Kingtiger Porsche -Dragon 1/72

Tot ce tine de vehicule militare sau civile, blindate sau nu, tancuri, senilate sau semisenilate, autovehicule sau vehicule cu destinatii speciale

Kingtiger Porsche -Dragon 1/72

Postby Dani Chirila » Mon Jan 14, 2013 11:47 pm

Pana imi regandesc mica vigneta pt Sherman,m-am hotarat sa prezint si aceasta mica bijuterie dragoneza,una din multele "seduse si abandonate".Inceput cu mult timp in urma,pt un proiect personal[Tigru si variante],a ramas in cutie,[ dupa ce-i montasem si vopsisem turela si interiorul ei],datorita lipsei acute de timp.Azi insa,dupa ce am deschis cutiile mai multor tigri,m-a apucat brusc "pasiunea" pt Kt-ul asta. :laugh: :laugh: :laugh:
Ca sa fiu sincer asta era cel mai aproape de finalizare,de-aici si pasiunea aia mare ;) .

Pe scurt ,e vorba de kitul 7254 KT-ul Porsche cu zimm,un kit superb si detaliat, cu pe-uri pt grilele din spate,cu senile din DS si cu un zimm perfect "stantat" pe corpul tancului.Ceva mici probleme la imbinari,nituri si gauri lipsa pe "fustele" anti-noroi,lipsa cablului la farul fata,la roata tractoare nu se "aliniaza" dintii,[daca nu se taie nitul din interiorul ei]...oricum nimic iesit din comun sau de nerezolvat.

Asa ca azi,timp de cateva ore ,mi-am facut de lucru cu galetii,senilele si corpul tancului.Deocamdata se afla in stadiul asta:

Surprize,surprize...s-a descarcat camera :laugh: :laugh: :laugh: ,asa ca am sa revin cu poze maine.
User avatar
Dani Chirila
Signifer
 
Posts: 86
Joined: Thu Jan 10, 2013 10:35 pm

Re: Kingtiger Porsche -Dragon 1/72

Postby Dani Chirila » Mon Jan 14, 2013 11:48 pm

Asa cum am promis ,am revenit cu poze cu stadiul in care se afla lucrarea:
Userul a schimbat locatia fotografiilor
Dupa cum se poate vedea senilele au nevoie de lipire pe galeti[sau ace-nu m-am hotarat inca].Oricum trenul de rulare e aproape de final,galetii au fost vopsiti si usor pigmentati,fiecare in parte apoi lipiti.Urmeaza aparatorile de noroi,in aceasi maniera,vopsirea totala a tancului,tobe,cable de tractare,MG-ul,exact in aceasta ordine.

Lucrul de care mi-a fost cel mai groaza a fost camo-ul,deoarece vreau sa fac 332-ul de Normandia ,in acel camo tricolor.Pt cei care vor sa faca acel camo[sau au acest kit in lucru],le recomand instructiunile de vopsire de la Revell,cele de la Dragon fiind incorecte[ma refer strict la 332].Deocamdata mi-am pregatit doar o pensula pt aceasta "operatiune".

Spor va urez !!!
User avatar
Dani Chirila
Signifer
 
Posts: 86
Joined: Thu Jan 10, 2013 10:35 pm

Re: Kingtiger Porsche -Dragon 1/72

Postby Dani Chirila » Mon Jan 14, 2013 11:48 pm

Din p.d.v al meu acesta ar fi un camo sub care se pierd detaliile[asta e strict parerea mea personala],de aceea am incercat prin spalari sucesive si efecte de paint-chipping sa le evidentiez.Zugravit la pensula cu vopsele acrilice Agama[combinate cu Zvezda],pigmenti Agama[dust si sand].Deocamdata se afla in stadiul asta:
Userul a schimbat locatia fotografiilor

Probabil ca va urma o alta spalare cu negru[sau burnt umber]strict pe fiecare santulet in parte.Orice pareri sau sugestii sunt binevenite...
User avatar
Dani Chirila
Signifer
 
Posts: 86
Joined: Thu Jan 10, 2013 10:35 pm

Re: Kingtiger Porsche -Dragon 1/72

Postby Dani Chirila » Mon Jan 14, 2013 11:49 pm

Finish...

Image
Image
Image
Image
Image
Image
User avatar
Dani Chirila
Signifer
 
Posts: 86
Joined: Thu Jan 10, 2013 10:35 pm

Re: Kingtiger Porsche -Dragon 1/72

Postby Marhaba » Mon Jan 14, 2013 11:50 pm

Fotografiile din primele postari nu se mai vad pentru ca le-ai schimbat adresa. Ce ai facut? Le-ai mutat in alta parte sau ce ai facut?
User avatar
Marhaba
Procurator
 
Posts: 1314
Joined: Thu Jan 10, 2013 2:46 am
Prenume si nume: Ovidiu Cupse

Re: Kingtiger Porsche -Dragon 1/72

Postby Dani Chirila » Mon Jan 14, 2013 11:51 pm

Pur si simplu am sters tot photobucket-ul...pt a nu mai da subiecte de "mistocareala" anumitor persoane,prin alte parti.
User avatar
Dani Chirila
Signifer
 
Posts: 86
Joined: Thu Jan 10, 2013 10:35 pm

Re: Kingtiger Porsche -Dragon 1/72

Postby Marhaba » Mon Jan 14, 2013 11:53 pm

Asta inseamna ca toate fotografiile pe care le-ai postat si erau pe photobucket, acum nu se mai vad.

Asta inseamna ca toate postarile in care aveai fotografiile acelea, trebuiesc acum sterse pentru ca fara fotografii stau degeaba.
De exemplu si aici http://tapirmodels.ro/index.php?option= ... rt=20#1321, trebuie sa sterg tot topicul pentru ca nu se mai vede nici o fotografie. Ai facut o greseala.
User avatar
Marhaba
Procurator
 
Posts: 1314
Joined: Thu Jan 10, 2013 2:46 am
Prenume si nume: Ovidiu Cupse

Re: Kingtiger Porsche -Dragon 1/72

Postby Marhaba » Mon Jan 14, 2013 11:55 pm

De ce zici ca ai sters tot photobucketul , pentru ca ultimele fotografii pe care le-ai postat tot pe photobucket sunt.

Asa cum ti-am mai zis de citeva ori, "anumite persoane", "mistocareala" si tot felul de alte probleme pe care le ai tu, dauneaza acestui forum. Dauneaza faptul ca le aduci aici desi ti-am spus clar si in repetate rinduri sa nu faci asta. De exemplu acum ai lasat o serie de topicuri fara fotografii, plus ca mai trebuie sa vina cineva dupa tine sa faca curat in topicuri, doar pentru "mistocareala" si problemele pe care le ai tu prin alte parti.
Ar trebui sa te hotarasti daca doresti cu adevarat sa participi la acest forum. Considera-te avertizat oficial si retine faptul ca la urmatoarea abatere de acest gen (care ar fi cel putin a treia) contul tau va fi banat temporar, dupa care la inca una contul va fi anulat.
User avatar
Marhaba
Procurator
 
Posts: 1314
Joined: Thu Jan 10, 2013 2:46 am
Prenume si nume: Ovidiu Cupse

Re: Kingtiger Porsche -Dragon 1/72

Postby Dani Chirila » Mon Jan 14, 2013 11:56 pm

Unele poze[de la topicul shermanist si KT] care le am inca salvate pe calculator si urmau a fi upload-ate din nou pe photobucket,pt a ramane STRICT pe acest site cu circuit inchis,n-aveau cum sa mai apara ,dupa ce am sters cateva sute de imagini.Nici macar cele ce le-am mutat intr-un album separat nu mai apareau,desi erau salvate pe acel album.

Cred ca m-am hotarat...tocmai pt a nu mai avea probleme cu mistocareala,te rog sa-mi anulezi contul.Imi cer scuze de deranjul provocat si pt entuziasmul meu .Mult succes in continuare!
User avatar
Dani Chirila
Signifer
 
Posts: 86
Joined: Thu Jan 10, 2013 10:35 pm

Re: Kingtiger Porsche -Dragon 1/72

Postby Marhaba » Mon Jan 14, 2013 11:57 pm

OK
User avatar
Marhaba
Procurator
 
Posts: 1314
Joined: Thu Jan 10, 2013 2:46 am
Prenume si nume: Ovidiu Cupse


Return to Vehicule

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest

cron