Pz.Kpfw. II Ausf. F - Tamyia 1:35

Tot ce tine de vehicule militare sau civile, blindate sau nu, tancuri, senilate sau semisenilate, autovehicule sau vehicule cu destinatii speciale

Pz.Kpfw. II Ausf. F - Tamyia 1:35

Postby Buss » Sun Mar 03, 2013 4:10 pm

Cat se usca Jagdpantherul de noroi si uleiuri, am decis sa desfac cutia venita tocmai de la mare de la domnul Alexie, kit-ul de Panzer II.



Este un kit destul de vechi (foarte clasic as zice, are cred ca vreo 30 de ani) dar ca detalii per total este ok. Cel putin pentru mine.

Vine si cu un set de figurine in echipament de Afrika Korps destul de pricajite dar o sa-mi exersez mana pe ele (n-am facut nici o figurina pana acum).

Alte minusuri ale kitului ar fi turnare slaba a cateva piese (toba de esapament, partea inferioara a turelei si alte cateva maruntisuri), teava tunului care este plina (o sa ii dau eu o gaura sau o sa comand una metalica, sa vedem), senilele minimaliste la detalii. Toate acestea le-am trecut cu vederea luand in calcul "clasicitatea" kitului.

Macheta este 70% asamblata (are 5 pasi de asamblare, a durat mai mult slefuirea bavurilor decat montajul in sine).

Am vopsit cauciucul de pe galeti, urmeaza pe seara sa postez cateva poze.


Inmatricularea va fi una de Africa, mai precis aceasta -

Si sper sa-mi iasa macar pe jumatate ca cel din imagine.

As dori daca se poate sa-mi sugerati cateva carti, o mini bibliografie pentru acest subiect - Pz kpfw II

Multam!

We live in the era of smart phones and stupid people.
User avatar
Buss
Aquilifer
 
Posts: 319
Joined: Thu Jan 10, 2013 10:50 pm
Location: Bucuresti
Prenume si nume: George Dobre

Re: Pz.Kpfw. II Ausf. F - Tamyia 1:35

Postby Marhaba » Sun Mar 03, 2013 4:12 pm

AFV 15 PanzerKampfwagen I and II
Bronekollekchiy - Panzer II Light Tank
Wydawnictwo Militaria 001 - Panzer II
Wydawnictwo Militaria 109 PzKpfw II Luchs Aufklarungspanzer 38(t)
Wydawnictwo Militaria 161 PzKpfw II vol. I
Wydawnictwo Militaria 182 PzKpfw II Sd Kfz 121.122.123 vol. II

Vezi ca ti-am trimis un email.

User avatar
Marhaba
Procurator
 
Posts: 1314
Joined: Thu Jan 10, 2013 2:46 am
Prenume si nume: Ovidiu Cupse

Re: Pz.Kpfw. II Ausf. F - Tamyia 1:35

Postby Razvan Patrascu » Sun Mar 03, 2013 4:15 pm

Am avut si eu macheta in lucru si cred ca mai gasesc si eu niste pdf-uri.Daca folosesti messenger-ul adauga adresa mea si vb in jur de 20.30.Daca nu ,o sa incerc sa-ti trimit un mail.
Spor la treaba!
Este mai bine sa-ti tii gura inchisa si sa dai impresia ca esti prost decat sa o deschizi si sa indepartezi orice indoiala.— Mark Twain
User avatar
Razvan Patrascu
Signifer
 
Posts: 87
Joined: Sun Jan 13, 2013 11:59 pm

Re: Pz.Kpfw. II Ausf. F - Tamyia 1:35

Postby Buss » Sun Mar 03, 2013 4:17 pm

Primul update :

- am asamblat 90% din piese ;

- am vopsit macheta si galetii, macheta am dat-o mai intai cu primer de plastic auto duplicolor si am observat un efect interesant. Initial am vopsit doar partea superioara a machetei, apoi am mai dat doua-trei fasuri cu sprayu pe partea inferioara (unde e trenul de rulare) si inevitabil am dat putin si pe partea superioara care era vopsita. Primerul a atacat usor vopseaua, avand un efect de increteala, exact cum increteste vopseaua pe lemnul vechi. O sa incerc sa mai experimentez cu efectul asta si voi posta niste imagini elocvente.

- vopsirea s-a facut integral cu Vallejo Desert Yellow la pensula. Cauciucul galetilor il fac cu German Grey.

Momentan atat. Astept sa se usuce bine si urmeaza sa-l dau cu un lac lucios, sa aplic decalurile si sa incep niste ciupituri de vopsea inainte sa montez galetii.


Poze :



We live in the era of smart phones and stupid people.
User avatar
Buss
Aquilifer
 
Posts: 319
Joined: Thu Jan 10, 2013 10:50 pm
Location: Bucuresti
Prenume si nume: George Dobre

Re: Pz.Kpfw. II Ausf. F - Tamyia 1:35

Postby Buss » Sun Mar 03, 2013 4:21 pm

Dupa o mica mare pauza din cauze "medicinale" revin cu un mic update la acest proiect.

Mi-au sosit si tunul si mitraliera cele din metal, niste decal softener si decal fix de la vallejo (cu care nu prea m-am impacat inca, posibil sa le fi folosit gresit pt ca decalurile arata la fel) si niste pigmenti tot vallejo.

De la pozele de mai sus la cele de mai jos s-a trecut prin urmatorii pasi :

- dupa vopsirea integrala cu desert yellow s-a inchis totul cu lac lucios (lac auto la spray duplicolor) care din nerabdarea mea a fost dat cand inca nu era uscat bine de tot ultima mana de acrilic, si s-au produs niste interferente - s-a incretit usor vopseaua.

Mie personal imi place efectul obtinut accidental si o sa-l mai incerc in viitorul apropiat si pe alte plastice.

- apoi s-au pus decalurile, decaluri care nu s-au lasat fara silvering. Le-am dat cu decal softener-ul de la vallejo dar silvering-ul nu a disparut complet - mai bine dar nu bine. In fine, urmatoarele decaluri le voi aplica exact cum zice la ei la Spania pe site-ul Vallejo.

- dupa ce am pus decalurile a urmat un pin-wash cu ulei burnt umber+terebentina prin toate imbinarile, suruburile si unde mai trebuie.

- lasat o zi sa se usuce oarecum uleiul, inchis cu varnish mat la spray (Maimeri - foarte multumit de acest varnish, ofera o textura foarte fina, rugoasa, spre otel)

- am inceput apoi transformarea in dalmatian - penseta + bucatica de burete de vase + dark grey = ciupiturile mari , complementate usor cu o pensula 3/0. Dupa uscare am punctat usor cu pensula cu dark rust pe zgarieturile mai mari. Astept o parere daca am exagerat cu zgarieturile - ideea viitoarei diorame ar fi "pe retragere 1943" deci ar fi un tanc care este intretinut cat sa fie functional, care a trecut deja prin multe si e mereu in miscare.

- dupa ce s-au uscat ciupiturile, am luat pensula mea speciala de drybrush (cea mai speciala pensula din toate) si am inceput usor cu suprafetele plane superioare pe care le-am luat la rand cu desert yellow + iraqui sand si apoi inca odata doar cu iraqui sand, pentru a reprezenta vopseaua degradata de la soare.

Momentat cam atat. Imi e o oarecare sila sa m-apuc de galeti pt ca arata ca naiba. Meh. :blink:

Toata treaba o sa fie acompaniata de cateva figurine (nu m-am hotarat exact care din ele) din setul Dragon 6389 - Afrika Korps Panzer Grenadier El Alamein 1942. Toate aruncate intr-o mini diorama. Pietre foarte dragute am facut deja rost. :side:

Astept pareri, idei si critici multe.


Poze :




We live in the era of smart phones and stupid people.
User avatar
Buss
Aquilifer
 
Posts: 319
Joined: Thu Jan 10, 2013 10:50 pm
Location: Bucuresti
Prenume si nume: George Dobre

Re: Pz.Kpfw. II Ausf. F - Tamyia 1:35

Postby Florin David » Sun Mar 03, 2013 4:22 pm

Ehee... foarte frumos ti-a iesit, imi place mult. Daca il mai murdaresti un pic cu uleiuri si pigmenti la final, o sa fie o lucrare de prima mana. Nu vad nici un fel de silvering la decaluri, doar ca sint prea curate.
Sper ca esti bine dupa problemele "medicinale" :)
Florin
User avatar
Florin David
Vexilifer
 
Posts: 277
Joined: Thu Jan 10, 2013 10:41 pm

Re: Pz.Kpfw. II Ausf. F - Tamyia 1:35

Postby Marhaba » Sun Mar 03, 2013 4:23 pm

Excelent!
Sa ai grija cu incretirea vopselei. Daca vopseaua a fost acrilica, lacul auto nu ar fi trebuit sa provoce daune. Nu cumva a intrat in reactie terebentina cu lacul respectiv? Iti recomand FUTURE pe post de lac lucios. Uleiurile le poti dilua si cu benzina de bricheta care e mai putin agresiva decit terebentina.
Pentru decaluri reteta simpla a succesului este lac lucios / decal / lac lucios. Astfel nu vei avea silvering niciodata.
Eventual poti tine cont la viitoarele proiecte ca e recomandat sa termini vopsirile (inclusiv vopsirea accesoriilor - lopeti, securi, etc etc) si apoi sa incepi procedeele de weathering, chipping, etc. Motivul e simplu: accesoriile "imbatrinesc" o data cu restul.
Urmaresc cu interes in continuare.
User avatar
Marhaba
Procurator
 
Posts: 1314
Joined: Thu Jan 10, 2013 2:46 am
Prenume si nume: Ovidiu Cupse

Re: Pz.Kpfw. II Ausf. F - Tamyia 1:35

Postby Buss » Sun Mar 03, 2013 4:28 pm

Dupa o destul de lunga pauza de la placuta activitate de machetit, am revenit cu coatele pe masa de lucru. Sper sa nu mai apara si alte probleme.

Asa ca am mai dialogat cu Panzer II-ul de pe masa.

Am montat senilele si galetii.

- senilele au fost vopsite cu dark rust vallejo, apoi prafuite bine cu pigmenti cu care am experimentat mai multe solutii de fixare cu concluziile :

- terebentina maimeri : fixeaza foarte bine, termen foarte lung de uscare (dupa 3 zile nu era complet uscat), pute tare a pin :)

- vallejo pigment glaze : nu prea reactioneaza cu pigmentii (nu este supt de pigmenti ca terebentina) si in mare parte a curatat pigmentii. Am observat ca amestecat separat cu pigmentii iese foarte bine efectul de noroi si textura acestuia. Posibil sa nu-l fi folosit eu bine. L-am folosit si inainte de prafuire si dupa, peste pigmenti. Acelasi efect. Prost. :dry:

- alcool izopropilic : fixeaza bine, se usuca relativ repede (10-20 min uscat complet) dar curata intr-o oarecare masura pigmentii si chiar vopseaua daca se pune in exces.

- la sfarsit senilele au fost periate cu oily steel pe dinti si patine.

Tancul in sine a mai primit pigmenti, pin wash-uri, ciupituri.

In mare parte asamblarea e aproape gata, mai vreau sa pun niste bagaje in partea spate, unde este acum pachetul cu saculeti :P eventual un drapel cu zvastica pe rosu (as vrea un sfat cum sa-l reproduc sa para din material textil)

Momentan experimentez cu figurina comandantului de tanc ce va veni in cupola, fiind prima figurina este al meu Frankestein.

Per total si la sfarsit sper sa faca parte din prima mea diorama.


Poze si bine v-am regasit.

Astept pareri si sfaturi.







We live in the era of smart phones and stupid people.
User avatar
Buss
Aquilifer
 
Posts: 319
Joined: Thu Jan 10, 2013 10:50 pm
Location: Bucuresti
Prenume si nume: George Dobre

Re: Pz.Kpfw. II Ausf. F - Tamyia 1:35

Postby Florin David » Sun Mar 03, 2013 4:29 pm

Imi place foarte, foarte mult. Poate olecuta mai mult praf pe suspensii si un wash inchis pe la grilele de la motor (e posibil sa nu se vada bine in poze, asa ca imi cer scuze daca gresesc). Si renunta la bagajul asta, strica toata poza
(Metoda mea de fixare a pigmentilor pe senile: lac mat Vallejo cu pensula, si presarat/scuturat fin pigmentii, tot cu pensula)
Materiale textile (prelate), am confectionat, cu rezultate destul de bune, doar din servetel inmuiat in lipici de librarie. Cica ar merge foarte bine foita de plumb, dar nu detin si n-am incercat.
Sincere felicitari, o lucrare super!
User avatar
Florin David
Vexilifer
 
Posts: 277
Joined: Thu Jan 10, 2013 10:41 pm

Re: Pz.Kpfw. II Ausf. F - Tamyia 1:35

Postby Buss » Sun Mar 03, 2013 4:32 pm

Multam Florine. Da, mai e de bibilit la tanc. Grilajele la motor nu m-am ocupat de ele pt ca planuiesc cum am zis sa acopar partea din spate cu ceva bagaje si chestii diverse :P

Acum un mic update cu prima mea figurina. Ever. :laugh:

In poze arata hidos, groaznic si "frankensteinian". In realitate de la 30-40 cm arata al naibii de bine. Cu tot cu modestie :D

Astept cat mai multe sugestii si corecturi fata de comandantul de tanc.

Poze :




Urmeaza cativa camarazi din kit-ul Dragon prezentat mai sus.

We live in the era of smart phones and stupid people.
User avatar
Buss
Aquilifer
 
Posts: 319
Joined: Thu Jan 10, 2013 10:50 pm
Location: Bucuresti
Prenume si nume: George Dobre

Next

Return to Vehicule

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 9 guests

cron