Ducati 916 - Tamiya 1:12

Tot ce tine de vehicule militare sau civile, blindate sau nu, tancuri, senilate sau semisenilate, autovehicule sau vehicule cu destinatii speciale

Ducati 916 - Tamiya 1:12

Postby Tibi Keresztely » Tue Mar 19, 2013 4:59 pm

Va salut prieteni,

Din seara aceasta mai am o macheta gata si sta in vitrina :)
Kit Tamiya, 1:12, construit mai mult sau mai putin OOB. Modificarile esentiale sunt la teava de esapament si niturile de pe carenaje.
Vopsele folosite sunt Tamiya, putin Alclad Crom si Model master negru lucios.
Toate partile de carenaj sunt lacuite cu lac bicomponent Klar de la policolor.
Comentarille sau criticile voastre sunt bine venite!













User avatar
Tibi Keresztely
Cornicen
 
Posts: 106
Joined: Tue Jan 15, 2013 1:19 am

Re: Ducati 916 - Tamiya 1:12

Postby Florin David » Tue Mar 19, 2013 5:04 pm

Superba, sigur nu-s poze din showroom? :)
Felicitari!
User avatar
Florin David
Vexilifer
 
Posts: 277
Joined: Thu Jan 10, 2013 10:41 pm

Re: Ducati 916 - Tamiya 1:12

Postby Calin Ungureanu » Tue Mar 19, 2013 5:05 pm

Tibi, jos palaria.
Cu atatea diecasturi pe piata, ochiul privitorului patineaza la inceput peste astfel de modele. Ulterior insa in cap (u la privitor) se naste intrebarea: "auzi, da cum o fi facut aia ?"
Asa te intreb si eu: Cum ai facut culoarea pe tevile de esapament? Ma refer la portiunea de metal ars. Am mai vazut undeva poze puse de tine cu procedeul dar nu le mai gasesc. Cred ca ar fi util pentru toti cei de aici si mai ales pentru mine care ma pregatesc mai demult sa vopsesc un "destroyer droid - droideka" din Star Wars.
User avatar
Calin Ungureanu
Aquilifer
 
Posts: 332
Joined: Tue Jan 15, 2013 1:09 am

Re: Ducati 916 - Tamiya 1:12

Postby Tibi Keresztely » Tue Mar 19, 2013 5:06 pm

Salut prieteni,

Ma bucur ca va place macheta prezentata. Din pacate, constat ca in Romania machetele auto moto sunt foarte putin apreciate. Mai mult, machetele Die Cast au stirnit nu demult multa vilva si suparare si asa machetele realizate de cei putini care le prezentam trec aproape nevazute. Totusi, cei care au avut ocazia sa faca o macheta auto sau moto ma vor intelege mai usor si stiu ca satisfactia este lafel de mare (chiar mai mare) decit atunci cind faci altceva! Lumea se da in vint dupa avioane, tancuri, nave etc. dar si acestea fac parte din viata si visele noastre. Asemanarea intre cele de mai sus cu cele auto/moto este ca si acestea ucid dar din neatentia celui care este la volan sau ghidon! :)
Calin, pentru a reproduce arsurile tevilor de esapament eu folosesc vopsele semitransparente sau merge bine si colorant alimentar amestecat cu future. O alta metoda ar fi folosirea pigmentilor, dar la capitolul acesta sunt afon rau, asa ca eu folosesc in primul rind ce am si in al doile rind metoda care imi este deja "familiara" (aerograful).

Iti scriu pe scurt metoda mea, tu la experienta ta cu siguranta o vei perfectiona si vei ajunge la o calitate mult superioara!
In principiu, teava de esapament a fost vopsita cu vopsea argintie. Eu am folosit Tamiya TS 30. Dupa uscare am folosit vopselele semitransparente Tamiya X 26, X 19 si Rosu si albastru de la Agama. Zonele mai drepte sunt predominate de albastru, cele curbe in rosu. Am incercat sa fac o trecere mai placuta intre cele doua culori folosind X 26 (portocaliu transparent) si X 19 ( smoke). Toba de esapament a fost vopsita tot cu Tamiya TS 30, un strat de future, am aplicat decalurile de carbon si am aplicat lac 2K pentru sigilare. Dupa uscare le-am mascat si am aplicat vopsea enamel MM Gloss Black si Alclad Crom.
User avatar
Tibi Keresztely
Cornicen
 
Posts: 106
Joined: Tue Jan 15, 2013 1:19 am

Re: Ducati 916 - Tamiya 1:12

Postby Buss » Tue Mar 19, 2013 5:07 pm

Me-se-ri-e. Si deja tehnica descrisa de tine ma depaseste cu mult (momentan :P ). La prima vedere zici ca e direct dintr-un studio de photoshoot si te astepti sa apara si o don`soara semi-imbracata sumar peste motor. Tot respectu de la mine.

We live in the era of smart phones and stupid people.
User avatar
Buss
Aquilifer
 
Posts: 319
Joined: Thu Jan 10, 2013 10:50 pm
Location: Bucuresti
Prenume si nume: George Dobre

Re: Ducati 916 - Tamiya 1:12

Postby Marhaba » Tue Mar 19, 2013 5:07 pm

Foarte fain Tibi.
User avatar
Marhaba
Procurator
 
Posts: 1314
Joined: Thu Jan 10, 2013 2:46 am
Prenume si nume: Ovidiu Cupse

Re: Ducati 916 - Tamiya 1:12

Postby Bill » Tue Mar 19, 2013 5:09 pm

Maiastru Tibi, felicitari maxime!
Ma faci sa am atacuri de prostata cind vad motoarele, ;) un vechi gind de-al meu...
Spor,
Bill :laugh:
"Anybody can criticize what others create, but few can create something worth criticizing. To put it differently, an ounce of creativity is worth a pound of criticism "
Unknown free minded thinker - Jerry Catanescu

User avatar
Bill
Procurator
 
Posts: 889
Joined: Sun Jan 13, 2013 12:09 am
Location: Cluj Napoca
Prenume si nume: Tudor Nicorici

Re: Ducati 916 - Tamiya 1:12

Postby Viorel Ghilencea » Tue Mar 19, 2013 5:10 pm

Critici nu cred, nu ai cum sa aduci unei astfel de capodopere.
Realizarea este de mare efect cum de altfel este si cea expusa la muzeul militar.
Felicitari.
User avatar
Viorel Ghilencea
Signifer
 
Posts: 92
Joined: Fri Jan 18, 2013 9:04 am

Re: Ducati 916 - Tamiya 1:12

Postby Alex Stanescu » Tue Mar 19, 2013 5:11 pm

Mmmda,arata EXACT cum terbuie!
Bravo

Alex
User avatar
Alex Stanescu
Signifer
 
Posts: 65
Joined: Wed Jan 16, 2013 11:16 pm

Re: Ducati 916 - Tamiya 1:12

Postby Zeno » Tue Mar 19, 2013 5:12 pm

Tibi Keresztely wrote:
Iti scriu pe scurt metoda mea, tu la experienta ta cu siguranta o vei perfectiona si vei ajunge la o calitate mult superioara!
In principiu, teava de esapament a fost vopsita cu vopsea argintie. Eu am folosit Tamiya TS 30. Dupa uscare am folosit vopselele semitransparente Tamiya X 26, X 19 si Rosu si albastru de la Agama. Zonele mai drepte sunt predominate de albastru, cele curbe in rosu. Am incercat sa fac o trecere mai placuta intre cele doua culori folosind X 26 (portocaliu transparent) si X 19 ( smoke). Toba de esapament a fost vopsita tot cu Tamiya TS 30, un strat de future, am aplicat decalurile de carbon si am aplicat lac 2K pentru sigilare. Dupa uscare le-am mascat si am aplicat vopsea enamel MM Gloss Black si Alclad Crom.

Tibi,
Pfffffff, da falos arata. Tu esti un maistor in finisari si nu numai. Am vazut avioane facute de tine si "suna" grozav...
Eu am o rugaminte la tine: mie imi place sa "fur meserie" de unde apuc, asa ca, te rog, cu prima ocazie cand faci asa ceva sau ceva "semanator", fa o prezentare step-by-step. Cu multe foto, da in asa fel sa ne iasa si ochii, domn fotograf. Asta ca sa parafrazez un banc auzit pe vremea lui Pazvanti Chioru'. Daca nu stiti bancu', vi-l spun... Nu-i porcos.
Bravos Tibi. Felicitari!!!
Image
User avatar
Zeno
Tribunus laticlavius
 
Posts: 1183
Joined: Sun Jan 13, 2013 6:35 pm
Prenume si nume: Zeno Mladin

Next

Return to Vehicule

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 2 guests

cron