Concurs AMA 2012

Informatii si poze despre expozitii si evenimente modelistice sau legate de modelism.

Re: Concurs AMA 2012

Postby alexelu_marinelu » Sun Apr 28, 2013 10:44 pm

Au fost 2 zile incantatoare, pentru care trebuie sa le multumim (atat eu cat si compagnonii mei, Eduard Badescu si Tony Steiner - care din pacate nu sunt membri Tapir) in primul rand organizatorilor, iar in al doilea rand participantilor.
Pe unii i-am revazut, pe unii i-am cunoscut acum, iar atmosfera a fost extrem de placuta.
Din punctul meu de vedere, o aparitie notabila a fost cea a colegilor italieni, care au fost foarte placuti si au adus o nota de noutate evenimentului din acest an.
In mod special, ii multumesc lui Ovidiu, care a facut o permutare in program si ne-a permis si noua sa luam parte la o bucata de festivitate de premiere.
Peste astea, as avea si o sugestie / rugaminte: in functie de timpul aflat la dispozitie, sa fie postata lista cu machetele premiate, sa ramana pentru eternitate.
Inca o data, bravo pentru reusita din acest an si putere pentru cei ce vor veni.
User avatar
alexelu_marinelu
Aquilifer
 
Posts: 355
Joined: Sun Jan 13, 2013 7:07 pm
Prenume si nume: Alexandru Croitoru

Re: Concurs AMA 2012

Postby alexie » Sun Apr 28, 2013 10:44 pm

Până la urmă impresiile vizuale sunt pe Photobucket
Din păcate unele foto erau atât de tremurate încât nici măcar acest program nu le-a acceptat :blush:

Image
„Orice intrus va fi tratat cu o răceală demnă. Astfel încât să înțeleagă și cel mai nesimțit că prezența lui este inoportună.”
Directorul Dumitru – Operațiunea Monstrul

"Sunt unii oameni care-şi închipuie ca un ucigaş trebuie să fie mereu şi în toate împrejurările numai ucigaş. În realitate e de ajuns dacă e numai din când în când criminal - şi numai o mică latură a fiinţei sale..."
E.M.Remarque

https://alexiehobby.blogspot.com/
https://hobbyban.blogspot.com/
User avatar
alexie
Imperator
 
Posts: 2540
Joined: Thu Jan 10, 2013 11:01 pm
Location: Constanța - Romania
Prenume si nume: Lucian Milosan

Re: Concurs AMA 2012

Postby Bogdan Papuse » Sun Apr 28, 2013 10:45 pm

In primul rand vreau sa felicit organizatorii care fac posibil acest minunat eveniment. ;g;
O incantare ce vad in poze - atat exponatele cat si atmosfera. Regret nespus ca nu am reusit sa ajung. (Desi imi planificasem, pe ultima turnanta au aparut evenimente neprevazute care mi-au anulat planul. ;d; ) Pentru anul viitor va fi primul punct pe "wish-list".
Astept cu mare interes cat mai multe poze, dar mai ales lista cu lucrarile castigatoare (cu ilustrare foto bineinteles). :r:r
User avatar
Bogdan Papuse
Aquilifer
 
Posts: 302
Joined: Mon Jan 28, 2013 6:50 pm

Re: Concurs AMA 2012

Postby Purice Valentin » Sun Apr 28, 2013 10:46 pm

Felicitari organizatorilor dar si participantilor! Ar fi nemaipomenit daca s-ar putea organiza pe viitor mai multe evenimente de acest gen! asteptam mai multe poze!!!
User avatar
Purice Valentin
Aquilifer
 
Posts: 332
Joined: Wed Jan 16, 2013 10:55 pm
Location: Focsani

Re: Concurs AMA 2012

Postby Vasile Bratu » Sun Apr 28, 2013 10:46 pm

Salut,
Si eu sunt unul dintre noii veniti atat la Alba Iulia cat si pe acest site.
Vreau sa va spun ca si ptr. mine a fost o placere si o onoare deosebita sa peterc 2 zile in compania unor oameni realmente deosebiti! Ii raman dator lui Bill ptr. asta, el fiind cel care m-a adus in grupul vostru.
Le multumesc in mod deosebit prietenilor din Alba Iulia si celor implicati in organizarea concursului / a expozitiei, inclusiv prietenilor italieni. A fost evident ptr. toata lumea ca in conditiile date si cu resursele avute la dispozitie nu le-a fost deloc usor. Insa chiar si asa au reusit sa ne faca sa ne simtim atat de bine. Jos palaria!
Tot respectul si pentru cei, nu putini, care au venit de la destule sute de km ptr. acest eveniment, chiar si din Ungaria.
Astept sa ne revedem cu proxima ocazie.
Pana atunci numai bine tuturor!
Vasile
User avatar
Vasile Bratu
Immunis
 
Posts: 23
Joined: Thu Apr 04, 2013 9:33 pm

Re: Concurs AMA 2012

Postby Catalin Balta » Sun Apr 28, 2013 10:51 pm

Am participat la concurs/expozitie si nu imi pare rau. Nu pot decat sa multumesc celor cu mai multa experienta pentru ca mi-au dat ocazia sa mai aflu cate ceva si chiar sa aiba atata rabdare sa raspunda la intrebari. Am fost super incantat sa vad si chiar sa discut cu persoane ale caror machete/figurine le-am admirat in ultimii ani.

Nu pot decat sa spun "JOS PALARIA" pentru daruirea cu care cei din Alba au stiut sa fie gazde.
Alaturi de concursul de la Muzeul Militar, acesta intalnire nu face decat sa ma faca sa ma bucur ca exista astfel de oameni.
Sper sa fim cu totii sanatosi si sa ne putem vedea chiar si mai des!
User avatar
Catalin Balta
Tiro
 
Posts: 6
Joined: Sun Apr 28, 2013 10:49 pm

Re: Concurs AMA 2012

Postby Hartman » Sun Apr 28, 2013 10:51 pm

Ce-i frumos se termina repede,poate asta e parte din farmec...nu stiu.Cert este ca eu as mai fi stat si duminica ,asta intentionez pe viitor daca pot.Felicitari organizatorilor si participantilor.Cateva lucrarii mi-au placut in mod deosebit,pun o selectie de poze aleatorie restul nu mai putin important in link Picasa .In jur de 380 dupa ce am eliminat nelipsitele si enervantele poze in ceata :blink: ,nu ca cea ramas ar fi foarte grozave.Voi revenii cu pribegia drumului dus,pareri si poze instantanee cu personalul modelistic implicat.

Image Image ImageImage Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image


Restul pozelor:

https://picasaweb.google.com/1138418702 ... srDvtrIsQE
Nicu Mihai wrote:
[quote]Sa traiesti, dom' Paul, uite asa am petrecut o noapte foarte interesanta, admirand toate minunatiile surprinse de aparatul matale pentru lenesii care n-au binevoit sa se poata bucura de ele loco.
Nu stiu ce m-au imbolnavit mai mult, colectia de vehicule militare din al doilea razboi mondial, navele, figurinele SF, alea obisnuite (apropo, cine o fi realizat colectia de MiniArt-uri la 1/16 zau ca merita un premiu special pentru rabdare).
O mentiune speciala pentru machetele din carton, turnul pompierilor din Satu Mare. Am ochit niscaiva submarine, excelent lucrate, ca tot ma interesa subiectul.
Am revazut (de la distanta, evident) cu multa placere lucrari de-ale lui Bill, Buss, Tibi, Marhaba,Olaf, Dan si ceilalti colegi, cu scuze ca nu-i mai enumar pe toti. Ce sa mai, un adevarat regal.
Fericiti, voi care ati fost prezenti si la cat mai multe recidive placute,cel putin la acelasi nivel! Chiar un tur de forta al colegilor de la AMA sa poata aduna intr-un spatiu limitat atatea lucrari deosebite. ;g; ;g; ;g;
User avatar
Hartman
Procurator
 
Posts: 315
Joined: Mon Jan 14, 2013 12:04 am
Prenume si nume: Paul Necula

Re: Concurs AMA 2012

Postby alexie » Sun Apr 28, 2013 10:52 pm

Beneficiile evenimentului AMA continuă să apară : Alberto, Vasile și Cătălin (autorul colecției Miniart, fantasy și altor zeci de 1 / 72 - uri ). Bun venit tuturor!
Profit de ocazie pentru a reaminti că expoziția se întinde până la finele lui ianuarie 2013!

Image
„Orice intrus va fi tratat cu o răceală demnă. Astfel încât să înțeleagă și cel mai nesimțit că prezența lui este inoportună.”
Directorul Dumitru – Operațiunea Monstrul

"Sunt unii oameni care-şi închipuie ca un ucigaş trebuie să fie mereu şi în toate împrejurările numai ucigaş. În realitate e de ajuns dacă e numai din când în când criminal - şi numai o mică latură a fiinţei sale..."
E.M.Remarque

https://alexiehobby.blogspot.com/
https://hobbyban.blogspot.com/
User avatar
alexie
Imperator
 
Posts: 2540
Joined: Thu Jan 10, 2013 11:01 pm
Location: Constanța - Romania
Prenume si nume: Lucian Milosan

Re: Concurs AMA 2012

Postby Florin David » Sun Apr 28, 2013 10:52 pm

Din pacate, anul asta nu am putut sa ajung. Ar fi fost a doua prezenta pentru mine la Alba.
Felicitari tuturor participantilor, competitorilor si, desigur, organizatorilor!
;g;
User avatar
Florin David
Vexilifer
 
Posts: 277
Joined: Thu Jan 10, 2013 10:41 pm

Re: Concurs AMA 2012

Postby Georgel Musat » Sun Apr 28, 2013 10:53 pm

Salutare. FELICITARI organizatorilor si participantilor. Din ce am vazut in poze si am citit a fost un "festin"modelistic al machetelor dar cel mai important al oamenilor ce au interacionat acolo .Probabil asta e cel mai mare castig al participantilor, sa stea de vorba cu alti camarazi ai acestei pasiuni . ;g; ;g; ;g; Sanatate si cer senin.
AK-12 The BEST IS THE BEST
User avatar
Georgel Musat
Cornicen
 
Posts: 121
Joined: Mon Jan 28, 2013 7:29 pm

PreviousNext

Return to Expozitii si evenimente

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 2 guests

cron