Jagdpanzer 38(t) Hetzer, Mid Production - Tamiya 1

Tot ce tine de vehicule militare sau civile, blindate sau nu, tancuri, senilate sau semisenilate, autovehicule sau vehicule cu destinatii speciale

Jagdpanzer 38(t) Hetzer, Mid Production - Tamiya 1

Postby Florin David » Sun Jan 27, 2013 8:48 pm

Va prezint urmatorul meu proiect: Jagdpanzer 38(t) 'Hetzer' de la Tamiya, scara 1/48. E primul meu kit la 1/48, pentru ca pana acum am lucrat doar la 1/72. Nu intentionez sa abandonez "scara orbilor", dar cred ca voi avea numai de invatat lucrand si la o scara mai mare.

Image

Am ales acest blindat pentru corectitudinea lui si pentru ca am tot citit cat de usor se asambleaza kiturile Tamiya, o alta premiera pentru mine. Nu in ultimul rand, slabiciunea mea pentru acest tanc a contat si ea. Un review excelent al kitului se gaseste aici.

Scurt istoric
Lansat in ultima parte a celui de-al doilea razboi mondial, vanatorul de tancuri Jagdpanzer 38 este unul dintre cele mai cunoscute blindate nemtesti, usor de recunoscut datorita formei specifice. A fost un tanc eficient, iar multi experti au considerat, dupa razboi, ca a reprezentat cel mai bun raspuns dat de germani tancurilor Sherman si T34. Blindajul bine inclinat si tunul Pak 39 de 7,5 cm au facut din Hetzer un adversar redutabil pe campul de lupta.

In planurile initiale, la finele lui 1943, acest vehicul a fost conceput ca un Sturmgeschutz clasic (tun de asalt). Cu toate acestea, Guderian, in calitatea lui de Generalinspektor der Panzertruppen, a insistat ca modelul sa fie un vanator de tancuri si nu o arma de artilerie. Numele tancului a fost oficial schimbat in Jagdpanzer 38 - Panzerjager 38 (7.5 cm Pak 39 (L/48)) in septembrie 1944.

La inceput, nimeni nu s-a gandit sa construiasca un Sturmgeschutz pe sasiul Pz.Kpfw.38t, dar germanii au fost nevoiti sa ia aceasta decizie dupa ce fabrica unde se producea StuG-ul de 24 de tone fusese serios avariata de bombardamentele aliate. Inaltul comandament al armatei a investigat posibilitatile de reluare a productiei in alta parte si a decis ca fabrica BMM (Boemisch-Marische-Maschinenfabrik), unde existau linii de asamblare pentru Pz.Kpfw.38t, sa produca noul Sturmgeschutz usor.

Numele de “Hetzer” a fost atribuit initial unui proiect cu totul diferit, E-10, un alt vanator de tancuri, cu profil scund si dotat cu un puternic motor de 400 de cai, fapt care i-ar fi permis sa atinga viteza de 70 km/ora. Inca nu este clar cum a ajuns micul Jagdpanzer 38 sa poarte aceasta porecla, dar se pare ca cehii de la BMM nu au inteles ca Hetzer era denumirea unui proiect concurent si l-au atribuit Jagdpanzer-ului 38. (Hetzer, in traducere aproximativa, sper sa nu gresesc – inseamna hărţuitor, cel care ataca cu incapatanare si plin de rautate).

In ianuarie 1944, Hitler a subliniat importanta acestui proiect si a fost trasat un plan de productie foarte agresiv pentru cele doua fabrici din Cehia unde urma sa fie asamblat: BMM si Skoda. Cu toate acestea, bombardamentele aliatilor din cursul lui '44 au dat peste cap productia si planurile initiale. In total, pana la sfarsitul razboului, BMM a produs 2.047 bucati (Panzerjager 38 si Bergepanzerwagen 38), iar Skoda 780 bucati (Panzerjager 38). In martie 1944, la BMM au fost produse primele trei Panzerjager 38, iar pe 20 aprilie a fost organizata o demonstratie pentru Hitler. La sfarsitul lui mai, primele Jagdpanzere au ajuns la trupe, iar in iulie isi faceau debutul pe front, in dotarea batalionului Heeres Panzer Jager 731.

Image

Date tehnice:
Dimensiuni:
- 1.845 metri inaltime
- 2.526 metri latime
- 4.766 metri lungime

Blindaj:
- blindaj frontal: 60 mm
- blindaj spate si lateral: 20 mm

Armament:
- principal: tunul Pak 39 de 7.5 cm
- secundar: mitraliera ce putea fi actionata de la distanta, din interiorul tancului (totusi, pentru schimbarea munitiei, trebuia deschisa trapa).

Proiectul meu
Cel mai probabil voi alege camuflajul tricolor de ambuscada. Nu am gasit nici o poza istorica datatoare de inspiratie, asa ca ma gandesc sa-l pun intr-o mini-diorama de toamna tarzie, cu 3-4 Panzer Grenadieri pe langa. Va fi si un comandant de tanc. Inca ma mai gandesc la toate elementele dioramei si la dispunerea lor.

Image

Figurinele sint tot de la Tamiya:

Image

Voi upgrada constructia tancului cu setul PE de la Lion Roar.

Image

Multumesc pentru atentie,
Florin
User avatar
Florin David
Vexilifer
 
Posts: 277
Joined: Thu Jan 10, 2013 10:41 pm

Re: Jagdpanzer 38(t) Hetzer, Mid Production - Tamiya 1

Postby Buss » Sun Jan 27, 2013 8:49 pm

Astept cu interes prezentarea ta. Intrebare : Setul de la Lion contine si teava de metal?

Spor din plin.

We live in the era of smart phones and stupid people.
User avatar
Buss
Aquilifer
 
Posts: 319
Joined: Thu Jan 10, 2013 10:50 pm
Location: Bucuresti
Prenume si nume: George Dobre

Re: Jagdpanzer 38(t) Hetzer, Mid Production - Tamiya 1

Postby Florin David » Sun Jan 27, 2013 8:49 pm

Salutare George. Da, are si teava inclusa. Cu tot cu filetul pentru frana de recul. Foarte bun raportul calitate/pret la acest set Lion Roar.
User avatar
Florin David
Vexilifer
 
Posts: 277
Joined: Thu Jan 10, 2013 10:41 pm

Re: Jagdpanzer 38(t) Hetzer, Mid Production - Tamiya 1

Postby Marhaba » Sun Jan 27, 2013 8:50 pm

Excelent proiect, excelenta prezentare!
Am sa mai adaug citeva informatii, cu permisiunea ta:
- Urmas a lui Marder III (construit pe acelasi sasiu, dar cu blindaj imbunatatit), Hetzer-ul a dotat toate unitatile germane de la Waffen SS, la Luftwaffe si Kriegsmarine
- Datorita siluetei joase si blindajului inclinat, echipajul este compus doar din 4 oameni (comandant, tunar, incarcator si mecanic conductor)
- Hetzer a fost constant modificat in timpul productiei si sunt numeroase diferente intre variantele timpurii, mijlocii si tirzii, majoritatea modificarilor fiind facute in vederea simplificarii productiei si pentru a face fata lipsei de material
o Modificarea trapei de acces al comandantului
o O manta a tunului mai usoara (30mm)
o Modificari aduse galetilor si rotilor motoare
o Modificari ale suspensiei
- Dupa razboi, Cehoslovacia a continuat constructia blindatului si a exportat 158 de unitati in Elvetia

Bibliografie:
HETZER - Horst Scheibert
Osprey - Modelling 010 - Modelling the Jagdpanzer 38(t) Hetzer
Osprey - New Vanguard 036 - Jagdpanzer 38 Hetzer 1944-45
Wydawnictwo Militaria 56 Jagdpanzer 38(t) HETZER
Wydawnictwo Militaria 45 Jagdpanzer 38(t) Hetzer Pt1


"Testoasa" de la Tamiya este o bijuterie, si la vremea cind am facut acest kit am fost deosebit de incintat de el. In afara de placerea constructiei unui kit curat, oportunitatea de a face un camo de ambuscada este cea care m-a atras de prima data.

Mai jos postez niste profile care poate o sa-ti fie de folos.

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image
User avatar
Marhaba
Procurator
 
Posts: 1314
Joined: Thu Jan 10, 2013 2:46 am
Prenume si nume: Ovidiu Cupse

Re: Jagdpanzer 38(t) Hetzer, Mid Production - Tamiya 1

Postby Bill » Sun Jan 27, 2013 8:56 pm

Excelent proiect Florine, il voi urmari cu asiduitate.
Spor,
Bill
"Anybody can criticize what others create, but few can create something worth criticizing. To put it differently, an ounce of creativity is worth a pound of criticism "
Unknown free minded thinker - Jerry Catanescu

User avatar
Bill
Procurator
 
Posts: 889
Joined: Sun Jan 13, 2013 12:09 am
Location: Cluj Napoca
Prenume si nume: Tudor Nicorici

Re: Jagdpanzer 38(t) Hetzer, Mid Production - Tamiya 1

Postby Florin David » Sun Jan 27, 2013 8:57 pm

Mersi pentru completari, Ovidiu. Si, mai ales, pentru profile.
Bill, sper sa ma apuc de treaba cat de curand si sa vin cu update-uri. Contez in continuare pe experienta si pe sfaturile voastre!
Salutam,
Florin
User avatar
Florin David
Vexilifer
 
Posts: 277
Joined: Thu Jan 10, 2013 10:41 pm

Re: Jagdpanzer 38(t) Hetzer, Mid Production - Tamiya 1

Postby Florin David » Sun Jan 27, 2013 8:57 pm

Am inceput lucrul la Hetzer. Manerele trapelor au fost destul de usor de facut, in schimb cele 15 urechi sudate in partea superioara mi-au dat mari batai de cap. Oricum, mai bine decat sa las acele mici protuberante originale, care doar le sugerau.
Cateva poze:




User avatar
Florin David
Vexilifer
 
Posts: 277
Joined: Thu Jan 10, 2013 10:41 pm

Re: Jagdpanzer 38(t) Hetzer, Mid Production - Tamiya 1

Postby Buss » Sun Jan 27, 2013 8:59 pm

O intrebare : manerele cu ce le-ai lipit? ca vad ca e o solutie alba? e putty sau altceva?

Mult spor in continuare si voi urmari proiectul cu interes. Si la mine pe raft asteapta acelasi hetzer :D

We live in the era of smart phones and stupid people.
User avatar
Buss
Aquilifer
 
Posts: 319
Joined: Thu Jan 10, 2013 10:50 pm
Location: Bucuresti
Prenume si nume: George Dobre

Re: Jagdpanzer 38(t) Hetzer, Mid Production - Tamiya 1

Postby Florin David » Sun Jan 27, 2013 8:59 pm

Sint lipite in mod obisnuit: dat gaura si adeziv. Solutia aia alba e putty, aplicat ulterior. Incerc, pe cat posibil, sa reproduc sudura, ca in poza de mai jos.

Eu deja am strans ceva documentatie. Daca vrei, cand te apuci de el sa-mi zici, ca sa-ti trimit.
Spor!

User avatar
Florin David
Vexilifer
 
Posts: 277
Joined: Thu Jan 10, 2013 10:41 pm

Re: Jagdpanzer 38(t) Hetzer, Mid Production - Tamiya 1

Postby Florin David » Sun Jan 27, 2013 9:03 pm

Salutare prieteni,
Va prezint ce-am mai facut la Hetzer. Asamblarea tancului e aproape gata, mai putin senilele. Pe langa PE-urile de la Lion Roar am adaugat si cateva elemente suplimentare: cablajul lampii Notek, manerele trapelor si ceva tabla in plus la aparatori. Am improvizat o baza pentru diorama, dintr-o rama foto. Figurinele sint si ele asamblate; mai am de adaugat armele si echipamentul, dar astea se vor intampla mai incolo. Scena ar vrea sa surprinda un atac al PanzerGrenadier-ilor, sprijiniti de Hezter; daca aveti sugestii in privinta dispunerii "pieselor", nu ezitati sa le impartasiti. In stanga tancului ma gandesc sa fac un mic rau, iar in dreapta ceva copaci si vegetatie. O sa mai fie o figurina, cate doua de fiecare parte a tancului.
Spor tuturor!
Florin











User avatar
Florin David
Vexilifer
 
Posts: 277
Joined: Thu Jan 10, 2013 10:41 pm

Next

Return to Vehicule

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest

cron