Yamaha YZR M1 - diverse variante...

Tot ce tine de vehicule militare sau civile, blindate sau nu, tancuri, senilate sau semisenilate, autovehicule sau vehicule cu destinatii speciale

Yamaha YZR M1 - diverse variante...

Postby Tibi Keresztely » Wed Mar 27, 2013 5:26 pm

Salut prieteni,

Am reusit sa mai finalizez o macheta.
Kit-ul este de la Tamiya, un kit exceptional, bine gindit, cu potrivire perfecte si mi se pare foarte usor de realizat. Este si kit-ul pe care l-am terminat cel mai repede cu toate ca a avut o droaie de decaluri, unele foarte greu de aplicat. Macheta este realizata fara modificari, este vopsita cu vopsele Tamiya, putin Alclad, vopsea "crom" din spary si lac 2K. Deoarece de acesta frumoasa macheta ma despart peste citeva zile m-am decis sa nu aplic lac pentru sigilarea decalurilor dar am sa le sigilez cu ceara Tamiya.
Varianta construita este cea cu care Valentino Rossi a concurat in ultima etapa a campionatului 2005, Valencia.
Originalul:


Macheta:




















Sper ca va place. Parerile sau comentariile voastre sunt binevenite!
Salutari,
Tibi
User avatar
Tibi Keresztely
Cornicen
 
Posts: 106
Joined: Tue Jan 15, 2013 1:19 am

Re: Yamaha YZR M1 - diverse variante...

Postby Calin Ungureanu » Wed Mar 27, 2013 5:27 pm

Tibi, mi-e sa nu comentez vreo prostie.
Vreau sa te intreb daca poti pune o poza cu starea initiala a kitului. De fapt vreau sa stiu daca au acelasi proces de injectare a plasticului de mai multe culori din mai multe directii ca la robotii Gundam.

Ti-a iesit foarte frumos si vreau sa te felicit in mod deosebit pentru fundalul neutru pe care l-ai ales pentru poze.

Unde ai pus crom din spray ca nu-mi dau seama.
User avatar
Calin Ungureanu
Aquilifer
 
Posts: 332
Joined: Tue Jan 15, 2013 1:09 am

Re: Yamaha YZR M1 - diverse variante...

Postby Tibi Keresztely » Wed Mar 27, 2013 5:28 pm

Salut Calin! Ma bucur ca iti place macheta.
Legat de cromul care nu este crom pot sa iti spun ca este pe motor, vezi prima poza cu ea postata "dezbracata". Eu aveam nevoie de un argintiu care se usuca repede si am vrut sa economisesc vopselele Tamiya, stiam ca am undeva o doza de spray si am facut un experiment. Mi-a placut tare mult cum mergea vopseaua aia prin aerograf si cum arata produsul final asa ca am vopsit o parte din motor cu vopseaua aia. Am uitat sa specific mai sus mica problema a cromului. Oricum pigmentii sunt insesiazibili, este lafel de bun ca si vopselele Alclad sau Tamiya TS 30 si AS 12. Pentru un argintiu bun este excelent.

Nu am facut fotografii cu ramele dar mai am doua kit-uri neincepute si am sa le fotografiez. Am sa postez maine fotografiile, ok?! Ce pot sa iti spun ca sunt turnate foarte bine cu exceptia jamatatii de capac care vine peste rezervor. Acolo am vazut la toate kit-urile o mica hiba care trebuie netezita/corectata prin slefuire.
User avatar
Tibi Keresztely
Cornicen
 
Posts: 106
Joined: Tue Jan 15, 2013 1:19 am

Re: Yamaha YZR M1 - diverse variante...

Postby Zeno » Wed Mar 27, 2013 5:28 pm

Felicitari Tibi!!!
O finisare tip-top. Zici ca-i originalul. Aproape.
Lantul cu ce vopsea l-ai vopsit? Ai aplicat vre-o tehnica de "imbatranire" sau scoatere in evidenta a detaliilor lantului?
Cum aplici ceara Tamiya?
Ce culoare reala are fundalul pe care-l folosesti pt. fotografiere?
Si pentru ca mia-i ignorat PM-ul, te intreb: Pe cand un W.I.P.?
Inca o data, felicitari si spor la treaba.
Image
User avatar
Zeno
Tribunus laticlavius
 
Posts: 1183
Joined: Sun Jan 13, 2013 6:35 pm
Prenume si nume: Zeno Mladin

Re: Yamaha YZR M1 - diverse variante...

Postby Alex Stanescu » Wed Mar 27, 2013 5:29 pm

Iarsi,exact cum trebuie...imi palace poza cu masinaria fara carenaje(naked),arata mult mai fain asa
Bravo

Alex
User avatar
Alex Stanescu
Signifer
 
Posts: 65
Joined: Wed Jan 16, 2013 11:16 pm

Re: Yamaha YZR M1 - diverse variante...

Postby Calin Ungureanu » Wed Mar 27, 2013 5:33 pm

De incercat faza cu metalicul pus din spray in aerograf si dat asa. Nu m-am gandit.
Eu am un spray uscat (dus) cu pulbere pentru amprente argintie. De fapt e doar pigment cu vehicul (diluant) si fara rasina. O sa incerc sa fac ceva cu ala. Poate iese ceva buffable.

Apropo de robotii gundam, am ramas masca cum erau turnati aia si felul in care se montau la sutime de milimetru, fara lipici in asa fel incat mergeau incheieturile de ziceai ca sunt cu oleopneumatice. Japonezii astia....Pentru ei ce e mai bun.
User avatar
Calin Ungureanu
Aquilifer
 
Posts: 332
Joined: Tue Jan 15, 2013 1:09 am

Re: Yamaha YZR M1 - diverse variante...

Postby Tibi Keresztely » Wed Mar 27, 2013 5:34 pm

Salut prieteni, ma bucur ca va place si M1...
@ zeno - nu ti-am ignorat PM-ul doar ca acest model este pentru colectia personala a unei alte persoana. Este pentru prima data cind fac asaceva. Urmeaza si un "how i do..." cu macheta mea care va fi identica dar usor detaliata (carbon, fire electrice, conectoare, nituri etc.)
Lantul este vopsit cu doua nuante de titan (silver si gold). La acest model nu am mai aplicat wash de niciun fel dar pentru lant nu este tirziu nici acum.
Ceara Tamiya, se aplica cu un aplicator, sau mai bine zis cu o cirpa care este inclusa in ambalajul sticlutei cu ceara. Se pune foarte putin(un strop) pe cirpa si se lustruieste prin miscari in rotatie. Am observat ca ceara da un lustru foarte frumos si de durata, totodata protejeaza suprafetele vopsite si decalurile.
Pentru fotografie folosesc o bucata de carton gri in format A3, lumina constanta de la lampa de lucru cu lupa iar aparatul de fotografiat sta pe un stativ si este setat pe expunere lenta.

@wurger - cind vin la Bucuresti sa string machetele iti aduc o sticluta de vopsea din asta. Ca si Alclad, vopseaua este agresiva si poate incretii plasticul. De aceea este important sa dai un strat de grund sanatos (Tamiya merge excelent)inaintea aplicarii acestei vopsele. Vopseaua asta nu este buff, dar daca vrei asaceva gasesti la xaba vopsele Gunze.
User avatar
Tibi Keresztely
Cornicen
 
Posts: 106
Joined: Tue Jan 15, 2013 1:19 am

Re: Yamaha YZR M1 - diverse variante...

Postby alexie » Wed Mar 27, 2013 5:35 pm

FARMACIE ! :roll:
Nici nu vreau să-mi imaginez (dar tu poţi să spui) cum este să lipeşti decalurile pe aşa curbe, unghiuri şi fante. Afişajul digital pentru kilometraj este bestial. Nu este de mirare că o astfel de creaţie şi-a însuşit "Best in Show" la Moson 2011.
:| şi invidia mea (sinceră) pleacă către tine şi către noul proprietar.

Image
„Orice intrus va fi tratat cu o răceală demnă. Astfel încât să înțeleagă și cel mai nesimțit că prezența lui este inoportună.”
Directorul Dumitru – Operațiunea Monstrul

"Sunt unii oameni care-şi închipuie ca un ucigaş trebuie să fie mereu şi în toate împrejurările numai ucigaş. În realitate e de ajuns dacă e numai din când în când criminal - şi numai o mică latură a fiinţei sale..."
E.M.Remarque

https://alexiehobby.blogspot.com/
https://hobbyban.blogspot.com/
User avatar
alexie
Imperator
 
Posts: 2540
Joined: Thu Jan 10, 2013 11:01 pm
Location: Constanța - Romania
Prenume si nume: Lucian Milosan

Re: Yamaha YZR M1 - diverse variante...

Postby Tibi Keresztely » Wed Mar 27, 2013 5:42 pm

Multumesc Alexie! Ai si punctat bine partea dificila a decalurilor. Intradevar, decalul trebuie modelat cu multa rabdare pe saua motocicletei, dar si carenajele laterale au citeva zone greu de asezat. Cel mai greu este spre partea de imbinare cu cadrul. Mai mult, sub decalul Yamaha, Motul, Michelin am lasat niturile originale. Am reusit cu greu sa mulez perfect decalul peste ele in asa fel sa nu ramana bule de aer. Acelasi decal trebuie asezat si pe linga orificiile de racire... Oricum, decalurile sunt foarte bune si cu rabdare, Micro sol si apa fierbinte se aseaza fara cute.

Calin, atasez fotografiile ramelor de la Yamaha M1 si cu ocazia asta este si prezentarea kit-ului pentru urmatorul M1 pe care deja al construiesc.

Carenaje:


Cadru, telescoape, motor, discuri de frina...
fata:

dos:


Carenaj fata, cauciucuri:


Jenti, furca spate, lant si alte maruntisuri:
fata

dos
User avatar
Tibi Keresztely
Cornicen
 
Posts: 106
Joined: Tue Jan 15, 2013 1:19 am


Return to Vehicule

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 4 guests

cron