M-10 Wolverine-Extratech 1/72

Tot ce tine de vehicule militare sau civile, blindate sau nu, tancuri, senilate sau semisenilate, autovehicule sau vehicule cu destinatii speciale

M-10 Wolverine-Extratech 1/72

Postby Dani Chirila » Sun Sep 29, 2013 3:44 am

M-10 a fost primul distrugator [vanator] de tancuri american,si,totodata,cel mai important,atat datorita nrului mare de exemplare-peste 6000,cat si datorita eficacitatii in lupta.Construit pe sasiu de Sherman 4A2,echipat cu tunul M7 de 3 inch[76,2 mm],1 mitraliera M2HB-50 cal."Ma Deuce",a intrat in lupta in 1943,pe frontul nord-african,in Tunisia,inlocuind rapid vanatoarele de tancuri semi-senilate M 3 GMC.

Kitul Extratech,a fost singurul kit plasticos de pe piata,la scara 1/72,pana de curand,cand l-a scos si UM-ul.Cumparat in urma cu vreo 8 ani,la un pret de kit 1/35 :pardon: ,a stat in cutie,pana de curand,datorita setului de PE-uri si senilelor L&l.Desi cu calificative foarte bune prin recenzii,considerat de altii, cel mai corect ,inca, la scara asta,mie mi s-a parut de-a dreptul dezamagitor...plasticul de "galeata",lipsa rastelelor cu proiectile ,instructiunile neclare,decalurile prea mari,imbinarile nasoale,mi-au transformat "kitul de weekend",intr-un adevarat cosmar ,finalizandu-l abia dupa o saptamana...Sincer sa fiu nu-l recomand nimanui...

Vopsirea s-a facut in acelasi mod uzual dry-brush cu acrilice,pigmentat cu produse AK Interactive,accesorii home-made din putty-ul Tamiya...So, M 10 Wolverine din 1st Armored Division, 601st Tank Destroyer Battalion,zona Anzio,Italia 1944:
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
Image
User avatar
Dani Chirila
Signifer
 
Posts: 86
Joined: Thu Jan 10, 2013 10:35 pm

Re: M-10 Wolverine-Extratech 1/72

Postby Olaf The Viking » Sun Sep 29, 2013 11:42 am

Frumos scos, felicitari. Eu as fi murdarit si sfoara aia ca pare prea noua.

"Si sa le spui tuturor din sat ca acolo unde te-a scuipat Cartula te-a pupat Olaf si ti-a sters rusinea."
Dumnezeu e de partea tuturor, si, daca ne uitam de-a lungul istoriei, vedem ca e de partea celor cu mai multi bani si armate mai mari.
Intai da cu toporul si pe urma intreaba ce a vrut.
Da, poti da un click si pe machete.ro si sa iti iei ceva "dragut". Am nevoie de bani.
User avatar
Olaf The Viking
Imperator
 
Posts: 2208
Joined: Wed Jan 09, 2013 3:04 pm
Location: Bucuresti
Prenume si nume: Alexandru Dumitrescu

Re: M-10 Wolverine-Extratech 1/72

Postby Bill » Sun Sep 29, 2013 11:55 am

Bravos Dani, ca de obicei cu tratamente si imbatriniri la fix.
Spor,
Bill :crazy_pilot:
"Anybody can criticize what others create, but few can create something worth criticizing. To put it differently, an ounce of creativity is worth a pound of criticism "
Unknown free minded thinker - Jerry Catanescu

User avatar
Bill
Procurator
 
Posts: 889
Joined: Sun Jan 13, 2013 12:09 am
Location: Cluj Napoca
Prenume si nume: Tudor Nicorici

Re: M-10 Wolverine-Extratech 1/72

Postby Dani Chirila » Mon Sep 30, 2013 2:56 am

Mare-Mersi Olaf si Bill! :hi:
Sfoara aia a avut parte de un wash finut cu umbra arsa,dar, dupa uscare,nu se mai vede aproape deloc.
User avatar
Dani Chirila
Signifer
 
Posts: 86
Joined: Thu Jan 10, 2013 10:35 pm

Re: M-10 Wolverine-Extratech 1/72

Postby Dan Dutescu » Mon Sep 30, 2013 8:40 am

Salutare,
foarte frumos, Felicitari si dupa cum zicea si Olaf mai umbla un pic la sfoara.
Spor la modelit,
User avatar
Dan Dutescu
Vexilifer
 
Posts: 207
Joined: Tue Jan 15, 2013 11:00 am
Location: Bucuresti

Re: M-10 Wolverine-Extratech 1/72

Postby Nicu Mihai » Mon Sep 30, 2013 11:47 am

Daniele, dupa precedenta experienta, vad ca o tii tot intr-un mars al tancurilor trasnet.
Calde felicitari si din partea mea!
Imi place mult cum ai facut accesoriile.
User avatar
Nicu Mihai
Pilus prior
 
Posts: 738
Joined: Mon Jan 28, 2013 2:40 pm

Re: M-10 Wolverine-Extratech 1/72

Postby Olaf The Viking » Mon Sep 30, 2013 2:03 pm

Dani Chirila wrote:Mare-Mersi Olaf si Bill! :hi:
Sfoara aia a avut parte de un wash finut cu umbra arsa,dar, dupa uscare,nu se mai vede aproape deloc.

Cu vopsea de ulei umbra arsa ar trebui sa se mai inchida.
Sau data viitoare fierbe sfoara cu frunze de ceapa. Eu cand am proiect cu sfori intai le fierb. :medievalsword:

"Si sa le spui tuturor din sat ca acolo unde te-a scuipat Cartula te-a pupat Olaf si ti-a sters rusinea."
Dumnezeu e de partea tuturor, si, daca ne uitam de-a lungul istoriei, vedem ca e de partea celor cu mai multi bani si armate mai mari.
Intai da cu toporul si pe urma intreaba ce a vrut.
Da, poti da un click si pe machete.ro si sa iti iei ceva "dragut". Am nevoie de bani.
User avatar
Olaf The Viking
Imperator
 
Posts: 2208
Joined: Wed Jan 09, 2013 3:04 pm
Location: Bucuresti
Prenume si nume: Alexandru Dumitrescu

Re: M-10 Wolverine-Extratech 1/72

Postby Dani Chirila » Mon Sep 30, 2013 6:16 pm

"Cu vopsea de ulei umbra arsa ar trebui sa se mai inchida."-astept sa-mi aduca Dorin white spirit-ul de la tine,Olafe,si ii mai dau un wash uleios atunci.
User avatar
Dani Chirila
Signifer
 
Posts: 86
Joined: Thu Jan 10, 2013 10:35 pm


Return to Vehicule

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 4 guests

cron