Sherman M4A3 105mm VVSS

Tot ce tine de vehicule militare sau civile, blindate sau nu, tancuri, senilate sau semisenilate, autovehicule sau vehicule cu destinatii speciale

Re: Sherman M4A3 105mm VVSS

Postby Dani Chirila » Thu Jan 10, 2013 11:28 pm

Inca un mic progres...,mitraliera cal.50,suportul tevii,cablu,roata de rezerva si accesorizarea.
Userul a schimbat locatia fotografiilor
Pareri,va rog...
User avatar
Dani Chirila
Signifer
 
Posts: 86
Joined: Thu Jan 10, 2013 10:35 pm

Re: Sherman M4A3 105mm VVSS

Postby Dani Chirila » Thu Jan 10, 2013 11:28 pm

A,era sa uit de "matza exagerat fardata" ...de aceea,pt a evita viitoare discutii pro si contra "wheathering-ului exagerat",as avea rugamintea de a aduce si argumente la afirmatii[eventual poze].
User avatar
Dani Chirila
Signifer
 
Posts: 86
Joined: Thu Jan 10, 2013 10:35 pm

Re: Sherman M4A3 105mm VVSS

Postby Buss » Thu Jan 10, 2013 11:29 pm

Aparat foto nou? :P O mica parere, poate ma insala pozele dar parca e doar o singura nuanta de rugina? Oricum arata super bine. Si inca ma minunez de lumea care lucreaza figurine atat de mici.

We live in the era of smart phones and stupid people.
User avatar
Buss
Aquilifer
 
Posts: 319
Joined: Thu Jan 10, 2013 10:50 pm
Location: Bucuresti
Prenume si nume: George Dobre

Re: Sherman M4A3 105mm VVSS

Postby Florin David » Thu Jan 10, 2013 11:30 pm

Dani, arata bine. O mica observatie constructiva, daca imi permiti, cu mentiunea ca s-ar putea sa ma insel din cauza pozelor. Brida care leaga carcasa diferentialului de coca superioara are, de obicei, un mic sanţ inspre cocă.
Spor!
Florin

Image
Image
User avatar
Florin David
Vexilifer
 
Posts: 277
Joined: Thu Jan 10, 2013 10:41 pm

Re: Sherman M4A3 105mm VVSS

Postby Dani Chirila » Thu Jan 10, 2013 11:31 pm

Multumesc de aprecieri!

George,cred ca sunt vreo 3 nuante de rugina,din pacate lumina galbena la care am facut pozele,le reliefeaza al naibii[unele din dare doar moduland "albeata" camo-ului].In realitate e mai mult decat ok,eventual sa incerc sa fac alte poze la lumina naturala...cu aceasi camera. :D In privinta figurinelor,asa cum am mai spus,nu-i nici o mare scofala...

Florine,in privinta santului cam ai dreptate.Acel sant exista totusi,dar nu foarte accentuat,l-am subliniat prin vopsire.Acum ,daca ma uit bine,cred ca se putea evidentia mai bine prin lipirea bridei mai inclinata in jos fata de coca superioara.Mai nasol e ca si celelalte 2 variante de 4A3 incepute[un 75mm pt Okinawa si un 76 mm ca al tau-incepute ca si asta ,pt aceasi campanie de pe Armorama]sunt deja montate cu aceasi greseala...sper sa le "scot" cumva prin vopsire.
"O mica observatie constructiva, daca imi permiti"-cum nu sunt un tip foarte atent la detalii,chiar te rog sa-ti permiti. :D

Spor va urez tuturor!
User avatar
Dani Chirila
Signifer
 
Posts: 86
Joined: Thu Jan 10, 2013 10:35 pm

Re: Sherman M4A3 105mm VVSS

Postby Dani Chirila » Thu Jan 10, 2013 11:34 pm

Revin cu o poza in lumina naturala:
Userul a schimbat locatia fotografiilor

In prima imagine de sus se vede bine[in carte si mai bine]camo-ul de pe 58-ul meu.Dar banuiesc ca Cristi a gasit-o si d-aia n-a mai zis nimic despre cum "am simtit eu" ca trebe sa fie camo-ul meu. ;)

Spor va urez tuturor!
User avatar
Dani Chirila
Signifer
 
Posts: 86
Joined: Thu Jan 10, 2013 10:35 pm

Re: Sherman M4A3 105mm VVSS

Postby Marhaba » Thu Jan 10, 2013 11:51 pm

Fotografiat in lumina naturala, tancul pare altul cu totul. Fa mai multe poze in lumina naturala si posteaza-le. NU fotografia de aproape. Pune aparatul pe rezolutie maxima, fa poze de la un metru distanta (de exemplu) si apoi fa crop (taie din poza sa ramina doar tancul CLAR).
User avatar
Marhaba
Procurator
 
Posts: 1314
Joined: Thu Jan 10, 2013 2:46 am
Prenume si nume: Ovidiu Cupse

Re: Sherman M4A3 105mm VVSS

Postby Dani Chirila » Thu Jan 10, 2013 11:52 pm

Mersi Ovidiu!

Cand am sa termin vigneta,vor urma alte poze...numai in lumina naturala.Cred ca stiu acum unde gresesc cu pozatul. :(
User avatar
Dani Chirila
Signifer
 
Posts: 86
Joined: Thu Jan 10, 2013 10:35 pm

Re: Sherman M4A3 105mm VVSS

Postby Florin David » Thu Jan 10, 2013 11:52 pm

Este cu totul alt tanc, fotografiat asa; arata mult mai bine. Dani, si eu zic sa pastrezi reteta asta pentru urmatoarele sedinte foto.

O mica observatie, care tine mai mult de precizia istorica. Acel M4 (105mm) din poza pe care ne-o arati ca exemplu, este totusi o masina diferita de M4A3-ul (105mm) facut de tine. Singurul kit M4 (105) braille din plastic, un HVSS de data asta, este oferit de UM.

Doug Chaltry
www.172shermans.com/sherman_M4_list.htm
www.172shermans.com/sherman_M4A3_list.htm

Spor!
Florin
User avatar
Florin David
Vexilifer
 
Posts: 277
Joined: Thu Jan 10, 2013 10:41 pm

Re: Sherman M4A3 105mm VVSS

Postby Dani Chirila » Thu Jan 10, 2013 11:53 pm

"Acel M4 (105mm) din poza pe care ne-o arati ca exemplu, este totusi o masina diferita de M4A3-ul (105mm) facut de tine."-Florine aici te cam inseli...priveste cu atentie ambele poze pe care le-am postat[in cea de-a doua se vede clar ].Eu zic ca nu poti lua de bun[ca acolo scrie M4 e o eroare :laugh: ] tot ce scrie in carti,in schimb un studiu amanuntit al pozelor ajuta mult...Si mai sunt 2 chestii:
1.am builduit tancul asta in 1/35[de la Tamiya,exact aceasta inmatriculare,cu acelasi camo,cu ceva timp in urma pt un client],si am o mare incredere in schemele si inmatricularile Tamyiote.
2.constructia acestui kit a fost inceputa pt o campanie shermanista de pe Armorama,unde normal ca nu m-am "infipt"fara un studiu temeinic[pe deasupra am beneficiat de "consilierea" privata a unor amici "shermanoholici",nu atat de mult la asta, cat la un 4A1 early "Major Jim"].

"Singurul kit M4 (105) braille din plastic, un HVSS de data asta, este oferit de UM."-iar te inseli :P :laugh: :laugh: :laugh: .Mai este unul,cel de la Fujimi 1/76[tot braille cu alte cuvinte].Io-te-l:
Userul a schimbat locatia fotografiilor

Amu' ,zic io,diferentele intre 4A3 si M4[ambele de 105mmm] sunt clare,n-are rost sa ti le arat eu,banuiesc ca le stii.

Daca-mi permiti sa-ti dau un sfat:6 perechi de ochi vad mai bine decat 2,intotdeauna. ;)Sper sa nu te deranjeze! :blush:

Spor sa ai!
Last edited by Dani Chirila on Thu Jan 10, 2013 11:58 pm, edited 1 time in total.
User avatar
Dani Chirila
Signifer
 
Posts: 86
Joined: Thu Jan 10, 2013 10:35 pm

PreviousNext

Return to Vehicule

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest

cron