STURER EMIL

Tot ce tine de vehicule militare sau civile, blindate sau nu, tancuri, senilate sau semisenilate, autovehicule sau vehicule cu destinatii speciale

STURER EMIL

Postby Viorel Ghilencea » Thu Apr 04, 2013 9:57 pm

Salutare, dupa ultima patanie cu macheta care am inscris-o initial si ulterior am vazut ca avea lipsa piese, ma alatur GB-ului cu urmatoarea macheta, care am verificat-o si este completa, ba mai mult am si garnisit-o cu ceva PE-uri si o teava metalica.
Macheta: 12,8 cm Sf. L/61 (Pz.Sf.V) "STURER EMIL"
Scara: 1/35
Producator: Trumpeter, cod 00350
Altele: Teava metalica barel produsa de Perfect Model Barrel
PE-uri Aber, cod 35180.

Macheta produsa de cei de la Trumpeter este o placere nu are bavuri, are destul de multe detalii, pini de turnare foarte putini si din cele ce am gasit pe net pana acum este destul de corecta. Cu privire la subiect acesta este unul despre care nu se pot spune multe deoarece Sturer Emil a fost un prototip si a fost fabricat in doar doua exemplare, ambele au fost trimise pe frontul din Rusia, din care unul a fost distrus iar celalalt a fost capurat in februarie 1943 la Stalingrad si se gaseste in prezent in Muzeul Kubinka din Rusia.
Image
Image
User avatar
Viorel Ghilencea
Signifer
 
Posts: 92
Joined: Fri Jan 18, 2013 9:04 am

Re: STURER EMIL

Postby Nicu Mihai » Thu Apr 04, 2013 9:58 pm

Viorele, sunt f. curios! Un subiect frumos si kitul e intr-adevar, promitator!
Sa ai spor si inspiratie!
User avatar
Nicu Mihai
Pilus prior
 
Posts: 738
Joined: Mon Jan 28, 2013 2:40 pm

Re: STURER EMIL

Postby Marhaba » Thu Apr 04, 2013 9:58 pm

Kitul are un interior destul de amanuntit pe care-l poti imbunatati, merita. Atentie la vopsire, iti recomand sa montezi lateralele turelei (deschise) doar dupa ce vopsesti interiorul. Daca ai putea sa-i schimbi senilele ar fi chiar perfect.
Spor la treaba!
User avatar
Marhaba
Procurator
 
Posts: 1314
Joined: Thu Jan 10, 2013 2:46 am
Prenume si nume: Ovidiu Cupse

Re: STURER EMIL

Postby Viorel Ghilencea » Thu Apr 04, 2013 9:59 pm

Ovidiu, ti-am urmat sfatul si am schimbat senilele cu unele metalice produse de Spade Ace Models. Pot spune despre acestea ca sunt super in comparatie cu unele din plastic insa nu sunt cum ma asteptam, adica fara bavuri, aproximativ 1/4 din ele trebuiesc debavurate, dar operatiunea este mult mai simpla decat la cele din plastic.
Intre timp am reusit sa asamblez interiorul sa pun o parte din PE-urile pe care le-am luat, cred ca daca vreodata mai iau astfel de PE-uri ma impusc, unele sunt extrem de mici incat nici in penseta nu le poti prinde, i-am dat un primer si deasemenea am montat si tunul, avand in vedere ca sunt in zugraveli sper sa pot sa sa postez poze cu stadiul lucrarii cat de curand.
User avatar
Viorel Ghilencea
Signifer
 
Posts: 92
Joined: Fri Jan 18, 2013 9:04 am

Re: STURER EMIL

Postby Marhaba » Thu Apr 04, 2013 9:59 pm

La toate senilele metalice e de lucru. Dar merita. De exempu la senilele friul trebuie debavurat, gaurit, introduse stifturi, lipit. Te astepti dupa ce dai aproape 30 de euro pe ele , sa se monteze singure. Nu-i asa. Dar merita.
Intrebare: ai vreo solutie tip Blackenit sa inegresti senile metalice, sau vrei sa le vopsesti?
Daca vii la Alba, pot aduce o sticla de solutie si sa le oxidam pe loc.
User avatar
Marhaba
Procurator
 
Posts: 1314
Joined: Thu Jan 10, 2013 2:46 am
Prenume si nume: Ovidiu Cupse

Re: STURER EMIL

Postby Viorel Ghilencea » Thu Apr 04, 2013 10:00 pm

As vrea sa sa vin insa in perioada 23-26 sunt in Italia e ziua tatalui meu si o serbam toata familia dupa 14 ani. Cu privire la senile este ptr prima data cand achizitionez astfel de senile si nu stiu ce este mai bine sa le vopsesc sau sa le dau cu vreo solutie sa le inegresc ?????? mare dilema, daca se poate un sfat ar fi bine venit.
User avatar
Viorel Ghilencea
Signifer
 
Posts: 92
Joined: Fri Jan 18, 2013 9:04 am

Re: STURER EMIL

Postby Marhaba » Thu Apr 04, 2013 10:00 pm

Oricum e bine. Vopsea si apoi pigment, sau oxidare si apoi pigment.
User avatar
Marhaba
Procurator
 
Posts: 1314
Joined: Thu Jan 10, 2013 2:46 am
Prenume si nume: Ovidiu Cupse

Re: STURER EMIL

Postby Viorel Ghilencea » Thu Apr 04, 2013 10:01 pm

Ovidiu, cu ce se pot oxida senilele metalice?
User avatar
Viorel Ghilencea
Signifer
 
Posts: 92
Joined: Fri Jan 18, 2013 9:04 am

Re: STURER EMIL

Postby Marhaba » Thu Apr 04, 2013 10:01 pm

Eu folossc Blackenit
Sigur ca in principiu e nevoie de un oxidant pentru aliaje de cositor (cred), e mai bine sa vorbesti cu un chimist daca ai acces. Doar acid acetic (otet) nu merge :)
Trebuie sa fii atent ca gradul de oxidare este in functie de cit timp tii senila in solutie. La blackenit merge destul de repede. (Deci nu bagi senila in solutie si revii peste 2 zile)
User avatar
Marhaba
Procurator
 
Posts: 1314
Joined: Thu Jan 10, 2013 2:46 am
Prenume si nume: Ovidiu Cupse

Re: STURER EMIL

Postby Florin David » Thu Apr 04, 2013 10:02 pm

Încearcă un amestec 50-50 acid acetic şi clor din ăla ieftin.
User avatar
Florin David
Vexilifer
 
Posts: 277
Joined: Thu Jan 10, 2013 10:41 pm

Next

Return to Vehicule

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 2 guests

cron