Expozitia de la Baktalórántháza, editia a IV-a

Informatii si poze despre expozitii si evenimente modelistice sau legate de modelism.

Re: Expozitia de la Baktalórántháza, editia a IV-a

Postby alexie » Thu Feb 07, 2013 12:25 am

] Partea a IV-a ca si editia la care am avut onoarea sa particip.
Am fost instiintati ca urmeaza, in scurt timp, masa de seara. Noi am hotarat ca este mai sanatos sa dam atacul la sacose. In camera ne-am horit pe langa pungile cu alimente, eu o perinita cu o sticla tare made in Alba. Intr-un final am coborat la masa aici chindie mare-mare mese si toale ca la nunta, noi cu tricouri tematice Transylvania Model Army si Asociatia Modelism Alba. Aveam masa rezervata, un "L", cu eticheta mare "Machete....". Am comandat fiecare de baut, a sosit patronul si managerul (patronul fost ofiter, povesti Iraq; managerul machetis activ povesti pe tema). A inceput sa curga cu mancare : supa, salata cu carne, patru tipuri de sngerete/caltabos etc. friptane. Lumea tot venea si venea, am uitat sa spun in pensiune nu se fumeaza (indiferent ca-i buda, camera, restaurant sau bar; detectoare de fum peste tot si n-am avut curiozitatea si mojicia sa testez functionalitatea lor. Asa ca mai afara mai inauntru am luat pulsul evenimentelor, invitatia era (zic eu) la taiere de porc cu sensul de Festivitatea taierii porcului, adica Petrecerea de Ignat cum ar veni. La masa s-a alaturat fiul managerului (cred) cu prietena. Tipul un Olaf varianta maghiara, rupea si romana, excelent engleza, expert in bautura romaneasca si zone de petrecere romanesti, stia litoralul mai bine ca mine si alte zone fierbinti. In apropiere era un grup de doamne trecute de a doua tinerete, 70-80 de ani, dar frumoase si dichisite parca desprinse din pliantele turistice. Ulterior au tras niste cantari in cadrul spectacolului, pozele facute s-au sters cand am bagat acumulatorul la incarcat. Din pacate oboseala, palinca si emotiile avute si-au spus cuvantul asa incat m-am retras (cred ca era ora 11 sau chiar 12).
Duminica
Dimineata 3-3.30 una durere de stomac m-a trezit prematur, ceva nu mi-a cazut tocmai bine, evident si greturile másnaposs-au inghesuit. Afara trasese o ninsoare teapana, pe la 7-8 s-a trezit Ovidiu, apoi m-a anuntat ca mic dejun si cafele sunt la liber. Am tot lungit-o, apoi am predat camera (conform regulament :check in 14, check out 10), am carat calabalacul la masini.

Am solicitat unui maturator [strike]cigány[/strike] rum :GG sa ne faca o poza de grup. Apoi am demarat in tromba catre tara, cu ocol pe la magazinul Tesco (mult dupa Debrecen) pentru suvenir. La final de cumparaturi am profitat de faptul ca Ovidiu avea numere de Italia si i-am facut de rahat mancand "la portbagaj". Alimentul de mare senzatie a fost "branza pret chilipir" care s-a dovedit untura de porc (sau gaina).
Pe drum am oprit la un "Peco" dar nu avea ce cautam noi :blush: in schimb era sa ne scapam cand am citit pancarta cu urari.


La trecerea de granita, proba olimpica saritura la stacheta, Ovidiu a facut un salt de 35..yuro si ceva dulciuri.
Am ajuns in Cluj, cu Socaciu si Bill la o cafea (la Marhaba) schimb de impresii la cald apoi fiecare pe drumul sau (eu cu Marhaba pana la autogara situata la capat opus de Cluj).
21.30 imbarcare si plecare yoga, horcaieli, stihii, accidente vechi sau proaspete, coloane, masina plina, masina semi-goala, eu si soferii.

Luni 11.25 sosire glorioasa pe litoral, soare si uscat.
...........
Miercuri ora 1:20 Partea a V-a

Image
„Orice intrus va fi tratat cu o răceală demnă. Astfel încât să înțeleagă și cel mai nesimțit că prezența lui este inoportună.”
Directorul Dumitru – Operațiunea Monstrul

"Sunt unii oameni care-şi închipuie ca un ucigaş trebuie să fie mereu şi în toate împrejurările numai ucigaş. În realitate e de ajuns dacă e numai din când în când criminal - şi numai o mică latură a fiinţei sale..."
E.M.Remarque

https://alexiehobby.blogspot.com/
https://hobbyban.blogspot.com/
User avatar
alexie
Imperator
 
Posts: 2540
Joined: Thu Jan 10, 2013 11:01 pm
Location: Constanța - Romania
Prenume si nume: Lucian Milosan

Re: Expozitia de la Baktalórántháza, editia a IV-a

Postby Bill » Thu Feb 07, 2013 12:32 am

Salve,
Excelenta relatarea, multumim Alexie. Va multumesc si ca mi-ati dus doua kituri sa particip si eu macar "in contumacie" Premiile ma onoreaza mai ales ca am concurat cu Attila un screciuitor profesionist.
Din nou imi pare rau ca nu am putut veni, la anul sper sa fiu apt de drum. Dar pina atunci avem un Moson, poate un Debrecen si mai vedem noi....
Felicitari tuturor !
Spor,
Bill
"Anybody can criticize what others create, but few can create something worth criticizing. To put it differently, an ounce of creativity is worth a pound of criticism "
Unknown free minded thinker - Jerry Catanescu

User avatar
Bill
Procurator
 
Posts: 889
Joined: Sun Jan 13, 2013 12:09 am
Location: Cluj Napoca
Prenume si nume: Tudor Nicorici

Re: Expozitia de la Baktalórántháza, editia a IV-a

Postby Ovidiu Socaciu » Thu Feb 07, 2013 12:32 am

Aseara am intrat in posesia pozelor de la concurs(le-am facut cu aparatul lui Ciulea Sergiu pe care-l returnasem duminica seara). De la baieti inca nu le-am primit dar am sa incerc sa le trimit pe cele pe care le am spre postare, cat mai repede posibil. Multumesc lui Alexie pentru relatarea foarte exacta a evenimentelor.
User avatar
Ovidiu Socaciu
Cornicen
 
Posts: 120
Joined: Mon Jan 14, 2013 1:03 pm

Re: Expozitia de la Baktalórántháza, editia a IV-a

Postby Olaf The Viking » Thu Feb 07, 2013 12:33 am

Super relatare. Acum incep sa inteleg ca poate oamenii care nu au fost la expozitii imi aprecieaza si mie relatarile. Eu credeam ca vor doar sa fie politicosi.

Eu in timpul asta am castigat o diploma pe care scrie "Sehr gut" dar parca nu ma mai incalzeste acum, dupa cele citite.

Vad ca alexie a ignorat cu buna stiinta romanul si grecul de la Miniart, 1:16, pusi in spate, pe piedestale in forma de coloana. Sper ca ii vad in pozele baietilor.

Felicitari premiantilor.

"Si sa le spui tuturor din sat ca acolo unde te-a scuipat Cartula te-a pupat Olaf si ti-a sters rusinea."
Dumnezeu e de partea tuturor, si, daca ne uitam de-a lungul istoriei, vedem ca e de partea celor cu mai multi bani si armate mai mari.
Intai da cu toporul si pe urma intreaba ce a vrut.
Da, poti da un click si pe machete.ro si sa iti iei ceva "dragut". Am nevoie de bani.
User avatar
Olaf The Viking
Imperator
 
Posts: 2208
Joined: Wed Jan 09, 2013 3:04 pm
Location: Bucuresti
Prenume si nume: Alexandru Dumitrescu

Re: Expozitia de la Baktalórántháza, editia a IV-a

Postby alexie » Thu Feb 07, 2013 12:34 am

]Olaf The Viking wrote:
.....................................
Vad ca alexie a ignorat cu buna stiinta romanul si grecul de la Miniart, 1:16, pusi in spate, pe piedestale in forma de coloana. Sper ca ii vad in pozele baietilor.
..............


Sper sa apara foto asa incat sa tragi singur concluziile.

Image
„Orice intrus va fi tratat cu o răceală demnă. Astfel încât să înțeleagă și cel mai nesimțit că prezența lui este inoportună.”
Directorul Dumitru – Operațiunea Monstrul

"Sunt unii oameni care-şi închipuie ca un ucigaş trebuie să fie mereu şi în toate împrejurările numai ucigaş. În realitate e de ajuns dacă e numai din când în când criminal - şi numai o mică latură a fiinţei sale..."
E.M.Remarque

https://alexiehobby.blogspot.com/
https://hobbyban.blogspot.com/
User avatar
alexie
Imperator
 
Posts: 2540
Joined: Thu Jan 10, 2013 11:01 pm
Location: Constanța - Romania
Prenume si nume: Lucian Milosan

Re: Expozitia de la Baktalórántháza, editia a IV-a

Postby Grigoras Zeno » Thu Feb 07, 2013 12:34 am

Sincere felicitari pentru reusita!
User avatar
Grigoras Zeno
Imaginifer
 
Posts: 159
Joined: Sun Jan 13, 2013 10:48 pm

Re: Expozitia de la Baktalórántháza, editia a IV-a

Postby Zeno » Thu Feb 07, 2013 12:36 am

b]Alexie wrote:[/b]
...Cum ziceam figurinele ma atrageau ca un magnet, pe un colt de masa atractia era maxima : figurine executate de Artur Miniszewski si Sikora Miklos (nume ce-mi sunt cunoscute si de la Moson). Ei bine o vopsire de par pudrate, detaliere de poveste dar fara sa cada in pacatul "stilului spaniol" si sa devina ilustrate pentru cartile lu' Grimm. Asa ca am stat pe un scaun (parca pus special) si am meditat, am balit, am dat cu mopul, a meditat etc. Tema de meditatie fiind si rahatul de sapuniera ce-si zice camera digitala.
......................................................................................
Aveam senzatia ca daca stranut (mai ales eu) sare vopseaua ca un praf, Hulk avea tzaspe nuante de verde, pavimentul pe care statea tanchistul ungur parea decupat dintr-o plansa, detalii, detalii, detalii. Postamentul lu' Obi Wan Kenobi era hot, hot, hot.
si eu ma uitam ca Tarzan la Abecedar, dar zicese ca ala a invatat carte (ca in beletristica e usor sa schimbi soarta personajelor)....


Dracu' nu-i asa de negru cum pare, si tu sti asta foarte bine... Scrii mai sus: detalii, detalii, detalii; pai vezi de ce ziceam intrun alt topic SF ca ma uit la un dobos torta cand veni vorba de marginea unei diorame executate impecabil, mai putin UN detaliu, care se poate trece cu vederea. Dar acel detaliu, sau oricare detaliu poate sa faca diferenta.

Vreau sa va felicit pe toti care a-ti participat. Nu este usor, pe teritoriu strain, sa castigi premii, dar acestea, in opinia mea, au o semnificatie care depaseste dimensiunea unui concurs de modelism. Sa fim intelesi, nu este pentru prima data cand a-ti castigat premii si nu va fi nici ultima oara dar asta ma face pe mine, un roman printre multi alti romani care traiesc departe de locul unde s-au nascut, sa fiu mandru ca impartasesc acelasi hobby cu voi.
Felicitari si la cat mai multe lucrari care sa creeze standardul modelismului static romanesc.
Image
User avatar
Zeno
Tribunus laticlavius
 
Posts: 1183
Joined: Sun Jan 13, 2013 6:35 pm
Prenume si nume: Zeno Mladin

Re: Expozitia de la Baktalórántháza, editia a IV-a

Postby alexie » Thu Feb 07, 2013 12:37 am

]Mladin Zeno wrote:
.......
Dracu' nu-i asa de negru cum pare, si tu sti asta foarte bine... Scrii mai sus: detalii, detalii, detalii; pai vezi de ce ziceam intrun alt topic SF ca ma uit la un dobos torta cand veni vorba de marginea unei diorame executate impecabil, mai putin UN detaliu, care se poate trece cu vederea. Dar acel detaliu, sau oricare detaliu poate sa faca diferenta.

..............

Ma onoreaza ca vezi un graunte de aur in bolovanul de pirita, bine ai venit in fan clubul meu : Barza, educatoarea, invatatoarea, parinti, profesorii, directorul, patronul etc. care toti la un anumit moment au spus "Miloşane, tu esti branza buna in burduf de caine".
;)

Image
„Orice intrus va fi tratat cu o răceală demnă. Astfel încât să înțeleagă și cel mai nesimțit că prezența lui este inoportună.”
Directorul Dumitru – Operațiunea Monstrul

"Sunt unii oameni care-şi închipuie ca un ucigaş trebuie să fie mereu şi în toate împrejurările numai ucigaş. În realitate e de ajuns dacă e numai din când în când criminal - şi numai o mică latură a fiinţei sale..."
E.M.Remarque

https://alexiehobby.blogspot.com/
https://hobbyban.blogspot.com/
User avatar
alexie
Imperator
 
Posts: 2540
Joined: Thu Jan 10, 2013 11:01 pm
Location: Constanța - Romania
Prenume si nume: Lucian Milosan

Previous

Return to Expozitii si evenimente

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest

cron