Tiger I Ausf. E Late - Revell 1:72

Tot ce tine de vehicule militare sau civile, blindate sau nu, tancuri, senilate sau semisenilate, autovehicule sau vehicule cu destinatii speciale

Re: Tiger I Ausf. E Late - Revell 1:72

Postby Buss » Sat Mar 30, 2013 8:35 pm

@ Alexie : Este pur si simplu pamant de flori :) si este fixat in mare parte cu aracet.

@ Marhaba : De fixat cu surub macheta nu am cum pentru ca rama foto in uz inca are geamul :). Sub senile am pastrat doua "canale" curate pt senile si pt a-mi facilita lipirea. Da, intentionez sa ii agat cateva ciorchine de pamant pe senile spre final si sa mai variez putin culoarea pamantului.

Stanca este o piatra de terasament. Ce si cum am procedat :

- am luat rama foto si am dat cu hobby glue bison de jur imprejur la imbinarea rama-geam sa sigilez sa nu curga chestii din procesele urmatoare.

- am taiat dintr-o coala de smirghel gros de P80 exact suprafata ramei si am lipit cu superglue, pentru aderenta.

- piatra am pozitionat-o pe pozitie impreuna cu o mica baza de lut de modelaj (ca pamantul in care sta)

- am luat un paharel de chit de reparatie pereti, pus apa pana s-a facut de consistenta unui prigat nectar de capsuni+banane, apoi am intins neuniform pe toata suprafata.

- pus pe calorifer aproximativ 10 minute pana s-a uscat. Vopsit cu un maro tot ce inseamna pamant, lasat sa se usuce.

- pus cu pensula niste aracet si imprastiat ierburi, muschiul acela e un scatter (nu stiu cum sa-l traduc cum trebuie in romana) ce l-am luat cand am fost in concediu.

- lasat sa se usuce, apoi dat aracet pe mijloc, pe carare si presarat pamant de flori. Am curatat locul senilelor si cam asta e stadiul prezent, +/- doua trei spray-uri de lac mat.

We live in the era of smart phones and stupid people.
User avatar
Buss
Aquilifer
 
Posts: 319
Joined: Thu Jan 10, 2013 10:50 pm
Location: Bucuresti
Prenume si nume: George Dobre

Re: Tiger I Ausf. E Late - Revell 1:72

Postby Buss » Sat Mar 30, 2013 8:36 pm

Si vigneta terminata. O sa fie si la expo la muzeu. :b:

Poze :

ImageImage
ImageImage
Image

We live in the era of smart phones and stupid people.
User avatar
Buss
Aquilifer
 
Posts: 319
Joined: Thu Jan 10, 2013 10:50 pm
Location: Bucuresti
Prenume si nume: George Dobre

Re: Tiger I Ausf. E Late - Revell 1:72

Postby Marhaba » Sat Mar 30, 2013 8:36 pm

Imi place foarte mult vigneta ta. Eu as pune ceva si in acel loc gol din fata tancului. O piatra, un bustean, o groapa, orice. Sau de ce nu, niste figurine. Sau si mai tare o bucata de tabla ruginita, o turela explodata, orice epava, sigur ai ceva resturi de 1/72. Iar rama nu o lasa alba nicidecum.
User avatar
Marhaba
Procurator
 
Posts: 1314
Joined: Thu Jan 10, 2013 2:46 am
Prenume si nume: Ovidiu Cupse

Re: Tiger I Ausf. E Late - Revell 1:72

Postby Buss » Sat Mar 30, 2013 8:37 pm

Chiar asta ma gandeam si eu, cam ce culoare ar merge la rama? Un ceva nuanta de maro spre culoarea pamantului?

Buna ideea cu epava, sa vad daca gasesc ceva prin cutii si sa vad daca mai am timp azi ca maine o duc la muzeu. Daca nu, dupa.

We live in the era of smart phones and stupid people.
User avatar
Buss
Aquilifer
 
Posts: 319
Joined: Thu Jan 10, 2013 10:50 pm
Location: Bucuresti
Prenume si nume: George Dobre

Re: Tiger I Ausf. E Late - Revell 1:72

Postby Florin David » Sat Mar 30, 2013 8:37 pm

Da, frumos ambient. Tăpşanul din fata tancului cum l-ai facut?
User avatar
Florin David
Vexilifer
 
Posts: 277
Joined: Thu Jan 10, 2013 10:41 pm

Re: Tiger I Ausf. E Late - Revell 1:72

Postby alexie » Sat Mar 30, 2013 8:38 pm

Dinamic şi dramatic, FELICITĂRI !

Image
„Orice intrus va fi tratat cu o răceală demnă. Astfel încât să înțeleagă și cel mai nesimțit că prezența lui este inoportună.”
Directorul Dumitru – Operațiunea Monstrul

"Sunt unii oameni care-şi închipuie ca un ucigaş trebuie să fie mereu şi în toate împrejurările numai ucigaş. În realitate e de ajuns dacă e numai din când în când criminal - şi numai o mică latură a fiinţei sale..."
E.M.Remarque

https://alexiehobby.blogspot.com/
https://hobbyban.blogspot.com/
User avatar
alexie
Imperator
 
Posts: 2540
Joined: Thu Jan 10, 2013 11:01 pm
Location: Constanța - Romania
Prenume si nume: Lucian Milosan

Re: Tiger I Ausf. E Late - Revell 1:72

Postby Marhaba » Sat Mar 30, 2013 8:39 pm

Buss wrote:
Chiar asta ma gandeam si eu, cam ce culoare ar merge la rama? Un ceva nuanta de maro spre culoarea pamantului?

Buna ideea cu epava, sa vad daca gasesc ceva prin cutii si sa vad daca mai am timp azi ca maine o duc la muzeu. Daca nu, dupa.


Daca nu e lemn "natur" sa-l poti lacui, iti recomand negru, sau visiniu inchis (chestie de gust), in principiu culorile inchise merg mai bine decit cele pastelate sau stridente.
In gestionarea spatiului trebuie sa tii cont ca va veni o vreme cind vei fi multumit de modul in care vopsesti figurinele si s-ar putea s-o transformi in diorama :)
User avatar
Marhaba
Procurator
 
Posts: 1314
Joined: Thu Jan 10, 2013 2:46 am
Prenume si nume: Ovidiu Cupse

Re: Tiger I Ausf. E Late - Revell 1:72

Postby Nicu Mihai » Sat Mar 30, 2013 8:39 pm

Calde felicitari, Buss, m-a cucerit realmente rezultatul final.Marhaba are dreptate, acum am vazut si eu mai bine ca ar merita ceva pus in spatiul gol opus.
User avatar
Nicu Mihai
Pilus prior
 
Posts: 738
Joined: Mon Jan 28, 2013 2:40 pm

Re: Tiger I Ausf. E Late - Revell 1:72

Postby Buss » Sat Mar 30, 2013 8:40 pm

Va multumesc pentru urari. Cat despre spatiul gol, cel mai probabil o sa ramana gol caci maine duc machetele la muzeu si cand o iau o sa o pun la un loc cu restul machetelor si acolo o sa ramana :) Urmatoarea vigneta o sa fie mai echilibrata :P

We live in the era of smart phones and stupid people.
User avatar
Buss
Aquilifer
 
Posts: 319
Joined: Thu Jan 10, 2013 10:50 pm
Location: Bucuresti
Prenume si nume: George Dobre

Re: Tiger I Ausf. E Late - Revell 1:72

Postby Bogdan Papuse » Sat Mar 30, 2013 8:40 pm

:woohoo: Superba vigneta! Imi place mult terenul. ;g;
User avatar
Bogdan Papuse
Aquilifer
 
Posts: 302
Joined: Mon Jan 28, 2013 6:50 pm

PreviousNext

Return to Vehicule

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest