Jeep Willys MB

Tot ce tine de vehicule militare sau civile, blindate sau nu, tancuri, senilate sau semisenilate, autovehicule sau vehicule cu destinatii speciale

Jeep Willys MB

Postby Grigoras Zeno » Wed Jan 16, 2013 11:16 pm

Tamiya 1/35 Jeep WILLYS MB 1/4 ton 4x4 truck

Image Image Image Image Image Image Image Image

Macheta este turnata bine, nu sunt probleme la imbinarea pieselor, plasticul este ok, pot spune ca a fost o placere sa lucrez la acest american. :P Instructiunile sunt detaliate si usor de inteles.
Am vopsit-o folosind acrilice Tamiya si m-am gandit sa ii atasez cateva bagaje provenind dintr-un kit de la Zvezda. Am rupt de nenumarate ori oglinda si ma mir cum ultima data am gasit-o pe covor din intamplare. :silly:
Vroiam sa fac parbrizul la fel ca la locomotiva lui Marhaba dar nu am reusit. Spray-ul cu lac mat de la Tamiya "murdareste" imediat sticla si in plus nu am reusit sa maschez zonele, asa ca am murdarit putin parbrizul si l-am lasat in jos.
Pentru aceasta macheta am vrut sa o uzez folosind creta pastel si pot spune ca arata super pana sa o dau cu lac. Acum totul arata uniform mai putin zonele in care am folosit doi patinatori de la Agama. :pinch:

Chiar daca nu este prafuita cum am vrut mi-a placut asamblarea: a mers giugiuc.
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image



Galerie imageshack.
User avatar
Grigoras Zeno
Imaginifer
 
Posts: 159
Joined: Sun Jan 13, 2013 10:48 pm

Re: Jeep Willys MB

Postby alexie » Wed Jan 16, 2013 11:20 pm

Observ ca ai inceput multe proiecte, te sfatuiesc sa mergi in paralel cu maxim 2 proiecte (nici macar in minte sa nu accepti sa-ti ruleze un al 3-lea :) ). In cazul de fata daca dezvaluiai faptul ca intentionezi sa sigilezi creta pastel cu lac..se gasea cineva sa-ti spuna, asa ai aflat pe pielea [strike]ta[/strike]machetei.
Oricum, imi place "gipu" (lucrat ingrijit, garnisit cu bagaje si accesorii) daca gasesti o metoda sa-l murdaresti/uzezi si apoi il integrezi intr-o diorama =>Image.
Succes!

Image
„Orice intrus va fi tratat cu o răceală demnă. Astfel încât să înțeleagă și cel mai nesimțit că prezența lui este inoportună.”
Directorul Dumitru – Operațiunea Monstrul

"Sunt unii oameni care-şi închipuie ca un ucigaş trebuie să fie mereu şi în toate împrejurările numai ucigaş. În realitate e de ajuns dacă e numai din când în când criminal - şi numai o mică latură a fiinţei sale..."
E.M.Remarque

https://alexiehobby.blogspot.com/
https://hobbyban.blogspot.com/
User avatar
alexie
Imperator
 
Posts: 2540
Joined: Thu Jan 10, 2013 11:01 pm
Location: Constanța - Romania
Prenume si nume: Lucian Milosan

Re: Jeep Willys MB

Postby Grigoras Zeno » Wed Jan 16, 2013 11:21 pm

La Panzer Grenadier am folosit creta pastel si nu mi-a disparut praful cand am dat cu lac. Credeam ca merge si aici si ma gandesc ca iesea ceva frumos. Asa cum spuneai, am aflat singur acest lucru. O sa imi cumpar pigmenti destinati modelismului pentru a evita astfel de probleme neplacute.

Daca fac rost de cativa americani poate o sa il bag intr-o diorama.

Da, am cam multe proiecte in desfasurare; ma relaxez facand machete si rasfoind carti. Sper sa le finalizez cat mai repede.
User avatar
Grigoras Zeno
Imaginifer
 
Posts: 159
Joined: Sun Jan 13, 2013 10:48 pm

Re: Jeep Willys MB

Postby Marhaba » Wed Jan 16, 2013 11:21 pm

Exista un fixer DESTINAT fixarii pastelurilor. Se gaseste la magazinele de pictura sub doua forme - la sticla si la spray. Atentie ca inchide culoarea intr-o oarecare masura. Tot mai bine cu pigmenti.
User avatar
Marhaba
Procurator
 
Posts: 1314
Joined: Thu Jan 10, 2013 2:46 am
Prenume si nume: Ovidiu Cupse

Re: Jeep Willys MB

Postby Buss » Wed Jan 16, 2013 11:22 pm

Foarte frumos jeep-ul. Imi sporeste intriga fata de vopseaua asta nenorocita tamiya :D

We live in the era of smart phones and stupid people.
User avatar
Buss
Aquilifer
 
Posts: 319
Joined: Thu Jan 10, 2013 10:50 pm
Location: Bucuresti
Prenume si nume: George Dobre

Re: Jeep Willys MB

Postby alexie » Wed Jan 16, 2013 11:23 pm

Marhaba wrote:
Exista un fixer DESTINAT fixarii pastelurilor. Se gaseste la magazinele de pictura sub doua forme - la sticla si la spray. Atentie ca inchide culoarea intr-o oarecare masura. Tot mai bine cu pigmenti.

Recomand cu caldura sa probezi acesti fixativi pe o macheta de sacrificiu. Eu am fost mai lenes asa incat mi-am "sablat" un vehicul :(
Asta-i mult hulitul "fixativ"
Image
Atentie, nici plasticul nu-l tolereaza prea bine.

Cat despre Panzer Grenadier, acolo fiind suprafata mica si multe cute, ai avut impresia ca prafurile n-au fost afectate.

Image
„Orice intrus va fi tratat cu o răceală demnă. Astfel încât să înțeleagă și cel mai nesimțit că prezența lui este inoportună.”
Directorul Dumitru – Operațiunea Monstrul

"Sunt unii oameni care-şi închipuie ca un ucigaş trebuie să fie mereu şi în toate împrejurările numai ucigaş. În realitate e de ajuns dacă e numai din când în când criminal - şi numai o mică latură a fiinţei sale..."
E.M.Remarque

https://alexiehobby.blogspot.com/
https://hobbyban.blogspot.com/
User avatar
alexie
Imperator
 
Posts: 2540
Joined: Thu Jan 10, 2013 11:01 pm
Location: Constanța - Romania
Prenume si nume: Lucian Milosan

Re: Jeep Willys MB

Postby Grigoras Zeno » Wed Jan 16, 2013 11:24 pm

Am uitat sa specific bibliografia:
- pentru vopsire m-am orientat dupa aceste vehicule;
- END OF THE WAR (arta in miniatura);
- am preluat ideea bagajelor de aici si am aruncat un ochi pe aici;
- sfoara;
-in final, am incercat sa il prafuiesc ca pe acest canadian;

Am vazut in magazinul de unde mi-am cumparat creta pastel un spray pe care scriau "fixativ"; dar o sa ma orientez spre pigmentii "modelistici".
Daca vreau un stimulent am ce trage pe nas Image Mi-am luat toate nuantele de creta pastel din magazin.
User avatar
Grigoras Zeno
Imaginifer
 
Posts: 159
Joined: Sun Jan 13, 2013 10:48 pm

Re: Jeep Willys MB

Postby Marhaba » Wed Jan 16, 2013 11:25 pm

Alexie wrote:
Marhaba wrote:
Exista un fixer DESTINAT fixarii pastelurilor. Se gaseste la magazinele de pictura sub doua forme - la sticla si la spray. Atentie ca inchide culoarea intr-o oarecare masura. Tot mai bine cu pigmenti.

Recomand cu caldura sa probezi acesti fixativi pe o macheta de sacrificiu. Eu am fost mai lenes asa incat mi-am "sablat" un vehicul :(
Asta-i mult hulitul "fixativ"
Image
Atentie, nici plasticul nu-l tolereaza prea bine.

Cat despre Panzer Grenadier, acolo fiind suprafata mica si multe cute, ai avut impresia ca prafurile n-au fost afectate.


Nu e asta Lucian. Cine stie ce ti-au pus in sticla aia. Fixativul despre care vorbesc eu e asta:

Image

E foarte bun la fixat pasteluri (pentru aia e facut), nu ataca nici o vopsea , inchide putin nuanta pastelului si lasa un finish satinat.
User avatar
Marhaba
Procurator
 
Posts: 1314
Joined: Thu Jan 10, 2013 2:46 am
Prenume si nume: Ovidiu Cupse

Re: Jeep Willys MB

Postby Buss » Wed Jan 16, 2013 11:26 pm

Eu am folosit cu succes la fixatul cretei - alcool izopropilic :) si terebentina dar asta din urma se usuca tare greu (24-48 ore)

We live in the era of smart phones and stupid people.
User avatar
Buss
Aquilifer
 
Posts: 319
Joined: Thu Jan 10, 2013 10:50 pm
Location: Bucuresti
Prenume si nume: George Dobre

Re: Jeep Willys MB

Postby Grigoras Zeno » Wed Jan 16, 2013 11:26 pm

In magazin am vazut, pe raft, spray-ul indicat de Marhaba.
User avatar
Grigoras Zeno
Imaginifer
 
Posts: 159
Joined: Sun Jan 13, 2013 10:48 pm

Next

Return to Vehicule

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest