M3 Scout Car

Tot ce tine de vehicule militare sau civile, blindate sau nu, tancuri, senilate sau semisenilate, autovehicule sau vehicule cu destinatii speciale

M3 Scout Car

Postby Marhaba » Wed Mar 27, 2013 6:37 pm

Fiind in perioada "ruginita", am sa fac un M3 abandonat, avind in vedere ca am si un kit de la Zvezda . Asta daca nu gasesc intre timp o poza mai interesanta si ma razgindesc.
Asta-i kitul (poza cu data , mai incolo):

Image


Asta-i poza:

Image


Sigur ca eu o s-o fac mai ruginita un pic, probabil.
User avatar
Marhaba
Procurator
 
Posts: 1314
Joined: Thu Jan 10, 2013 2:46 am
Prenume si nume: Ovidiu Cupse

Re: M3 Scout Car

Postby Florin David » Wed Mar 27, 2013 6:38 pm

Cred ca epavele astea "ruginoase" reprezinta cea mai tare proba de maiestrie modelistica, pe partea cu vopsitul adica. Te voi urmari cu maxim interes.
User avatar
Florin David
Vexilifer
 
Posts: 277
Joined: Thu Jan 10, 2013 10:41 pm

Re: M3 Scout Car

Postby Marhaba » Wed Mar 27, 2013 6:38 pm

Florin David wrote:
Cred ca epavele astea "ruginoase" reprezinta cea mai tare proba de maiestrie modelistica, pe partea cu vopsitul adica. Te voi urmari cu maxim interes.


Daca stii ce sa faci si-ti rafinezi tehnica , plus materiale de calitate, eu zic ca treaba-i pe 90% rezolvata. Nu e chiar asa de mare smecherie cum pare. Si continui sa nu cred ca-ti trebuie abilitati sau talente speciale (cum e la figurine, sa nu mai zic la sculpturi, etc).
Asta va fi a doua macheta (dupa Komatsu) pe care o sa incerc diverse tehnici de weathering si sper sa iasa macar interesant, daca nu cum trebuie. Nu sunt de acord deloc cu ideea cum ca e bine cu blindatele , ca daca ai gresit ceva , mai tragi o rugina si-un noroi si nu se vede. Cred ca e un pic mai complicat de-atita. Ca si cum ai zice ca la avioane e o bagatela pt ca au 30 de piese nu 800. Asta pina am lipit prima cupola de elicopter.
User avatar
Marhaba
Procurator
 
Posts: 1314
Joined: Thu Jan 10, 2013 2:46 am
Prenume si nume: Ovidiu Cupse

Re: M3 Scout Car

Postby Marhaba » Wed Mar 27, 2013 6:39 pm

La loc comanda :X

Din pacate cel din fotografie e M3 A1 , iar cel din kit e M3. Difera sasiul, rotile, o parte din tablarie, etc.

Image
User avatar
Marhaba
Procurator
 
Posts: 1314
Joined: Thu Jan 10, 2013 2:46 am
Prenume si nume: Ovidiu Cupse

Re: M3 Scout Car

Postby Grigoras Zeno » Wed Mar 27, 2013 6:40 pm

Cam suflu praful de pe acest subiect dar debia acum l-am vazut...

Cu 3 ani in urma, in vacanta de Craciun, am inceput sa lucrez la prima mea macheta care era acelasi kit ca la tau, Marhaba. Am cumparat-o mai mult din curiozitate, stand prost cu nervii cautam o activitate de relaxare. Habar nu aveam ca o sa raman cu gura cascata cand deschideam cutia: circa 150 de piese care trebuiau lipite individual. :blink:
Grijuliu din fire am lucrat cateva zile la ea si mi-au tremurat degetele cand i-am aplicat decalurile.

Cum trece timpul... Prima mea macheta!


Succes! :)
User avatar
Grigoras Zeno
Imaginifer
 
Posts: 159
Joined: Sun Jan 13, 2013 10:48 pm


Return to Vehicule

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest

cron