Panzer VI Tiger Ausf.B(Konigstiger) - Dragon 1/35

Tot ce tine de vehicule militare sau civile, blindate sau nu, tancuri, senilate sau semisenilate, autovehicule sau vehicule cu destinatii speciale

Panzer VI Tiger Ausf.B(Konigstiger) - Dragon 1/35

Postby Kamikaze » Sun Mar 03, 2013 3:54 pm

Odata cu inceperea noului an, m-am decis sa sparg gheata pe forum cu acest subiect. Sper sa fie cat mai multe si cat mai interesante/folositoare. Din pacate, asa cum spuneam in alt topic, deocamdata nu am poze care sa insoteasca textul dar sunt imagini in link-urile pe care le voi pune asa ca sper sa nu va plictisiti. Saptamana viitoare cred ca o sa apara si pozele.
Asa cum spune si titlul, este vorba de King Tiger, o adevarata bestie care imi place la nebunie, atat ca aspect cat si ca performante. Kitul este acesta. Recenzia acestui kit aici. Calitatea este ,normal, foarte buna, detalii si turnare excelente, imbinare perfecta. Decalurile permit realizarea oricarui tank din s.SS.Pz.Abt.501. Instructiunile, asa cum ne-a obisnuit dragon, sunt cam complexe si necesita atentie sporita, cat si o alegere clara a subiectului, din cauza numeroaselor optiuni oferite de asiatici. Cateva poze ale subiectului ales va vor ajuta foarte mult.Eu am avut proasta inspiratie sa ma apuc de constructie inainte de a-mi alege tancul pe care il voi realiza. Asa ca inevitabil am ajuns sa-mi trag palmele de rigoare. Dar despre asta mai incolo.
Subiectul ales de mine a fost tancul 332 din comp.3, s.SS.Pz.Abt.501, comandant SS-Unterscharführer Otto Blase. Tancul a iesit pe portile fabricii Henschel la 11 sept. 1944. Initial a facut parte din s.Pz.Abt.509, dar la inceputul lui decembrie '44 ajunge in s.SS.Pz.Abt.501 pentru ca aceasta unitate sa ajunga la efective complete (impreuna cu alte 10 King Tiger luate tot din s.Pz.Abt.509). Deoarece exista o multime de machete ale tancului 332 reprezentat inainte sau in timpul bataliei din Ardeni, am ales sa fac tancul meu dupa ce a fost capturat de americani, cu toate acele inscriptii aplicate de ei. Mai exact, va arata exact asa cum arata cat timp a stationat in statia cf de la Spa, intre dec'44 si feb'45. Povestea tancului din momentul capturarii o puteti citi aici. Incerc sa scurtez cat pot de mult istoria acestui tanc, dar trebuie sa amintesc ca multi afirma, in urma studierii documentelor, ca tancul a fost abandonat in 18 dec.'44 si apoi gasit de americani pe 25 dec. Dar asta nu are importanta in constructia sau vopsirea machetei.
In momentul in care am ales sa fac tancul 332 si am studiat pozele existente, deja montasem cam toate piesele(mai putin galetii, senilele si blindajul lateral). Si asta a fost momentul pentru tras palme, pentru ca in toate pozele se vede cum toate uneltele au fost inlaturate, la fel ca si extinctorul, tijele pt curatat tunul, blocul de lemn folosit ca suport pt cric. Asa ca a trebuit sa elimin si eu de pe macheta tot ce era lipsa. Din cauza asta trebuie sa montez clemele si sistemele de prindere ramase golase, pentru asta voi folosi un set de PE de la LionRoar si unul de la Eduard. Foarte mult in constructie m-au ajutat 2 subiecte extraordinare: 1 si 2. Singura problema mai serioasa a fost cand, dupa ce lipisem cupola, am vazut ca turela din kit avea in jurul cupolei cordon de sudura. 332, fiind terminat in sept'44, avea cupola prinsa in suruburi. Asa ca am dezlipit cupola ( a se citi "distrus"), am ras sudura cu cutitul si urmeaza sa lipesc cupola de rezerva (noroc ca am una in plus).
Cam atat deocamdata, sper sa nu fi fost prea plictisitor, mai ales ca lipsesc pozele. O sa fac tot posibilul sa apara si pozele ( pt asta am nevoie si de ajutorul lui mos gerila ;fg; ) si atunci vom mai discuta pe marginea lor, sunt convins.
PS: Nu voi putea raspunde chiar atat de repede la eventualele intrebari sau comentarii pentru ca inca n-am rezolvat cu internetul, asa ca am urmat exemplul lui Lucian si frecventez salile de net. :blush:
User avatar
Kamikaze
Cornicen
 
Posts: 108
Joined: Thu Jan 17, 2013 10:31 am
Location: Romania
Prenume si nume: Dragos Stirbu

Re: Panzer VI Tiger Ausf.B(Konigstiger) - Dragon 1/35

Postby Buss » Sun Mar 03, 2013 3:55 pm

Super macheta! Spor la treaba si abea astept poze.

We live in the era of smart phones and stupid people.
User avatar
Buss
Aquilifer
 
Posts: 319
Joined: Thu Jan 10, 2013 10:50 pm
Location: Bucuresti
Prenume si nume: George Dobre

Re: Panzer VI Tiger Ausf.B(Konigstiger) - Dragon 1/35

Postby Marius Iusan » Sun Mar 03, 2013 3:56 pm

Dragoş, nu te-am uitat cu pozele. Promit că până vineri ţi le trimit pe toate. Merci pentru înţelegere, aştept să ne bucuri cu realizarea ta. 8-) Spor!
User avatar
Marius Iusan
Gregalis
 
Posts: 17
Joined: Sun Jan 13, 2013 6:58 pm
Location: Cluj-Napoca

Re: Panzer VI Tiger Ausf.B(Konigstiger) - Dragon 1/35

Postby Kamikaze » Sun Mar 03, 2013 3:57 pm

Stai linistit Marius, nu-i nicio graba. Inca incerc sa-mi pun la punct atelierul, dupa mutare. Asa ca mai am pana ma apuc iar de lucru. Multumesc mult. Voi reveni in cat mai scurt timp cu poze si sper noutati.
User avatar
Kamikaze
Cornicen
 
Posts: 108
Joined: Thu Jan 17, 2013 10:31 am
Location: Romania
Prenume si nume: Dragos Stirbu

Re: Panzer VI Tiger Ausf.B(Konigstiger) - Dragon 1/35

Postby Kamikaze » Sun Mar 03, 2013 3:57 pm

Intr-un final am reusit sa fac si poze. Se vede bine ca mai am o multime de detalii de pus la punct. Dar usor-usor sper sa avansez.
In primele doua foto se vad modificarile facute la turela, mai exact am ras sudura din jurul cupolei, am rotit placa de sus a ventilatorului (cea cu gaurele, asa incat gaurile sa vina intre suporti) si am si dat gaurile, confectionat suportii unde veneau detectoarele de gaz, manerele trapelor si ochetii de unde se ridica turela. Ar ma fi de refacut sudura din jurul ventilatorului si sistemul de prindere a capacului si cred ca si sistemul de ochire al comandantului( e cam subtire sarma pe care am pus-o).


La corp, au mai ramas pe-urile. Multe....Mai exact: clemele de prindere a ciocanului, extinctorului, cricului, bucatii de lemn pt cric, cablurilor de remorcare si a cablului pt senile, etc. Aici am gaurit esapamentele si am facut sudurile la placa din spate care nu erau reproduse de kit. Mai am de lucru la ele, acum sunt cam brute. Mai trebuie sa fac si teava de ventilatie a circuitului de combustibil.





Sper sa mai avansez dar nu-mi pun mari sperante. Oricum cand voi mai face cate ceva voi pune poze.
As avea si o intrebare, daca stie cineva: in toate pozele pe care le-am vazut, imbinarea placilor din fata, cele in unghi, este la nivel. In schimb, in kit, exista o diferenta. Stie cineva cum e corect? Spor la toti!

PS: Din greseala, am gresit postarea anterioara. Se poate sterge de un moderator: Multumesc
User avatar
Kamikaze
Cornicen
 
Posts: 108
Joined: Thu Jan 17, 2013 10:31 am
Location: Romania
Prenume si nume: Dragos Stirbu

Re: Panzer VI Tiger Ausf.B(Konigstiger) - Dragon 1/35

Postby Kamikaze » Sun Mar 03, 2013 4:03 pm

Aseara n-am mai avut timp si ma lungisem cam mult, asa ca pun acum poza legata de intrebarea mea. Ma refeream la zonele incercuite. Multumesc pentru eventualele raspunsuri.

Si asa ar trebui sa arate la final tigrisorul:
Image
Image
Image

Sper sa-mi si iasa.
User avatar
Kamikaze
Cornicen
 
Posts: 108
Joined: Thu Jan 17, 2013 10:31 am
Location: Romania
Prenume si nume: Dragos Stirbu

Re: Panzer VI Tiger Ausf.B(Konigstiger) - Dragon 1/35

Postby Marhaba » Sun Mar 03, 2013 4:05 pm

Tare inmatricularea. iti doresc succes!

Imbinarea e posibil sa nu fi fost chiar la nivel. Si chiar foarte probabil. Daca ar fi dupa mine, ar trebui sa se vada diferenta de rugozitate intre sectiunea placii taiate si suprafata tancului, plus sudurile placilor. Chiar nemti fiind, ar fi pierdut mult timp sa rectifice suprafetele ca sa fie la nivel. Asta doar de frumusete. Dar astea sunt doar speculatii personale.
Nu am gasit o fotografie elocventa cu un KT, dar uite doua cu partea frontala a unui jagdtiger:

Image

Image
User avatar
Marhaba
Procurator
 
Posts: 1314
Joined: Thu Jan 10, 2013 2:46 am
Prenume si nume: Ovidiu Cupse

Re: Panzer VI Tiger Ausf.B(Konigstiger) - Dragon 1/35

Postby Kamikaze » Sun Mar 03, 2013 4:05 pm

Ovidiu, m-ai bagat in ceata cu pozele astea. Treaba cu sudurile si urmele de taiere este clara, sunt vizibile si se vede diferenta dintre ele si suprafata placilor. Dar problema mea este ca in pozele tale bucatile alea decupate care se imbina sunt mai infundate decat suprafata placii. Daca te uiti AICI, primele doua poze, mie mi se pare ca bucatile alea sunt la nivel cu placa in sine. Sper ca s-a inteles, e cam complicat de explicat. Deoarece reprezinta chiar tancul meu cred ca asa ar trebui sa-l fac, sa umplu cu ceva ca sa ajunga la nivel si apoi sa refac sudurile si urmele de taiere. Insa vreau sa aflu si parerea voastra.
User avatar
Kamikaze
Cornicen
 
Posts: 108
Joined: Thu Jan 17, 2013 10:31 am
Location: Romania
Prenume si nume: Dragos Stirbu

Re: Panzer VI Tiger Ausf.B(Konigstiger) - Dragon 1/35

Postby Marhaba » Sun Mar 03, 2013 4:06 pm

Mai exista posibilitatea ca in cele doua poze sa fie adus la nivel de catre restauratori (?), asta ca sa te bag in ceata mai tare :)
Nu cred ca ar trebui sa-ti bati capul cu asta. Personal cred ca daca si-ar fi batut ei capul cu asta atunci nici sudurile nici taieturile nu ar fi fost atit de grosolane. Din moment ce nu si l-au batut, probabil ca unele erau la nivel, altele nu , dupa cum se nimereau. Tehnologia de taiere a placilor de otel de acea grosime nu cred ca le permitea o toleranta dimesionala prea redusa. Asta inseamna ca puteau fi mai sus sau mai jos una fata de alta cu "ceva". Dar cum spuneam, speculatii...

Pe de alta parte, din pozele care le-am pus eu reiese ca diferenta ar fi cit sa zicem, hai sa zicem pina intr-un cm diferenta in sectiune. Asta la 1/35 ar fi 0,2... mm. Asta inseamna ca pe macheta ta trebuie sa se vada la nivel placile, oricum te-ai uita cu ochiul liber. Deci chiar nu cred ca are rost sa-ti bati capul. Doar textura sa fie alta acolo unde e placa taiata.
User avatar
Marhaba
Procurator
 
Posts: 1314
Joined: Thu Jan 10, 2013 2:46 am
Prenume si nume: Ovidiu Cupse

Re: Panzer VI Tiger Ausf.B(Konigstiger) - Dragon 1/35

Postby Zeno » Sun Mar 03, 2013 4:07 pm

Iertare ca ma bag si eu. Dar dupa 20 de ani de constructie metalica sudata nu ma pot abtine. Dragos, daca te uiti pe foto 30 si 31 te vei lamurii. Subscriu la cele scrise de Ovidiu, in ceea ce priveste efectul pe macheta.
Succes.
Image
User avatar
Zeno
Tribunus laticlavius
 
Posts: 1183
Joined: Sun Jan 13, 2013 6:35 pm
Prenume si nume: Zeno Mladin

Next

Return to Vehicule

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 11 guests

cron