KV 2 - 1/48

Tot ce tine de vehicule militare sau civile, blindate sau nu, tancuri, senilate sau semisenilate, autovehicule sau vehicule cu destinatii speciale

KV 2 - 1/48

Postby Marhaba » Thu Jan 10, 2013 2:49 am

Am zis sa postez si eu citeva proiecte chiar daca-s mai prafuite, ca poate asa o sa ma mobilizez cumva si o sa le termin.

Un articol despre tancurile KV gasiti aici.

Asadar despre tancul Kv-2, o comparatie intre 4 kituri 1/48.

Image
Image Image
Image Image


SASIUL

Sasiul este din metal la kitul Tamiya si din plastic la kiturile HB. Pentru toate cele trei kituri HB sasiul este unic. Avantajul (?) greutatii sasiului metalic este umbrit in schimb de o mai buna detaliere a sasielor din plastic, greutatea machetei putind fi si la acestea marita prin adaugarea de greutati suplimentare.
Dimensional exista o diferenta de 1,6mm (x48=76.8mm) intre lungimea sasielor (sasiul Tamiya este mai scurt) si o diferenta de 0,88mm (x48=42.24mm) intre latimea sasielor (sasiul Tamiya este mai lat). In documentatia pe care am avut-o la dispozitie nu este precizata cotarea exacta , asa ca nu stiu daca sunt sau nu dimensiunile corecte.
Pina acum 1-0 pentru kiturile HB.

Image

GALETII SI ROTILE

Pentru kiturile HB sunt prezente doua tipuri de galeti si role de retur (timpurii pentru kitul "Big Turret" si tirzii pentru celelalte doua). Calitativ, rotile Tamiya sunt la fel cu cele produse de HobbyBoss.


Image Image Image

CORPUL TANCULUI

Placa superioara este formata din doua bucati la kiturile Hobby Boss si anume capota motorului (piesa N2) - identica pentru toate trei kiturile si partea din fata care difera la "Big Turret" prin dimensiunea inelului de montare a turelei (mai mare), gaura pentru trapa mecanicului conductor (mai mica), lipsa locasului mitralierei si a ambrazurii , protectia cablurilor farului gata reprezentata . (Piesa R15 la "Big Turret " respectiv E10 la celelalte doua kituri ).

Image Image Image

SUSPENSIILE

Barele de torsiune sunt reprezentate gravat in sasiul metalic Tamiya, spre deosebire de HB care da barele de torsiune frumos detailate fiecare separat. Barele au un profil hexagonal la capatul care se monteaza in sasiu. In cazul kitului HB Russian KV-2 am pilit profilul hexagonal al unora dintre barele de torsiune pentru ca acestea sa se poata roti liber in locasurile din sasiu. Asta pentru a putea obtine mobilitatea unora dintre galeti in plan vertical.

Image Image Image

Image Image Image

REZULTATUL

Image Image

SENILELE
Image Image Image
Image Image Image

Atit la HobbyBoss cit si la Tamiya, partea superioara este frumos curbata dupa rolele de retur pentru a da o cadere naturala a senilei. Desigur "si mai excelente " sunt senilele Friul pe care am ales sa le montez pe kitul HB Russian KV-2. (Kitul Friul ATL-4803). Doar ca am spus intotdeauna ca sunt la un pret mult prea mare la cit de lucru este cu ele (fiecare gaura largita si curatata cu burghiul, infipt bolturile din sirma, lipit bolturile la un capat cu ciano, etc).

Image Image Image

DETALII

Fixarea detaliilor pe cutia blindata am inceput-o cu montarea farurilor. In plus am adaugat cablurile de alimentare ale farului . Doar variantele "Russian" , "Big Turret" si Tamiya au ansamblul far+claxon. Varianta de captura (Hobby Boss 754(r)) nu are .

Image Image Image

Image
Image

Intr-un mod cit se poate de stupid, pentru kiturile Hobby Boss "754(r)" si "Russian KV", locasul pentru montarea vizorului frontal este prea mare (prea inalt mai exact) desi vizoarele au aceleasi dimensiuni pentru toate cele trei kituri HB.

Image Image

Am vrut sa evit umplerea golurilor cu chit si apoi slefuirea deoarece golurile sunt relativ mici ca dimensiuni. Asa ca am lipit vizoarele cu GatorGlue si am lasat o pelicula de Gator in golurile respective dupa uscare si vopsire nu se mai vede nici un spatiu.

Image Image
User avatar
Marhaba
Procurator
 
Posts: 1314
Joined: Thu Jan 10, 2013 2:46 am
Prenume si nume: Ovidiu Cupse

Return to Vehicule

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 2 guests