Moson Show 2019

Informatii si poze despre expozitii si evenimente modelistice sau legate de modelism.

Moson Show 2019

Postby alexie » Mon Feb 04, 2019 12:55 pm

moson.jpg
CELMAICEL

Și anul acesta se desfășoară acest mega eveniment machetistic și după 2 (doi) ani de post negru, zvonerii și răspândacii au lansat bomba:

7Zdz8D0.jpg
CELMAICEL dar modest


Toate informațiile importante sunt accesibile și în limba română pe siteul oficial (100% prin grija lui Tibi, cred) iar data de înscriere online debutează din 27 martie 2019. Mai era ceva important...aaaa, da !
Din păcate pentru mica noastră comunitate, îmi amintesc zecile de postări pătimașe (ce paronim interesant) din timpurile străvechi, pică egzact de :happy_easter: ortodox. :cray2:
Categoric au prins frică de Magneto & Co`!

Image
„Orice intrus va fi tratat cu o răceală demnă. Astfel încât să înțeleagă și cel mai nesimțit că prezența lui este inoportună.”
Directorul Dumitru – Operațiunea Monstrul

"Sunt unii oameni care-şi închipuie ca un ucigaş trebuie să fie mereu şi în toate împrejurările numai ucigaş. În realitate e de ajuns dacă e numai din când în când criminal - şi numai o mică latură a fiinţei sale..."
E.M.Remarque

https://alexiehobby.blogspot.com/
https://hobbyban.blogspot.com/
User avatar
alexie
Imperator
 
Posts: 2540
Joined: Thu Jan 10, 2013 11:01 pm
Location: Constanța - Romania
Prenume si nume: Lucian Milosan

Re: Moson Show 2019

Postby alexie » Sat May 11, 2019 4:28 pm

MOSONSHOW 2019

Dacă ar fi să rememberez ultima vizită la MosonShow aș băga hashtag tren & hashtag 2016.


xxxxxxx Atunci când am trecut de la „cochetez cu ideea” la „trebuie musai” am zis să plusez pentru a crea un plus de presiune, l-am sunat pe „HU Travel” dar am aflat cu durere că Bill nem 2019. Ulterior l-am contactat pe Tibi și am aflat că am prins ultimul tren (la figurat).

xxxxxxxCu o săptămână înainte de marea călătorie reușesc să fac o rezervare la autocarul Funny, Cța 22.45 – Sighișoara 07.45 (ruta Mangalia – Cluj Napoca, pe care am avut onoarea să mai călătoresc de 2-3 ori), variantă ce pare mai comodă decât deplasarea la București și de acolo copilot la TonyS până la Sighișoara. Oricum ruta de retur este compromisă deoarece fiind Paștele ortodox pe 27-28 nu mișcă nimic iar pe 29 mișcă timid.

ImageImage

xxxxxxxDin motive care îmi scapă înscrierea online la MMS a fost posibilă abia după data de 27 martie, așa că m-am înscris (cu greu, în sensul că am tot amânat din varii motive) pe 18 aprilie. Din cauză de program încărcat și lipsa unui stimulent (adică „n-am lucrat nimic pentru prestigiosul eveniment” sâc!) parcă nici n-am savurat preludiul (în cazul în care a fost așa ceva), totul a fost lăsat până în ultima clipă. La bagaj am anexat aparatul foto dar și punguța cu monede, că o altă pasiune, la care sunt la fel de dibaci, este colecționarea de monede moderne, așa încât la fiecare ieșeală dublurile de euro și forinți se amestecă într-un săculeț de 300-400 grame (poate veteranii își mai amintesc anii 2010-2012 când umblam cu tabele și la fiecare popas , solicitam să prezinte măruntul pentru control).
xxxxxxx În acest an bagajul machetistic a fost cu oarece suspans, primo că abia de am găsit o cutie 40/40cm și secundo am riscat plasându-l pe transportul în comun, la cală. Bașca, nici roaming la purtător deoarece abonament minimalist, la unguri urma să semnalizez cu steaguri...stai că asta-i doar în secuime.
xxxxxxxA sosit și ziua de joi 25 aprilie 2019, după muncă m-am focusat pe încropirea bagajelor. Trebuie să recunosc faptul că încă sunt departe de perfecțiune dar consider că sunt pe drumul cel bun. Adică la mormanul de bagaj ce conține strictul necesar aplic Teorema lui Olaf (dacă nu o știi nu faci parte din publicul țintă al acestor cugetări) și astfel rezultă o movilă și o gâlmă (Bagajul Olaf), la movila rămasă repet TO și ignorând noua gâlmă rezultată, îndes movilița supraviețuitoare în rucsac.

xxxxxxxOra 21.55 ies pe ușă ca un ceas elvețian (adică rucsac în cârcă, cutie mare mâna stângă, cutie mică mâna dreaptă), în mod absolut specific RATC-ul apare letargic și debarc la autogară exact la 22.30 adică ora de îmbarcare recomandată dacă faci rezervare telefonică (cine este umblat știe că dacă dorești să descoperi o localitate, musai să petreci o noapte în autogară/gară ). Timpul trecea și nici un fel de mișcare exceptând faptul că pe peronul din stânga se pregătea un transport de carne către Istambul, am început să mă întreb dacă autogara mizerabilă de lângă gară (unde agonizam) este autogara Herli-Sof aka Autogara Sud ce apărea ca punct îmbarcare. Într-un final, apare bidiviul și din cele patru zări apar călătorii care, specific, o pun de o coadă, casierul ardelean deci Llecarud (antonimul de la iepuraș). Acced ultimul că trebuie să mă rup din rând ca să pun cutiile la cală, după ce restul lumii și-a pus acareturile. Cotizez fix 133 ron.
xxxxxxxÎi mulțumesc lui Dumnezeu că m-a călit pe naveta Constanța - Cernavodă și astfel mă pot izola în stupina de ardeleni debarcați, copii înțărcați de curând și pensionari guralivi. Ulterior aveam să aflu că traseul s-a schimbat (adică în tinerețe era prin Slobozia – Ploiești iar acum este Cernavoda - București -Ploiești) oricum ora două a.m. Autogara Filaret nu cred că ajuta regruparea în București.
xxxxxxx Sosesc mai devreme de 07.45, sunt așteptat la autogară, urmează o mică repartiție de machete (am împărtit bancheta cu miniona dioramă de-a lui Ortwin ... aia cu tancul Boc care face poc), apoi primul „Cioc” pe 2019 plus sandvișuri și cafea la Casa Keresztely.
tibi (1).jpg
Cauciucată

xxxxxxxDrumul decurge fără peripeții, iar în apropiere de graniță nu putem alimenta deoarece era o stație cu o singură pompă și un renumit CO2. Trecem rapid prin vamă fără a primi măcar o privire de la duetul româno maghiar, cu speranța că îl lăsăm în țară pe superbul meltean de la volanul superbului Mustang roșu , indignat maxim că nu ne-a putut depăși prin partea dreaptă.

xxxxxxx Drumurile ungurești așa cum le știți, neschimbate (nici îmbătrânit-ridate, nici întinerite de gropițe în obraji sau acneea de după băgat tevăraie perpendicular pe drum) deci rapide.
Undeva pe la ora 15.20 (Ungaria este pe un fus orar RO-1h și până la retur, a să folosesc ora gazdelor) am ajuns la destinație.
xxxxxxxCe pot să zic, după atâtea ore de ping-pong mă resimțeam, păi mingiuța de celuloid a fost când „aviație”, când „mașini” și deși aveam și eu scris în palmă ”Matiz- motorizare 1,2 litri”, respectiv „AN2 – 3,5m/s” nu a fost chip să prind un rever... poate la meciul de retur.

xxxxxxx Parcăm exact în fața sălii de sport, lume multă nenică. Gândul îmi zboară la 2012 când am descoperit că ne putem înscrie de vineri (împreună cu o mână de unguri și italieni), apoi prin 2014 Olaf deja era indispus că vinerea devenise aglomerată, comparativ cu amintirile mele ediția 2019 a fost ca la Clubul Pensionarilor când se dau pachete. Ulterior am fost înștiințați de Zsolt (Heisenberg de Miskolc) că înscrierile sunt posibile abia de la orele 16 dar ne-a dat un pont. Așa că mi-am pus machetele pe masă și numai bine s-a făcut timpul de plătit dările. Am prins o coadă sănătoasă dat cu tandemul Mariniac /Tudor timpul a trecut repede și cei 5 euro au intrat în visteria Mosonului primind la schimb un autocolant MMS 2019 și chitanța. Căci da n-am fost singuri români care apreciază acest eveniment modelistic.
Image

În baza fluturării plicului și a printului cu înscrierea, la altă masă, am primit plicul cu etichetele, etichete ce le-am plasat lângă machete.
ImageImageImage
xxxxxxx Ulterior m-am intersectat cu Tibi care pierduse timp prețios cu așezarea machetelor lui Ortwin și urma să se așeze la coadă. Scăpat de obligații, m-am scufundat într-o baie de mulțime și o ședință foto.
ImageImageImageImageImageImageImage

xxxxxxxLa intrarea în sala de sport pe două mese erau topuri de A4 cu pietroaie de râu pe post de prespapier, în ele se vorbea despre categoriile de concurs(vezi foto de mai sus) dar și „ordinul de împrăștiere” și harta, nu mică mi-a fost mirarea când am descoperit varianta în dulcele grai Eminescian.
ImageImage

xxxxxxx Lume multă, lume bună, la un moment dat m-am intersectat cu El Presidente Egresi Andras (care era însoțit), semn că a trecut cu bine peste seria de evenimente nefaste. Eu nu înțeleg o boabă de maghiară dar el zicea ceva de genul că se va revanșa pentru 2016 ... bănuiesc că tot Olaf o să fie intermediar. Am profitat de o piruietă și m-am fixat în peisaj (ștrumful din fieful dicotiledonatei arestate).
Image

xxxxxxxAm tot umblat de colo-colo ca o găină fără cap,cert este că mi-am dat seama care-mi v-a fi hashtagul pentru MMS 2019, ele este trei :

#Last day on Earth

Image


#Suita M.a.K a lui Alessandro Paletti

Image


#Taiwan Team

Image


xxxxxxx Ușor-ușor în ciuda surescitării, oboseala a început să-mi dea târcoale și după refacerea trioului ne-am îndreptat către Spar. La Spar dau să schimb bani, ea zice „Jó napot kívánok”, yo zic „Hâ?” ea repetă „Jó napot kívánok!” oarecum peiorativ , eu nevorbit de ceva vreme înțeleg clasicul „Nem tudom” ... în fine reușesc să schimb 400 ron. Apare TonyS și tanti își reia monologul, făcându-mă să mă întreb dacă era ceva iredentist – defetist în atitudinea ei sau era numai iredentist . În fine, ca de obicei m-am procopsit cu niște mega bancnote ca să mă simt sărac și vulnerabil. Paritatea 64 forint pentru 1 leu, deci cred că am pierdut 10 ron la această tranzacție ceea ce consider perfect convenabil, varianta fiind alergarea prin Oradea/ Arad etc. după case de schimb valutar sau comandă la OTP-ul din localitate.

Dar până una -alta vă invit să vizualizați ALBUMUL MMS 2019 - PARTEA I - diorame, oameni, locuri și diverse
https://photos.app.goo.gl/d4c3sky7ftX6X8ZH6

xxxxxxx Parcare cu fise, în apropierea Bisericii Luterane și tot în zonă am prânzit cina. La Gosser Vendeglo, am decis să mă poziționez cu spatele la „Monumentul Marii Uniri”


xxxxxxx Gulaș supă („Gulaș leveș”) – 1590 f, bere 650 f, palinca 1200 f iar siesta s-a făcut în drumul spre cazare. Localitate învecinată - Hegyeshalom la cca 15 Km, unde am ajuns în jur de ora 18.30. Hangița, o mamaie tare-n gură gen tănticile ce zdrăngănesc cheile pe litoral, ne-a făcut instuctajul și ne-a descusut privind viciile (dacă fumăm, dacă ocazional colecționăm suvenire de la gazde ... eu asta am înțeles, TonyS a dedus că trebuie să tundem gazonul ).
xxxxxxx Am completat într-un catastif tot felul de date de identificare și într-un final ne-a lăsat, primind 100 de euro pentru trei căciuli. Cameră mică cu trei paturi, două vestiare, trei noptiere, o masă, un frigider, microunde, patru prize și o baie. Întrucât nu a fost într-un anturaj predispus la studiu, am adormit la un nouă trecute fix.
xxxxxxx Bicicleta era galbenă .. de fapt dimineață aveam să aflu că este albastră și pensiunea se numește „Gyorgy Vendeghaz” care bănuiesc că se traduce ca „Peste 250 de euro poate că îți zâmbesc”
Image


xxxxxxx Deși fiecare dintre noi s-a străduit din răsputeri, cu greu trioul cumulat poate fi considerat sforăit. Adică dacă ar exista o Scară Sforăville noi am fi fost „Clopoței Mexicani” iar ȘtimNoiCine ceva „Cosași odihnindu-se în Carolina”. Apropo de rotopercuție : Se zice că în cursul nopții de sâmbătă, Tătuca s-a trezit deranjat fiind de colocatarii cehi care sărbătoreau în avans, în plin avânt revoluționar a fost sfredelit de privirea dezaprobator –ucigător-resemnată a lui Cartula și astfel s-a retras ușor în culcuș .... la scurt timp trimițându-și tancurile ca-n `68.
Apropo 2

Am observat că de când cu secolul vitezei, nimeni nu mai are răbdare, iar lipsa răbdării se aplică și pentru citirea textelor, mai ales în format digital așa că nu imi fac nici un fel de speranțe că cineva ar reuși să ajungă până pe aici. Numai bine să sheruiesc niște amintiri :
xxxxxxx În liceu aveam un profesor libidinos Bușulenga (se zvonea că este fratele academicianului Zoe Bușulenga, deci intangibil din acest motiv), profesor de „Economie Politică” la care nu treceai dacă nu dădeai dreptul. Respectivul, periodic dădea câte o lucrare de control la care inevitabil se dădea 3 și 4, cei care se achitau de dări primeau 9 și 10. Niciodată stimabilul nu citea lucrările, așa cum spuneam notele se dădeau dintr-un tabel, însă nu se cădea să dai foaia goală așa că pasionații de fotbal povesteau meciul, fetele ceva rețete de cozonac . Exact așa s-a ajuns acum, toți scriu verzi și uscate, nimeni nu citește și uneori se dă un like (echivalentul lui 9-10). Dar încă nu am terminat lucrarea: Revoluția m-a prins revoluționar de Cls.XII așa că și eu am fost unul dintre cei care i-au traș șuturi în fund nesimțitului, dar nici măcar acum povestea nu este gata și jur că este 100% adevăr. În 1992 mi-a fost furată Diploma de Bacalaureat (dacă aveți ocazia nu ratați nici această poveste) și am ajuns la liceu pentru un duplicat ... rahatul preda în continuare dar nu o să ghiciți ce materie preda (decât dacă nu urmăriți „Las Fierbinți” pe motiv de crudă realitate). Abia acum povestea se termină dar trebuie să mai vin cu o precizare și anume una din care să reiasă că „libidinos” a fost justificat utilizat. Precizare : profesorul Bușulenga atunci când își preda materia, obișnuia să își frece coaiele de colțul băncilor, de prefereat ocupate de fete dar nu musai.
xxxxxxx Și că tot m-am apucat să povestesc despre gatere și agonie : zicese că numele Dumitresču are mare rezonanță în Belgrad, recepționerul a găsit un sărman român ce dormea pe holuri învelit cu un ficus, atunci când a încercat să comunice cu el ....
https://youtu.be/x_-bRfH8hws

xxxxxxx Dimineața de sâmbătă, băieții au fost deosebit de amabili așa încât am trecut pe la monumentul din Parcul Memorial pentru o ședință foto (pentru detalii Revoluția maghiară 1956 ), apoi direct la expoziție.
tibi (3).jpg
1956


Nu ratați ALBUM MMS 2019 - PARTEA A II-a - Blindate și alte vehicule belicoase
https://photos.app.goo.gl/qFcZNcTxnhUSNQ8S7

xxxxxxx Aici deja era agitație maximă, sectorul din dreptul intrării era blocat cu garduri mobile, ceva gen poliția comunitară se ocupa de fluidizarea circulației (echipajele aveau să rămână până la închiderea evenimentului, asta ca să ne facem o idee despre anvergura evenimentului și implicarea autorităților) așa că am fost nevoiți să parcăm în dreptul fostei locații MMS. Știu sigur că la ora 10.30 nici măcar jumătate din parcelă nu reușisem să fotografiez când s-a epuizat acumulatorul și astfel cel puțin o jumătate de oră am stat pe bară, timp în care am făcut oarece poze cu telefonul (altă bombă tehnologică). Oricum pe holul unde m-am refugiat erau două bude (singurele de la parter, unde se desfășura expoziția), ambele încuiate (pentru VIP și staff) dar nimeni nu s-a deranjat să pună un rahat de anunț, în scurt timp devenisem expert în ghicirea tipologiei umane (unii rupeau ușa, alți se uitau jenați în jur etc.). O altă problemă era cea legată de camerele unde aveau loc demonstrațiile, nu știu ce se spunea la microfon dar lumea umbla căpiată pe holuri fără să existe un amărât de afiș, o săgeată ceva dar poate mă arunc cu critica și toate detaliile sunt în harta anexată mai sus.
ImageImageImage

xxxxxxx În preumblările mele am intersectat un al doilea grup de românași, Ionete și Florin, reprezentanți ai celor fără de frontiere, cu Alberto, cu Gianni, cu X, cu Y, cu Iotzo, cu karateca 1, karateca 2, apoi un reprentant tricolor infiltrat cumva pe segmentul vănzător (Vișan senior) , ulterior alți reprezentanți ai sexului tricolor : Pletilă &Co`, grupul revelației 2019 (Taiwan team) etc.
Taiwan.jpg
După 團隊 suntem noi


Nu ratați ALBUMUL MMS - PARTEA A III-a - Figurine
https://photos.app.goo.gl/kVgAp5vtUdxMHFwu9

Am uitat să menționez că în mod repetat m-am alimentat cu cofeină de la un Caimac –mobil, 350 forinți pentru o cafea lungă (când ziceam „Coșu kave” mă corecta „Cosu kave”, când ziceam „Cosu kave” ...).
Image


xxxxxxx Noua locație consider că este perfectă, că tot zicea Bill că prin relocare s-a pierdut din farmec, măcar din prisma faptului că poți să îți tragi sufletul într-un mod civilizat și în același timp să păstrezi contactul cu evenimentul. În vechea variantă, ca să stai jos trebuia să vânzezi un loc în curte, așa că deseori odihna era stresantă pentru buzunar, ficat sau stomac. Însă acum, cu zero lei nici nu mânci și nici nu bei. Că tot a venit vorba de mâncare, prânzul singurel la restaurantul Ambrozia, amenda 5190 forinți sosită la ora 13.45 zice : gulaș cu zdrențe (Marhaporkolt galuskaval, cu câte două puncte pe „o-uri”) , cafea, palinca și 2 beri draft. Pe drumul de retur, am fost indispus de faptul că nu mi-am făcut fotografiile obigatorii pe motiv de lipsă zeamă în acumulator.
Image

Bănuiesc că netul este plin cu filmulețe sau fotografii ce-l prezintă pe pianistul motorizat din Mosonmagyaróvár așa că n-are rost să mă bag și eu în seamă. Cum? Chiar sunt așa de multe cereri? O.k. fie, trecă de la mine către tine :


xxxxxxx A urmat încă o repriză de încărcat acumulatorul, timp în care mi-am făcut siesta, apoi m-am intersectat cu alt grup RO „Tătuca army” (Tătuca, 109, Cartula și Roger), grup venit pe calea aerului până la Viena (apropo începând cu 2019, din Viena există o variantă auto care pentru 20 euro te aduce până la expoziție ..de căutat un review pe temă, zic).

Dar să profit de acest moment de respiro și să strig catalogul :

Pletilă, Grădilă și A. Vișan
Tătuca, Roger, 109, Cartula (tuspatru exclusiv pentru aprovizionare)
Vișan senior
Mariniac și Tudor
Ionete și Florin
Tibi, TonyS și alexie

Posibil să mai fi fost dintre cei cunoscuți sau basarabeni sau români deveniți cetățeni maghiari sau alte variante, îmi cer scuze că nu i-am nominalizat. Cum la fel îmi cer scuze și celor enumerați în listă dacă le-am amestecat afinitățile, numele sau avatarele. Până una-alta câțiva i-am identificat în baza de date :
Cianu și Vișan
Image

Daniel și Liviu
Image

Tătuca și 109
Image

Tibi
Image

xxxxxxx Prin zona de la etaj destinată cumpărăturilor am tot trecut dar abia acum am considerat că este momentul să vizitez zona de shoping pentru care s-a rezervat o un corp de clădire separat. Vă rog să remarcați faptul că la intrare era un ditamai standul cu ustensile tăietor-înțepătoar-pigulitoare numai bune de macheteală (Magneto, pune frână că se dădea doar pe bani).
ImageImageImageImageImage
Oricum la etajul doi al magazinului am descoperit un experiment maghiar care să vină în sprijinul teoriei darwiniste, precum că peștele nevoit să părăsească apa a început a păși.




xxxxxxx Și apropo de expectativă, disponibilă în noua (pentru mine) locație, nu am putut să nu remarc energia pozitivă și buna dispoziție emanată de cei prezenți la eveniment, cei mai cei fiind fără discuție asiaticii care erau doar cu zâmbetul pe buze (chiar nu mă interesează divalgația din „Shogun” aia cu 6 fețe și trei inimi) și făcând notă discrepantă, evident : România pitorească. Nici nu trebuie să ai habar că există „limbaj corporal”, când vezi pe unul scanând mesele ca și cum ar fi la o degustare de căcat. Și cu ocazia asta să mai amintesc și faptul că Bogdan Ionete, a venit cu propunerea ca toți românii să stea grupați cu ocazia festivității de premiere. Nu agreez această idee și nici nu sunt de acord însă militez pentru faptul ca micile bisericuțe să fie reprezentate de un număr mare de enoriași așa încât să pară că sunt toți românii grupați. În fine să mai tragem o tură de sală și apoi o tură prin oraș pentru a bifa cele două fotografii obligatorii. Și că tot vă simt pasioinați de HUM (HU Mercurial) Spar : pâine, lapte, iuțeală și Red Bull 921 f
Image

Image


xxxxxxx Ulterior aveam să aflu că în cele din urmă ne-a orientat pentru o cină la Flamingo ( la intrarea în Hegyeshalom). Tătuca team a plecat mai devreme, Tibi prins cu jurizarea iar eu nem telefon, totuși pe la un șase am aterizat și noi la cina ce n-a fost tocmai de taină. Adică restaurantul este unul cu pretenții iar mesele noastre au fost extrem de vocale. Indiferent de părerile patriotice, vă garantez că oriunde pe cuprinsul patriei noastre o masă zgomotoasă în limba maghiară s-ar sfârși :
a. cu o sticlă spartă-n cap de un localnic
b. o atenționare grosolană a ospătarului (plus flegmele din porții la preț de caviar)
c. b și a
Așa cum spuneam atmosfera a fost plăcută, mâncarea bună și HUM acceptabil : bere (690 f) , gulaș cu găluște (1890 f)

xxxxxxx La un moment dat ne-am retras către pensiune, acolo fiecare etalându-și prada. În treacăt fie spus TonyS a venit cu o valiză goală dar un pârdalnic de avion tot s-a încăpățânat să călătorească separat. La un moment dar am constatat că îmi ardea încărcătorul aparatului foto, Tibi l-a pus la răcire și ulterior (în ciuda plăcii de bază, ce se vedea prin gaura topită) acesta a funcționat. Posibil ca undeva în noapte să fi fost ceva imitații ieftine chinezești ale „Aria Vikingă în Si bemol pentru drujbă și montagne russe” dar absolut nimeni n-a fost interesat.

xxxxxxx Timpul trece repede când n-ai prostatită așa că dimineața a sosit. Strângerea bagajelor, se constatată că jderul a fost prin zonă (nu este vorba de Alba Iulia 2007 când Bill zicea „Wittman dormea dus cu jderul la vedere” ), încărcat mașina, plecat spre expoziție, plecare cu noapte-n cap și bine am făcut, am reușit (cu greu) o parcare decentă în zona de shoping.
Evident că veteranii care zice shoping la Moson se gândește la munți Sudeți
DSCN8472.JPG
Aparat trădător


xxxxxxxO ultimă rundă de fotografiere, admirare și socializare (remarcile dure fiind, așa cum spuneam, apanajul „Criticului Mioritic”), dar mirajul începea să se destrame și priveam cu jind la mosonmagyaroveni care erau acasă. Gânduri iredentiste și patriotice îmi dădeu târcoale, ălea iredentiste mă provocau să iau măcar atitudine, cele patriotice se rugau să nu reușim un așa eveniment, pe plaiuri mioritice că rămânem fără de Ardeal.
xxxxxxx În fine, m-am intersectat și cu Časlav care era prins într-un îmbârligat traseu european, permanent cu ochii pe ceas și pe machetele. Mi-am administrat un langoși de 600 forinți (varianta cu topic era 900 forinți iar kurtos 1200) pe post de prânz. Apropo, parcă v-am spus că am cășunat pe grupul de taiwanezi care m-au acceptat printre ei, cel mai probabil datorită frezei de Pickachu diabetic (lui 109 i-am declanșat ceva viziuni cu „eclere, savarine și alte gelaterii”), în fine maghiaro-gimnastică prestam în tinerețe dar cu chineza chiar nu-i de riscat. Cumva – cumva le-am explicat că până acasă am de condus circa 12 ore...ei cică doar la prima etapă de zbor au peste 12 ore de zbor.
59337434_10156680573978171_1864639057758257152_n.jpg
Eu mai am de o baie

Image


De neratat ALBUMUL MMS 2019 - PARTEA A IV-a - SF-uri
https://photos.app.goo.gl/yUr2B3xsCfv4J8qa7


xxxxxxxRevenind la beneficiile de a fi acvilă (pe lângă ăla că nu te bați de muscă), trebuie spus că am văzut când s-a strâns prima machetă 12.14 (un italian/un avion), la a doua recidivă 12.38 (un cineva/ o dioramă cu vehicule) am executat un picaj controlat fâl-făl zona sf apoi șșșșș (planam) la zona diorame figurine. Vâslesc, mă apropii de locul în care pândea monstrul ... În nici cinci minute eram cu bagajul făcut, sunt absolut irezistibil cu freza Poke și gestica „da capra vecinului de ce poate sta capră?”. Fâl-fâl maiestuos spre mașină, sunt interpelat de Tudor care printr-o inflexiune ascendentă (sîc!) zice ceva de ora 13.30 ... ridic din umeri, moment în care, sanchi, flutur cutiile cu machete ...fâl-făl ...câr la stânga. cârrr la drepta

xxxxxxx Ulterior aveam să aflu că s-au produs mai multe mechetoragii (de la hemoragii) dar chirurgii unguri au reușit stabilizarea situației și astfel aproape de 13.30 s-a deschis sezonul de obstacole cu macheta-n mână. Evident că am participat din plin la marea machetăreală pe motiv că Ortwin gândește la scară mare.

xxxxxxx Pe acest fond de anticipare a oboselii ce avea să vină, am decis să evităm ceremonia și astfel să câștigăm cel puțin două ore extrem de prețioase, dar după o mică introspecție aflând că Hellman jr are o dublă am decis să poposim la defilarea juniorilor.
Image


xxxxxxx Super ideea cu afișajul (mai bine mai foarte târziu decât din timp) dar fără o bâlbâială nu se putea încheia acest fabulos eveniment. Premiantul era nominalizat la microfon, își vedea numele pe ecran și (aici urmează executarea unui Dublu Lutz la groapa cu nisip) mergeai la un prim grup de unde își ridica diploma (de pe o tavă gen „Tăiere de moț”) apoi fericitul nominalizat se îndrepta spre un al doilea grup care-i înmâna placheta. Nu am stat eu prea mult dar așa ambuteiaje și situații hilare rar ai văzut dacă nu ești fan Benny Hill.

Că tot urmează un nou episod auto : ALBUMUL MMS 2019 - PARTEA A V-a (ultima) - Vehicule
https://photos.app.goo.gl/VtrvrLfdbPS2HJfM8

xxxxxxxLa plecare am alimentat cu combustibil, moment pentru calcularea costurilor de transport (175 ron căciula mea). Dar până la plecare a trebuit iar să fac (iar) o demonstrație de măiestrie, adică după epuizantul tetris cu machete și machete * (*proaspăt cumpărate) când, cu greu, am închis portbagajul ...constat că actele îmi sunt puse bine în rucsac, rucsac care constituie baza piramidei machetistice. Bagă-scoate, bagă-scoate, în rest drum liniștit și deosebit de rapid dar care spre final a devenit obositor ca orice drum care se respectă.
xxxxxxx Undeva în noapte, la Sighișoara, am făcut rocada și pe mâna lui TonyS am purces către București. Pe partea de final mă luptam cu senzația că am nisip în ochi și năluci vroiau la „Ia-mă, nene!” , ajunși prea devreme TonyS s-a văzut nevoit să facă pe gazda, moment numai bun de băut o cafea. Că tot m-am specializat în Instant stories : am văzut cu ochii mei cum arată un magazin de machete fără aviz ISU iar pe un ecran cât patul meu am văzut câteva secvențe dintr-un nefericit film în care o fetiță căuta o barză prin sălbăticie, cu aerul că stă la coadă la Mc.
xxxxxxx Și apropo de Berzei, exact când am ajuns la autogară se punea în mișcare ceea ce părea a fi un TV ranforsat cu scotch de hârtie. Într-o stare de transă am călătorit spre litoral într-o chestie unde conopidele de rugină ar fi iscat o polemică machetistică fără de sfârșit, majoritatea covârșitoare (adică eu nu) era constituită din țigani, ceva echipă specializată în irigații.
Am ajuns fără probleme (nici cepuit ca să irig caldarâmul cu A2-ul și nici cu ceva păduchi).

Acum preocuparea principală era să mă recuperez cât mai repede că urma 1 Mai de Vama Veche, dar aceasta este o altă poveste și necesită acordul parental deci pas.
SAM_3254.JPG
Bunico dar de ce ai ochii așa de ...


MMS 2019 - Impresii random

:cray2: Ulterior aveam să descopăr faptul că aparatul foto m-a trădat și pozele sunt nașpa dar mă consolez cu faptul că „e proști dar mulți”.
:yahoo: MosonShow a fost exact ce mă așteptam să fie : Evenimentul Anului , sper să fiu sănătos și cu astrele aliniate așa încât să mai prind câteva ediții consecutiv.
:good2: Pentru ediția 2019 hastag urile sunt : Taiwan și M.a.K. Iar din ce am văzut (raportat la 2016) MMS crește devenind un adolescent care promite (ei ziceau că, în comparație cu 2018, este un mic regres deoarece au fost cu circa 50 de machete mai puțin, sau ceva de genul).
:paint: Tot ca o constatare personală, de fapt o impresie, parcă marfa comercializată a fost mai sărăcuță (ca și diversitate) accentul punându-se pe second-hand. Am văzut că peste tot era plin de figurine, deși eu mă consider figurinist această abundență m-a intimidat, oricum „figurină” nu este un produs care să hrănească prea multe guri în sensul că apariția unei figurine nu produce alte zeci de oferte de la firmele de aftermarket.
ImageImage
:medal: Pentru 2019 s-au oferit ca premii plachete din plexiglas cu ornament metalic. Iar premiile câștigate de români sunt (revin cu erată dacă primesc reclamații) :

Lucian Grădilă 2 x bronz Bust waffens SS și Dioramă Corbitt (1/35) :clapping:
Daniel Tudor 1 x argint Tractor :clapping:
Bogdan Ionete 1 x aur avion 1/72 :clapping:
Andrei Vișan 1 x aur AN2 1/48 :clapping:
Lukas Hellmann 1 x bronz mașină, 1 x argint blindat :clapping:

:whistle: Best in Show-ul nu l-am văzut, posibil era la diorame aviație, că trebuie să recunosc pentru cei care nu s-au prins : pe la secțiunea aviație și naval am tecut precum Vanghelie prin școală.
:dirol: În ciuda prognozelor pesimiste vremea a fost absolut fantastică, ca de obicei curățenie (fie că mergeai la pas, fie că adunai kilometri la volan), pe orice petic de verdeață dintre localități erau căprioare, iepuri, fazani ..ca într-o secvență din „Albă ca zăpada”.
:knight: Plin de fluturași care anunțau o multitudine de evenimente machetistice prin Europa, fiind realist le-am ignorat elegant.
:hi: Am remarcat absența standului „Dioramix”, un nemț pe care mi-a fi făcut plăcere să-l întâlnesc, sper că este ok. http://www.dioramix-worx.com/gallerymain.html

:tomato: Și în loc de încheiere, să nu las foaia golă, un alexism:
yo.jpg
Dac-aș fi pentru o zi președinte..
yo.jpg (16.04 KiB) Viewed 7341 times

Image


Consider că este complet deplasat să ceri socoteală unui brand renumit, în condițiile în care la tine în bătătură este haos, meltenism și concurență neloială. Evident că mă refer la guvernarea PSD-istă care cere socoteală lu` Bruxeles, NATO sau UE. Doar o mână de paranoici s-ar gândi că este o aluzie la protestul antiMMS, cel care a îndrăznit să fixeze evenimentul de Paștele ortodox ... în condițiile în care există pe plai mioritic niște bisericuțe care se întâlnesc exact în aceleași sâmbete, există expoziții concurs care sunt puse exact ca (mă rog, erau să fie puse) musca-n guru calului sau cumpărături cu 10-20 de roni mai ieftine care încurajează evaziunea fiscală etc.

The End 2019


Dragă Moș Crăciun,
Am mâncat tot, am fost cuminte așa că te rog .....

mms 2020.jpg
Măi Măi Show

Image
„Orice intrus va fi tratat cu o răceală demnă. Astfel încât să înțeleagă și cel mai nesimțit că prezența lui este inoportună.”
Directorul Dumitru – Operațiunea Monstrul

"Sunt unii oameni care-şi închipuie ca un ucigaş trebuie să fie mereu şi în toate împrejurările numai ucigaş. În realitate e de ajuns dacă e numai din când în când criminal - şi numai o mică latură a fiinţei sale..."
E.M.Remarque

https://alexiehobby.blogspot.com/
https://hobbyban.blogspot.com/
User avatar
alexie
Imperator
 
Posts: 2540
Joined: Thu Jan 10, 2013 11:01 pm
Location: Constanța - Romania
Prenume si nume: Lucian Milosan

Re: Moson Show 2019

Postby Kamikaze » Wed May 15, 2019 12:52 am

Sarut mana pentru poze si pentru poveste. Poze am vazut o multime si filmulete de asemenea, dar stii cum e, mereu descoperi ceva nou si ratat de altii.Povestea o asteptam de cand am vazut boldul infipt in inima Callatisului. Iar am reusit sa-mi sperii familia, razand in hohote in fata laptopului. Observ ca ati scazut tare la capitolul studiu de caz noaptea tarziu ( probabil din cauza de lipsa de Olaf) dar si la capitolul poluare fonica in timpul somnului (aici sigur din cauza lui Olaf) :mosking:
Best of show parca a castigat submarinul ala calare pe val. Sunt sigur ca era anul marinei, dar vazusem lucrari si mai interesante la categoria asta. N-ai mentionat daca ai avut ceva reactii la vigneta cu revolutia. De fapt, n-ai avut tu la figurina lui Andras, asa ca nu m-ar mira.
Tot mai visez sa ajung si eu macar o data, dar din directia asta chiar mai greu decat de acasa, oricum speranta moare mai tarziu ca acum are treaba...
PS: Trebuie sa faci cumva sa pui si povestea de 1 Mai.. :popcorn:
User avatar
Kamikaze
Cornicen
 
Posts: 108
Joined: Thu Jan 17, 2013 10:31 am
Location: Romania
Prenume si nume: Dragos Stirbu

Re: Moson Show 2019

Postby alexie » Wed May 15, 2019 8:55 am

Kamikaze wrote:Sarut mana pentru poze si pentru poveste. Poze am vazut o multime si filmulete de asemenea, dar stii cum e, mereu descoperi ceva nou si ratat de altii.Povestea o asteptam de cand am vazut boldul infipt in inima Callatisului. Iar am reusit sa-mi sperii familia, razand in hohote in fata laptopului. Observ ca ati scazut tare la capitolul studiu de caz noaptea tarziu ( probabil din cauza de lipsa de Olaf) dar si la capitolul poluare fonica in timpul somnului (aici sigur din cauza lui Olaf) :mosking:
Best of show parca a castigat submarinul ala calare pe val. Sunt sigur ca era anul marinei, dar vazusem lucrari si mai interesante la categoria asta. N-ai mentionat daca ai avut ceva reactii la vigneta cu revolutia. De fapt, n-ai avut tu la figurina lui Andras, asa ca nu m-ar mira.
Tot mai visez sa ajung si eu macar o data, dar din directia asta chiar mai greu decat de acasa, oricum speranta moare mai tarziu ca acum are treaba...
PS: Trebuie sa faci cumva sa pui si povestea de 1 Mai.. :popcorn:

Salut, mă bucur să te văd.
Best of Show n-a fost submarinul, o altă operă a lui Bayin Wu, o dioramă cu vehicul/figurină/avion „Ace Pilot”. Legat de călătorie te înțeleg perfect, n-am fost eu capabil să trag o fugă până aici la Năvodari, vorba aia.
:eatdrink004:
P.S. Legat de 1956, n-am surprins pe nimeni extaziat dar am găsit ceva poze pe net semn că nu a trecut neobservată.

Image
„Orice intrus va fi tratat cu o răceală demnă. Astfel încât să înțeleagă și cel mai nesimțit că prezența lui este inoportună.”
Directorul Dumitru – Operațiunea Monstrul

"Sunt unii oameni care-şi închipuie ca un ucigaş trebuie să fie mereu şi în toate împrejurările numai ucigaş. În realitate e de ajuns dacă e numai din când în când criminal - şi numai o mică latură a fiinţei sale..."
E.M.Remarque

https://alexiehobby.blogspot.com/
https://hobbyban.blogspot.com/
User avatar
alexie
Imperator
 
Posts: 2540
Joined: Thu Jan 10, 2013 11:01 pm
Location: Constanța - Romania
Prenume si nume: Lucian Milosan

Re: Moson Show 2019

Postby Kamikaze » Wed May 15, 2019 11:28 pm

Pai ce sa zic, au mintit poporu' cu televizorul. Era un video pe youtube unde submarinul era dat ca best of show. Pe Ace Pilot nu l-am vazut, sau cel putin nu cred...Legat de reviste, stai linistit ca nu pleaca nicaieri, cand ai timp stii unde le gasesti.
PS: N-o mai da cotita, ceva-ceva tot trebuie sa pui din vama. Chiar daca versiunea cenzurata....sau codificata. Apropos, s-a facut guvidele? :drinks:
User avatar
Kamikaze
Cornicen
 
Posts: 108
Joined: Thu Jan 17, 2013 10:31 am
Location: Romania
Prenume si nume: Dragos Stirbu

Re: Moson Show 2019

Postby alexie » Thu May 16, 2019 9:29 am

Kamikaze wrote:... Apropos, s-a facut guvidele? :drinks:

Guvidele săracu este numai piele și os, fiind perioadă de campanie electorală rahatul nu se mai ajunge în Marea Neagră.
Legat de alte subiecte...
SAM_3239-1000.jpg
Iar la muncă ...

Nici în acest an nu m-am putut eschiva așa că Ziua muncii am sărbătorit-o prin muncă.

SAM_3262-1000.jpg
Donatorul Universal

Partea bună este că hemoragia se oprește rapid..se evaporă

IMG_20190501_183-1000.jpg
Șefu! Te sună Ino!

Serialul „Happy!” 2017, recomand !

Image
„Orice intrus va fi tratat cu o răceală demnă. Astfel încât să înțeleagă și cel mai nesimțit că prezența lui este inoportună.”
Directorul Dumitru – Operațiunea Monstrul

"Sunt unii oameni care-şi închipuie ca un ucigaş trebuie să fie mereu şi în toate împrejurările numai ucigaş. În realitate e de ajuns dacă e numai din când în când criminal - şi numai o mică latură a fiinţei sale..."
E.M.Remarque

https://alexiehobby.blogspot.com/
https://hobbyban.blogspot.com/
User avatar
alexie
Imperator
 
Posts: 2540
Joined: Thu Jan 10, 2013 11:01 pm
Location: Constanța - Romania
Prenume si nume: Lucian Milosan

Re: Moson Show 2019

Postby alexie » Thu May 16, 2019 9:38 am

Dacă se există cineva dornic să vizualizeze un Top 10 MMS 2019
https://atelierminiatural.blogspot.com/2019/05/mosonshow-2019.html
Image

Image
„Orice intrus va fi tratat cu o răceală demnă. Astfel încât să înțeleagă și cel mai nesimțit că prezența lui este inoportună.”
Directorul Dumitru – Operațiunea Monstrul

"Sunt unii oameni care-şi închipuie ca un ucigaş trebuie să fie mereu şi în toate împrejurările numai ucigaş. În realitate e de ajuns dacă e numai din când în când criminal - şi numai o mică latură a fiinţei sale..."
E.M.Remarque

https://alexiehobby.blogspot.com/
https://hobbyban.blogspot.com/
User avatar
alexie
Imperator
 
Posts: 2540
Joined: Thu Jan 10, 2013 11:01 pm
Location: Constanța - Romania
Prenume si nume: Lucian Milosan


Return to Expozitii si evenimente

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 7 guests

cron