Moson Show 2014

Informatii si poze despre expozitii si evenimente modelistice sau legate de modelism.

Re: Moson Show 2014

Postby Olaf The Viking » Sat Apr 26, 2014 10:10 pm

Dan Dutescu wrote:cu coarnele o rezolvam noi cumva,

Sper ca doar modelistic. :smiley-laughing021: :smiley-laughing021:

Dan Dutescu wrote:Sper ca i-ai prezentat si lui Alexie frumoasele imprejurimi atractii de la Miercurea Sibiului :eatdrink023: :smiley-laughing021: .


Lui alexie inca de la strangerea de la Alba. La intoarcere a fost randul lui Stefan Gabriel si al lui Catalin Balta sa fie initiati.


alexie wrote: Tibi este obișnuit cu coechipier fumător și astfel,în anii trecuți, beneficiam de pauze "mici și dese"

Pentru ca era mai mica masina deci mai incomoda prin urmare amorteam. Ai vazut ca noi am mers ca gandul pana cand ne-am oprit (in sant).

"Si sa le spui tuturor din sat ca acolo unde te-a scuipat Cartula te-a pupat Olaf si ti-a sters rusinea."
Dumnezeu e de partea tuturor, si, daca ne uitam de-a lungul istoriei, vedem ca e de partea celor cu mai multi bani si armate mai mari.
Intai da cu toporul si pe urma intreaba ce a vrut.
Da, poti da un click si pe machete.ro si sa iti iei ceva "dragut". Am nevoie de bani.
User avatar
Olaf The Viking
Imperator
 
Posts: 2208
Joined: Wed Jan 09, 2013 3:04 pm
Location: Bucuresti
Prenume si nume: Alexandru Dumitrescu

Re: Moson Show 2014

Postby Hartman » Mon Apr 28, 2014 11:22 am

Dar popasul la mancare a redus distanta dintre noi si echipa C, de care nu v-am spus pana acum, reprezentata din 109 (nu stiu de la ce vine, cred ca e nr. de la strada pe care sta sau nr. blocului 109G) si Tony S.


Fie-mi iartata cutezanta Toporman :dwarf: ,ti-a scapat sa ma mentionezi ca maseur al echipei C.,mai ales ca s-ar putea sa fi uitat si tricoul (platibil la Alba) in masina lor :drinks:
User avatar
Hartman
Procurator
 
Posts: 315
Joined: Mon Jan 14, 2013 12:04 am
Prenume si nume: Paul Necula

Re: Moson Show 2014

Postby Olaf The Viking » Mon Apr 28, 2014 3:58 pm

Bre, nu am uitat, e prima data cand aflu ca ai fost cu ei in masina. Scuze de ignoranta. Cat despre tricou nu iti face griji, ca imi scot eu parleala altfel, de exemplu:


"Si sa le spui tuturor din sat ca acolo unde te-a scuipat Cartula te-a pupat Olaf si ti-a sters rusinea."
Dumnezeu e de partea tuturor, si, daca ne uitam de-a lungul istoriei, vedem ca e de partea celor cu mai multi bani si armate mai mari.
Intai da cu toporul si pe urma intreaba ce a vrut.
Da, poti da un click si pe machete.ro si sa iti iei ceva "dragut". Am nevoie de bani.
User avatar
Olaf The Viking
Imperator
 
Posts: 2208
Joined: Wed Jan 09, 2013 3:04 pm
Location: Bucuresti
Prenume si nume: Alexandru Dumitrescu

Re: Moson Show 2014

Postby Bill » Mon Apr 28, 2014 8:36 pm

Ai umblat dupa kituri pana ti s-au ros ciorapii :smiley-laughing021: :smiley-laughing021:
Asta da dedicatie pentru propovaduirea stiintei modelistice multilateral dezvoltate si a inaintarii Romaniei spre avionism!
Spor,
Bill :crazy_pilot:
"Anybody can criticize what others create, but few can create something worth criticizing. To put it differently, an ounce of creativity is worth a pound of criticism "
Unknown free minded thinker - Jerry Catanescu

User avatar
Bill
Procurator
 
Posts: 889
Joined: Sun Jan 13, 2013 12:09 am
Location: Cluj Napoca
Prenume si nume: Tudor Nicorici

Re: Moson Show 2014

Postby Hartman » Mon Apr 28, 2014 11:58 pm

Ciorapii promit ca-i voi scoate din serviciu la anu' :rofl: ...dar gandu-mi zboara la Plaketa mea.....pla.... :wizard:
vorba lui Lucian mai bine i-mi furau si mie aparatu' .Una peste alta a fost magic .In 2015 ,conform unei postari a lor pe facebook,ar tine trei zile adica inteleg eu doua zile de expo ful si a treia finishul normal.
User avatar
Hartman
Procurator
 
Posts: 315
Joined: Mon Jan 14, 2013 12:04 am
Prenume si nume: Paul Necula

Re: Moson Show 2014

Postby Olaf The Viking » Tue Apr 29, 2014 1:03 am

No, amu urmeaza partea a doua:

A doua zi m-am sculat gandindu-ma la doua lucruri: Elisabeth Wise si shuberek sau berek sau burek sau berbek cum i s-o zice pe la ei. Si cand zic lucruri, ma gandesc chiar la lucruri desi au nume de persoana sau sunt atasate de una.

Am optat pentru o cazare fara mic dejun stiind din anii trecuti ca era cam saracacios. Asa ca m-am multumit cu vreo 2-3 carnati uscati mancati in drum spre show. In drum spre show inseamna pe jos, deci nu ne-a scapat nici un caine, i-am luat pe toti la rand incepand de la coltul motelului pana am ajuns in centru. Nu voi stii niciodata daca asta era procedura standard, daca erau de vina carnatii mei sau veterinarul care ma insotea avea un aer de “je ne se qu’a mordre”.

In fiecare an imi place sa ma uit la casele de acolo. Fiecare este inghijita, cu o lalea, un liliac, ceva acolo, o peluza tunsa, se vede la fiecare ca exista cineva care isi da interesul.
Am ajuns la statuie, popas obligatoriu de poza pentru alexie, el si cel pe banca se cunosc de juma’ de deceniu deja. Alexie chiar s-a enervat cand a vazut ca piateta cu bancuta a fost invadata de indienii:






Am plecat mai departe, prilej nou de extaziere pentru alexie ca a vazut crescut copacul pe care-l stia el de mic. Peisajul ce-i drept iti taia respiratia:











Pe baieti i-am gasit afara, la mese, lucru bun de altfel deoarece trebuia sa imi astampar pofta de burek cu branza sau ce o fi fost. Pentru cei mai putin umblati asta e un fel de aluat, probabil gen aluat de gogosi dar cred ca fara drojdie, care se pune intr-o tava incinsa, plina cu ulei, care a facut cel putin al doilea razboi daca nu si pe cel de independenta. Tava. Si uleiul. Dupa ce se incinge si se umfla pe alocuri, se scoate, se da cu putin mujdei, cu putina smantana si putin cascaval.




Am avut mari probleme sa-i explic basoldinei de acolo ca vreau cu mai mult mujdei. Cand ii aratam si ii ziceam extra, plus, more, mehr intelegea ca nu vreau si devenea si mai timida in a unge felia. Anul urmator o sa il pun rog pe Tibi sa imi scrie in ungureste pe un bilet: “Una cu de toate, cu mult mujdei, in special pe margini ca sa nu mananc paine goala ca d'aia va dau atatea mii de florinti din astia.”

Dupa burek m-am dres cu un sprit, da, vand si asa ceva desi nu aveau pe meniu ca o singura pozitie, sprit, ci numai ca si pozitii separate, vin si sifon. Berea de acolo, si probabil in general berea lor, este de toate nuantele de lemn (mai putin cel vechi care e gri nu maro). Cumva mai proasta decat Bergenbiru’ (scuze Alexpl unde oi fi) ca sa intelegeti.

"Si sa le spui tuturor din sat ca acolo unde te-a scuipat Cartula te-a pupat Olaf si ti-a sters rusinea."
Dumnezeu e de partea tuturor, si, daca ne uitam de-a lungul istoriei, vedem ca e de partea celor cu mai multi bani si armate mai mari.
Intai da cu toporul si pe urma intreaba ce a vrut.
Da, poti da un click si pe machete.ro si sa iti iei ceva "dragut". Am nevoie de bani.
User avatar
Olaf The Viking
Imperator
 
Posts: 2208
Joined: Wed Jan 09, 2013 3:04 pm
Location: Bucuresti
Prenume si nume: Alexandru Dumitrescu

Re: Moson Show 2014

Postby Olaf The Viking » Tue Apr 29, 2014 1:09 am

Fortifi(c)at am decis sa ma ocup de cealalta problema: Elizabeth. Dar nu regina. Am fost foarte dezamagit:



Pai pentru pulover si blugi am venit eu sa o vad? Ulterior, dupa ce am vorbit cu Bill care pomenea ceva de colanti albi, mi-am dat seama de confuzie, cealalta nu era Elisaveta, era Teresa Cespedes Peña. De fapt era evident, starurile nu stau la standul lor sa serveasca clientii cu vopsele.



Cu Elisabeta am rezolvat-o, cu burekul la fel, m-am gandit ca e timpul pentru o alta indeletnicire placuta vikingilor: cafteala. In cazul acesta la sorti a iesit Valka, mare firma mare, din Polonia sau Cehia mamii lor, care nu raspund la emailuri, care nu au marfa in stoc desi scrie ca e cand faci comanda, care nu vor sa dea factura pe firma, care dupa ce m-am semnat de vreo 3-4 ori “Alex” tot “Dear Mr.” imi raspundeau, etc. Ma simteam ca Baloo cand se ducea la maimute: “Mama ce bataie o sa iasa. O sa le trag o dreapta si pe urma o stanga...”



Asa ca i-am luat usor, prin invaluire, m-am plimbat prin standul lor, am cumparat o banda de mascare de 1.5mm si pe urma am abordat problema. Eram decis sa-I fac arsice, sa-I biciuiesc cu vorba si sa-i sfichiuiesc cu cuvintele mele. Nimic nu putea sa reziste torentului de metafore si epitete ornante ce avea sa se dezlantuie. Eram ca taifunul, ca un tsunami, gata sa rad tot cu metaforele mele.

Din pacate mi-am luat-o original, chiar de la inceput. Nici nu am apucat sa dau ordinul de atac, dar ce zic eu, nu am apucat nici sa scot steagurile ca s-a terminat: nu vorbeau alta limba in afara de pasareasca lor. Cum poti sa-i injuri pe unii si sa-i faci de toata jena maro daca ei nu inteleg ce le spui si zambesc tamp?!? Pana la urma au mosmocait ceva, mi-au zis, mai mult sugerat, sa le dau email (probabil bazandu-se pe Google Translator), le-am zis ca e desuet, deoarece am incercat asta si s-au pisat pe el nu au raspuns.
Foarte increzatori au mimat sa le mai dau inca o data ca o sa stie acum cine sunt.
Deci nici de scandal nu am avut parte si am plecat pana la urma si cu 3 role de mascare si 4 matrite de stanci. Si platite integral, fara nici un discount la ele.

Urmatoarea mutare era cehoaica purie MILF cu inaintari inadmisibile. Dezamagire totala si aici, avea geaca pe ea. M-am scos pana la urma cu alta cehoaica, aia cu decolteuri largi, care se apleaca mereu sa numere banii si sa scrie produsele vandute. Am petrecut acolo un sfert de ora, evident ca am facut ceva vanzare ca sa nu fiu mitocan si sa ma bucur de spectacol fara sa platesc.

Baietii cu furaciunile figurinele copiate m-au dezamagit profund. Doar 3-4 cavaleri, in rest alte prostii. M-am capatuit doar cu un fierar. As mai fi luat si un Yoda Mester dar mi s-a parut prea scump. Adica era scump doar pentru ca era Yoda, celelalte figurine din cutie si din pungutele asemanatoare erau la jumatate din pretul lui. Furaciune, furaciune, dar sa ma fure si pe mine, nu numai pe producator, e deja prea mult.

Treburile fiind deja rezolvate, am dat o tura pe la sprituri. In general, la si fix sau la fara fix, era o regula nescrisa, ca ne regrupam la corturi, la bureki si sprituri. Am dat peste Bill care m-a pus sa casc ochii la colantii albi, lucru ce am facut cu mare placere si drag, am vorbit cu Carlos, din staful Miguenesc, asta dupa ce m-am tinut dupa colantii albi ca sa-i intreb cine si unde e Carlos. Tare, nu? Adica Mig in dreapta, colantii in fata si eu in loc sa o bag pe aia ca io sunt distribuitorul vostru din Romania, hai sa facem poze cu capul tau intre tatele mele sau invers, îi intreb unde e Carlos? Mai tare de atat nu ar fi fost decat fantezia lui alexie, sa-i dea ei aparatul de facut poze sa-i faca poze cu cealalta fatuca de la vanzari.

Am discutat cu Carlos, i-am promis ca am lista si oferta de la Ammo, a vazut ca am in mana cartea de la AK, a facut ochii mari, s-a uitat pe ea, s-a inverzit, a bolborosit ceva de genul ca nu le datoreaza nimic si m-a informat ca urmeaza Mig sa faca demonstratia secolului.

I-am promis ca ma duc sa vad ce n-a vazut Parisul, am intarziat cu speranta ca o sa prind doar sfarsitul, am asteptat pe scaun intr-un amfiteatru de vreo 100 de insi, l-am vazut pe maestru cum isi pregatea servetelele timp de 15 minute, am tras niste poze cu maieul negru care se invartea pe langa el, m-am plictisit si am plecat.

Va urma
Nu pierdeti episodul urmator: ju(r)i(z)sarea, cumparaturi si petrecerea de seara cu scandal, pahare sparte si aparate furate.

"Si sa le spui tuturor din sat ca acolo unde te-a scuipat Cartula te-a pupat Olaf si ti-a sters rusinea."
Dumnezeu e de partea tuturor, si, daca ne uitam de-a lungul istoriei, vedem ca e de partea celor cu mai multi bani si armate mai mari.
Intai da cu toporul si pe urma intreaba ce a vrut.
Da, poti da un click si pe machete.ro si sa iti iei ceva "dragut". Am nevoie de bani.
User avatar
Olaf The Viking
Imperator
 
Posts: 2208
Joined: Wed Jan 09, 2013 3:04 pm
Location: Bucuresti
Prenume si nume: Alexandru Dumitrescu

Re: Moson Show 2014

Postby alexie » Tue Apr 29, 2014 6:43 am

:smiley-laughing021:
Super narațiune, aștept episodul de la crâșmă ilustrat de Mărgelatu și Buză in action.
Să nu uiți fotografia ce te imortalizează cu fostul angajat patronul la Csókolózás Kapu!

Image
„Orice intrus va fi tratat cu o răceală demnă. Astfel încât să înțeleagă și cel mai nesimțit că prezența lui este inoportună.”
Directorul Dumitru – Operațiunea Monstrul

"Sunt unii oameni care-şi închipuie ca un ucigaş trebuie să fie mereu şi în toate împrejurările numai ucigaş. În realitate e de ajuns dacă e numai din când în când criminal - şi numai o mică latură a fiinţei sale..."
E.M.Remarque

https://alexiehobby.blogspot.com/
https://hobbyban.blogspot.com/
User avatar
alexie
Imperator
 
Posts: 2540
Joined: Thu Jan 10, 2013 11:01 pm
Location: Constanța - Romania
Prenume si nume: Lucian Milosan

Re: Moson Show 2014

Postby Bill » Tue Apr 29, 2014 8:45 am

Sunt de martor ca asa a fost ! pana acum.....
Excelent, ti-am mai zis ca ai talent si te irosesti facand bilanturi si raportari :butcher:
Spor,
Bill :crazy_pilot:
"Anybody can criticize what others create, but few can create something worth criticizing. To put it differently, an ounce of creativity is worth a pound of criticism "
Unknown free minded thinker - Jerry Catanescu

User avatar
Bill
Procurator
 
Posts: 889
Joined: Sun Jan 13, 2013 12:09 am
Location: Cluj Napoca
Prenume si nume: Tudor Nicorici

Re: Moson Show 2014

Postby alexie » Mon May 05, 2014 9:45 pm

De ceva timp pe siteul oficial al Moson Show s-a postat galeria ediţiei 2014.
Mosonshow 2014
Încă un motiv pentru Olaf de a continua naraţiunea, nu de alta dar se apropie alt eveniment bahic machetistic.

Image
„Orice intrus va fi tratat cu o răceală demnă. Astfel încât să înțeleagă și cel mai nesimțit că prezența lui este inoportună.”
Directorul Dumitru – Operațiunea Monstrul

"Sunt unii oameni care-şi închipuie ca un ucigaş trebuie să fie mereu şi în toate împrejurările numai ucigaş. În realitate e de ajuns dacă e numai din când în când criminal - şi numai o mică latură a fiinţei sale..."
E.M.Remarque

https://alexiehobby.blogspot.com/
https://hobbyban.blogspot.com/
User avatar
alexie
Imperator
 
Posts: 2540
Joined: Thu Jan 10, 2013 11:01 pm
Location: Constanța - Romania
Prenume si nume: Lucian Milosan

PreviousNext

Return to Expozitii si evenimente

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 2 guests