Sherman M4A3 (76) W - Dragon 1/72

Tot ce tine de vehicule militare sau civile, blindate sau nu, tancuri, senilate sau semisenilate, autovehicule sau vehicule cu destinatii speciale

Re: Sherman M4A3 (76) W - Dragon 1/72

Postby Marhaba » Mon Jan 14, 2013 6:46 pm

Pana la prima groapa.


Gresit. Cauta un meserias care transporta auto pe platforma si intreaba-l cum si de ce se ancoreaza masinile asa cum se ancoreaza? Si atunci iata cum o sa mai inveti ceva nou :laugh: . Si moca.
User avatar
Marhaba
Procurator
 
Posts: 1314
Joined: Thu Jan 10, 2013 2:46 am
Prenume si nume: Ovidiu Cupse

Re: Sherman M4A3 (76) W - Dragon 1/72

Postby Olaf The Viking » Mon Jan 14, 2013 6:47 pm

Canistra dinspre exterior cade sigur daca nu e cu Gator data :laugh:

"Si sa le spui tuturor din sat ca acolo unde te-a scuipat Cartula te-a pupat Olaf si ti-a sters rusinea."
Dumnezeu e de partea tuturor, si, daca ne uitam de-a lungul istoriei, vedem ca e de partea celor cu mai multi bani si armate mai mari.
Intai da cu toporul si pe urma intreaba ce a vrut.
Da, poti da un click si pe machete.ro si sa iti iei ceva "dragut". Am nevoie de bani.
User avatar
Olaf The Viking
Imperator
 
Posts: 2208
Joined: Wed Jan 09, 2013 3:04 pm
Location: Bucuresti
Prenume si nume: Alexandru Dumitrescu

Re: Sherman M4A3 (76) W - Dragon 1/72

Postby Florin David » Mon Jan 14, 2013 6:48 pm

Multumesc pentru aprecieri si ma bucur ca va place. Inclin si eu sa cred ca bagajele din spate meritau securizate cu o franghie... dar, sfanta lene a invins :)

La camuflaj a fost, intr-adevar, bataie de cap. Am aplicat prima data dungile si petele "pline"; nici o emotie aici. Restul au fost facute prin tufuire cu vopsea in amestec variabil. La final am incercat sa imit, pe alocuri, vopseaua scursa (poate aici trebuia sa insist un pic mai mult). Dupa aplicarea camuflajului curat, au urmat spalari cu ulei, negru si umbra arsa. Am incercat sa nu exagerez, camuflajul fiind destul de proaspat, din cate se vede in poza istorica. Tot din acest motiv am ales sa nu-i mai fac un wash foarte pronuntat la final, ca sa-i evidentiez detaliile. Am preferat sa fac aceste wash-uri cu o etapa inainte si apoi sa vin cu camuflajul. Cred ca a fost o solutie logica si aproape de realitate, in acest caz.
User avatar
Florin David
Vexilifer
 
Posts: 277
Joined: Thu Jan 10, 2013 10:41 pm

Re: Sherman M4A3 (76) W - Dragon 1/72

Postby Olaf The Viking » Mon Jan 14, 2013 6:49 pm

Florin David wrote:
Inclin si eu sa cred ca bagajele din spate meritau securizate cu o franghie... dar, sfanta lene a invins :)


Nu-i bai, ca tancul statea si alea erau acolo proptite provizoriu. Cand plecau puneau si franghia. :laugh:

"Si sa le spui tuturor din sat ca acolo unde te-a scuipat Cartula te-a pupat Olaf si ti-a sters rusinea."
Dumnezeu e de partea tuturor, si, daca ne uitam de-a lungul istoriei, vedem ca e de partea celor cu mai multi bani si armate mai mari.
Intai da cu toporul si pe urma intreaba ce a vrut.
Da, poti da un click si pe machete.ro si sa iti iei ceva "dragut". Am nevoie de bani.
User avatar
Olaf The Viking
Imperator
 
Posts: 2208
Joined: Wed Jan 09, 2013 3:04 pm
Location: Bucuresti
Prenume si nume: Alexandru Dumitrescu

Re: Sherman M4A3 (76) W - Dragon 1/72

Postby Dani Chirila » Mon Jan 14, 2013 6:50 pm

Florine,eu ti-am spus strict ce i-as mai face eu din stadiul in care se afla. Sper sa nu deranjeze!
User avatar
Dani Chirila
Signifer
 
Posts: 86
Joined: Thu Jan 10, 2013 10:35 pm

Re: Sherman M4A3 (76) W - Dragon 1/72

Postby Cristian Savin » Mon Jan 14, 2013 6:51 pm

Impecabila finalizare Florin. Felicitarile mele!!!

Am privit mult poza istorica alb-negru si strict ca o parere personala, mie-mi pare mai accentuat contrastul intre camuflajul alb si zonele necamuflate ale tancului. La kit acest contrast e diminuat, adica zonele necamuflate nu sunt "asa inchise" la culoare, ca in poza. Pe de alta parte, poza e in alb/negru, iar kitul e colorat* ...
Poate-mi joaca o festa privirea mea ... :blink:

PS*: chiar si in varianta "alb-negru" a pozei tale, impresia mea ramane aceeasi. Dar cum ziceam, asta e perceptia mea ...
User avatar
Cristian Savin
Signifer
 
Posts: 53
Joined: Thu Jan 10, 2013 11:11 pm

Re: Sherman M4A3 (76) W - Dragon 1/72

Postby Florin David » Mon Jan 14, 2013 6:52 pm

Mersi Cristi. Asa e, ai dreptate. Am insistat cu tufuirea un pic mai mult pe acele zone. Pe de o parte, ca sa fac mai usoara si mai "estetica" trecerea dintre zonele albe si restul. Pe de alta parte, m-am gandit si la vechimea pozei originale, a carei rezolutie nu se compara cu cele de azi. Se poate sa fi gasit solutii mai bune si daca as fi avut mai multa rabdare. Oricum, e clar ca nu seamana 100%, nici la dispunerea camuflajului, nici la contrast ;)
Florin
User avatar
Florin David
Vexilifer
 
Posts: 277
Joined: Thu Jan 10, 2013 10:41 pm

Re: Sherman M4A3 (76) W - Dragon 1/72

Postby alexelu_marinelu » Mon Jan 14, 2013 6:52 pm

Mi se pare unul dintre cele mai bine realizate Shermanuri la 72 vazute vreodata.
Am urmarit constructia de la inceputurile inceputurilor - aplecarea pe detalii si-a aratat rezultatele.
O sugestie. Fa-i rost de o baza si baga-l intr-o mini diorama, chiar si fara figurine. E pacat sa stea "pe uscat" ceva asa frumos vopsit.
Respect!
User avatar
alexelu_marinelu
Aquilifer
 
Posts: 355
Joined: Sun Jan 13, 2013 7:07 pm
Prenume si nume: Alexandru Croitoru

Re: Sherman M4A3 (76) W - Dragon 1/72

Postby Marhaba » Mon Jan 14, 2013 6:53 pm

Asa cum zici Alex. As vrea foarte mult sa-l vad pe viu - poate la Alba? In diorama ar fi la fix, dar chiar daca nu, o baza frumoasa din lemn, ar scoate si mai mult in evidenta macheta. Ar insemna sa-ti respecti munca.
User avatar
Marhaba
Procurator
 
Posts: 1314
Joined: Thu Jan 10, 2013 2:46 am
Prenume si nume: Ovidiu Cupse

Previous

Return to Vehicule

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest

cron