Pz.Kpfw. II Ausf. F - Tamyia 1:35

Tot ce tine de vehicule militare sau civile, blindate sau nu, tancuri, senilate sau semisenilate, autovehicule sau vehicule cu destinatii speciale

Re: Pz.Kpfw. II Ausf. F - Tamyia 1:35

Postby alexie » Sun Mar 03, 2013 4:44 pm

Chiar şi fără a cauta sub capac trebuie să recunosc faptul că "zombi 2" a ieşit fără cusur. Singura cârcoteală este cu privire la căpăţâna tip axinte, dar aici este "meritul" tamyia.
Mă alătur şi eu grupului de invidioşi, felicitări !

Image
„Orice intrus va fi tratat cu o răceală demnă. Astfel încât să înțeleagă și cel mai nesimțit că prezența lui este inoportună.”
Directorul Dumitru – Operațiunea Monstrul

"Sunt unii oameni care-şi închipuie ca un ucigaş trebuie să fie mereu şi în toate împrejurările numai ucigaş. În realitate e de ajuns dacă e numai din când în când criminal - şi numai o mică latură a fiinţei sale..."
E.M.Remarque

https://alexiehobby.blogspot.com/
https://hobbyban.blogspot.com/
User avatar
alexie
Imperator
 
Posts: 2540
Joined: Thu Jan 10, 2013 11:01 pm
Location: Constanța - Romania
Prenume si nume: Lucian Milosan

Re: Pz.Kpfw. II Ausf. F - Tamyia 1:35

Postby Buss » Sun Mar 03, 2013 4:45 pm

Multumesc pentru aprecieri!

Mentiune 1 : Figurina este din setul Dragon, diferente foaaarte mari fata de antichitatile tamiya din kit-ul tancului.

Mentiune 2 : Chiar e sub capac o sticla 0,5 :P

Mentiune 3 : Mai mult de jumatate din treaba e facuta de wash-urile vallejo, mentiuni speciale pentru flesh tone wash, black wash si umber wash. Chiar arata bine, se lucreaza extrem de usor cu ele si efectele sunt spectaculoase (pentru mine cel putin).

Ce anume e in neregula cu capatana?

We live in the era of smart phones and stupid people.
User avatar
Buss
Aquilifer
 
Posts: 319
Joined: Thu Jan 10, 2013 10:50 pm
Location: Bucuresti
Prenume si nume: George Dobre

Re: Pz.Kpfw. II Ausf. F - Tamyia 1:35

Postby Olaf The Viking » Sun Mar 03, 2013 4:45 pm

Arata foarte bine. Nici nu stiam ca am la vanzare flesh tone wash. :laugh:

"Si sa le spui tuturor din sat ca acolo unde te-a scuipat Cartula te-a pupat Olaf si ti-a sters rusinea."
Dumnezeu e de partea tuturor, si, daca ne uitam de-a lungul istoriei, vedem ca e de partea celor cu mai multi bani si armate mai mari.
Intai da cu toporul si pe urma intreaba ce a vrut.
Da, poti da un click si pe machete.ro si sa iti iei ceva "dragut". Am nevoie de bani.
User avatar
Olaf The Viking
Imperator
 
Posts: 2208
Joined: Wed Jan 09, 2013 3:04 pm
Location: Bucuresti
Prenume si nume: Alexandru Dumitrescu

Re: Pz.Kpfw. II Ausf. F - Tamyia 1:35

Postby Buss » Sun Mar 03, 2013 4:46 pm

Am avut o mica escapada in Lisabona in concediu si nu puteam rata singurul magazin de machete din oras :) Ma asteptam sa fie mai mare magazinul dar era mai mic decat ultra pro-ul :P Si am luat de acolo un set cu toate washurile Vallejo, 8 "bucate" si multe plicuri cu foliaj si iarba - produsul propriu al magazinului, foarte ieftine - 1-2 euro punguta de 150 gr.

Chiar ar trebui sa aduci si restul washurilor pt ca sunt excelente.

We live in the era of smart phones and stupid people.
User avatar
Buss
Aquilifer
 
Posts: 319
Joined: Thu Jan 10, 2013 10:50 pm
Location: Bucuresti
Prenume si nume: George Dobre

Re: Pz.Kpfw. II Ausf. F - Tamyia 1:35

Postby Olaf The Viking » Sun Mar 03, 2013 4:47 pm


"Si sa le spui tuturor din sat ca acolo unde te-a scuipat Cartula te-a pupat Olaf si ti-a sters rusinea."
Dumnezeu e de partea tuturor, si, daca ne uitam de-a lungul istoriei, vedem ca e de partea celor cu mai multi bani si armate mai mari.
Intai da cu toporul si pe urma intreaba ce a vrut.
Da, poti da un click si pe machete.ro si sa iti iei ceva "dragut". Am nevoie de bani.
User avatar
Olaf The Viking
Imperator
 
Posts: 2208
Joined: Wed Jan 09, 2013 3:04 pm
Location: Bucuresti
Prenume si nume: Alexandru Dumitrescu

Re: Pz.Kpfw. II Ausf. F - Tamyia 1:35

Postby Buss » Sun Mar 03, 2013 4:48 pm


We live in the era of smart phones and stupid people.
User avatar
Buss
Aquilifer
 
Posts: 319
Joined: Thu Jan 10, 2013 10:50 pm
Location: Bucuresti
Prenume si nume: George Dobre

Re: Pz.Kpfw. II Ausf. F - Tamyia 1:35

Postby Olaf The Viking » Sun Mar 03, 2013 4:48 pm

Multumesc de pont. Astia nu au zis nimic de washuri si doar le-am facut comanda acum cateva saptamani.

"Si sa le spui tuturor din sat ca acolo unde te-a scuipat Cartula te-a pupat Olaf si ti-a sters rusinea."
Dumnezeu e de partea tuturor, si, daca ne uitam de-a lungul istoriei, vedem ca e de partea celor cu mai multi bani si armate mai mari.
Intai da cu toporul si pe urma intreaba ce a vrut.
Da, poti da un click si pe machete.ro si sa iti iei ceva "dragut". Am nevoie de bani.
User avatar
Olaf The Viking
Imperator
 
Posts: 2208
Joined: Wed Jan 09, 2013 3:04 pm
Location: Bucuresti
Prenume si nume: Alexandru Dumitrescu

Re: Pz.Kpfw. II Ausf. F - Tamyia 1:35

Postby Buss » Sun Mar 03, 2013 4:53 pm

Si cam asta este finalul. Jumatate din viitoarea diorama :blush: . Mai multe detalii despre diorama cand o veni momentul oportun. O sa deschid topic separat la categoria lui. Pana atunci mai multe detalii despre vehicul in sine.

Ideea dioramei este o ambuscada pentru a captura niste provizii undeva in spatele liniilor inamice. Deci, de-asta am pus butoiul cu combustibil si canistrele cu apa, in ideea ca a avut drum lung de parcurs. In diorama va fi tancul, gefreiterul de infanterie care s-a suit pe tanc sa il atentioneze pe comandant ca se apropie de trupe inamice si o echipa de mitraliori (un mitralior, un responsabil cu munitia si un al treilea camarad ce e dator cu acoperirea flancului, cel putin asa stiu ca erau organizate grupele cu MG).


Butoiul si canistrele sunt dintr-un set la fel de antic (1974), detalii putine, imbinare ca naiba, etc. dar isi fac treaba ok zic eu. Corturile rulate sunt servetele imbibate cu apa si aracet, rulate, legate cu ata de cusut si vopsite. Ma gandeam sa mai adaug un mp 40 sau un kar 98 pe undeva pe-acolo dar nu prea isi are locul.

De diorama o sa ma apuc cand recuperez tancul de la Salonul Militar.

In fine, poze :





P.S. : Plin de modestie zic ca e mai reusit al meu decat cel al domnului de pe missing lynx, imagine ce am postat cand am deschis topicul ;)

We live in the era of smart phones and stupid people.
User avatar
Buss
Aquilifer
 
Posts: 319
Joined: Thu Jan 10, 2013 10:50 pm
Location: Bucuresti
Prenume si nume: George Dobre

Re: Pz.Kpfw. II Ausf. F - Tamyia 1:35

Postby Florin David » Sun Mar 03, 2013 4:59 pm

Excelent. Ma repet cu laudele in ceea ce te priveste, dar n-am ce-i face, finalul trebuie salutat cum se cuvine. Ai progresat extraordinar, intr-un timp destul de scurt. Sincere felicitari, George! :laugh:
(multe de pe missinglynx par jucarele pe langa africanu' tau)
User avatar
Florin David
Vexilifer
 
Posts: 277
Joined: Thu Jan 10, 2013 10:41 pm

Re: Pz.Kpfw. II Ausf. F - Tamyia 1:35

Postby alexie » Sun Mar 03, 2013 5:00 pm

George Dobre wrote:
...........P.S. : Plin de modestie zic ca e mai reusit al meu decat cel al domnului de pe missing lynx, imagine ce am postat cand am deschis topicul : ;)

În mod normal aceste lucruri trebuia să le observăm şi să le spunem noi dar am uitat întru totul de acel tanc, faptă de care te faci singur vinovat 8-) .
Pe lângă admiraţia în legătură cu fotografiile realizate, mă roade invidia cu privire la armonia de culoare ce există între blindat şi personaje. Pe lângă asta mai punem şi faptul că ghicisem acţiunea încă înainte să citesc textul şi deja trebuie să admit că sunt părtaş la o lucrare de excepţie.
Sincere felicitări pentru reuşită, sper ca momentul "diorama" să fie cât mai curând şi la fel de plăcut.
:laugh:

Image
„Orice intrus va fi tratat cu o răceală demnă. Astfel încât să înțeleagă și cel mai nesimțit că prezența lui este inoportună.”
Directorul Dumitru – Operațiunea Monstrul

"Sunt unii oameni care-şi închipuie ca un ucigaş trebuie să fie mereu şi în toate împrejurările numai ucigaş. În realitate e de ajuns dacă e numai din când în când criminal - şi numai o mică latură a fiinţei sale..."
E.M.Remarque

https://alexiehobby.blogspot.com/
https://hobbyban.blogspot.com/
User avatar
alexie
Imperator
 
Posts: 2540
Joined: Thu Jan 10, 2013 11:01 pm
Location: Constanța - Romania
Prenume si nume: Lucian Milosan

PreviousNext

Return to Vehicule

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest