Sd.Kfz.251/9 Ausf.D 7.5cm KwK37 - Dragon 1:35

Tot ce tine de vehicule militare sau civile, blindate sau nu, tancuri, senilate sau semisenilate, autovehicule sau vehicule cu destinatii speciale

Re: Sd.Kfz.251/9 Ausf.D 7.5cm KwK37 - Dragon 1:35

Postby Georgel Musat » Thu Mar 28, 2013 12:02 pm

Georgel Musat wrote:
Salutare. Ba eu zic ca nu are de ce sa si schimbe culoarea decat in nuanta mai inchisa asa cum se intampla la lemnul lacuit ,trebuie sa fie doar uscat bine si verde asa cum e cel de la borcanelele de condimente pt mancara ,ca tot vorbim de mancare nu a-ti vazut ca ramane tot verde desi sufera o preparare termica alaturi de alt ingrediente sau la rece de exemplu in branza. Asa ca va ramane tot verde.


Ai incercat Georgele? Pentru ca asta e valabil doar in teorie. În practică de fapt nu merge. Nu e vorba doar de culoare. Culoarea e ultima problema. La o adica de aia sunt vopsele. E vorba si de consistenta, de faptul ca poti sau nu poti lucra cu materialul respectiv. De cit e de casant, sa nu ti se sfarme in miini. De modul in care se va comporta in timp. De modul in care va reactiona in timp cu celelalte materiale cu care are contact, etc
De aceea in modelism materialele vegetale se conserva in solutii de glicerina sau white glue. Astfel planta nu va fi atit de casanta, iar materialul organic va fi izolat pentru a nu intra in conflict cu altele sau pentru a evita degradarea in timp. Doar ca aceste metode nu merg la ORICE materiale vegetale. Eu nu am incercat cu mararul dar am incercat cu altele. Practic, nu teoretic.
Lacul nu rezolva absolut nimic. Planta va ramine la fel sau chiar si mai casanta, in timp se va degrada, asta daca vei reusi sa lucrezi cu ea.
Pentru glicerina trebuie ca planta sa fie ”proaspata”. Adica imediat ce a fost rupta sa fie bagata in solutia calda de glicerina pentru ca sistemul circulator al plantei sa absoarba glicerina asta fiind important in conservare.
Daca nu faci rost de glicerina de la farmacii, cumpara white glue de la librarie si dizolva-l in apa si incearca asa (inmoaie planta si apoi lasa sa se usuce pelicula de lipici, eventual repeta operatiunea sa fii sigur) Apoi dupa uscare poti incerca s-o vopsesti, matuiesti, etc.
AK-12 The BEST IS THE BEST
User avatar
Georgel Musat
Cornicen
 
Posts: 121
Joined: Mon Jan 28, 2013 7:29 pm

Re: Sd.Kfz.251/9 Ausf.D 7.5cm KwK37 - Dragon 1:35

Postby Buss » Thu Mar 28, 2013 12:03 pm

Multam pentru idei si sfaturi. Am sa incerc sa vad ce iese.

We live in the era of smart phones and stupid people.
User avatar
Buss
Aquilifer
 
Posts: 319
Joined: Thu Jan 10, 2013 10:50 pm
Location: Bucuresti
Prenume si nume: George Dobre

Re: Sd.Kfz.251/9 Ausf.D 7.5cm KwK37 - Dragon 1:35

Postby alexie » Thu Mar 28, 2013 12:04 pm

Am experimentat si eu prin mirodeniile bucatariei, mararul nu este o solutie viabila. Pentru 2-3 crengute iti recomand cimbru, se pastreaza nejunsurile evidentiate de Marhaba dar macar nu este asa de friabil.
Eventual poti sa incerci obtinerea unui micropamatuf (ca peria de spalat sticle, biberoane etc.), daca sarma este subtire iar perii asisdelea cred ca o sa arate realist.

Image
„Orice intrus va fi tratat cu o răceală demnă. Astfel încât să înțeleagă și cel mai nesimțit că prezența lui este inoportună.”
Directorul Dumitru – Operațiunea Monstrul

"Sunt unii oameni care-şi închipuie ca un ucigaş trebuie să fie mereu şi în toate împrejurările numai ucigaş. În realitate e de ajuns dacă e numai din când în când criminal - şi numai o mică latură a fiinţei sale..."
E.M.Remarque

https://alexiehobby.blogspot.com/
https://hobbyban.blogspot.com/
User avatar
alexie
Imperator
 
Posts: 2540
Joined: Thu Jan 10, 2013 11:01 pm
Location: Constanța - Romania
Prenume si nume: Lucian Milosan

Previous

Return to Vehicule

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 3 guests