Pz.Kpfw. II Ausf. F - Tamyia 1:35

Tot ce tine de vehicule militare sau civile, blindate sau nu, tancuri, senilate sau semisenilate, autovehicule sau vehicule cu destinatii speciale

Re: Pz.Kpfw. II Ausf. F - Tamyia 1:35

Postby alexelu_marinelu » Sun Mar 03, 2013 4:33 pm

Pentru prima figurina "ever", felicitari. Se observa grija cu care ai abordat subiectul.
Din pacate, figurina nu te ajuta de loc. Ai sa vezi o diferenta cand vei lucra la setul Dragon, care nici macar nu e top-of-the-line.
Care-i idea: in meseria asta, macheta/figurina trebuie sa arate bine in poze.
Inca o data, bravos, atat pentru figurina, cat si pentru panzer.
User avatar
alexelu_marinelu
Aquilifer
 
Posts: 355
Joined: Sun Jan 13, 2013 7:07 pm
Prenume si nume: Alexandru Croitoru

Re: Pz.Kpfw. II Ausf. F - Tamyia 1:35

Postby Buss » Sun Mar 03, 2013 4:33 pm

Mersi pentru incurajari Alexandru. Astept opinii ce am facut bine/ce nu am facut bine sau ce ar trebui sa fac - vis-a-vis de figurina si de macheta.

Deasemenea sunt binevenite sugestii de carti si/sau materiale cu si despre uniforme, decoratii, grade, echipamente, tehnici si tutoriale de pictat figurine 1/35.

Numa bine.

P.S. : Am citit topicul cu figurine de pe forum :P, deci nu mai e nevoie de recomandare :)

We live in the era of smart phones and stupid people.
User avatar
Buss
Aquilifer
 
Posts: 319
Joined: Thu Jan 10, 2013 10:50 pm
Location: Bucuresti
Prenume si nume: George Dobre

Re: Pz.Kpfw. II Ausf. F - Tamyia 1:35

Postby Zeno » Sun Mar 03, 2013 4:34 pm

George, nu pot decat sa-ti strang mana virtual pentru rezultatul obtinut. Felicitari.

Sunt cateva aspecte care vreau sa ti le supun atentiei, dar, in primul rand vreau sa mentionez ca pe figurina coexista zone pe care le-ai vopsit si zone pe care le-ai pictat. Ce vreau sa spun este ca daca pe unele zone ai modulat culoarea (lumini si umbre) pe altele le-ai vopsit monocolor. Aici este diferenta in a vopsi o figurina si a picta o figurina. Astea fiind spuse, te rog sa te uiti la ochii figurinei. Este clar ca avem efectul de ochi bulbucat si asta datorita a doua lucruri. Daca retii din topicul de vopsire a figurinelor, albul ochilor nu-l pictam cu culoarea alba ci folosim o nuanta putin mai deschisa a culorii de baza a pielii. Acest lucru este primul pas, si unul foarte mare, sa evitam efectul ochiului bulbucat.
Al doilea element care accentueaza efectul pe figurina ta este faptul ca irisul nu atinge pleopa superioara iar aceasta nu este "subliniata" cu o line subtire.
Culoarea "albului" si sublinierea ploapei superioare sunt "raspunzatoare" pentru ochiul bulbucat ce apare pe figurina ta.
Nu este nici o problema, George. Se poate rezolva usor si in scurt timp. Primul lucru pe care ti-l sugerez este sa complectezi irisul pana atingi pleoapa superioara la ambii ochi. Apoi, cu o linie subtire, subliniaza pleoapa superioara. In mod normal, aceasta corectura minimala va elimina ochiul bulbucat. Sunt aproape sigur ca va functiona pentru ochiul drept al figurinei dar nu sunt sigur pentru ochiul stang. Daca nu va functiona pt. acest ochi, prepara o nuanta mai deschisa a culorii pielii si cu varful pensulei atinge albul ambilor ochi. In felul acesta vei scapa de ochiul bulbucat.

Uniforma imi place. Ai pictat-o frumos. Moletierele le-ai vopsit. Poate incerci sa modulezi un pic culoarea pe ele.

Asa cum zice si Alexandru, figurina nu te ajuta foarte mult dar cu talentul tau o scoti la capat.

Culoarea pielii ai vopsit-o. Incearca sa modulezi putin. Ai in topicul mentionat mai sus etapele si detaliile.

Despre blindat nu pot sa "spun" decat :ohmy: , mai ales daca murdaresti un pic decalurile.

Cum te-ai gandit sa pozitionezi figurina? Pe tanc? Langa tanc?

Daca ai intrebari, nu ezita.
Image
User avatar
Zeno
Tribunus laticlavius
 
Posts: 1183
Joined: Sun Jan 13, 2013 6:35 pm
Prenume si nume: Zeno Mladin

Re: Pz.Kpfw. II Ausf. F - Tamyia 1:35

Postby Buss » Sun Mar 03, 2013 4:35 pm

Multumesc foarte mult Mladin pentru sfaturi. O sa fac tot posibilul sa elimin efectul de ochi bulbucat pt ca si pe mine ma cam enerveaza. Treaba mai grea e ca nu prea exista pleoapa superioara :? dar vad eu cum fac.

Figurina este parte din kit, adica din 1974. Detaliile si turnarea cam lasa de dorit, dar nu incerc sa ma scuz.

O sa fie pozitionat in turela, jumatate afara :P

We live in the era of smart phones and stupid people.
User avatar
Buss
Aquilifer
 
Posts: 319
Joined: Thu Jan 10, 2013 10:50 pm
Location: Bucuresti
Prenume si nume: George Dobre

Re: Pz.Kpfw. II Ausf. F - Tamyia 1:35

Postby Marhaba » Sun Mar 03, 2013 4:35 pm

Felicitari, ti-a reusit!
Frumos, imi place cum l-ai vopsit, imi place textura si faptul ca ai grija de detalii.
Citeva observatii nu neaparat relevante:
- unii galeti ai uitat sa-i prafuiesti
- bagajul nu e de-acolo. Ca idee: Bagajele trebuie sa fie OBLIGATORIU mate. Pentru asta vopseste-le cu khaki, olivedrab, desert yellow, tan, (una din ele sau mai multe pentru mai multe bagaje), apoi da-le un lac lucios, spala-le cu uleiuri pentru umbre, iar in final neaparat matuieste-le. Cu cit mai multe bagaje, cu atit o sa arate mai bine. Doar unul este cam putin. Mai bine deloc.
- grilele radiatoarelor sunt subansamble care pot fi supuse unui weathering mai pronuntat (vopsea sarita, rugina uneori, fum, praf)
- combina mai multe (macar doua) nuante de vopsele metalizate pentru partile metalice vizibile (lopata, cric, tevi de tun). Astfel efectul metalic va fi mai pronuntat. De exemplu vopseste lopata cu gun metal , iar muchiile - drybrush cu steel sau chiar aluminiu (metalic deschis). O sa-ti placa.
- despre figurina nu sunt in masura sa zic mare lucru (oricum Zeno a punctat ce era de punctat) decit ca in general, in special la kiturile mai batrine, figurinele incluse in kituri nu sunt cele mai indicate. Daca tii neaparat sa pui figurine, recomandarea mea este sa te indrepti spre kituri de figurine. Alte detalii, alta calimera. Chiar si la cele mai batriioare. Nu vorbesc de figurinele dragoneze mai noi care rivalizeaza cu cele din rasina.
User avatar
Marhaba
Procurator
 
Posts: 1314
Joined: Thu Jan 10, 2013 2:46 am
Prenume si nume: Ovidiu Cupse

Re: Pz.Kpfw. II Ausf. F - Tamyia 1:35

Postby Zeno » Sun Mar 03, 2013 4:36 pm

George Dobre wrote:
O sa fie pozitionat in turela, jumatate afara :P


Pentru ca ai facut o treaba asa buna cu pictarea figurinei, eu iti sugerez s-o pui pe turela. Cu putina atentie la modularea culorilor pe figurina, ai sa te ridici cu pictarea ei la nivelul tancului si nu mai trebuie s-o ascunzi jumatate in tanc. Este doar o idee.

Pentru ca ai intrebat de carti si materiale, iata ce consider eu ca este "biblia" modelistului si ar trebui sa fie in biblioteca fiecarui iubitor al acestui hobby:

Sheperd Paine - How to Build Dioramas
Sheperd Paine - Modeling Tanks and Military Vehicles
Sheperd Paine - Building and Painting Scale Figures

Am intalnit si posed si alte carti scrise de alti autori care sunt exceptionale dar nici una nu prezinta cam tot ce trebuie sa stie un incepator, intermediar si avansat machetist in domeniul constructiei dioramelor, vehicolelor militare si al figurinelor, ca cele trei carti ale lui Shep Paine. Ti le recomand cu cea mai mare caldura.

Spor la treaba si daca ai intrebari nu ezita.
Zeno
Image
User avatar
Zeno
Tribunus laticlavius
 
Posts: 1183
Joined: Sun Jan 13, 2013 6:35 pm
Prenume si nume: Zeno Mladin

Re: Pz.Kpfw. II Ausf. F - Tamyia 1:35

Postby alexelu_marinelu » Sun Mar 03, 2013 4:38 pm

George Dobre wrote:
... Deasemenea sunt binevenite sugestii de carti si/sau materiale cu si despre uniforme, decoratii, grade, echipamente, tehnici si tutoriale de pictat figurine 1/35.

Pe zona de decoratii, cea mai buna mi s-a parut "German insignia of World War 2" - isbn 1-84013-422-4;
Pe zona de uniforme, grade, decoratii, echipamente, cele mai clare / cuprinzatoare / detaliate mi s-au parut "Soldats Allemands de la Seconde Guerre Mondiale" - isbn 2-915239-34-7; "Soldats Allies de la Seconde Guerre Mondiale" - isbn 2-908182-26-2; "Seconde Guerre Mondiale. Tenues de Combat. Objets. Operations" - isbn 2-84308-392-3;
Cat despre pictat figurine, eu am ca referinta "Painting Miniatures" a lui Danilo Cartacci
Evident ca lista e mult prea lunga, dar astea mi s-au parut mie cele mai atractive, din toate punctele de vedere.
User avatar
alexelu_marinelu
Aquilifer
 
Posts: 355
Joined: Sun Jan 13, 2013 7:07 pm
Prenume si nume: Alexandru Croitoru

Re: Pz.Kpfw. II Ausf. F - Tamyia 1:35

Postby Buss » Sun Mar 03, 2013 4:41 pm

Un mic update. A doua figurina este gata. Am dat cu lac mat, astept sa se usuce si o voi pozitiona pe tanc.

Pareri si sugestii fata de al doilea zombi ;) :P

Dupa uscarea lacului cred ca il voi prafui putin pana pe la genunchi si pe coate.


Poze :





Dupa ce se usuca bine il voi lipi pe tanc si voi posta imagini noi.


P.S. : Si da, am cautat sub capac ;) :laugh:

We live in the era of smart phones and stupid people.
User avatar
Buss
Aquilifer
 
Posts: 319
Joined: Thu Jan 10, 2013 10:50 pm
Location: Bucuresti
Prenume si nume: George Dobre

Re: Pz.Kpfw. II Ausf. F - Tamyia 1:35

Postby Zeno » Sun Mar 03, 2013 4:43 pm

Ei, alta mancare de varza (sa parafrazez chestia cu pestele...). Da! Sigur! Arata, dupa parerea mea foarte bine. Tot. De la fata la bocanci. Ei, sigur! Este loc de mai bine dar talentul tau te va ajuta sa detectezi unde poti imbunatatii, in viitor. Merge foarte bine. Felicitari. Astept noile fotografii.
Spor la treaba.
Image
User avatar
Zeno
Tribunus laticlavius
 
Posts: 1183
Joined: Sun Jan 13, 2013 6:35 pm
Prenume si nume: Zeno Mladin

Re: Pz.Kpfw. II Ausf. F - Tamyia 1:35

Postby Florin David » Sun Mar 03, 2013 4:44 pm

George, excelent, se vede atentia cu care te-ai aplecat asupra detaliilor. Ce mai, sint invidios, felicitari! :)
User avatar
Florin David
Vexilifer
 
Posts: 277
Joined: Thu Jan 10, 2013 10:41 pm

PreviousNext

Return to Vehicule

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest

cron