Sherman 4A3-Dragon 1/72

Tot ce tine de vehicule militare sau civile, blindate sau nu, tancuri, senilate sau semisenilate, autovehicule sau vehicule cu destinatii speciale

Sherman 4A3-Dragon 1/72

Postby Dani Chirila » Sat Aug 24, 2013 7:59 pm

Cred ca cel mai reusit kit de Sherman dragonez,fara bavuri ,cu imbinari aproape perfecte,aproape corect[pt unele variante],o adevarata bijuterie.Personal il foarte recomand tuturor amatorilor de braillescale...

Kitul face parte dintr-un proiect shermanist, inceput cu mai mult timp ,in urma pt o campanie de pe armorama,deci vor mai urma inca cateva Sherman-uri.Deocamdata numai lui asta ia venit randul la finalizare.Cateva mici lipsuri ,vizavi de varianta de inmatriculare aleasa de mine:
-decaluri incomplete;asa a ramas cu decalurile din kit,pt ca un set de decaluri complet costa cat kitul
-galetii erau cu spite[gauri],in kit sunt galeti plini;desi am primit un set de galeti de rasina de la Grizalea-aka Dragos,dupa montaj,am remarcat ca erau prea mici,iar senilele stateau aiurea[balanganeau efectiv],asa ca a ramas cu galetii din kit
-senilele date in kit sunt tip T 48 cu sevroane de cauciuc[V-ul],iar varianta mea era echipat cu senile metalice tip T 49;din fericire aveam un set de senile T 49 de la un 4A1 dragonez.

Despre schema de vopsire,nu prea stiu ce sa zic...dupa ce-am vazut pozele alb-negru ,nu am fost foarte convins de schema pe care i-am aplicat-o [OD+negru]...dar cum in cam toate cartile pe care le am ,se da aceasi schema ca si in kit,asa a ramas.Vopsirea s-a facut in sistem dry-brush,cu vopsele Agama.Dupa aplicarea schemei de camo,am observat ca diferenta intre OD-ul Agama si petele de negru,erau aproape inobservabile,asa ca am modulat puternic OD-ul cu galben,pt un mai bun contrast.Efectele de dare s-au facut cu un wash[cu izopropilic] fin cu buff tamiyot .Trenul de rulare a fost tratat cu pigment dust,totul urmat la final de un dry-brush cu metalic.Bulendrele de pe tanc sunt ramasite de la diferite kituri,iar unele sunt facute de mine din kit de modelaj...

Am facut 2 randuri de poze,-sunt un slab fotograf-unele cu blitz,unele fara:
IImage
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image

Spor!
User avatar
Dani Chirila
Signifer
 
Posts: 86
Joined: Thu Jan 10, 2013 10:35 pm

Re: Sherman 4A3-Dragon 1/72

Postby Olaf The Viking » Mon Aug 26, 2013 9:31 am

Din punctul meu de vedere (se stie ca sunt atat de mult fan blindate cat si aero) arata foarte bine.

"Si sa le spui tuturor din sat ca acolo unde te-a scuipat Cartula te-a pupat Olaf si ti-a sters rusinea."
Dumnezeu e de partea tuturor, si, daca ne uitam de-a lungul istoriei, vedem ca e de partea celor cu mai multi bani si armate mai mari.
Intai da cu toporul si pe urma intreaba ce a vrut.
Da, poti da un click si pe machete.ro si sa iti iei ceva "dragut". Am nevoie de bani.
User avatar
Olaf The Viking
Imperator
 
Posts: 2208
Joined: Wed Jan 09, 2013 3:04 pm
Location: Bucuresti
Prenume si nume: Alexandru Dumitrescu

Re: Sherman 4A3-Dragon 1/72

Postby Dani Chirila » Mon Sep 02, 2013 11:51 pm

Mare-multumesc!
User avatar
Dani Chirila
Signifer
 
Posts: 86
Joined: Thu Jan 10, 2013 10:35 pm


Return to Vehicule

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 2 guests

cron