

Multumesc Alex, sa fim sanatosi cu totii !
Am sa lipesc baretele, multumesc de atentionare.
Crunta dezamagire acum cand am observat ca motorul de raso=ina e mai mic si nu-l pot folosi. Le-am si scris un mesaj razboinic celor de la Quickboost, si le-am zis ca sunt dezamagit de produsul lor.
Image
In poza motorul din kit si cel rasinos. M-am tot gandit cum as putea sa rezolv dar si locasul ce vine pe aripa inferioara e mai mic, practic nu am cum sa o pun in pozitia buna....
Mai vad ce fac, dar probabil fac motoarele kitului adica ambele inchise... :cray2:
Spor,
Bill :crazy_pilot:
"Anybody can criticize what others create, but few can create something worth criticizing. To put it differently, an ounce of creativity is worth a pound of criticism "
Unknown free minded thinker - Jerry Catanescu

User avatar
Bill
Procurator
 
Posts: 889
Joined: Sun Jan 13, 2013 12:09 am
Location: Cluj Napoca
Prenume si nume: Tudor Nicorici

Re: Arado 234 B-2/N "Nachitgall", 1/48 Hasegawa

Postby Bill » Wed Oct 14, 2015 8:57 pm

Salve,
Am cioplit rasina Qucikboost in ideea sa o introduc in carcasa motorului data de kit. Apoi am taiat cu grija capacele(care mai vin taiate in doua). In poza de sus se vedce rezultatul. In poza de jos, botul vopsit si mascat, rotile si capacele trenului din PE:
Image
Spor,
Bill :crazy_pilot:
"Anybody can criticize what others create, but few can create something worth criticizing. To put it differently, an ounce of creativity is worth a pound of criticism "
Unknown free minded thinker - Jerry Catanescu

User avatar
Bill
Procurator
 
Posts: 889
Joined: Sun Jan 13, 2013 12:09 am
Location: Cluj Napoca
Prenume si nume: Tudor Nicorici

Re: Arado 234 B-2/N "Nachitgall", 1/48 Hasegawa

Postby alexelu_marinelu » Thu Oct 15, 2015 11:19 pm

Bill wrote:Multumesc Alex, sa fim sanatosi cu totii !
... am observat ca motorul de raso=ina e mai mic si nu-l pot folosi. Le-am si scris un mesaj razboinic celor de la Quickboost, si le-am zis ca sunt dezamagit de produsul lor...
Bill :crazy_pilot:

Treaba asta parea mai nashpa decat pneumonia... :skull:
Pana la urma, se pare ca ai gasit solutia salvatoare.
Spor!
User avatar
alexelu_marinelu
Aquilifer
 
Posts: 355
Joined: Sun Jan 13, 2013 7:07 pm
Prenume si nume: Alexandru Croitoru

Re: Arado 234 B-2/N "Nachitgall", 1/48 Hasegawa

Postby Bill » Wed Nov 18, 2015 10:24 pm

Salve,
Continuare.....
Cutiile parasutelor pregatite de vopsire cu Dark Aluminium AK, si partile panzate vopsite deja cu un tan. Curelele sunt inca pa cadru si vopsite cu un deck:
Image
In continuare motorul vederi laterale. I-am adaugat cateva cabluri/conducte:
Image
Capacele de la motoare, vopsite si cu spalari intense. Mai vine ceva metalizat, probabil un filtru:
Image
Si botul inainte de impreunare :-)
Image
Ma apropii de vopsiri....youpeeeee.....
Spor,
Bill :crazy_pilot:
"Anybody can criticize what others create, but few can create something worth criticizing. To put it differently, an ounce of creativity is worth a pound of criticism "
Unknown free minded thinker - Jerry Catanescu

User avatar
Bill
Procurator
 
Posts: 889
Joined: Sun Jan 13, 2013 12:09 am
Location: Cluj Napoca
Prenume si nume: Tudor Nicorici

Re: Arado 234 B-2/N "Nachitgall", 1/48 Hasegawa

Postby Olaf The Viking » Tue Nov 24, 2015 11:23 pm

Arata bine. Sunt curios la final cat o sa se mai vada din matele alea cu care te-ai chinuit.

"Si sa le spui tuturor din sat ca acolo unde te-a scuipat Cartula te-a pupat Olaf si ti-a sters rusinea."
Dumnezeu e de partea tuturor, si, daca ne uitam de-a lungul istoriei, vedem ca e de partea celor cu mai multi bani si armate mai mari.
Intai da cu toporul si pe urma intreaba ce a vrut.
Da, poti da un click si pe machete.ro si sa iti iei ceva "dragut". Am nevoie de bani.
User avatar
Olaf The Viking
Imperator
 
Posts: 2208
Joined: Wed Jan 09, 2013 3:04 pm
Location: Bucuresti
Prenume si nume: Alexandru Dumitrescu

Re: Arado 234 B-2/N "Nachitgall", 1/48 Hasegawa

Postby Nicu Mihai » Mon Dec 21, 2015 3:15 pm

Ca de obicei, o plăcere să te urmărească omul! Mulţam pentru detalieri, arată tot mai bine proiectul tău.
Să ai spor şi timp, mai ales acum, de sărbători!
Nicu
User avatar
Nicu Mihai
Pilus prior
 
Posts: 738
Joined: Mon Jan 28, 2013 2:40 pm

Re: Arado 234 B-2/N "Nachitgall", 1/48 Hasegawa

Postby Bill » Sun Jan 10, 2016 7:27 pm

Dupa indelungi slefuiri si usoare urme de Surfacer 1500 am vopsit fuselajul cu negru suprafetele inferioare si cu RLM76 cele superioare si jumatate din laterale. Urmeaza petele de RLM 75 ceea ce e o lucrare mai ampla si ar fi bine sa fie facute deodata. Asa ca am dat un strat de Future si astept momentul potrivit:
burtica neagra:
Image
si suprafata superioare, in poza se mai vad motoarele care sunt gata, parasutele, botul si rezervoarele suplimentare + corpul mitralierelor de pe ventral:
Image
To be continued(hopefully this month ;-))))
Spor,
Bill :crazy_pilot:
"Anybody can criticize what others create, but few can create something worth criticizing. To put it differently, an ounce of creativity is worth a pound of criticism "
Unknown free minded thinker - Jerry Catanescu

User avatar
Bill
Procurator
 
Posts: 889
Joined: Sun Jan 13, 2013 12:09 am
Location: Cluj Napoca
Prenume si nume: Tudor Nicorici

Re: Arado 234 B-2/N "Nachitgall", 1/48 Hasegawa

Postby Bill » Tue Mar 08, 2016 9:54 pm

Salut,
Cu petele facute cu aerograful:
Image
si inca doua poze dupa ce am dat un fading cu gri foarte diluat, lac lucios, decaluri si iar lac lucios.
Apare si trenul montat:
Image
Image
Urmeaza washul !
Spor,
Bill :crazy_pilot:
"Anybody can criticize what others create, but few can create something worth criticizing. To put it differently, an ounce of creativity is worth a pound of criticism "
Unknown free minded thinker - Jerry Catanescu

User avatar
Bill
Procurator
 
Posts: 889
Joined: Sun Jan 13, 2013 12:09 am
Location: Cluj Napoca
Prenume si nume: Tudor Nicorici

Re: Arado 234 B-2/N "Nachitgall", 1/48 Hasegawa

Postby Bill » Sun Apr 03, 2016 5:43 pm

Ahoe,
Si dupa o lupta de aproape un an(inforator de putin chef am avut, foarteee mult a durat)
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Capitol inchis, voi face o baza minimala cu capacele din fata ale motorului si doua lazi, asta pentru prezentarea pt Moson :paladin:
Spor,
Bill :crazy_pilot:
"Anybody can criticize what others create, but few can create something worth criticizing. To put it differently, an ounce of creativity is worth a pound of criticism "
Unknown free minded thinker - Jerry Catanescu

User avatar
Bill
Procurator
 
Posts: 889
Joined: Sun Jan 13, 2013 12:09 am
Location: Cluj Napoca
Prenume si nume: Tudor Nicorici

PreviousNext

Return to Aero

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest

cron