Jagdpanther (late) - Tamiya 1:48

Tot ce tine de vehicule militare sau civile, blindate sau nu, tancuri, senilate sau semisenilate, autovehicule sau vehicule cu destinatii speciale

Re: Jagdpanther (late) - Tamiya 1:48

Postby Florin David » Thu Feb 28, 2013 2:57 pm

Salut George. Pe hobbyx.ro gasesti doua seturi de figurine de la Tamiya, care au si comandanti de tanc inclusi. Arata foarte OK, parerea mea.
http://hobbyx.ro/produs.lista.html?cat= ... 299&page=1

De aici mi-am luat si eu setul pentru Hetzer.

Spor,
Florin
User avatar
Florin David
Vexilifer
 
Posts: 277
Joined: Thu Jan 10, 2013 10:41 pm

Re: Jagdpanther (late) - Tamiya 1:48

Postby Buss » Thu Feb 28, 2013 2:59 pm

Un mic update :

Am terminat de vopsit. Camuflajul este gata, aparatorile tevilor de esapament le-am dat cu exaust tubes de la agama.

Plasele de pe ventilatoare sunt din plasa de tantari. Mult mai finute decat primele alea metalice.

Si acum urmeaza partea care imi place cel mai mult... mizeriaaaa!


Poze :




We live in the era of smart phones and stupid people.
User avatar
Buss
Aquilifer
 
Posts: 319
Joined: Thu Jan 10, 2013 10:50 pm
Location: Bucuresti
Prenume si nume: George Dobre

Re: Jagdpanther (late) - Tamiya 1:48

Postby Buss » Sun Mar 03, 2013 3:32 pm

Prima sesiune de mizerie :

- Wash cu brun inchis prin toate inchieturile
- Filtru cu umbra arsa
- Prafuit usor cu pigment dark yellow ochre de la vallejo sa mai sting nitel taria culorilor, cand era inca faorte putin umed filtru dat cu ulei si terebentina, astfel pigmentii s-au fixat usor.

Am cam bulito cu decalurile pentru ca in infinita-mi melancolie de 2011, dupa ce m-am chinuit sa le aplic am observat ca sunt pe un strat rugos de varnish mat. Asta e.

Poze :






We live in the era of smart phones and stupid people.
User avatar
Buss
Aquilifer
 
Posts: 319
Joined: Thu Jan 10, 2013 10:50 pm
Location: Bucuresti
Prenume si nume: George Dobre

Re: Jagdpanther (late) - Tamiya 1:48

Postby Marhaba » Sun Mar 03, 2013 3:33 pm

Mi se pare ca arata foarte bine pina acum. Mare atentie in continuare la procedeele viitoare, sa nu-l MAI inchizi la culoare.
In cazul in care ai terminat cu spalarile/filtrele, nu uita sa-l matuiesti dupa uscare.
Eu m-as concentra in continuare doar pe detalii (cite-o stralucire metalica la minere sau alte locuri unde uzura scoate metalul de sub vopsea, cite-o pata de ulei - poate pe linga buloanele unui galet, dar atentie sa nu exagerezi, etc). Daca poti fa niste poze in care sa se vada mai bine trenul de rulare (senile + galeti).
Excelent!
User avatar
Marhaba
Procurator
 
Posts: 1314
Joined: Thu Jan 10, 2013 2:46 am
Prenume si nume: Ovidiu Cupse

Re: Jagdpanther (late) - Tamiya 1:48

Postby Florin David » Sun Mar 03, 2013 3:34 pm

Si mie imi place cum ti-a iesit pana acum. Daca nu ai apucat sa dai cu ceva peste decaluri, cred ca poti sa le tratezi cu o solutie decal softener (eu folosesc asta). Apoi lac peste si vor capata alt aspect.
Spor sa ai!
User avatar
Florin David
Vexilifer
 
Posts: 277
Joined: Thu Jan 10, 2013 10:41 pm

Re: Jagdpanther (late) - Tamiya 1:48

Postby Buss » Sun Mar 03, 2013 3:39 pm

In sfarsit mi-am amenajat cat de cat un spatiu de lucru in locuinta noua. Imi pare rau Marhaba ca nu am reusit sa fac poze la timp dar abia astazi am gasit aparatul foto prin cutii. :)

Asa ca daca tot mi-am amenajat putin locul muncii, am mai lucrat putin la macheta. Si anume am umplut-o cu noroi.

Noroiul este cam in 3 nuante, facut din creta pastel si varnish lucios si mat, si cu doua creioane weathering stick de la tamiya de care nu sunt prea multumit.

Am mai dat pe ici colo cu creionul pe muchii, vopseaua sarita am facut-o din pensula si burete.

Mai am de montat cateva maruntisuri, sa elimin silveringul decalurilor (care ma scoate din minti), si sa sterg marea amprenta de pe partea superioara.

Poze :










P.S. Scuze pt calitatea pozelor si pentru "decor". Mai mult de atat momentan nu se poate.

Astept critici si sfaturi.

Numa bine.

We live in the era of smart phones and stupid people.
User avatar
Buss
Aquilifer
 
Posts: 319
Joined: Thu Jan 10, 2013 10:50 pm
Location: Bucuresti
Prenume si nume: George Dobre

Re: Jagdpanther (late) - Tamiya 1:48

Postby Razvan Patrascu » Sun Mar 03, 2013 3:41 pm

Arata bine dar parca galetii sunt prea curati in comparatie cu senila care este innecata in noroi.Parerea mea.

In rest :blink:
Este mai bine sa-ti tii gura inchisa si sa dai impresia ca esti prost decat sa o deschizi si sa indepartezi orice indoiala.— Mark Twain
User avatar
Razvan Patrascu
Signifer
 
Posts: 87
Joined: Sun Jan 13, 2013 11:59 pm

Re: Jagdpanther (late) - Tamiya 1:48

Postby Buss » Sun Mar 03, 2013 3:41 pm

Pe 12 trebuie sa-mi ajunga niste figurine 1/48, niste foliaj, niste accesorii 1/48, niste solutii pentru decaluri si pana la sfarsitul lunii sper sa inramez intr-o vigneta macheta.

We live in the era of smart phones and stupid people.
User avatar
Buss
Aquilifer
 
Posts: 319
Joined: Thu Jan 10, 2013 10:50 pm
Location: Bucuresti
Prenume si nume: George Dobre

Re: Jagdpanther (late) - Tamiya 1:48

Postby Florin David » Sun Mar 03, 2013 3:42 pm

George Dobre wrote:
Pe 12 trebuie sa-mi ajunga niste figurine 1/48, niste foliaj, niste accesorii 1/48, niste solutii pentru decaluri si pana la sfarsitul lunii sper sa inramez intr-o vigneta macheta.

Excelent, merita, pentru ca arata bine. Eu as mai pune niste pete de ulei pe la trapele motorului si as mai uza un pic vopseaua, tot in zonele alea, intens "circulate" :) Creioanele pentru weathering de la Tamiya sint niste porcarii, o spun din proprie experienta. Cred ca le am pe toate si sint bune de aruncat. Poate nu ma pricep, dar efectele obtinute cu ele au fost foarte grosiere. Tot uleiurile si pigmentii raman de baza.
Spor sa ai!
Florin
User avatar
Florin David
Vexilifer
 
Posts: 277
Joined: Thu Jan 10, 2013 10:41 pm

Re: Jagdpanther (late) - Tamiya 1:48

Postby Marhaba » Sun Mar 03, 2013 3:43 pm

Macheta e pe gustul meu , bravo tie. Cu cit mai multe cu atit te vei perfectiona in diverse tehnici. Ideea de a integra macheta intr-o vignieta, este grozava.
User avatar
Marhaba
Procurator
 
Posts: 1314
Joined: Thu Jan 10, 2013 2:46 am
Prenume si nume: Ovidiu Cupse

PreviousNext

Return to Vehicule

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest