Sherman M4A3 (76) W - Dragon 1/72

Tot ce tine de vehicule militare sau civile, blindate sau nu, tancuri, senilate sau semisenilate, autovehicule sau vehicule cu destinatii speciale

Re: Sherman M4A3 (76) W - Dragon 1/72

Postby Dani Chirila » Mon Jan 14, 2013 6:37 pm

Foarte,foarte reusit OD-ul tau,aduce bine cu cel de la MMaster.

In privinta prelatelor poti folosi oricare din astea 2 culori:tan sau uniform kaki.Din ce disting eu in poza ta[ranitele sunt dif.de prelata] ,pare mai degraba tan,dar se poate foarte bine sa ma insel...
Vad ca inca n-ai utilizat cutia de munitie pt Browning.Daca poti fa-ti o matrita dupa ea,eu am omis... :( .
Te-ai hotarat cum faci dungile alea albe ?Daca nu,iti sugerez sa tai varful la pensula cat mai scurt si sa aplici albul prin tufuire ,cu vopsea semi-uscata.

Spor sa ai!
User avatar
Dani Chirila
Signifer
 
Posts: 86
Joined: Thu Jan 10, 2013 10:35 pm

Re: Sherman M4A3 (76) W - Dragon 1/72

Postby Marhaba » Mon Jan 14, 2013 6:38 pm

Pentru prelate folosesc in general Khaki, dunkelgelb sau deck tan. Nu stiu daca e standardizata culoarea dar si daca e, din punctul meu de vedere o "rupere" de culoare da bine. Altfel, daca totul e od (sau orice alta culoare) e prea plat si monoton. Dar asta dupa gustul meu.
User avatar
Marhaba
Procurator
 
Posts: 1314
Joined: Thu Jan 10, 2013 2:46 am
Prenume si nume: Ovidiu Cupse

Re: Sherman M4A3 (76) W - Dragon 1/72

Postby Florin David » Mon Jan 14, 2013 6:38 pm

Dani, n-am nici un fel de experienta cu matritele (o idee de articol?). Dungile de camuflaj o sa le fac exact cum ai zis si tu.

Ovidiu, deck tan mi se pare si mie foarte potrivita, cred ca asa o sa fie. Cat mai batuta de soare si de ploi.

Va multumesc pentru raspunsuri.
Spor,
Florin
User avatar
Florin David
Vexilifer
 
Posts: 277
Joined: Thu Jan 10, 2013 10:41 pm

Re: Sherman M4A3 (76) W - Dragon 1/72

Postby Cristian Savin » Mon Jan 14, 2013 6:39 pm

Florin David wrote:
... Am folosit, ca si pana acum, vopsea acrilica Model Color de la Vallejo. Sint extrem de multumit de aceasta vopsea; e drept ca nu am incercat si alte marci, dar pensulele mele s-au invatat cu ea....

Felicitari! Arata f. bine suprafata vopsita!! Nici n-as zice ca ai folosit pensula. Cu atat mai mult, cu cat ai folosit vopsea acrilica. N-ai avut probleme cu uscarea rapida a vopselei in pensula si pe suprafata vopsita, fenomen tipic la acrilice ?!
Cum ai rezolvat acest aspect ?
User avatar
Cristian Savin
Signifer
 
Posts: 53
Joined: Thu Jan 10, 2013 11:11 pm

Re: Sherman M4A3 (76) W - Dragon 1/72

Postby Florin David » Mon Jan 14, 2013 6:40 pm

Cristian Savin wrote:
N-ai avut probleme cu uscarea rapida a vopselei in pensula si pe suprafata vopsita, fenomen tipic la acrilice ?!
Cum ai rezolvat acest aspect ?


Salve Cristi,
Am folosit in amestec o solutie "Slow Dry" (uscare lenta), tot de la Vallejo. Seamana cu un gel si e foarte eficienta. Am dat trei straturi de vopsea, cu pauza de o zi intre ele. Poate ar trebui sa mai zic ca, pentru vopsitul la pensula, un primer pe macheta este mai mult decat necesar. Eu l-am folosit pe cel alb/fin de la Tamiya.
Spor!

P.S. Ce se mai aude cu Firefly-u' tau? :)
User avatar
Florin David
Vexilifer
 
Posts: 277
Joined: Thu Jan 10, 2013 10:41 pm

Re: Sherman M4A3 (76) W - Dragon 1/72

Postby Florin David » Mon Jan 14, 2013 6:40 pm

Salut prieteni,
Scurt update inainte de camuflaj. Lac lucios, spalari cu uleiuri, lac mat.
Mai vad minuscule puncte albe, praf probabil. Noroc cu camuflajul alb.
Trebuie sa-i dau dreptul de copyright fratelui Dragos pentru ideea de a scrijeli un şanţ pe linia de contact dintre uneltele si carcasa. Ajuta mult la "efectul 3D". La lopata e usor, ca vine separat, la celelalte nu prea.
Spor tuturor!

Image
Image

Image
Image
User avatar
Florin David
Vexilifer
 
Posts: 277
Joined: Thu Jan 10, 2013 10:41 pm

Re: Sherman M4A3 (76) W - Dragon 1/72

Postby Florin David » Mon Jan 14, 2013 6:41 pm

Salutam, final de proiect.

Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
User avatar
Florin David
Vexilifer
 
Posts: 277
Joined: Thu Jan 10, 2013 10:41 pm

Re: Sherman M4A3 (76) W - Dragon 1/72

Postby Dani Chirila » Mon Jan 14, 2013 6:42 pm

Salut Florine,
per total arata bine,dar totusi parca ceva ii lipseste...Eu zic ca nu e tarziu si se mai poate lucra pe el,asa ca o sa-mi permit niste sugestii:
1.un dry-brush cu metal pe roata dintata,roata din spate,dintii senilelor,rolele de retur,muchiile corpului tancului,muchiile boghiurilor.
2.mai "da-le" 2 sfori si bagajelor si canistrelor de pe spate.
3.din cauza camo-ului pierzi mult din detalii ... e pacat,c-ai muncit mult la "ronsonul" asta;aplica-i un wash[ori negru diluat ori burnt umber] strict pe toate "santurile" si "incheieturile" de pe el,inclusiv pe langa scule-vei obtine acel efect de "adancime" si o mai buna reliefare a detaliilor.
4.vopseste-i stopurile[semnalizatoarele] de pe spate;sunt in topicul meu 2 poze cum trebe vopsite[nici eu n-am stiut ,dar mi-a fost atrasa atentia].

Pt finalizare,felicitari in fata frontului!Iar daca tie iti place rezultatul obtinut e perfect...in fond asta e esenta modelitului-strict placere si destindere.

Spor sa ai si ...What's next? :P
User avatar
Dani Chirila
Signifer
 
Posts: 86
Joined: Thu Jan 10, 2013 10:35 pm

Re: Sherman M4A3 (76) W - Dragon 1/72

Postby Marhaba » Mon Jan 14, 2013 6:44 pm

Eu cred ca a iesit grozav.
- imi place cum ti-au iesit bagajele - cele din spate stau si fara sfoara fiind pe raftul inclinat
- imi place cum ai facut sculele - nu le gasesc chiar nici un cusur , ceea ce la scara asta e rar intilnit
- camuflajul e spectaculos si dupa parerea mea nici vorba sa pierzi detalii, ba mai mult , contribuie la aspectul "filigranat" al bijuteriei. Desi pare o fircaleala, sunt convins ca nu a fost usor sa pui fiecare pata la locul ei.
Ar fi bine sa ne descrii mai pe larg vopsirea camuflajului.
Felicitari!
User avatar
Marhaba
Procurator
 
Posts: 1314
Joined: Thu Jan 10, 2013 2:46 am
Prenume si nume: Ovidiu Cupse

Re: Sherman M4A3 (76) W - Dragon 1/72

Postby Olaf The Viking » Mon Jan 14, 2013 6:45 pm

Marhaba wrote:
cele din spate stau si fara sfoara fiind pe raftul inclinat


Pana la prima groapa. :laugh:

In rest numai de bine. Mie imi place.

"Si sa le spui tuturor din sat ca acolo unde te-a scuipat Cartula te-a pupat Olaf si ti-a sters rusinea."
Dumnezeu e de partea tuturor, si, daca ne uitam de-a lungul istoriei, vedem ca e de partea celor cu mai multi bani si armate mai mari.
Intai da cu toporul si pe urma intreaba ce a vrut.
Da, poti da un click si pe machete.ro si sa iti iei ceva "dragut". Am nevoie de bani.
User avatar
Olaf The Viking
Imperator
 
Posts: 2208
Joined: Wed Jan 09, 2013 3:04 pm
Location: Bucuresti
Prenume si nume: Alexandru Dumitrescu

PreviousNext

Return to Vehicule

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest