PanzerKampfWagen Maus

Tot ce tine de vehicule militare sau civile, blindate sau nu, tancuri, senilate sau semisenilate, autovehicule sau vehicule cu destinatii speciale

PanzerKampfWagen Maus

Postby Florin Moldovan » Sat Mar 30, 2013 9:34 pm

Este vorba despre kitul Cyberhobby 9133, respectabila matriţă Dragon, re-editată ca Orange Box. M-a atras. Este enorm şi a fost numit - cu cât umor - Şoarecele. Nu voi face o istorie a acestui vehicul fascinant, care se pare că s-a bătut totuşi cu ruşii la Kummersdorf...
Animalul îmi place enorm. Am decis să-l fac cu interior complet, având la dispoziţie Panzer Tracts 6-3, cu planurile sale şi fotografii cu vehiculul de la Kubinka.
Grosso modo kitul respectă dimensional planurile din publicaţia sus menţionată, dar sunt mici (sau mai mari) scăpări pe ici pe colo...
Aşadar iată versiunea mea de Maus la 1:35!
User avatar
Florin Moldovan
Imaginifer
 
Posts: 162
Joined: Thu Mar 28, 2013 5:15 pm
Location: Bucharest

Re: PanzerKampfWagen Maus

Postby Florin Moldovan » Sat Mar 30, 2013 10:09 pm

Un vehicul enorm, turela e ceva mai mică decât un M4 Sherman:

Image

Veţi observa că porturile pentru mitralieră au fost acoperite - sunt prea în faţă şi prea sus cu 8 mm.

Un Smartkit Dragon a fost donator pentru NaehverteidigungsWaffe:

Image

Partea de jos are nişte unghiuri greşite, sunt în curs de corectare. Trapa de evacuare a fost pe partea stângă. Am tăiat podeaua şi am inversat placa.

Image

Trecând la carcasă am suprimat o bară din spatele grilelor motorului cu benzină, bară care nu numai că nu apare în niciun plan, dar împiedica rotaţia completă a turelei

Image

Blindajul frontal la 1:35

Image

Ţevile sunt RB Model. Tunul de 128 e aproape cât tancul de lung...

Image

Blindajul periscopului operatorului radio a fost modificat, fiind inițial centrat, ceea ce este greșit:

Image
Last edited by Florin Moldovan on Sun Oct 16, 2016 6:08 pm, edited 3 times in total.
User avatar
Florin Moldovan
Imaginifer
 
Posts: 162
Joined: Thu Mar 28, 2013 5:15 pm
Location: Bucharest

Re: PanzerKampfWagen Maus

Postby Florin Moldovan » Sat Mar 30, 2013 10:09 pm

Am mai lucrat puţin la exteriorul podelei: Am dat găuri pentru cele două drenuri. Am confecţionat un nou capac pentru trapa de vizitare a motorului, cel reprezentat în Kit este prea mic, suprapunându-se însă perfect cu conturul trapei. Găurile din capac vor primi piuliţe.

Image

În spate mai sunt două capace. Le-am apropiat, iar pe cel din faţă l-am rotit cu 180 grade, în conformitate cu planurile. În spatele acestora am acoperit o linie de sudură care nu exista în realitate.

Image

Blindajul vental, partea din spate a fost adus la scară:

Image
Last edited by Florin Moldovan on Sun Oct 16, 2016 11:20 am, edited 1 time in total.
User avatar
Florin Moldovan
Imaginifer
 
Posts: 162
Joined: Thu Mar 28, 2013 5:15 pm
Location: Bucharest

Re: PanzerKampfWagen Maus

Postby Marhaba » Sat Mar 30, 2013 10:10 pm

Urmaresc lucrarile tale si apreciez acest tip de modelism ca fiind unul de mare clasa. Spor la treaba in continuare.
User avatar
Marhaba
Procurator
 
Posts: 1314
Joined: Thu Jan 10, 2013 2:46 am
Prenume si nume: Ovidiu Cupse

Re: PanzerKampfWagen Maus

Postby Florin Moldovan » Sat Mar 30, 2013 10:10 pm

Mulţumesc. Am corectat unghiul şi am alungit placa frontală a MausWanne, unghiul corect fiind de 15 grade. Cu aceasta chirurgia corectivă la "cadă" s-a încheiat (în principiu).

Image


Image
Last edited by Florin Moldovan on Sun Oct 16, 2016 11:22 am, edited 1 time in total.
User avatar
Florin Moldovan
Imaginifer
 
Posts: 162
Joined: Thu Mar 28, 2013 5:15 pm
Location: Bucharest

Re: PanzerKampfWagen Maus

Postby Florin Moldovan » Sat Mar 30, 2013 10:11 pm

Aşa arată suporţii batiului motorului şi ai dinamului:

Image

Image
Last edited by Florin Moldovan on Sun Oct 16, 2016 11:26 am, edited 1 time in total.
User avatar
Florin Moldovan
Imaginifer
 
Posts: 162
Joined: Thu Mar 28, 2013 5:15 pm
Location: Bucharest

Re: PanzerKampfWagen Maus

Postby Florin Moldovan » Sat Mar 30, 2013 10:12 pm

O bătălie uitată

Kummersdorf, la Sud-Vest de Berlin. Căminul unui mare centru de testare a armelor Wehrmachtului, locul unde multe tancuri şi alte arme au fost prezentate Fuehrerului. Locul unde teoriile lui Guderian au fost testate şi dezvoltate. Până la sfârşitul lui martie 1945 majoritatea personalului a format Panzer Abteilung Kummersdorf, trei companii, dotate cu în principal cu Pz. VI Tiger. Unitatea a fost subordonată Pz.Div. Muencheberg.
Frontul 1 Ucrainean, înaintând spre Berlin s-a apropiat de Zossen, Sediul OKH şi de Wunsdorf, locul unde s-au înfiinţat celebrele 2 şi 3 Pz. Div. Prin urmare pe 20 aprilie comandantul centrului de testare primeşte ordinul de a crea o unitate de luptă Ad-Hoc, pentru a apăra Zossen şi Wunsdorf. Astfel s-a născut KampfGruppe Kahler, echipată cu vehiculele funcţionale din cadrul facilităţii: un T34/43 şi două M4 Sherman, un Sd.KFz 222, un Sd.KFz 231, Un Sd.Kfz 234/2 Puma, două Sd.Kfz 251/1, un Sd.Kfz 251/17, un Sd.Kfz 251/22, două Hetzer, un StuG IV, un MobelWagen, un Ostwind, un Pz IA, un Pz IIC, un PZ. IIIL, un Pz IVJ, două Pz. V Panther. Erau şi câteva vehicule exotice: un VK 3001(H), un VK 4502(P) V imobil, şi cei doi Maus, unul cu turela simulată şi cel complet înarmat.
Trupele erau un amestec de VolksSturm şi FallschirmJaeger, dar vehiculele aveau ca echipaje trupele de elită care serveau ca instructori la Kummersdorf.
Oamenii aceştia aveau şi o motivaţie suplimentară, sub forma unei coloane de refugiaţi, alcătuite din femei şi copii care fugeau de ruşi.
Astfel că la 21 aprilie 1945 are loc o luptă în jurul localităţii Topchin, unde unităţi ale Armatei 3 Tancuri de Gardă a lui Ribalko sunt însângerate serios. Germanii s-au luptat până ce forțele inamice au fost distruse, după care şi-au aruncat vehiculele în aer, inclusiv Mausul V2 şi s-au retras în pădurile înconjurătoare. Învingătorii sovietici au trecut sub tăcere acest episod stânjenitor pentru ei.
Maus-ul de la Kubinka este un hibrid asamblat de ruşi din corpul lui V1, care a rămas în pană la 7 km distanță de Kummersdorf şi turela intactă a lui V2, cel care a fost distrus de propriul echipaj la Topchin.

Am compilat această scurtă istorie folosind "Weapons and testing ground at Kummersdorf" a lui Wolf Fleischer şi materiale provenite de pe câteva site-uri.
Last edited by Florin Moldovan on Sun Oct 16, 2016 11:31 am, edited 2 times in total.
User avatar
Florin Moldovan
Imaginifer
 
Posts: 162
Joined: Thu Mar 28, 2013 5:15 pm
Location: Bucharest

Re: PanzerKampfWagen Maus

Postby Marhaba » Sat Mar 30, 2013 10:12 pm

Excelent. Merita o diorama :)
User avatar
Marhaba
Procurator
 
Posts: 1314
Joined: Thu Jan 10, 2013 2:46 am
Prenume si nume: Ovidiu Cupse

Re: PanzerKampfWagen Maus

Postby Olaf The Viking » Sat Mar 30, 2013 10:13 pm

Si un articolas care sa le aiba pe toate poveste, diorama si constructia.

"Si sa le spui tuturor din sat ca acolo unde te-a scuipat Cartula te-a pupat Olaf si ti-a sters rusinea."
Dumnezeu e de partea tuturor, si, daca ne uitam de-a lungul istoriei, vedem ca e de partea celor cu mai multi bani si armate mai mari.
Intai da cu toporul si pe urma intreaba ce a vrut.
Da, poti da un click si pe machete.ro si sa iti iei ceva "dragut". Am nevoie de bani.
User avatar
Olaf The Viking
Imperator
 
Posts: 2208
Joined: Wed Jan 09, 2013 3:04 pm
Location: Bucuresti
Prenume si nume: Alexandru Dumitrescu

Re: PanzerKampfWagen Maus

Postby Florin Moldovan » Sat Mar 30, 2013 10:14 pm

Mai sunt atâtea de făcut până acolo...
Dar între timp trapa de evacuare cu mânerul fixat provizoriu

[Image
Last edited by Florin Moldovan on Sun Oct 16, 2016 11:32 am, edited 1 time in total.
User avatar
Florin Moldovan
Imaginifer
 
Posts: 162
Joined: Thu Mar 28, 2013 5:15 pm
Location: Bucharest

Next

Return to Vehicule

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 3 guests

cron