Katiusha, Zvezda 6128

Tot ce tine de vehicule militare sau civile, blindate sau nu, tancuri, senilate sau semisenilate, autovehicule sau vehicule cu destinatii speciale

Katiusha, Zvezda 6128

Postby Nicu Mihai » Sun Apr 14, 2013 10:00 pm

O sa ma incapatanez sa lucrez la chinezariile astea, sa vedem ce iese si aici. Cum de doua zile ma enervez cu configurarea retelei wireless din casa, voi posta doar astazi fotografiile facute luni. Imi asum doua zile pierdute si sper sa termin in timp util.
Cateva fotgrafii:
Image
Image
User avatar
Nicu Mihai
Pilus prior
 
Posts: 738
Joined: Mon Jan 28, 2013 2:40 pm

Re: Katiusha, Zvezda 6128

Postby Nicu Mihai » Sun Apr 14, 2013 10:00 pm

Image
Image
User avatar
Nicu Mihai
Pilus prior
 
Posts: 738
Joined: Mon Jan 28, 2013 2:40 pm

Re: Katiusha, Zvezda 6128

Postby Nicu Mihai » Sun Apr 14, 2013 10:00 pm

Am mai avansat cate ceva, chiar speram sa fiu mai prompt, dar m-am ales cu o bucurie neprevazuta (adica o alergie urata! Imaginati-va sa lucrati, stranutand cat mai des si mai tare, spre deliciul vecinilor de cartier, mari amatori de chiuituri oltenesti, si umpland cosul cu batistute de hartie!). Asa ca ma vad nevoit sa solicit o amanare.
User avatar
Nicu Mihai
Pilus prior
 
Posts: 738
Joined: Mon Jan 28, 2013 2:40 pm

Re: Katiusha, Zvezda 6128

Postby Nicu Mihai » Sun Apr 14, 2013 10:01 pm

Cu opinteli, am incercat sa mai fac cate ceva. Suprafetele sunt insa f. mici, piesele risca sa se faca praf la orice apasare (structura de sustinut rachetele mi-a dat cele mai mari emotii). Am incercat si un mic scratch (placa care proteja parbrizul cabinei, confectionata dintr-o bucata de pastic care figura la culee; in partea superioara am presat cu o penseta incercand sa sugerez zonele ei de fixare. Nu-i chiar f. corect dar n-am putut mai mult. Cu lama cutitasului de machetit am incercat sa sugerez niste fante, a iesit aproximativ).
Nemultumiri:
1. cabina nu s-a lipit chiar uniform. Am folosit Tamiya Extra Thin Cement, dar n-a tinut ca presiune.
2. farurile si geamurile inca-mi dau batai de cap. Am aplicat putin aluminiu de la Vallejo si un strat de Future peste dar nu mi-a iesit cum imi doream.
3. mici "purici" pe vopsea, sesizabili doar la fotografiile apropiate, nu cu ochiul liber, dar...sunt acolo.
4. colturile extreme, de la parbriz, cele de sus, necesita putin chit, ceva, de acoperit.
5. in urma fixarii cadrului cu rachetele pe suportul sau, s-a zgariat putin vopseaua, deci avem de remediat.
Cateva fotografii:
ImageImageImageImageImage
User avatar
Nicu Mihai
Pilus prior
 
Posts: 738
Joined: Mon Jan 28, 2013 2:40 pm

Re: Katiusha, Zvezda 6128

Postby Nicu Mihai » Sun Apr 14, 2013 10:01 pm

Vopseaua utilizata a fost un Green de la Agama (A8) daca nu ma insel, combinat cu un Vallejo Khaki mai slab la al doilea strat si ceva mai pronuntat la al treilea strat aplicat. Cadrul de la rachete a fost intai vopsit cu un aluminiu de la Vallejo peste care am venit, in aceeasi ordine, cu aceleasi nuante, apoi, la rachete, am adaugat si niste Oily Steel de la Vallejo, combinat cu cele doua culori amintite. Nu m-a interesat sa iasa uniform toate rachetele.
User avatar
Nicu Mihai
Pilus prior
 
Posts: 738
Joined: Mon Jan 28, 2013 2:40 pm


Return to Vehicule

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest

cron