Pzkpfw IV ausf F2 Italeri 1/35

Tot ce tine de vehicule militare sau civile, blindate sau nu, tancuri, senilate sau semisenilate, autovehicule sau vehicule cu destinatii speciale

Re: Pzkpfw IV ausf F2 Italeri 1/35

Postby Marhaba » Tue Jan 29, 2013 12:34 am

Eu aș fi pus altfel pietrele, parca mai „randomizat”, mai dezordonat sau haotic nu stiu exact cum sa ma exprim , dar ideea e sa arate mai natural. Aici senzația de nenatural este dată de faptul ca TOATE pietrele sunt de aproximativ aceeasi mărime, sunt dispuse UNIFORM si NU se ating între ele. Plus că toate sunt la aceeași „elevație” ca să zic așa (Adică nu e una mai îngropată și alta mai la suprafață).
Dar sigur că mai important este cum iți plac ție.
User avatar
Marhaba
Procurator
 
Posts: 1314
Joined: Thu Jan 10, 2013 2:46 am
Prenume si nume: Ovidiu Cupse

Re: Pzkpfw IV ausf F2 Italeri 1/35

Postby Razvan Patrascu » Tue Jan 29, 2013 12:34 am

Ma fac eu mare..... :laugh: .M-am inarmat cu pietre,adeziv,rabdare si la noapte sper sa revin cu poze.

Multumesc pentru rabdare .
Este mai bine sa-ti tii gura inchisa si sa dai impresia ca esti prost decat sa o deschizi si sa indepartezi orice indoiala.— Mark Twain
User avatar
Razvan Patrascu
Signifer
 
Posts: 87
Joined: Sun Jan 13, 2013 11:59 pm

Re: Pzkpfw IV ausf F2 Italeri 1/35

Postby Marhaba » Tue Jan 29, 2013 12:35 am

Dupa ce pui pietrele, fa o proba si umple spatiul dintre ele cu nisip (mai mult sau mai putin). vezi cum iti place.
User avatar
Marhaba
Procurator
 
Posts: 1314
Joined: Thu Jan 10, 2013 2:46 am
Prenume si nume: Ovidiu Cupse

Re: Pzkpfw IV ausf F2 Italeri 1/35

Postby Razvan Patrascu » Tue Jan 29, 2013 12:36 am

Am incercat o dezordine...maine o sa vad cu nisipul,cu toate ca m-ar tenta o incercare de a reprezenta nisipul cu ,,chit de cutit,, :woohoo:

Este mai bine sa-ti tii gura inchisa si sa dai impresia ca esti prost decat sa o deschizi si sa indepartezi orice indoiala.— Mark Twain
User avatar
Razvan Patrascu
Signifer
 
Posts: 87
Joined: Sun Jan 13, 2013 11:59 pm

Re: Pzkpfw IV ausf F2 Italeri 1/35

Postby Dorel Dumitru » Tue Jan 29, 2013 12:37 am

Chit de cutit?
Chiar sunt curios cum iese. Nu am incercat pana acuma.
Pentru mine cea mai buna reprezentare a nisipului este tot cu nisip.

Spor!
Dorel Dumitru
Signifer
 
Posts: 96
Joined: Sun Jan 13, 2013 11:23 pm

Re: Pzkpfw IV ausf F2 Italeri 1/35

Postby Razvan Patrascu » Tue Jan 29, 2013 12:37 am

Am avut o incercare dar a fost sortita esecului.
Este mai bine sa-ti tii gura inchisa si sa dai impresia ca esti prost decat sa o deschizi si sa indepartezi orice indoiala.— Mark Twain
User avatar
Razvan Patrascu
Signifer
 
Posts: 87
Joined: Sun Jan 13, 2013 11:59 pm

Re: Pzkpfw IV ausf F2 Italeri 1/35

Postby Razvan Patrascu » Tue Jan 29, 2013 12:38 am

Adaugat nisipul si prafuit cu creta pastel .

Este mai bine sa-ti tii gura inchisa si sa dai impresia ca esti prost decat sa o deschizi si sa indepartezi orice indoiala.— Mark Twain
User avatar
Razvan Patrascu
Signifer
 
Posts: 87
Joined: Sun Jan 13, 2013 11:59 pm

Re: Pzkpfw IV ausf F2 Italeri 1/35

Postby alexie » Tue Jan 29, 2013 12:39 am

Nisipurile si prafurile sunt fixate ?
Diorama are deja dinamică, garantat figurinele au să întărească această senzaţie.
M-ar interesa prin ce procedee ai obţinut gresia şi coloanele, tot legat de coloane sectiunea lor îmi pare lisă, poate ar merge puţin mai zgrumţuroasă ?

Image
„Orice intrus va fi tratat cu o răceală demnă. Astfel încât să înțeleagă și cel mai nesimțit că prezența lui este inoportună.”
Directorul Dumitru – Operațiunea Monstrul

"Sunt unii oameni care-şi închipuie ca un ucigaş trebuie să fie mereu şi în toate împrejurările numai ucigaş. În realitate e de ajuns dacă e numai din când în când criminal - şi numai o mică latură a fiinţei sale..."
E.M.Remarque

https://alexiehobby.blogspot.com/
https://hobbyban.blogspot.com/
User avatar
alexie
Imperator
 
Posts: 2540
Joined: Thu Jan 10, 2013 11:01 pm
Location: Constanța - Romania
Prenume si nume: Lucian Milosan

Re: Pzkpfw IV ausf F2 Italeri 1/35

Postby Razvan Patrascu » Tue Jan 29, 2013 12:40 am

Nisipul si prafurile sunt sigilate.
Baza dioramei este realizata din rigips asa ca dalele au fost destul de usor de trasat cu un ,,zgarieci,,.Baza coloanelor tot din rigips dar trasat destul de fin si pe urma rupt (n-am vrut sa para totul chiar taiat cu laserul).Dupa ce mi-am tocit creierasii o zi incercand sa gasesc o tehnica de executie a coloanelor , am apelat la cutia de medicamente si-am sustras doua tuburi de vitamine. M-a ajutat mult si capacul doarece avea o forma destul de veridica.La coloane cred ca mai am un pic de lucru deoarece nu sunt multumit nici de textura si nici de culoare.
Este mai bine sa-ti tii gura inchisa si sa dai impresia ca esti prost decat sa o deschizi si sa indepartezi orice indoiala.— Mark Twain
User avatar
Razvan Patrascu
Signifer
 
Posts: 87
Joined: Sun Jan 13, 2013 11:59 pm

Re: Pzkpfw IV ausf F2 Italeri 1/35

Postby Olaf The Viking » Tue Jan 29, 2013 12:41 am

Coloanele sunt de mai multe feluri. Cele de felul unu sunt diferite de cele de felul doi si nu au nimic in comun cu cele de felul trei. :laugh:

Din ce am discutat cu prietenul meu arhitect, acum cateva saptamani, dupa niste carafe de vin (adica informatia e posibil sa fie putin distorsionata, dar nu de mine, ca eu sunt rezistent :laugh: ) exista patru tipuri de coloane. Cele trei clasice, grecesti: ionice, dorice si corintice si felul patru, composite, specific romanilor, care au amestecat stilurile clasice.

Ale tale cred ca se incadreaza perfect dupa desert (adica la felul patru) :laugh:

Image

"Si sa le spui tuturor din sat ca acolo unde te-a scuipat Cartula te-a pupat Olaf si ti-a sters rusinea."
Dumnezeu e de partea tuturor, si, daca ne uitam de-a lungul istoriei, vedem ca e de partea celor cu mai multi bani si armate mai mari.
Intai da cu toporul si pe urma intreaba ce a vrut.
Da, poti da un click si pe machete.ro si sa iti iei ceva "dragut". Am nevoie de bani.
User avatar
Olaf The Viking
Imperator
 
Posts: 2208
Joined: Wed Jan 09, 2013 3:04 pm
Location: Bucuresti
Prenume si nume: Alexandru Dumitrescu

PreviousNext

Return to Vehicule

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest

cron