Jagdpanther (late) - Tamiya 1:48

Tot ce tine de vehicule militare sau civile, blindate sau nu, tancuri, senilate sau semisenilate, autovehicule sau vehicule cu destinatii speciale

Jagdpanther (late) - Tamiya 1:48

Postby Buss » Tue Feb 19, 2013 11:04 pm

Salutare.

Am inteput acest kit si dupa montaj am observat ca ventilatorul ce contine si sitemul de incalzire al echipajului nu are grilajul superior si arata ca naiba cu paletele ventilatorului neacoperite. Asa ca am canibalizat o strecuratoare de ceai. As vrea sa-mi spuneti parerea voastra vis-a-vis de dimensiunea plaselor. Mie mi se par ochiurile cam mari dar vopsite poate se mai incarca cu vopsea.

Astept pareri pro/contra sa ma hotarasc daca le las sau nu.

Poze :


We live in the era of smart phones and stupid people.
User avatar
Buss
Aquilifer
 
Posts: 319
Joined: Thu Jan 10, 2013 10:50 pm
Location: Bucuresti
Prenume si nume: George Dobre

Re: Jagdpanther (late) - Tamiya 1:48

Postby Marhaba » Wed Feb 20, 2013 8:18 am

Plasele puse de tine sunt cam mari. In sensul ca in realitate se faceau din plasa de sirma, deci subtiri . In pozele de mai jos poti sa-ti faci o idee, desi sunt puntile din spate ale unui model timpuriu.
Exista site metalice mai fine (tot la diverse strecuratori), sau din plastic - plase de tintari, voaluri de mireasa, ornamente pt flori, etc. Ideea e sa cauti pina gasesti. Fiind facute din sirma - sigur erau indoite in fel si chip, deci nu trebuie sa-ti faci probleme daca nu stau perfect intinse.
Daca nu, decit cu palele de la ventilator fara grilaj, mai bine cu sitele astea.
Vad ca ai vopsit galetii. Pentru bandourile de cauciuc ai folosit un sablon, sau la mina (pensula)? Eu de obicei folosesc un sablon din plastic pentru cercuri (din acelea pt desen tehnic).
Banuiesc ca o sa mai pilesti un pic esapamentele sa nu se mai vada acele linii de lipire mediane.
Fiind un late, ai scapat de zimmerit, dar sunt curios ce inmatriculare o sa-i dai.

Image
Image


Astept cu nerabdare sa-l vad in continuare.
User avatar
Marhaba
Procurator
 
Posts: 1314
Joined: Thu Jan 10, 2013 2:46 am
Prenume si nume: Ovidiu Cupse

Re: Jagdpanther (late) - Tamiya 1:48

Postby Hartman » Wed Feb 20, 2013 8:19 am

Nu ma pricep deloc la tancuri.Dar cu o parere despre plasa pot sa te ajut.
Am cautat ceva poze cu tancul in cauza ,marimea ochiurilor de plasa ar fi cit de cit ok.
Dar plasa ta are ochiuri rombice,cauta daca gasesti plasa cu ochi patrat .Ar fi mai aproape de adevar.Vezi ca se gaseste la practiker o plasa argintie cu ochi patrat de 1mm latura.
User avatar
Hartman
Procurator
 
Posts: 315
Joined: Mon Jan 14, 2013 12:04 am
Prenume si nume: Paul Necula

Re: Jagdpanther (late) - Tamiya 1:48

Postby Buss » Wed Feb 20, 2013 8:19 am

Multam pentru pareri si idei. Exact la pozele alea ma uitam inainte sa decupez strecuratoarea

Mie personal mi se par cam grosolane plasele si o sa mai caut alte surse. In ultim caz o sa ramana acestea.

Inca mai e de slafuit, chituit, lipit. Inmatricularea inca nu am hotarat exact dar va fi ceva tri-color. Ma mai bate nitel gandu la ceva de iarna. O sa mai meditez la asta.

We live in the era of smart phones and stupid people.
User avatar
Buss
Aquilifer
 
Posts: 319
Joined: Thu Jan 10, 2013 10:50 pm
Location: Bucuresti
Prenume si nume: George Dobre

Re: Jagdpanther (late) - Tamiya 1:48

Postby Razvan Patrascu » Wed Feb 20, 2013 8:20 am

Vad ca sunteti din Bucuresti.Prin Obor in piata se gaseste plasa de tantari cu ochiuri mai mici si patrate.Daca aveti drum...poate va multumeste mai mult.

Bafta si timp de modelit !
Este mai bine sa-ti tii gura inchisa si sa dai impresia ca esti prost decat sa o deschizi si sa indepartezi orice indoiala.— Mark Twain
User avatar
Razvan Patrascu
Signifer
 
Posts: 87
Joined: Sun Jan 13, 2013 11:59 pm

Re: Jagdpanther (late) - Tamiya 1:48

Postby Buss » Wed Feb 20, 2013 6:09 pm

Un mic update :

Am terminat de asamblat galetii si senilele. Vopsirea senilelor a decurs asa :

1. Strat de baza Vallejo german grey
2. Wash general cu Agama exhaust tubes
3. Prafuire cu amestec de mai multe nuante de creta pastel, fixata cu alcool izopropilic
4. Un dry-brush cu oily steel de la Vallejo
va urma :
5. Inca o prafuire cu nuante de pamant
6. Eventual incarcare cu ceva "noroi"

inmatricularea va fi 212, vargat.

Am gravat cu bisturiul imbinarile placilor de blindaj din spate si fata sus.

Poze :






We live in the era of smart phones and stupid people.
User avatar
Buss
Aquilifer
 
Posts: 319
Joined: Thu Jan 10, 2013 10:50 pm
Location: Bucuresti
Prenume si nume: George Dobre

Re: Jagdpanther (late) - Tamiya 1:48

Postby Marhaba » Wed Feb 20, 2013 6:10 pm

Senilele mi se pare ca arata excelent. Eu zic sa le prafuiesti in final si daca nu-ti place, sa pui noroi. Doar ca trebuie sa fii foarte atent cu noroiul, din ce-l faci si cum il aplici.
User avatar
Marhaba
Procurator
 
Posts: 1314
Joined: Thu Jan 10, 2013 2:46 am
Prenume si nume: Ovidiu Cupse

Re: Jagdpanther (late) - Tamiya 1:48

Postby Buss » Thu Feb 28, 2013 2:54 pm

Un mic update.

Ma mut cu locuinta si n-am avut timp mai deloc de "plastice" :)

Aceasta va fi schema de camuflaj, este prima mana, se observa :), tunul si capota motorului au fost montate dupa camuflare. Vopsit la pensula, din mana, fara mascare. Mi se pare logic ca dungile sa fie mai neregulate si nu trase cu rigla, deoarece se presupune ca au fost facute pe front, la repezeala. Si cand krasnaia armia e la 20 km departare nu cred ca e timp de luat masuri si camuflat estetic, ci practic.

Obiectii, pareri, critici cat mai multe.

Foarte posibil sa montez si cateva schurzen.

Poze :






We live in the era of smart phones and stupid people.
User avatar
Buss
Aquilifer
 
Posts: 319
Joined: Thu Jan 10, 2013 10:50 pm
Location: Bucuresti
Prenume si nume: George Dobre

Re: Jagdpanther (late) - Tamiya 1:48

Postby Marhaba » Thu Feb 28, 2013 2:55 pm

Nu stiu exact cum a fost cu trasarea camuflajului , pe front sau in fabrici, in tot cazul arata bine, mai ales pt prima mina, cum spuneai. Oricum va trebui sa continui pina cind nu o sa se mai vada urmele de pensula , ma gindesc. Ma refer la acoperire.
Cu sorturile , personal prefer sa le pun partial. Astfel se vad si parti din trenul de rulare si las oportunitati si pentru diverse alte efecte (tabla indoita, noroi, zgirieturi, etc). In cele mai multe cazuri ies mai bine daca le manufacturezi din tabla decit cele din plastic din kit. Doar ca e recomandat sa vezi niste poze ca sa te inspiri pentru pozitie si "efecte speciale" (de exemplu sa ai grija daca indoi sorturile. se indoiau pe alocuri desi tabla din care erau facute era destul de teapana. Oricum o greseala comuna este ca unii le indoaie ca staniolul. Ceea ce nu e prea realist)
Spor la treaba in continuare. Si cu mutatul si cu machetele.
User avatar
Marhaba
Procurator
 
Posts: 1314
Joined: Thu Jan 10, 2013 2:46 am
Prenume si nume: Ovidiu Cupse

Re: Jagdpanther (late) - Tamiya 1:48

Postby Buss » Thu Feb 28, 2013 2:56 pm

Ma refeream la cat de drepte sunt dungile, nu la acoperirea vopselei. Am vazut poze cu o macheta de jagd cu acealsi camuflaj, dar facut cu mascare, dungile erau perfect drepte, perfect paralele, de dimensiuni exacte. Ceea ce mie mi s-a parut gresit si nu am vrut asta.

Sorturile daca vor fi montate, da, vor fi montate doar 2-3 bucati, foarte putin sifonate. Este destul de logic ca nu are cum sa se faca evantai si sa ramana si prinse de vehicul.

Si cred ca voi mai experimenta putin cu o plasa de camuflaj.

As dori sa-mi recomandati un set de figurine care sa contina si un comandant de tanc - 1:48. Vreau sa las trapa deschisa si sa pun o figurina acolo.

We live in the era of smart phones and stupid people.
User avatar
Buss
Aquilifer
 
Posts: 319
Joined: Thu Jan 10, 2013 10:50 pm
Location: Bucuresti
Prenume si nume: George Dobre

Next

Return to Vehicule

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 4 guests

cron