King Tiger - Revell 1/72, Berlin 1945

Tot ce tine de vehicule militare sau civile, blindate sau nu, tancuri, senilate sau semisenilate, autovehicule sau vehicule cu destinatii speciale

Re: King Tiger - Revell 1/72, Berlin 1945

Postby Florin David » Wed Mar 27, 2013 8:16 pm

Multumesc, o stiu :) E buna pentru inspiratie, totusi e doar un produs "artistic", deci o viziune subiectiva a autorului - David Pentland. Un desenator de mare succes, de altminteri.
User avatar
Florin David
Vexilifer
 
Posts: 277
Joined: Thu Jan 10, 2013 10:41 pm

Re: King Tiger - Revell 1/72, Berlin 1945

Postby Florin David » Wed Mar 27, 2013 8:17 pm

Gata si camuflajul la pensula. Urmeaza murdariile si uzura.

Image
Image
Image
Image
User avatar
Florin David
Vexilifer
 
Posts: 277
Joined: Thu Jan 10, 2013 10:41 pm

Re: King Tiger - Revell 1/72, Berlin 1945

Postby Florin David » Wed Mar 27, 2013 8:17 pm

Am sa incerc sa incropesc si o minidiorama. Am cumparat setul German reconnaissance team de la Zvezda, care arata extraordinar (la cat ma pricep eu la figurine). Totusi, n-am avut tupeu sa-l las pe cercetasul cu binoclu cu capul gol, asa cum era in set, asa ca l-am decapitat si i-am facut rost de un alt cap cu casca. Mult mai usor de vopsit decat o frizura. Ruinele sint dintr-un set Italieri, foarte OK. Acu' tre sa fac rost de niste comatex pentru baza. Daca aveti sugestii de aranjare in decor, bagati :)

Image
Image
Image
Image
User avatar
Florin David
Vexilifer
 
Posts: 277
Joined: Thu Jan 10, 2013 10:41 pm

Re: King Tiger - Revell 1/72, Berlin 1945

Postby Marhaba » Wed Mar 27, 2013 8:18 pm

Presupun ca vei face un pavaj. Baza fiind mica iti recomand sa-l faci din ipsos in loc de Komatex. Vei fi mai multumit de pavaj iar resturile de ghips rezultate dupa scrijelire vor da foarte bine pe post de moloz. Sau fa pavaj din komatex si acopera-l cu resturi din ghips (moloz, caramizi, beton, fier-beton, grinzi, etc) in asa fel incit pavajul sa se vada doar pe alocuri. Mare atentie: daca faci pavaj din komatex nu va arata deloc natural daca te marginesti doar la a-l trasa si zgiria. Incearca separat sa-l bati cu un ciocan de snitele (cu partea aia zimtata tip buzdugan) pentru a-i taia planeitatea de oglinda. Apoi traseaza-l si apoi zgirie-l. Iar mai apoi ia fiecare piatra de pavaj la rind si da-i forma potrivita. Munca de chinez, dar altfel pavajele din komatex doar trasate si zgiriate arata de cacao oricum le-ai vopsi.
User avatar
Marhaba
Procurator
 
Posts: 1314
Joined: Thu Jan 10, 2013 2:46 am
Prenume si nume: Ovidiu Cupse

Re: King Tiger - Revell 1/72, Berlin 1945

Postby alexie » Wed Mar 27, 2013 9:01 pm

Faptul că Tiger-ul l-am tot admirat, figurinele au un luciu enervant privirea îmi fuge pe lângă...sunt convins că în faza finală privirea o să fie atrasă de tot felul de amănunte.
Dar la această oră remarc fundul :blush: de tocat, dispunerea ciudată a sacilor cu nisip (ca şi cum pericolul vine pe calea undelor..de la transmisionist). În plus mai remarc cojile de pereţi, aceste plastice reprezintă coşmarul meu modelistic şi deşi am văzut lucrări fără de cusur consider că nu prea se merită efortul, mai bine ipsos, rigips sau altele.
Sugestia mea, finală, este să renunţi la saci (care induc ideea de premeditare, defensivă etc.) însă băieţii pot să îşi păstreze orientarea improvizând prin obsacolele "naturale" )(moloz, bârne, mobilier etc.).
;) alexie

Image
„Orice intrus va fi tratat cu o răceală demnă. Astfel încât să înțeleagă și cel mai nesimțit că prezența lui este inoportună.”
Directorul Dumitru – Operațiunea Monstrul

"Sunt unii oameni care-şi închipuie ca un ucigaş trebuie să fie mereu şi în toate împrejurările numai ucigaş. În realitate e de ajuns dacă e numai din când în când criminal - şi numai o mică latură a fiinţei sale..."
E.M.Remarque

https://alexiehobby.blogspot.com/
https://hobbyban.blogspot.com/
User avatar
alexie
Imperator
 
Posts: 2540
Joined: Thu Jan 10, 2013 11:01 pm
Location: Constanța - Romania
Prenume si nume: Lucian Milosan

Re: King Tiger - Revell 1/72, Berlin 1945

Postby Florin David » Wed Mar 27, 2013 9:02 pm

Multumesc pentru pareri, de mare ajutor. Cred ca o sa incerc varianta cu ipsosul, pentru ca oricum intentionez sa acopar "carosabilul" cu moloz si alte resturi. O sa fac niste teste, oricum. Alexie, cu sacii ai dreptate, e buna observatia. O sa ma gandesc la alta dispunere. Schita din mintea mea e ca Tigrul vine pe o strada, avand de-o parte si de alta cele doua perechi, cu transmisionistii intr-un soi de gang. Restul va fi umplutura, pe care o voi aranja pe parcurs, functie de cum da la ochi, ai mei si-ai vostri :) Va mai astept pe parcurs
User avatar
Florin David
Vexilifer
 
Posts: 277
Joined: Thu Jan 10, 2013 10:41 pm

Re: King Tiger - Revell 1/72, Berlin 1945

Postby Florin David » Wed Mar 27, 2013 9:03 pm

Un mic update. I-am dat cu lac lucios, am asternut decalurile si acu' incerc sa reproduc ciudatenia asta de carpa de pe turela. Foarte dificil, mai ales ca seamana mai degraba a cu o panza destul de subtire. Numerele de pe turela mi se par cam mici, dar nu am de ales. Sint singurele care dau combinatia castigatoare 101, margini negre - interior transparent. Oricum, mare belea cu decalurile astea, ma incearca aceleasi emotii ca la prima macheta atunci cand le pun. Am stricat trei de '1' pana mi-a iesit.

Image

Inca nu m-am hotarat ce culoare e :unsure: Poate aveti voi vreo idee... Si insa ca dispunerea ei nu e chiar conforma cu originalu' :P

Image
Image
User avatar
Florin David
Vexilifer
 
Posts: 277
Joined: Thu Jan 10, 2013 10:41 pm

Re: King Tiger - Revell 1/72, Berlin 1945

Postby alexie » Wed Mar 27, 2013 9:03 pm

Deci din germană este vorba "izmene pe călător" :P
Cel mai probabil este un verde (că se asortează cu brăduţii şi culoarea verde sau kaki "dă mai bine"), problema este că blindatul are un verde destul de pregnant.
Deci nu ştiu dar am zis să mă bag în seamă :blush: .
Succes !

Image
„Orice intrus va fi tratat cu o răceală demnă. Astfel încât să înțeleagă și cel mai nesimțit că prezența lui este inoportună.”
Directorul Dumitru – Operațiunea Monstrul

"Sunt unii oameni care-şi închipuie ca un ucigaş trebuie să fie mereu şi în toate împrejurările numai ucigaş. În realitate e de ajuns dacă e numai din când în când criminal - şi numai o mică latură a fiinţei sale..."
E.M.Remarque

https://alexiehobby.blogspot.com/
https://hobbyban.blogspot.com/
User avatar
alexie
Imperator
 
Posts: 2540
Joined: Thu Jan 10, 2013 11:01 pm
Location: Constanța - Romania
Prenume si nume: Lucian Milosan

Re: King Tiger - Revell 1/72, Berlin 1945

Postby Florin David » Wed Mar 27, 2013 9:04 pm

Salutare,

Am terminat tancul; n-a iesit chiar ca in poza originala, sper sa gasesc/inventez pe parcurs niste ramuri de conifere sa-i decorez botul. Per ansamblu, sint multumit, daca o mai fi ceva, nu va sfiiti sa aratati cu degetu', pana il pun in vigneta mai e timp :)

Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
User avatar
Florin David
Vexilifer
 
Posts: 277
Joined: Thu Jan 10, 2013 10:41 pm

Re: King Tiger - Revell 1/72, Berlin 1945

Postby alexie » Wed Mar 27, 2013 9:05 pm

Spălările ţi-au ieşit de nota 10 (cu plus!).
101 Felicitări !

Image Cărui fapt se datorează "umplerea" şenilelor sau este doar de la focalizare ?

Image
„Orice intrus va fi tratat cu o răceală demnă. Astfel încât să înțeleagă și cel mai nesimțit că prezența lui este inoportună.”
Directorul Dumitru – Operațiunea Monstrul

"Sunt unii oameni care-şi închipuie ca un ucigaş trebuie să fie mereu şi în toate împrejurările numai ucigaş. În realitate e de ajuns dacă e numai din când în când criminal - şi numai o mică latură a fiinţei sale..."
E.M.Remarque

https://alexiehobby.blogspot.com/
https://hobbyban.blogspot.com/
User avatar
alexie
Imperator
 
Posts: 2540
Joined: Thu Jan 10, 2013 11:01 pm
Location: Constanța - Romania
Prenume si nume: Lucian Milosan

PreviousNext

Return to Vehicule

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 2 guests

cron