Concurs IPMS Romania-AMA " Cupa Alba Carolina"2016

Informatii si poze despre expozitii si evenimente modelistice sau legate de modelism.

Concurs IPMS Romania-AMA " Cupa Alba Carolina"2016

Postby Mihai Cimpean » Thu Apr 21, 2016 9:25 pm

IPMS Romania-AMA organizeaza editia a-VI-a a Concursului International de Machete Statice " Cupa Alba Carolina ".
Concursul va avea loc intre 28-29 Mai 2016. Locatia sa este caponiera "Piata Tobosarului" ( in spatele bibliotecii Batthyaneum ).
Formularul de inscriere , programul si categoriile de concurs vor fi afisate in cel mai scurt timp.
IMPORTANT !!!
PENTRU O MAI BUNA ORGANIZARE A CAZARII PARTICIPANTILOR , VA RUGAM CONFIRMATI PARTICIPAREA (PERSOANE , ZILE) PANA IN DATA DE 30.04.2016.
DUPA ACEASTA DATA ,PARTICIPANTII CARE NU AU CONFIRMAT CAZAREA VOR FI PE CONT PROPRIU .
REAMINTIM CA IN ULTIMA SAPTAMANA A LUNII MAI VOR FI ORGANIZATE SPECTACOLE , IAR FLUXUL DE TURISTI VA FI MARE.
Image
User avatar
Mihai Cimpean
Vexilifer
 
Posts: 224
Joined: Thu Jan 17, 2013 9:51 am

Re: Concurs IPMS Romania-AMA " Cupa Alba Carolina"2016

Postby Mihai Cimpean » Fri May 06, 2016 1:06 pm

IMPORTANT
Cazarea va fi asigurata in 2 locatii - pensiune si camin studentesc - cu 60 RON persoana/noapte Datele concursului (invitatie, program, categorii concurs, formular de inscriere) sunt pe siteul nostru. , adica aici http://ama-modelism.ro/ Se descarca fisierul, se completeaza formularul de inscriere si se trimite pe adresa de mail: ama.modelism@gmail.com
Multumim pentru intelegere
User avatar
Mihai Cimpean
Vexilifer
 
Posts: 224
Joined: Thu Jan 17, 2013 9:51 am

Re: Concurs IPMS Romania-AMA " Cupa Alba Carolina"2016

Postby Mihai Cimpean » Sun May 29, 2016 7:57 pm

S-a incheiat ce-a de-a sasea editie a concursului nostru ," Cupa Alba Carolina" 2016 .
O editie organizata , ca niciodata pana acum , cu mai mult chin si cu mai multe dificultati .
Organizata insa exemplar de Ovidiu-Hind . Umbrita insa de moartea , sambata , a tatalui sau .
Sincere condoleante .
Participare numeroasa si diversa . Peste 70 de concurenti . Peste 250 modele inscrise .
Multumim Primariei Municipiului Alba Iulia pentru sprijinul constant in organizarea concursului .
Multumim partenerilor nostrii , implicati de asemenea in proiectul nostru.
Concurenti din Ungaria - Jászberény,Békéscsaba,Gyula,Téglás ,Szeghalom,Orosháza,Mosonmagyarovar,Vaja ,Debrecen.
Sunt legaturi stranse cu prietenii nostrii din Ungaria .
De la Chisinau . Din Italia - Civitavecchia si Brescia .Domnul Richard Dyer din Anglia .
Din toate colturile tarii . Multi copii si juniori. Lucrari de mare calitate .
Speram ca s-au simtit bine si ca a fost un weekend agreabil.
Multumiri tuturor . Se cuvin multumiri colegilor , celor care au ajutat la buna desfasurare a concursului .
Vom afisa palmaresul in scurt timp.
S-au facut multe poze - postati , va rog .
User avatar
Mihai Cimpean
Vexilifer
 
Posts: 224
Joined: Thu Jan 17, 2013 9:51 am

Re: Concurs IPMS Romania-AMA " Cupa Alba Carolina"2016

Postby Olaf The Viking » Mon May 30, 2016 12:47 am


"Si sa le spui tuturor din sat ca acolo unde te-a scuipat Cartula te-a pupat Olaf si ti-a sters rusinea."
Dumnezeu e de partea tuturor, si, daca ne uitam de-a lungul istoriei, vedem ca e de partea celor cu mai multi bani si armate mai mari.
Intai da cu toporul si pe urma intreaba ce a vrut.
Da, poti da un click si pe machete.ro si sa iti iei ceva "dragut". Am nevoie de bani.
User avatar
Olaf The Viking
Imperator
 
Posts: 2208
Joined: Wed Jan 09, 2013 3:04 pm
Location: Bucuresti
Prenume si nume: Alexandru Dumitrescu

Re: Concurs IPMS Romania-AMA " Cupa Alba Carolina"2016

Postby Olaf The Viking » Mon May 30, 2016 12:52 am

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

"Si sa le spui tuturor din sat ca acolo unde te-a scuipat Cartula te-a pupat Olaf si ti-a sters rusinea."
Dumnezeu e de partea tuturor, si, daca ne uitam de-a lungul istoriei, vedem ca e de partea celor cu mai multi bani si armate mai mari.
Intai da cu toporul si pe urma intreaba ce a vrut.
Da, poti da un click si pe machete.ro si sa iti iei ceva "dragut". Am nevoie de bani.
User avatar
Olaf The Viking
Imperator
 
Posts: 2208
Joined: Wed Jan 09, 2013 3:04 pm
Location: Bucuresti
Prenume si nume: Alexandru Dumitrescu

Re: Concurs IPMS Romania-AMA " Cupa Alba Carolina"2016

Postby Cristian Marin » Mon May 30, 2016 2:00 pm

Condoleante Ovidiu (Hind)!
Image
User avatar
Cristian Marin
Imaginifer
 
Posts: 193
Joined: Wed Jun 26, 2013 10:09 am
Location: BUCURESTI

Re: Concurs IPMS Romania-AMA " Cupa Alba Carolina"2016

Postby Ovidiu Socaciu » Tue May 31, 2016 10:14 pm

In sfarsit pot si eu sa aduc SINCERE MULTUMIRI tuturor celor care au fost alaturi de mine, colegi de asociatie, prieteni, participanti, parteneri, invitati, sustinatori, etc . S-a dovedit din nou ca suntem uniti atat la bucurii cat si la necaz. Fara VOI, acest eveniment modelistic nu ar fi existat. Asta dovedeste din nou ca atunci cand se doreste putem sa ne mobilizam. Haideti sa o facem in continuare, la Alba, Bucuresti, Constanta sau oriunde altundeva in tara asta.
VA MULTUMESC SI VA RESPECT!
Cu toata stima, Ovidiu "HIND" Socaciu
User avatar
Ovidiu Socaciu
Cornicen
 
Posts: 120
Joined: Mon Jan 14, 2013 1:03 pm

Re: Concurs IPMS Romania-AMA " Cupa Alba Carolina"2016

Postby Stefan Laurentiu Gabriel » Sun Jun 12, 2016 11:20 pm

Deschiderea oficiala a concursului.

https://www.youtube.com/watch?v=wG6fBJdJrBM

Lucrarile participante la acest eveniment modelistic:

partea 1

https://www.youtube.com/watch?v=qIE9JYfh90w


partea 2

https://www.youtube.com/watch?v=cCp9ZcPdG80


Premierea participantilor la concursul de modelism static.

https://www.youtube.com/watch?v=xCLDKkFTx5M

Wende dein Gesicht der Sonne zu,und du lasst die Schatten hinter dir.
User avatar
Stefan Laurentiu Gabriel
Imaginifer
 
Posts: 159
Joined: Mon Jul 22, 2013 10:52 am
Location: Bucuresti

Re: Concurs IPMS Romania-AMA " Cupa Alba Carolina"2016

Postby Dan Dutescu » Mon Jun 13, 2016 9:42 am

Multumim Gabi .. :hi:
User avatar
Dan Dutescu
Vexilifer
 
Posts: 207
Joined: Tue Jan 15, 2013 11:00 am
Location: Bucuresti

Re: Concurs IPMS Romania-AMA " Cupa Alba Carolina"2016

Postby Olaf The Viking » Mon Aug 01, 2016 11:00 pm

Banuiesc ca asteptati povestea cu Alba, asa ca sa-i dam drumul pana nu vine cupa Tomis peste noi:

De data aceasta masina mi-a fost rechizitionata, asa ca am apelat la Prejo si la Laura sa ma suporte pana la Alba si inapoi. Nu i-am pus sa opreasca la Dada gandindu-ma ca le voi propune sa oprim la ciolan si nu vor putea sa zica nu. Evident ca am uitat ca am incercat alta data ciolanul cu mujdei asa ca am recidivat. Nici de data aceasta nu mi-a placut mai mult decat cel cu hrean si mi-am propus ca data urmatoare sa fie cu hrean. Data urmatoare s-a intamplat deja acum o saptamana, cand ma intorceam cu familia din Maramures. A fost ultima data. Dupa 10 minute ne-au dat meniurile alea soioase, ciorba mijlociului avea o musca in ea, pieptul dezosat avea "laminor" din ala in el, etc.

Deci savurati poza cu ciolanul ca pe viu nu mai merita:

Image

Poza este facuta de Prejo deoarece eu m-am concentrat sa nu uit aparatul si incarcatorul, prin urmare am uitat cartela.

Image

De la ciolan am plecat vitejeste spre pensiunea unde erau cazati familistii: Dan Dutescu, Catalin Balta, etc. Acolo am facut jonctiunea cu Ovidiu, am facut un popas la benzinarie sa imi iau card pentru aparat si am ajuns la caminul de protocol (care arata mult mai bine decat hotelul ACR). Cand am ajuns la etajul unde eram cazati am simtit in nari un miros cunoscut. Baietii din Austro-Ungaria isi faceau de cap cu palinca. Asa ca a trebuit sa desfac repede un vin ca sa recuperez:

Image

Abia pe urma m-am dus in camera sa imi desfac bagajul:

Image

Nu am tradat crezul "doi ciorapi, doi chiloti" nici de data aceasta, geanta e plina de produse Noch pentru diorama lui Bill:

Image

Dupa cele 40 de secunde de despachetat bagajele m-am alaturat din nou petrecerii:

Image

Image

Image

Pe cine vedem in poza?

Image

Image

Image

Bill a venit si el pregatit:

Image

Dupa care ai nostri s-au retras pe acoperis sa vada Alba by nacht iar eu am ramas ca prostu' sa intretin oaspetii in limba nepieritorului Eminescu, ca limba lui Arpad, singura vorbita de ei, nu o stapanesc.

Dar nu a fost un impediment pentru mine. Am luat tableta, am bagat Google translate si m-am dat in vorba cu blonda:

"Nem láttam a Mosson!" un fel de "Nu ti-ai aratat nuri la Moson!" dar mai politicos, ca imi era teama ca traduce ala cine stie ce si sare "barba'susu" la bataie. Chiar daca e mic, avea dreptatea de partea lui. Dar stiti cum se zice "De ce iti e frica nu (te) scapi pe tine". Evident ca nu am scapat de traduceri idioate.

Ca' ea, de colo, cica:" $#%$#% #$%#$% 34%#$% #$%#% 16.00" care in traducere goagal insemna doar "16.00". Dupa ce am mai sters ceva cuvinte am recompus ce vroia sa zica, ca a venit dupa 16.00. Apai dupa 16.00 eu deja ma plictisisem sa astept, ma umplusem cu bere si pizza din aia cu slanina si ceapa, asa ca vroiam sa dorm, in niciun caz sa stau cu ochii dupa ea.

Image

"Si sa le spui tuturor din sat ca acolo unde te-a scuipat Cartula te-a pupat Olaf si ti-a sters rusinea."
Dumnezeu e de partea tuturor, si, daca ne uitam de-a lungul istoriei, vedem ca e de partea celor cu mai multi bani si armate mai mari.
Intai da cu toporul si pe urma intreaba ce a vrut.
Da, poti da un click si pe machete.ro si sa iti iei ceva "dragut". Am nevoie de bani.
User avatar
Olaf The Viking
Imperator
 
Posts: 2208
Joined: Wed Jan 09, 2013 3:04 pm
Location: Bucuresti
Prenume si nume: Alexandru Dumitrescu

Next

Return to Expozitii si evenimente

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 2 guests

cron