Moson 2016

Informatii si poze despre expozitii si evenimente modelistice sau legate de modelism.

Re: Moson 2016

Postby Olaf The Viking » Fri May 27, 2016 12:36 am

Dupa poza am mai dat o tura pe la bufete sa ne racorim si sa ne mai omoram timpul. Gratie faptului ca eram cu trenul am mai baut un spritulet. Daca as fi fost cu masina nu as fi baut. Acum ca puteam sa beau parca nu ma mai atragea. De fapt aveam o aciditate in burta, cred ca mi se tragea de la sifon. Asta trebuie remediat data urmatoare, daca va mai fi una.

Dupa spritulet am luat-o agale spre sala discutand de taxi, de tren, de bilete... In acel moment Odin m-a lovit cu toporul in cap: nu mai vazusem biletele de tren de cand sosisem si le pusesem bine, pe masa in camera, sa nu le port cu mine si sa se piarda. Evident ca de dimineata nu le luasem ca plecasem in graba, datorita schimbarii intempestive de plan.

L-am convocat urgent pe Tibi sa facem o cavalcada spre pensiune. Pe drum mi-am dat seama ca nu stiu suficient de multe rugaciuni si nici foarte multi sfinti la care sa apelez. Am ajuns la pensiune, am dat de proprietareasa, i-a explicat Tibi situatia, a strigat-o pe Mariko, a venit Mariko, i s-a explicat ce vrem, s-a dus la gunoi si a extras plicul cu biletele de tren. Nu stiu ce actiuni am eu pe sus sau daca am facut ceva ca sa merit atentia Lui, dar se pare ca nu M-a lasat nici de data asta. Dupa ce le-am gasit am avut acelasi sentiment de eliberare ca atunci cand am terminat Baba Yaga, dupa doua saptamani de nesomn.

Dupa ce am ajuns si le-am comunicat vestea buna coechipierilor, Catalin a tinut in mod special sa aiba la el biletele lui. Pentru Rapid Jet nu facea oricum nimic cu ele deoarece aia iti dau bilete de tren normale si un opis care le centralizeaza pe celelalte, unde sunt trecute si locurile. Dar daca vroia sa stea linistit si nu avea incredere ca in 2 ore nu le pierd i le-am dat.

Sala de concurs, dupa ce se strang machetele, se transforma in sala de festivitati.

Image


Si iata-ne inauntru ocupand locuri la mijlocul salii. Am sugerat sa ocupam ultimul rand ca sa fim mai aproape de iesire, dar am fost ignorat. Si pe buna dreptate: de ce sa plecam fara sa deranjam jumatate de sala? Nu trebuie sa se stie ca am plecat, ca sa puna ceremonia data aviatoare la o ora mai normala?

Alexie s-a dus sus sa ne imortalizeze:

Image

Image



Ne-am imortalizat intre noi, am strans din derier de emotie, stiti cum e inainte, ca la scoala sau armata: m-o striga, nu m-o striga.

Image

Image



Si iata ca incepe. Nu premierea, ci impartirea cartilor:

Image

Ati vazut cate sunt? Hai sa va explic acum. Cineva a scris o carte, cu 2 volume, sau 2 carti, nu am inteles prea bine. Ce stiu este ca le-a dat astora moca sa dea premii sau sa faca ce vor ei cu ele. Au facut un concurs pe Facebook folosind figurina lui alexie cu tartorul-sef. Cine recunostea personajul din poza primea doua carti. Acum au inceput sa puna intrebari ca sa dea cartile: cine stie cate machete au fost la sectiunea X, cine stie cum il chema pe tartor, cine stie in ce data a cazut Mosonul anul trecut si unde s-a lovit, cine i-a pus mana pe ... aaaa, pardon asta nu au intrebat. Ati prins ideea. In 10 minute au reusit sa dea 14-20 carti. Vazand ca ii apuca seara au inceput ceva de genul: cine s-a nascut in aprilie, hai sus, hai sus... Ma rog , aproximativ: Cine e din Norvegia?, Doar voi patru? Va dau doua carti. Cine e din Tara de foc? Doar voi zece? Va dau cinci. Si tot asa. Nu se mai terminau odata cartile alea. De prisos sa spun ca nu a intrebat de Romania. La noi nu se citeste. Sau si mai bine: la cat de buni suntem, daca ne dau si carti, ne pisam pe ei definitiv si irevocabil. Totusi Tibi si alexie au reusit sa castige patru carti/volume la prima runda de intrebari, alea cu statistica.

Image

Evident ca nu se putea face premiera pana nu le multumea si celor care sustinusera ateliere:

Image

S-a terminat si asta si a inceput in sfarsit festivitatea. A terminat cu copii, aviatia, blindate, eu eram cu ochii pe ceas deoarece stabilisem sa plecam la fara zece:

Image

Mai exact Catalin stabilise sa-i vina taxiul atunci, dar mi-a zis sa-l lasam sa astepte putin.

Image

Si a fost cu folos:

Image

L-au premiat si pe Alby:

Image

Si pe Bill, uitati ce incantat este de premiu:

Image

Tibi ca de obicei cu culorile AMA, la vedere:

Image

Aurel care se misca mai repede decat camera:

Image

Urma categoria Fantasy, SF si nu stiu ce. Trebuia deja sa plecam de 10 minute. Am stat sa vedem prima categorie, era ceva cu unu, a inceput sa strige si a trebuit sa plecam. Eu, cu alexie si Catalin aveam lucrari la ceva cu trei. Deci a trebuit sa plecam cu doua categorii mai inainte. Avand in vedere ca nu am castigat nimic eu zic ca a fost mai bine.

Catalin, sotia si Teddy au luat taxiul care astepta deja de ceva timp. Evident ca soferul nu vorbea engleza. I-am cerut sa cheme si alta masina, alt taxi, dupa metoda alexie "colega, colega" dar a fost foarte categoric ca nu. Pana la urma am dat telefon, ca avusesem grija sa luam niste numere de telefon de la niste dispecerate de taxi, am comandat, si ne-am pus pe asteptat. Intre timp au venit vreo trei taxiuri, m-am infipt in fiecare, dar erau pentru altii de fiecare data.

In sfarsit a venit si taxiul, am ajuns la gara, am bajbait dupa un peron pe altul, RJ-ul venea, evident, la linia 5, doar nu o sa vina la 1. Am asteptat destul de mult, mult mai mult decat doua categorii, dar nu puteam risca sa venim mai tarziu si sa scapam trenul ca pierdeam pe urma si legatura din Budapesta. A venit trenul, vagonul nostru era la vreo 5-6 vagoane distanta fata de locul unde stateam noi, am alergat pe jos cat am putut, apoi ne-am urcat in tren in apropierea vagonului, am constatat ca loc de bagaje nu era si pana la urma le-am ingramadit la capatul vagonului blocand un extinctor sau hidrant, ce-o fi fost.

Cand am ajuns la locuri am vazut ca pe locurile noastre stateau altii. I-am sculat, dar pana la urma Teddy s-a pus in alta parte, si pe locul lui era o nesimtita sau nesimtit, nu mai stiu, proaspat sculat/sculata de pe celelalte locuri, care nu s-a mai ridicat. Asta e un tren care vine de la Vienna. Deci e plin ori de unguri, ori de austrieci, ori de amandoua. Deci sa nu va mai aud ca romanii sunt asa si pe dincolo. Ca astia sunt la stadiul de animale. Le arati biletul cu locul si se uita la tine ca la poarta noua.

Image

Image

Ca sa ne faca calatoria si mai frumoasa, vagonul scartaia, trosnea si basea din toate incheieturile. Probabil la dus, cand am mers cu un vagon silentios, o fi fost nou. Asta era o cazatura. Ca sa fie atmosfera si mai frumoasa, in campul vizul al lui alexie s-a pus o tanti din aia ca fundul ceaunului, cu inelele si cercei pe unde se putea. alexie s-a folosit de acest prilej ca sa isi exerseze toate expresiile preferate dar si favorite:

Image

In Budapesta am ajuns la timp si ne-am oprit in primul chiosc sa ne luam apa. Plata, ca sa ne putem spala dimineata macar. Babusca de acolo nu vorbea o iota de nimic. I-am zis pe degete ca doua, dupa aia ca patru, cand au venit si ceilalti, ea a inteles ca patru in total , noi nu, ca inca patru, s-a enervat, a pufnit incat mi-a venit sa-i las toata apa acolo si sa-i cer banii inapoi si pe cele doua sticle de apa initiale.

Urmatorul popas a fost la pizza, de unde m-am aprovizionat cu Kinley cu gust de "ginger". La noi nu exista si de la ei imi mai iau ca imi place gustul. Imi place pentru ca nu are nicio legatura cu ghimbirul. Ceilalti si-au luat pizza, covrigei, etc. Eu am fost credincios politici CMPIN/CMPOUT. Cat mai putin in/ cat mai putin out. Ne-am urcat apoi in tren, conductorul era roman, i-am dat biletele, pardon, ne-a luat biletele si ne-a spus ca ni le da inainte de coborare.

Am luat iar asternuturi, le-au scuturat iar in capul meu si s-au pus pe dormit.

Image

Image

Chiar ati crezut asta, nu? Adica asa ar fi facut niste oameni normali la cap, nu? Noi suntem machetisti, la noi nimic nu e normal.

Image

Image

Image

Observati expresia de licean prins langa vitrina unui bordel: Mama ce i-as face aleia!

Image

Credeati ca doar unu' e lovit in aripa, nu?

Image

Image

Metoda mea de a nu elimina reziduuri nu a dat roade. Era si normal, dupa atatea zile de gulas si ciorbe insotite de mixtura proprie de ardei iute. Noroc ca vasul era de fier ca altfel il rupeam. Erau treburi serioase. Ce mofturi ca se balangane trenul. Astea sunt pentru domnisoare de pension cartulesc. La ce probleme serioase erau acolo puteam sa fiu in bricul/barcul Mircea pe mare de gradul 5-6 ca nu ma urneam de pe closet, ba ma si miscam odata cu el. Ba poate chiar inaintea lui, anticipandu-i miscarile.

Dar sa revenim in compartiment unde am inceput care sa atipim, care sa dormim. La granita acelasi tratament cu lanterne pe buletine si mai ales in ochii, la granita cu Romania am stat o ora degeaba ca asa i-a ordonat un vames altuia: "Ba, nu-i dai drumu' mai repede de o ora".

De dimineata m-a trezit un zgomot de tipla. Dupa ce m-am improspatat la baie si am putut deslusi obiectele din jur am vazut si ce era:

Image

alexie nu avea lipici la indemana dar gasise niste scotch. Nu bautura, banda adeziva. Si deja siasiul viitorului camion SF era gata.

Pe mine m-a apucat setea de documentare pentru peisaje, mai ales pentru pomi:

Image

Image

Image

Tragand o concluzie generala sunt niste aspecte care trebuie semnalate:

1. Au facut un concurs pe Facebook folosindu-se de figurina lui alexie. Puteau macar sa-i ofere si lui niste carti, ca aveau o gramada si nu stiau cum sa scape de ele. Sau o grisina, sau nici macar. Puteau sa-i multumeasca in fata adunarii sau macar personal. Cati oameni sunt care sa iti faca o figurina cu moaca ta, cu prilejul celei de-a douazecea editii? Alexie s-a dus si i-a dat-o cadou si abia atunci a obtinut un "chesenem".

2. Edy/Teddy a hotarat sa nu mai participe cu lucrari motivand ca el atata poate. Mai mult nu stie ce sa faca. Deci orice participare viitoare te transforma de fapt in carne de tun, in masa din care sa-si aleaga ei varfurile.

3. Socializarea la ei este 0. Cu romanii. Cu norvegienii se intalnesc la vinarie (vedeti povestea de anul trecut cu vinaria atat de scumpa ca am mancat spaghete si am baut bere).

4. La o saptamana dupa ce s-a anuntat data editiei din 2017 nu mai era niciun hotel liber in oras. Doar la 13 km. Absolut tot este acum rezervat.

5. Cumparaturile mele, personale, pentru sufletul meu au fost: doua pile, doua socluri din lemn de maslin pentru figurine, un cleste Tamiya si o scula cu doua cutite care poate taia paralel la grosimi reglabile. Deci nimic semnificativ, puteam sta si fara.

6. Din punctul meu de vedere categoriile de concurs sunt foarte prost gandite. Fie am subiecte fantasy care se bat cu cele SF, fie am figurine la scara 1:72 care se bat cu cele de 1:32. Deci de la inceput se pleaca cu handicap.

6. Nici pana acum nu au pus clasamentul pe site. Am vrea si noi sa stim ce s-a punctat, care au fost castigatorii si, mai ales, care sunt lucrarile premiate.

Din pacate eu nu pot scapa de senzatia ca suntem de mana doua in conceptia lor. Am vorbit si cu Iby/Bill si cu Catalin si ei parca ar fi dispusi sa faca macar un an pauza de Moson.

"Si sa le spui tuturor din sat ca acolo unde te-a scuipat Cartula te-a pupat Olaf si ti-a sters rusinea."
Dumnezeu e de partea tuturor, si, daca ne uitam de-a lungul istoriei, vedem ca e de partea celor cu mai multi bani si armate mai mari.
Intai da cu toporul si pe urma intreaba ce a vrut.
Da, poti da un click si pe machete.ro si sa iti iei ceva "dragut". Am nevoie de bani.
User avatar
Olaf The Viking
Imperator
 
Posts: 2208
Joined: Wed Jan 09, 2013 3:04 pm
Location: Bucuresti
Prenume si nume: Alexandru Dumitrescu

Re: Moson 2016

Postby alexie » Mon May 30, 2016 3:35 pm

Extrem de placut sa retraiesc (cu bune si rele...mai mult bune) acest episod machetotroter.
Dat fiind ca yo am ratat editia 2015 imi permit sa fac planuri pentru 2017....macar la nivel oniric.

Image
„Orice intrus va fi tratat cu o răceală demnă. Astfel încât să înțeleagă și cel mai nesimțit că prezența lui este inoportună.”
Directorul Dumitru – Operațiunea Monstrul

"Sunt unii oameni care-şi închipuie ca un ucigaş trebuie să fie mereu şi în toate împrejurările numai ucigaş. În realitate e de ajuns dacă e numai din când în când criminal - şi numai o mică latură a fiinţei sale..."
E.M.Remarque

https://alexiehobby.blogspot.com/
https://hobbyban.blogspot.com/
User avatar
alexie
Imperator
 
Posts: 2540
Joined: Thu Jan 10, 2013 11:01 pm
Location: Constanța - Romania
Prenume si nume: Lucian Milosan

Re: Moson 2016

Postby Olaf The Viking » Mon May 30, 2016 4:53 pm

Atunci vei fi fericit sa afli ca ai primit de la Andrasi o placuta si o insigna. Post mortem, cum ar veni. Probabil s-au sesizat dupa ce le-am batut obrazul pe Facebook. Sau au vrut sa ti le dea de atunci dar nu stiau daca ajunge pentru toata lumea.

In aprilie e si Civita la anu'. Mai ai timp sa reflectezi.


"Si sa le spui tuturor din sat ca acolo unde te-a scuipat Cartula te-a pupat Olaf si ti-a sters rusinea."
Dumnezeu e de partea tuturor, si, daca ne uitam de-a lungul istoriei, vedem ca e de partea celor cu mai multi bani si armate mai mari.
Intai da cu toporul si pe urma intreaba ce a vrut.
Da, poti da un click si pe machete.ro si sa iti iei ceva "dragut". Am nevoie de bani.
User avatar
Olaf The Viking
Imperator
 
Posts: 2208
Joined: Wed Jan 09, 2013 3:04 pm
Location: Bucuresti
Prenume si nume: Alexandru Dumitrescu

Re: Moson 2016

Postby alexie » Sun Jun 05, 2016 10:04 am

Super placheta, Andrasi s-a gandit ca sunt din echipa lu' ala care a ajuns la domiciliu fara placheta, tricou si aparat foto :smiley-laughing021:
Sunt putin ingrijorat de jelvény care imi atribuie merite exchibitioniste :vampire: dar si de acel luger nedetectabil

Image
„Orice intrus va fi tratat cu o răceală demnă. Astfel încât să înțeleagă și cel mai nesimțit că prezența lui este inoportună.”
Directorul Dumitru – Operațiunea Monstrul

"Sunt unii oameni care-şi închipuie ca un ucigaş trebuie să fie mereu şi în toate împrejurările numai ucigaş. În realitate e de ajuns dacă e numai din când în când criminal - şi numai o mică latură a fiinţei sale..."
E.M.Remarque

https://alexiehobby.blogspot.com/
https://hobbyban.blogspot.com/
User avatar
alexie
Imperator
 
Posts: 2540
Joined: Thu Jan 10, 2013 11:01 pm
Location: Constanța - Romania
Prenume si nume: Lucian Milosan

Re: Moson 2016

Postby Olaf The Viking » Sun Jun 05, 2016 2:19 pm

Nu m-am gandit ca o sa-ti placa. In numele tau am refuzat-o. Le-am zis ca trebuia atunci sa ti-o dea, acum nu mai are decat valoarea unui supozitor si le recomand sa o foloseasca in consecinta.

"Si sa le spui tuturor din sat ca acolo unde te-a scuipat Cartula te-a pupat Olaf si ti-a sters rusinea."
Dumnezeu e de partea tuturor, si, daca ne uitam de-a lungul istoriei, vedem ca e de partea celor cu mai multi bani si armate mai mari.
Intai da cu toporul si pe urma intreaba ce a vrut.
Da, poti da un click si pe machete.ro si sa iti iei ceva "dragut". Am nevoie de bani.
User avatar
Olaf The Viking
Imperator
 
Posts: 2208
Joined: Wed Jan 09, 2013 3:04 pm
Location: Bucuresti
Prenume si nume: Alexandru Dumitrescu

Re: Moson 2016

Postby Olaf The Viking » Thu Oct 13, 2016 9:45 pm

In sfarsit au pus rezultatele la SF, astia ne-au batut:

Image

Image

Image

Image

Image

"Si sa le spui tuturor din sat ca acolo unde te-a scuipat Cartula te-a pupat Olaf si ti-a sters rusinea."
Dumnezeu e de partea tuturor, si, daca ne uitam de-a lungul istoriei, vedem ca e de partea celor cu mai multi bani si armate mai mari.
Intai da cu toporul si pe urma intreaba ce a vrut.
Da, poti da un click si pe machete.ro si sa iti iei ceva "dragut". Am nevoie de bani.
User avatar
Olaf The Viking
Imperator
 
Posts: 2208
Joined: Wed Jan 09, 2013 3:04 pm
Location: Bucuresti
Prenume si nume: Alexandru Dumitrescu

Re: Moson 2016

Postby alexie » Fri Oct 14, 2016 1:40 pm

Olaf The Viking wrote:In sfarsit au pus rezultatele la SF, astia ne-au batut:

Image

Image

Image

Image

Image


In acest caz prefer sa ma fi batut doar aista
Image

Image
„Orice intrus va fi tratat cu o răceală demnă. Astfel încât să înțeleagă și cel mai nesimțit că prezența lui este inoportună.”
Directorul Dumitru – Operațiunea Monstrul

"Sunt unii oameni care-şi închipuie ca un ucigaş trebuie să fie mereu şi în toate împrejurările numai ucigaş. În realitate e de ajuns dacă e numai din când în când criminal - şi numai o mică latură a fiinţei sale..."
E.M.Remarque

https://alexiehobby.blogspot.com/
https://hobbyban.blogspot.com/
User avatar
alexie
Imperator
 
Posts: 2540
Joined: Thu Jan 10, 2013 11:01 pm
Location: Constanța - Romania
Prenume si nume: Lucian Milosan

Previous

Return to Expozitii si evenimente

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 6 guests

cron