Cupa Tomis 2016

Informatii si poze despre expozitii si evenimente modelistice sau legate de modelism.

Re: Cupa Tomis 2016

Postby Olaf The Viking » Fri Nov 18, 2016 10:48 pm

Pai sa continuam, cum ar veni.

A doua zi, dupa cum ma asteptam, plecarea spre litoral s-a amanat pana dupa pranz. Evident ca in masina au inceput comentariile despre viteza mare cu care merg deci a trebuit sa merg cu 120km/h, dar a fost si o parte buna in plecatul tarziu: am prins drumul aproape gol. Nimeni nu e suficient de nebun sa piarda o zi de mare. Dupa cum va spuneam, am avut cazare in 2 Mai. Adica ajung pana aproape de expozitie si apoi incep sa ma indepartez de ea. Dupa ce ne-am cazat, am mancat, toata lumea era fericita, am abordat problema plecarii mele spre Constanta. Avand in vedere ca Mihaela se simtea rau (de altfel asta a fost si motivul plecarii tardive din Bucuresti) nu a avut putere sa lupte asa ca victoria mea a fost deplina. Am decretat mandru si sigur pe mine ca ne vedem abia a doua zi. Nimic nu poate sta intre mine si o petrece cu modelistii, mai ales cand se colportau zvonuri ca va exista si un gulas.

Am zburat iute ca gandul (gandul la gulas, evident) am facut o pauza in Eforie sa rezolv un comison pentru Catalin, care isi avea acolo feciorul, la bai.. cu o ... studenta si am ajuns in Constanta, unde aveam cazare. Planul era sa las masina si sa iau un taxi. M-am salut cu Dan care a iesit sa imi dea binete, am aflat ca nu au loc liber in masina si am purces sa caut taxi. Evident, in Constanta, asta e ceva peste puterile unui biet muritor, fie el si cu sange de Odin in vine. Am mers pe jos pana la Kaufland fara sa gasesc nimic. Nici macar un chiosc, ca voiam sa iau si niste apa minerala, deoarece data trecuta nu avusesera nici macar asta.

La Kaufland am facut pe gentlemenul si mi-am incuiat sacul cu valori la intrare. Am intrat sa cumpar apa si mi-am amintit ca erau doi ciudati la usitele unde se incuiau bagajele care pretindeau ca era blocata usa lor. Nu cumva erau la ciordeala si cautau un pretext sa fie acolo? Daca au pus banda adeziva sa nu se inchida usa? Dupa ce am transpirat copis la casa de marcat si am facut un sprint pana la locul cu bagaje am vazut ca totul era in ordine. Dar cum zice neamtul: mai bine safe decat so-ry.

In parcare norocul mi-a suras sub chipul unui taximetru liber asa ca am urcat si foarte mandru de mine i-am dat adresa unde se tinea chiolhanul. Omul nu prea cunostea zona, nu se lamurea cum vine strada pe care i-o spusesem eu pe langa stadion. Pana la urma mi-am dat seama ca i-am dat adresa unde urma sa dorm si unde lasasem masina. I-am zis sa mearga la stadion si cand ajunge in dreptul stalpului de nocturna sa urmareasca pe stanga un afis cu tatari sau ceva in genul asta.

Astfel am ajuns cu bine la Asociatia armenilor unde am gasit masa mare, gazde binevoitoare si vin la rece. Chiar si apa minerala. Dar am descoperit ca imi uitasem aparatul foto la 2 Mai asa ca am facut poze cu tableta.


cupa tomis 014_01.jpg


cupa tomis 014_02.jpg


Remarcati paharele cu flori de pe masa:

cupa tomis 014_03.jpg


cupa tomis 014_04.jpg


cupa tomis 014_05.jpg


cupa tomis 014_06.jpg


cupa tomis 014_07.jpg


cupa tomis 014_08.jpg


cupa tomis 014_09.jpg


cupa tomis 014_10.jpg


cupa tomis 014_11.jpg


cupa tomis 014_12.jpg


cupa tomis 014_13.jpg


cupa tomis 014_14.jpg


Asta nu mai stiu de ce l-am pozat. Cred ca s-a chinuit cineva sa desfaca o bere cu capatul asta:
cupa tomis 014_15.jpg

"Si sa le spui tuturor din sat ca acolo unde te-a scuipat Cartula te-a pupat Olaf si ti-a sters rusinea."
Dumnezeu e de partea tuturor, si, daca ne uitam de-a lungul istoriei, vedem ca e de partea celor cu mai multi bani si armate mai mari.
Intai da cu toporul si pe urma intreaba ce a vrut.
Da, poti da un click si pe machete.ro si sa iti iei ceva "dragut". Am nevoie de bani.
User avatar
Olaf The Viking
Imperator
 
Posts: 2208
Joined: Wed Jan 09, 2013 3:04 pm
Location: Bucuresti
Prenume si nume: Alexandru Dumitrescu

Re: Poze

Postby Olaf The Viking » Sat Nov 19, 2016 12:29 am

cupa tomis 014_17.jpg


cupa tomis 014_16.jpg


cupa tomis 014_18.jpg


La antreuri am mancat si ceva peste marinat de la Gabi Eremia. Delicios, se topea in gura. Dar noi ne pregateam pentru turul de forta: Gulas cu Fatalii.

cupa tomis 014_19.jpg


cupa tomis 014_20.jpg


cupa tomis 014_21.jpg


In sfarsit a sosit:

cupa tomis 014_22.jpg


cupa tomis 014_23.jpg


Prima data am aplicat deschiderea Olafiana: Orange Habanero.

cupa tomis 014_24.jpg


cupa tomis 014_25.jpg


cupa tomis 014_26.jpg


Evident a urmat a doua portie si a intrat in joc Fatalii-ul:

cupa tomis 014_27.jpg


Ca un lacom ce sunt, doar condusesem toata ziua pentru gulasul ala, am bagat si a treia portie:

cupa tomis 014_28.jpg


cupa tomis 014_29.jpg


cupa tomis 014_30.jpg


cupa tomis 014_31.jpg


Spre deosebire de Bekescsaba (urmeaza sa va povestesc) a mai ramas gulas, dar pana si eu a trebuit sa ma declar invins, eram plin, nu mai puteam nici sa beau vin, nici sa mananc, experimentam starile prin care trece o capusa ghiftuita aciuata pe un individ cu colesterol si trigliceride.

cupa tomis 014_32.jpg


cupa tomis 014_33.jpg


Oricum lumea era obosita asa ca am inceput sa strangem destul de devreme:

cupa tomis 014_34.jpg


cupa tomis 014_35.jpg


cupa tomis 014_36.jpg


cupa tomis 014_37.jpg


Cand am ajuns la locul de cazare am gasit si aparatul foto. Nu era uitat la 2 Mai. Il lasasem in portbagaj la venire, dar preocupat cum eram sa iau vinul, ceva trebuia sa uit.

cupa tomis 014_38.jpg

"Si sa le spui tuturor din sat ca acolo unde te-a scuipat Cartula te-a pupat Olaf si ti-a sters rusinea."
Dumnezeu e de partea tuturor, si, daca ne uitam de-a lungul istoriei, vedem ca e de partea celor cu mai multi bani si armate mai mari.
Intai da cu toporul si pe urma intreaba ce a vrut.
Da, poti da un click si pe machete.ro si sa iti iei ceva "dragut". Am nevoie de bani.
User avatar
Olaf The Viking
Imperator
 
Posts: 2208
Joined: Wed Jan 09, 2013 3:04 pm
Location: Bucuresti
Prenume si nume: Alexandru Dumitrescu

Re: Poze

Postby Olaf The Viking » Sat Nov 19, 2016 1:01 am

A doua zi m-am recuperat repede, am dat o tura rapida pe la muzeu si m-am evaporat spre 2 Mai ca sa linistesc eventualele spiritele incinse sau sa previn infierbantarea lor. Nu de alta, dar marti ne invitase nea Emil la Tuzla, la nu stiu ce rulota avea el pe acolo.

Asa ca am luat doar copiii si i-am dus "sa vada expozitia de machete". Evident turul a inceput cu masa de pranz:

cupa tomis 111.jpg


Apoi a continuat cu o vizita la Billa pentru aprovizionare si am ajuns, mergand pe niste drumuri intortocheate, la nea Emil, la rulota:

cupa tomis 112.jpg


cupa tomis 113.jpg


cupa tomis 114.jpg


cupa tomis 115.jpg


Am vizitat imprejurimile:

cupa tomis 116.jpg


cupa tomis 117.jpg


cupa tomis 118.jpg


Am mancat mici (din pacate cu bere fara alcool ca Ruxandra mai are inca 6 ani pana poate da examen si atunci probabil ca nu o sa mai vrea sa mearga cu mine, dar eu tot sper):

cupa tomis 119.jpg


cupa tomis 120.jpg


Am avut parte si de spectacol:

cupa tomis 121.jpg


cupa tomis 122.jpg


cupa tomis 123.jpg


cupa tomis 124.jpg


cupa tomis 125.jpg


cupa tomis 126.jpg

"Si sa le spui tuturor din sat ca acolo unde te-a scuipat Cartula te-a pupat Olaf si ti-a sters rusinea."
Dumnezeu e de partea tuturor, si, daca ne uitam de-a lungul istoriei, vedem ca e de partea celor cu mai multi bani si armate mai mari.
Intai da cu toporul si pe urma intreaba ce a vrut.
Da, poti da un click si pe machete.ro si sa iti iei ceva "dragut". Am nevoie de bani.
User avatar
Olaf The Viking
Imperator
 
Posts: 2208
Joined: Wed Jan 09, 2013 3:04 pm
Location: Bucuresti
Prenume si nume: Alexandru Dumitrescu

Re: Poze

Postby Olaf The Viking » Sat Nov 19, 2016 1:22 am

Iata ca am ajuns si in ziua de sambata cand se termina concediul. Am strans, am plecat spre Bucuresti cu toata familia si a doua zi, duminica, m-am intors la Constanta. De data asta cu proteste si calificative pe care am ales sa le ignor. Si s-a vazut ca am stiu eu ceva. Nu a fost gulas, au fost in schimb ardei umpluti. Dar sa o luam metodic.

Iarasi am inceput clasic: sosire la nevazatori unde eram cazat, lasat masina, comandat taxi. Pai, ce credeati, ca sunt fraier de mai multe ori? O data vede puta nasa mirelui, sau cum era... Mi-am pus intre timp aplicatie pe tableta. A fost totusi greu ca nu stiam adresa exacta si s-a plimbat bietul om pe acolo, dar pana la urma am reusit si am ajuns la asociatia azerbaigenilor liberi din Constanta sau cum s-or chema tatarii aia care ne gazduiau, saracii.

Cum am ajuns m-am achitat de sarcina de a-i preda lui alexie diploma si placuta de merit de la ala care organizeaza Mosonul. Ia dat-o post mortem, la Alba, lui Tibi, care mi-a dat-o mie sa i-o dau lui alexie care i-a dat-o lui Priscupeasca, pentru madam Sachelarescu, etc. Probabil pulifrici ala a citit pe Internet unde am scris ca au fost marlani si puteau sa-i dea macar o carte, daca tot organizau concurs cu premii in carti folosindu-se de poza cu figurina modelata de alexie.

cupa tomis 127.jpg


La gratar ca de obicei, Gabi si Catalin, mai mult Catalin:

cupa tomis 128.jpg


cupa tomis 129.jpg


La salate Dan si la bass...

cupa tomis 130.jpg


pardon clesti, tot Catalin:

cupa tomis 131.jpg


alexie (contemplativ, cu medalie) si nea Emil (realist, cu bere):

cupa tomis 132.jpg


cupa tomis 133.jpg


cupa tomis 134.jpg


In sfarsit gata:

cupa tomis 135.jpg


Am declarat sesiunea deschisa:

cupa tomis 136.jpg


cupa tomis 137.jpg


cupa tomis 138.jpg


cupa tomis 139.jpg


cupa tomis 140.jpg


cupa tomis 141.jpg


Nea Emil m-a surprins cu un vin de care nu am auzit pana acum:


cupa tomis 142.jpg


cupa tomis 143.jpg


Am dat atacul la ardei si am pus in ei si ardei umpluti:

cupa tomis 144.jpg


cupa tomis 145.jpg


cupa tomis 146.jpg


Taaa daa:

cupa tomis 147.jpg


cupa tomis 148.jpg


cupa tomis 149.jpg


cupa tomis 150.jpg


cupa tomis 151.jpg


cupa tomis 152.jpg


cupa tomis 153.jpg


cupa tomis 154.jpg


cupa tomis 155.jpg


Seara iarasi s-a spart repede, cred ca e conditie acolo sa plecam la 00.00, probabil ca totul e vrajit ca in Cenusericoasa si dupa aia totul se transforma:

cupa tomis 156.jpg


Totusi, inainte de culcare, a mers un paharel, ca sa ne fie somnul lin si closetul aproape, pe-ntinsele ape sa fie jet deplin:

cupa tomis 157.jpg


Nu ne-am lungit foarte mult, dar nici putin:

cupa tomis 158.jpg

"Si sa le spui tuturor din sat ca acolo unde te-a scuipat Cartula te-a pupat Olaf si ti-a sters rusinea."
Dumnezeu e de partea tuturor, si, daca ne uitam de-a lungul istoriei, vedem ca e de partea celor cu mai multi bani si armate mai mari.
Intai da cu toporul si pe urma intreaba ce a vrut.
Da, poti da un click si pe machete.ro si sa iti iei ceva "dragut". Am nevoie de bani.
User avatar
Olaf The Viking
Imperator
 
Posts: 2208
Joined: Wed Jan 09, 2013 3:04 pm
Location: Bucuresti
Prenume si nume: Alexandru Dumitrescu

Re: Poze

Postby Olaf The Viking » Sat Nov 19, 2016 2:07 am

Am inceput ziua de luni cu mic dejunul campionilor, adica cu resturi din ziua precedenta:

cupa tomis 159.jpg


La muzeu pregatirile erau in toi:

cupa tomis 160.jpg


cupa tomis 161.jpg


cupa tomis 162.jpg


cupa tomis 163.jpg


cupa tomis 164.jpg


Cei care decernau premiile aveau ceva grade pe umeri (fiind totusi prea dimineata pentru grade in sange):

cupa tomis 165.jpg


cupa tomis 166.jpg


cupa tomis 167.jpg


cupa tomis 168.jpg


Doamna am inteles ca ar fi fata lui Serbanescu si se ocupa de Asociatia Serbanescu, deci , Bilule, cand o vezi sa ii zici saru'mana pentru medalie. De fapt, daca stau sa ma gandesc, sa imi zici si mie, ca nu stiam pentru cine e si ti-am dat-o tie.

cupa tomis 169.jpg


cupa tomis 170.jpg


cupa tomis 171.jpg


cupa tomis 172.jpg


Punctualitate nemteasca, adica dupa fusul orar al Germaniei, Helmann venind la jumatatea ceremoniei:

cupa tomis 173.jpg


cupa tomis 174.jpg


cupa tomis 175.jpg


cupa tomis 176.jpg


Si acum moment publicitar. Exemplarul din imagine a tinut sa ne anunte, desi ne durea fix in partile intunecate ale personalitatii, cum ca hobizonele isi vor face club, se vor afilia la federatie si vor promova modelismul, ca deja au juniori, etc. Din ciclul lauda-ma gura, ca d'aia iti dau friptura.

cupa tomis 177.jpg


Se pare ca doamna e sefa actuala a a Federatiei, adica e secretarul ei general. Eu ma gandesc ca daca exista o Federatie sa ne facem si noi o Republica, ce ma-sa, pai nu?

cupa tomis 178.jpg


Cine nu apare aici a fost degeaba:
cupa tomis 179.jpg


..sau aici:
cupa tomis 180.jpg


Poza cu toate tinichelele sa se vada ca nu mi-e frica traznet:
cupa tomis 181.jpg


Singurul reprezentant AMA a primit sarcina sa stranga machetele pentru toata asociatia, machete pe care urma sa le iau eu.
cupa tomis 192.jpg


cupa tomis 193.jpg


cupa tomis 194.jpg


Family pride, white family pride:

cupa tomis 195.jpg


Dupa ce s-a terminat impachetarea a inceput incarcarea masinii. Intre timp a venit si Aura sa ia machetele lui alexie asa ca locul berechet care era inainte s-a diminuat. Si asta pentru ca alexie a venit cu chestii mai vechi si micute. Daca venea cu ce lucreaza acum, nicio sansa sa incapa. Probabil si de asta mi-a scapat piciorul de vreo doua pe acceleratie si apoi brusc pe frana. Cred ca biata fata s-a speriat si sunt sigur acum ca nu o sa-l mai lase pe alexie sa mearga la Alba cu mine.

"Si sa le spui tuturor din sat ca acolo unde te-a scuipat Cartula te-a pupat Olaf si ti-a sters rusinea."
Dumnezeu e de partea tuturor, si, daca ne uitam de-a lungul istoriei, vedem ca e de partea celor cu mai multi bani si armate mai mari.
Intai da cu toporul si pe urma intreaba ce a vrut.
Da, poti da un click si pe machete.ro si sa iti iei ceva "dragut". Am nevoie de bani.
User avatar
Olaf The Viking
Imperator
 
Posts: 2208
Joined: Wed Jan 09, 2013 3:04 pm
Location: Bucuresti
Prenume si nume: Alexandru Dumitrescu

Re: Cupa Tomis 2016

Postby alexie » Mon Nov 21, 2016 8:54 am

Daaa, este bine venita aceasta adiere de vara. :hi:

Image
„Orice intrus va fi tratat cu o răceală demnă. Astfel încât să înțeleagă și cel mai nesimțit că prezența lui este inoportună.”
Directorul Dumitru – Operațiunea Monstrul

"Sunt unii oameni care-şi închipuie ca un ucigaş trebuie să fie mereu şi în toate împrejurările numai ucigaş. În realitate e de ajuns dacă e numai din când în când criminal - şi numai o mică latură a fiinţei sale..."
E.M.Remarque

https://alexiehobby.blogspot.com/
https://hobbyban.blogspot.com/
User avatar
alexie
Imperator
 
Posts: 2540
Joined: Thu Jan 10, 2013 11:01 pm
Location: Constanța - Romania
Prenume si nume: Lucian Milosan

Previous

Return to Expozitii si evenimente

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 11 guests

cron