M88

Tot ce tine de vehicule militare sau civile, blindate sau nu, tancuri, senilate sau semisenilate, autovehicule sau vehicule cu destinatii speciale

M88

Postby Marhaba » Fri Mar 29, 2013 9:36 am

Kitul AFV Club 35011, scara 1/35, M88 Recovery tank ( varianta Vietnam - Nam series).

Image


Am mai incercat o data la gb-ul Vietnamez, dar n-a fost sa fie. Sper ca aici sa-l pot termina.

Image
User avatar
Marhaba
Procurator
 
Posts: 1314
Joined: Thu Jan 10, 2013 2:46 am
Prenume si nume: Ovidiu Cupse

Re: M88

Postby Marhaba » Fri Mar 29, 2013 9:38 am

Kitul:

Image Image Image


Image Image Image


Image Image Image


Image Image Image
User avatar
Marhaba
Procurator
 
Posts: 1314
Joined: Thu Jan 10, 2013 2:46 am
Prenume si nume: Ovidiu Cupse

Re: M88

Postby Marhaba » Fri Mar 29, 2013 9:38 am

Imagini din timpul constructiei:

Image Image Image


Image Image Image


Image Image Image


Image Image Image

Image Image Image


Image Image Image


Image Image Image


Image Image Image

Image Image Image
User avatar
Marhaba
Procurator
 
Posts: 1314
Joined: Thu Jan 10, 2013 2:46 am
Prenume si nume: Ovidiu Cupse

Re: M88

Postby Marhaba » Fri Mar 29, 2013 9:38 am

Am inceput-o acum un an, am plimbat-o pe la vreo 2 gb-uri si iata in acelasi ritm indracit postez din nou acum dupa 11 luni.
Si anume:
Etapa urmatoare a fost cea de "stabilizare" a machetei. In sensul in care am vrut sa-i dau greutate sasiului, una la mina si sa-i fac un sistem de prindere de viitoarea baza (doi la mina).
De ce toate acestea, ma veti putea intreba? (Faptul ca n-am postat de mult o macheta probabil ma face sa-mi placa tastatura :) )
Raspunsul este simplu: pentru ca e foarte probabil sa atirn ceva in cirligul macaralei (un M113 sau bucati din el) si nu vreau sa cada toata tarasenia in bot.
Sigur ca fixarea de baza inlatura intr-o oarecare masura necesitatea lestului, dar ce-i sigur e sigur (?)

Asa ca:

- am facut doua gauri in cutia blindata
- am fixat DE BAZA cutiei blindate (prin lipire) doua piulite
- am tras doua paie (tip McDonald's) pe suruburi ca sa ramina gaurile de trecere ale suruburilor si dupa turnarea lestului
- am fixat o piesa din komatex pentru a nu curge afara ipsosul


Image


- desi nu era neaparata nevoie, ghinionul ciocanului e ca mi-a cazut sub ochi, asa ca l-am lipit si p-ala gasindu-si locul de veci (sper)

Image


- am preparat o pasta de ipsos destul de fluida ca sa se aseze bine in "forma"
- in apa am pus si putin aracet pentru o priza mai buna si un strop de vopsea neagra

Image


- asa arata dupa uscare

Image


- am taiat paiele la nivel

Image



- asa arata "burta animalului"

Image


- i-am tras o vopsea neagra ca sa nu se vada aiurea prin trapele deschise ale masinii

Image


- am largit oleaca cilindrii in care vor intra pistoanele mecanismului hidraulic (asta pentru ca mi-a fost lene sa curat pistoanele de vopsea)

Image


- am fixat coca superioara intr-un mod cit se poate de definitiv

Image


Urmatoarea postare sper sa fie in mai putin de 11 luni :huh:
User avatar
Marhaba
Procurator
 
Posts: 1314
Joined: Thu Jan 10, 2013 2:46 am
Prenume si nume: Ovidiu Cupse

Re: M88

Postby alexie » Fri Mar 29, 2013 9:40 am

Ai avut ocazia să laşi un mesaj pentru posteritate şi tu ai ales să bagi o căpăţână de ciocan :laugh:
Ingenioasă şi temeinică metodă.

Image
„Orice intrus va fi tratat cu o răceală demnă. Astfel încât să înțeleagă și cel mai nesimțit că prezența lui este inoportună.”
Directorul Dumitru – Operațiunea Monstrul

"Sunt unii oameni care-şi închipuie ca un ucigaş trebuie să fie mereu şi în toate împrejurările numai ucigaş. În realitate e de ajuns dacă e numai din când în când criminal - şi numai o mică latură a fiinţei sale..."
E.M.Remarque

https://alexiehobby.blogspot.com/
https://hobbyban.blogspot.com/
User avatar
alexie
Imperator
 
Posts: 2540
Joined: Thu Jan 10, 2013 11:01 pm
Location: Constanța - Romania
Prenume si nume: Lucian Milosan

Re: M88

Postby Olaf The Viking » Fri Mar 29, 2013 9:41 am

Ai grija sa nu o plimbi cu avionul, nu vad bine macheta dupa ce o sa vada aia pe scaner ca transporti aur in forma de cap de ciocan. :laugh: :laugh: :laugh: Dincolo de asta lestara e o idee buna, nu are sens sa soliciti lipitura.

"Si sa le spui tuturor din sat ca acolo unde te-a scuipat Cartula te-a pupat Olaf si ti-a sters rusinea."
Dumnezeu e de partea tuturor, si, daca ne uitam de-a lungul istoriei, vedem ca e de partea celor cu mai multi bani si armate mai mari.
Intai da cu toporul si pe urma intreaba ce a vrut.
Da, poti da un click si pe machete.ro si sa iti iei ceva "dragut". Am nevoie de bani.
User avatar
Olaf The Viking
Imperator
 
Posts: 2208
Joined: Wed Jan 09, 2013 3:04 pm
Location: Bucuresti
Prenume si nume: Alexandru Dumitrescu

Re: M88

Postby Marhaba » Fri Mar 29, 2013 9:42 am

Nu numai ca e o idee buna, dar e necesara. Altfel nu pot agata nimic in cirligul macaralei. Oricum si "greutatea" agatata in cirlig va fi imobilizata intr-un fel sau altul sa nu se balangane, altfel mai devreme sau mai tirziu va suferi daune.

transporti aur in forma de cap de ciocan.

Nu mai spune la nimeni :blink:
User avatar
Marhaba
Procurator
 
Posts: 1314
Joined: Thu Jan 10, 2013 2:46 am
Prenume si nume: Ovidiu Cupse


Return to Vehicule

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 3 guests

cron