Zvezda 6151 German tank Pz.Kpfw.IV Ausf.D

Tot ce tine de vehicule militare sau civile, blindate sau nu, tancuri, senilate sau semisenilate, autovehicule sau vehicule cu destinatii speciale

Zvezda 6151 German tank Pz.Kpfw.IV Ausf.D

Postby Nicu Mihai » Thu Mar 28, 2013 9:19 pm

Merita sa-l inscriu la Group Build dedicat machetelor braille, dar asa de nervos am fost ca n-am mai facut nimic in ultima vreme din cauza caniculei care se suporta urat la etajul 4, incat efectiv am uitat.
Asa ca-l trec la categoria asta. Nu dati prea tare in bietul "artist" ca e de-abia la inceput la capitolul dinozauri metalici, basca ca l-a mai pus gaia sa se apuce si de...cacareze d-astea rusesti.
Am vrut sa sugerez ceva de desert, desi nu stiu daca un asemenea vehicul l-a insotit sau nu pe Rommel in Nordul Africii.
Lucrarea mai are multe de adaugat, printre altele una bucata superioara de pe turela, pierduta, sper nu iremediabil, in cursul operatiunii de mutare seara a atelierului de pe balcon inapoi, in birou.
Fotografiile spun mai multe, maine revin cu detalii despre procesul "mazgalirii".
Apelez la bunavointa unui moderator, poate reuseste comasarea pozelor.
Multumesc anticipat!
Image
User avatar
Nicu Mihai
Pilus prior
 
Posts: 738
Joined: Mon Jan 28, 2013 2:40 pm

Re: Zvezda 6151 German tank Pz.Kpfw.IV Ausf.D

Postby Nicu Mihai » Thu Mar 28, 2013 9:20 pm

Image
User avatar
Nicu Mihai
Pilus prior
 
Posts: 738
Joined: Mon Jan 28, 2013 2:40 pm

Re: Zvezda 6151 German tank Pz.Kpfw.IV Ausf.D

Postby Nicu Mihai » Thu Mar 28, 2013 9:20 pm

Image
User avatar
Nicu Mihai
Pilus prior
 
Posts: 738
Joined: Mon Jan 28, 2013 2:40 pm

Re: Zvezda 6151 German tank Pz.Kpfw.IV Ausf.D

Postby Nicu Mihai » Thu Mar 28, 2013 9:20 pm

Image
User avatar
Nicu Mihai
Pilus prior
 
Posts: 738
Joined: Mon Jan 28, 2013 2:40 pm

Re: Zvezda 6151 German tank Pz.Kpfw.IV Ausf.D

Postby Nicu Mihai » Thu Mar 28, 2013 9:20 pm

Ca sa-l vedeti si la dimensiunile lui reale.Image
User avatar
Nicu Mihai
Pilus prior
 
Posts: 738
Joined: Mon Jan 28, 2013 2:40 pm

Re: Zvezda 6151 German tank Pz.Kpfw.IV Ausf.D

Postby Nicu Mihai » Thu Mar 28, 2013 9:21 pm

Image
User avatar
Nicu Mihai
Pilus prior
 
Posts: 738
Joined: Mon Jan 28, 2013 2:40 pm

Re: Zvezda 6151 German tank Pz.Kpfw.IV Ausf.D

Postby Olaf The Viking » Thu Mar 28, 2013 9:21 pm

Mama, ce palma mare ai. :laugh: :laugh: :laugh: Felicitari, arata bine. Blindatul, nu palma. ;)

"Si sa le spui tuturor din sat ca acolo unde te-a scuipat Cartula te-a pupat Olaf si ti-a sters rusinea."
Dumnezeu e de partea tuturor, si, daca ne uitam de-a lungul istoriei, vedem ca e de partea celor cu mai multi bani si armate mai mari.
Intai da cu toporul si pe urma intreaba ce a vrut.
Da, poti da un click si pe machete.ro si sa iti iei ceva "dragut". Am nevoie de bani.
User avatar
Olaf The Viking
Imperator
 
Posts: 2208
Joined: Wed Jan 09, 2013 3:04 pm
Location: Bucuresti
Prenume si nume: Alexandru Dumitrescu

Re: Zvezda 6151 German tank Pz.Kpfw.IV Ausf.D

Postby Nicu Mihai » Thu Mar 28, 2013 9:22 pm

Mersi Olaf, palma e chiar finuta, nu e de morar. Ca si modelul! Numai ca mai avem de rezolvat cateva mici detalii (turela pierduta e chiar unul important), ceva drybrushing mai accentuat pe scule, un wash discret si o foarte usoara prafuire ca sa-i mai luam din luciu. L-as intreba aici pe Ovidiu sau pe Buss cam ce mi-ar mai recomanda sa fac.
User avatar
Nicu Mihai
Pilus prior
 
Posts: 738
Joined: Mon Jan 28, 2013 2:40 pm

Re: Zvezda 6151 German tank Pz.Kpfw.IV Ausf.D

Postby Buss » Thu Mar 28, 2013 9:22 pm

Nu stiu daca sunt cel mai in masura sa fac recomandari dar o sa ma dau cu parerea. Avand in vedere ca e 1:100, adica e la scara brelocurilor, rezultatul este foarte bun. La scari asa mici esti foarte limitat in aplicarea efectelor de orice fel si mereu merge ideea de mai putin este mai bine. Arata foarte bine si nu-ti mai recomand decat sa-l pui in vitrina. Parerea mea. Spor la treaba si poate abordezi si scari mai mari ca sa iti poti face de cap cu pigmenti si efecte.

We live in the era of smart phones and stupid people.
User avatar
Buss
Aquilifer
 
Posts: 319
Joined: Thu Jan 10, 2013 10:50 pm
Location: Bucuresti
Prenume si nume: George Dobre

Re: Zvezda 6151 German tank Pz.Kpfw.IV Ausf.D

Postby Nicu Mihai » Thu Mar 28, 2013 9:23 pm

Buss, multam frumos! In principiu si eu cred ca o sa ma opresc, nu inainte de a rezolva problema turelei (stringenta) si a mai face un usor drybrushing pe scule. Bogdan mi-a mai atras si el atentia asupra unor usoare scapari, cam greu de remediat in stadiul asta.
Va raman recunoscator tuturor pentru interes si comentarii!
User avatar
Nicu Mihai
Pilus prior
 
Posts: 738
Joined: Mon Jan 28, 2013 2:40 pm

Next

Return to Vehicule

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 6 guests

cron