MAZ 537G Transportorul de tancuri Sovietic

Tot ce tine de vehicule militare sau civile, blindate sau nu, tancuri, senilate sau semisenilate, autovehicule sau vehicule cu destinatii speciale

MAZ 537G Transportorul de tancuri Sovietic

Postby Mihai Cianu » Wed Mar 27, 2013 6:16 pm

Tip: Vehicul de transport
Kit: Trumpeter 1/35 MAZ 537G intermediate type with MAZ/ChMZAP-5247G semitrailer.

Transportorul este un proiect 100% sovietic,intrat in productie in 1960,conceput special pentru transportul de blindate,trage la cantar 22,3 tone,si e propulsat de o "inima" Diesel de 12 cilindrii care dezvolta 525 cai putere,prin intermediul celor 8 roti tractoare.In concluzie ,un colos 8x8 capabil sa transporte pana la 50 de tone de echipament militar ajutat de remorca cu nume interminabil, conceputa special pentru acest camion.

Kit-ul este unul Trumpeter,impresionant prin dimensiunea cutiei si prin numarul mare de piese care par sa nu se mai termine atunci cand construiesti.
Initial m-am enervat ca piesele care reprezinta corpuri de rotatie gen butelii de aer, suntdin doua bucati,si ca tre lipite si chituite la greu, insa m-am calamt cand am ajuns la corpurile de rotatie gata turnate gen amortizoare care sunt turnate decalat si tre slefuite chituite si reajustate.Din acest punct de vedere pot spune ca acest kit nu e foarte reusit.In rest detalii multe,parti transparrente impecabile,fotodecupaje pentru toate gustruile,majoritatea in regim de optional,avand pe rame si corespondetul de plastic.
O singura varianta de inmatriculare si anume ucraineana pe foaia de decaluri, si doua scheme de vopsire in plan,una pentru ucraina si alta fara insemne.Din cercetarile de pe net am descoperit insa ca nu exista doua la fel datorita whethering-ului extrem la care sunt supuse aceste utilaje.

Constructia e inceputa de ceva vreme, motiv pentru care nu am poze din faza incipienta si oricum nu cred ca ar fi prezentat mare interes.Distractia adevarata incepe cu faza de vopsire si de patinare asa ca m-am invrednicit sa pozez ceea ce am realizat cu avant pionieresc(ciudata stare de fapt, ca de mult nu am avut atata chef de lucru) in acest week-end.huiduma a fost vopsita cu un amestec de emailuri revell 41+361 dupa o reteta secreta..atat de secreta incat am si uitat-o.Patinarea se face (caci inca nu e finaizata)prin washuri si drybrush cu vopsele acrilice.Am ales acesta varianta pentru a ma antrena in folosirea acestor tehnici cu vopsele acrilice.Ca si referinta pentru uzura, am folosit un walkaround facut de Tankograd pe care il am in format pdf.Evident am adugat si licenta poetica personala caci reproducerea nu are valoare (pe pricipiul ca daca nu ajungem la struguri sunt acrii)
ImageImageImageImageImage
User avatar
Mihai Cianu
Immunis
 
Posts: 47
Joined: Tue Jan 22, 2013 12:23 am

Re: MAZ 537G Transportorul de tancuri Sovietic

Postby Mihai Cimpean » Wed Mar 27, 2013 6:16 pm

Pana aici eu spun ca arata foarte bine . Sunt curios sa vad ce spun adevaratii meseriasi.
User avatar
Mihai Cimpean
Vexilifer
 
Posts: 224
Joined: Thu Jan 17, 2013 9:51 am

Re: MAZ 537G Transportorul de tancuri Sovietic

Postby Marhaba » Wed Mar 27, 2013 6:18 pm

Mihai Cimpean wrote:
Pana aici eu spun ca arata foarte bine . Sunt curios sa vad ce spun adevaratii meseriasi.


Hop si eu, ca sa reiasa ca sunt un "adevarat meserias". ;fg;
Nu sunt , de fapt :S

Dar asta nu ma impiedica sa spun ca arata foarte bine asa cum a spus Mihai.
Drybrush-ul sasiului , spalarile capotei si acea minunata bara de protectie imi trezesc cheful de modelit, dar din pacate n-am vreme chiar acuma.
Pune cit mai multe poze, daca ai chef explica un pic ce si cum folosesti.
Sunt sigur ca va iesi un model excelent. Pacat ca n-am propus un GB sovietic (poate nu-i tirziu?)
Spor la treaba!

Aici este un review al kitului (Terry Ashley)
User avatar
Marhaba
Procurator
 
Posts: 1314
Joined: Thu Jan 10, 2013 2:46 am
Prenume si nume: Ovidiu Cupse

Re: MAZ 537G Transportorul de tancuri Sovietic

Postby Florin David » Wed Mar 27, 2013 6:18 pm

Foarte fain. Exact genul de uzura care as vrea sa-mi iasa si mie. Pana acu' n-am reusit
Felicitari si spor in continuare!
User avatar
Florin David
Vexilifer
 
Posts: 277
Joined: Thu Jan 10, 2013 10:41 pm

Re: MAZ 537G Transportorul de tancuri Sovietic

Postby Mihai Cimpean » Wed Mar 27, 2013 6:19 pm

Marhaba wrote:
Mihai Cimpean wrote:
Pana aici eu spun ca arata foarte bine . Sunt curios sa vad ce spun adevaratii meseriasi.


Hop si eu, ca sa reiasa ca sunt un "adevarat meserias". ;fg;
Nu sunt , de fapt :S

Degeaba te tragi , "modelele vorbeste " ,asa ca.....
User avatar
Mihai Cimpean
Vexilifer
 
Posts: 224
Joined: Thu Jan 17, 2013 9:51 am

Re: MAZ 537G Transportorul de tancuri Sovietic

Postby Laurentiu Patrascu » Wed Mar 27, 2013 6:20 pm

"Drybrush-ul sasiului , spalarile capotei si acea minunata bara de protectie"
Ce zici, daca ai timp ne impartasesti si noua, celor ce suntem la inceput de drum modelistic aceste tehnici? Materiale, scule, mod de lucru etc.
User avatar
Laurentiu Patrascu
Immunis
 
Posts: 35
Joined: Thu Jan 17, 2013 9:54 am

Re: MAZ 537G Transportorul de tancuri Sovietic

Postby Ionut Ghionea » Wed Mar 27, 2013 6:22 pm

Da, si eu as fi interesat de un tutorial video, daca este posibil.
User avatar
Ionut Ghionea
Immunis
 
Posts: 37
Joined: Tue Jan 15, 2013 1:38 am

Re: MAZ 537G Transportorul de tancuri Sovietic

Postby Mihai Cianu » Wed Mar 27, 2013 6:23 pm

Ma bucur ca va place!

Tutorialul video iese din discutie caci pana la stadiul din poze au trecut cam 5 ore de patinare.Azi noapte s-au mai adaugat inca vre-o 4 si am mai avansat nitel.Maine o sa trag si niste poze cu progresul.

De folosit la dry brush cat si la wash, am folosit doar vopsele acrilice si pensule. Singura "scula" in plus a fost un creion cu "mina" de fibra de sticla pentru estomparea efectelor acolo unde exagerasem.Totul e sa nu exagerezi cu creionul ca ajungi la plastic Pensulele de drybrush sunt de fapt pensule vechi (vre-o 7 la numar) care sunt ciufulite si chiar ciuntite cu foarfeca,si sunt oarecum dedicate pentru anume suprafeta.De exemplu pentru muchii folosesc o pensula mai moale, iar pentru suprafete plane ,una cu par mai tare.Pur si simplu asa m-am obisnuit cu ele,fiindu-mi imposibil sa fac un drybrush decent cu o pensula noua.Buba la cap.

MAZ-ul cu siguranta nu mai poate face subiectul unui groupbuild, fiind aproape gata...DAR!
Pe remorca ce va sa vie agatata in spate voi avea nevoie de un blindat...sovietic.Asa ca oricad exista suport pentru un groupbuild "For (modern) mother Russia".

P.S. Si mie imi place cum a iesit bara.
User avatar
Mihai Cianu
Immunis
 
Posts: 47
Joined: Tue Jan 22, 2013 12:23 am

Re: MAZ 537G Transportorul de tancuri Sovietic

Postby Mihai Cianu » Wed Mar 27, 2013 6:24 pm

Am continuat sa adaug atat wheatering cat si piese la MAZ.Ca sa zic asa M-A Zapacit cate piese sunt.
ImageImage
Cabina a primit decal-urile,care vor trece printr-un mic proces de uzura
Image
Ceva detaliu din spatele aparatorilor de noroi,
Image
Vedere de ansamblu momentan in versiunea 4x4,
Image
Am pus esapamentele si am executat ceva afumatura de diesel,
Image
Si ceva pe la coada,
Image

In unele poze se poate observa o geometrie ciudata a rotilor, dar asta deoarece modul de prindere e de asa natura incat sa lase astfel de joc.Balabaneala asta va fi de mare ajutor in asezarea camionului pe suprafta de drum care se va intinde sub dansul.
User avatar
Mihai Cianu
Immunis
 
Posts: 47
Joined: Tue Jan 22, 2013 12:23 am

Re: MAZ 537G Transportorul de tancuri Sovietic

Postby Marhaba » Wed Mar 27, 2013 6:25 pm

Din ce in ce mai aratos.
User avatar
Marhaba
Procurator
 
Posts: 1314
Joined: Thu Jan 10, 2013 2:46 am
Prenume si nume: Ovidiu Cupse

Next

Return to Vehicule

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 2 guests

cron