ЗИC и Уиллис 1:72

Tot ce tine de vehicule militare sau civile, blindate sau nu, tancuri, senilate sau semisenilate, autovehicule sau vehicule cu destinatii speciale

ЗИC и Уиллис 1:72

Postby Dorel Dumitru » Wed Jan 30, 2013 11:26 pm

ЗИC и Уиллис 1:72

O sa fie ceva … la care nu m-am gandit inca :laugh: dar, sper, ca pana la sfarsitul campaniei “Grup de lucru” sa-mi treaca, prin cap, o idee geniala care sa ma lumineze asupra temei.

Deci … daca nu stii intreaba un prieten.
Asta am si facut. Am intrebat un prieten daca are si … a avut caa … nu mai are, un ZIS 5 si un Willys, ambele mandoua la scara 1:72.

Hmm …, o fi de bine? o fi de rau la ce m-am bagat?
Trebuie sa recunosc ca este un progres, mic pentru mine iar pentru altii nu.
Am trecut de la scara 1:87 la scara 1:72 desi nu le-am incurcat ca pe scarile blocului … uneori.

ZIS 5

Daca o sa mai incurc ZIS cu ZIL sa nu va mire ca le am pe amndoua, unul este kit iar celalalt frigider.

Revenim la subiect

Un kit din seria “Automobile 1945 – 1995”, daca am cetit bine pe cutie, produs de AER Moldova, adica ...


Image


Continutul este spartan, doua culee, desi prezinta doua variante pentru cabina si aripi

Image


dar are instructiuni in limbajul international al desenelor, cam ciudate dar merg

Image

Desi am intors cutia pe toate fetele nu am gasit o notita din care sa rezulte varsta minima sau maxima pentru a fi utilizat

Al doilea impricinat (HA! Ce m-am ras) este ceva gata facut, in blister, scrie la producator Cararama, este, ati ghicit, la scara 1:72 si se numeste …, se numeste …, ei, hai ca am scris mai sus :P … Willys

Image

In coltul din dreapta sus scrie, negru pe galben, 3+ ceeace, probabil, inseamna ca se pot juca cei ce au varsta mai mare de 3 ani asa ca … am dat fuga la Biroul Populatiei si m-am asigurat ca ma incadrez la peste trei ani desi … uneori cu greu ar banui cineva asta :side: .

Dupa cum se vede in fografie, nu am umblat, inca, la el. Este nou, nout, ca “fratili” lui, din CCCP, ЗИC 5 - KOPOЛъ РOССNЙCKNX ДОРОГ

Image

Gata cu prezentarea.
Ce este prea mult strica.
Daca are cinev “fo” ideee sa-mi spuna ca je inca nu am.
Pana una alta mi-am [strike]urât[/strike] :dry: urat “Spor la modelit!” si sper sa am si sa duc la bun sfarsit macar montajul, eventual vopsitul si, poate, oarece scena interesanta :S .

Aaa …
Uitai poza de final, poza cand ma hotarai sa intru in “Grup de lucru” :pinch:

Image

Spor la modelit!
Dorel Dumitru
Signifer
 
Posts: 96
Joined: Sun Jan 13, 2013 11:23 pm

Re: ЗИC и Уиллис 1:72

Postby Calin Ungureanu » Wed Jan 30, 2013 11:26 pm

Sa fie-ntrun ceas(ti) bun.
Pai astea se puteaqu intalni in doua variante:
1) Daca Willis-ul era lend lease, adica imprumutat sovieticilor de americani pana castiga razboiul, se puteau intalni oriunde din Mockba spre europa reala.
2) Daca willis-ul e american, se puteau intalni in Berlin, cand ambii proprietari se pregateau sa termine razboiul fierbinte si sa-l inceapa pe ala rece, ceea ce ar implica niste priviri piezise si un cazacioc pe fundal.
Sa ai spor si timp !
User avatar
Calin Ungureanu
Aquilifer
 
Posts: 332
Joined: Tue Jan 15, 2013 1:09 am

Re: ЗИC и Уиллис 1:72

Postby Dorel Dumitru » Wed Jan 30, 2013 11:27 pm

Multumesc pentru incurajari.

Interesante ideile dar, sigur, implica oarece figurine si nu am decat niste Сибирский пехоты, infanteristi siberieni, ce insotesc un T34/85, kit de la Revell

Complicat
Dorel Dumitru
Signifer
 
Posts: 96
Joined: Sun Jan 13, 2013 11:23 pm

Re: ЗИC и Уиллис 1:72

Postby Calin Ungureanu » Wed Jan 30, 2013 11:28 pm

Si eu m-am lovit de aceeasi problema.
D-aia nu sunt acum implicat in group-buildul asta.
User avatar
Calin Ungureanu
Aquilifer
 
Posts: 332
Joined: Tue Jan 15, 2013 1:09 am

Re: ЗИC и Уиллис 1:72

Postby Dorel Dumitru » Wed Jan 30, 2013 11:28 pm

Si m-am apucat de lucru. Este un fel de a spune, de a prinde curaj ca ... zilele trec pe neobservate.

Am inceput cu Willys-ul ca tot era gata construit.

Evident ca am avut grija cu deschid blisterul ca ... cine stie ... poate prietenul vrea masina inapoi :woohoo:

Image


Tare-mi place cum arata iar scara, scara de executie, mi se pare mai accesibila decat orbul 1:87

Nu arata rau

Image

Prima operatiune a fost sa indepartez tot ce nu-mi trebuie pe masina: roata de rezerva, oglinda retrovizoare, canistra, antena si uneltele

Image

Cel mai greu a fost de demontat oglinda. Am tras de ea de parca as fi vrut sa trag un fir dintr-o culee. Se lungea, se lungea si nu se mai termina. Pana la urma a avut un "farsit" ca nu se putea altufel

O imagine si din spate

Image

Dupa cum se poate vedea o sa urmeze "curatenie" la greu pentru indepartarea suportilor ramasi si a altor minuni ce nu au legatura cu caroseria.

Abia cand facui poza observai ca are figurat bordul.

Image

Cum nu prea am de gand sa umblu la interior, decat daca partidul o cere, nu-mi fac probleme legate de o eventuala refacere a bordului.
Ce ma framanta si nu stiu ce deciziune sa iau este capota motorului. Tare as taia-o sa se vada "inima" Willys-ului :side:

Nasol ca nu este montat in suruburi si este prins intr-o capsa.
Nu arata rau pe dedesupt si chiar are oarece detalii.

Image

Cam atat, cu munca la Willys, asa ca am pus totul in cutia dedicata GB-ului

Image

Spor!
Dorel Dumitru
Signifer
 
Posts: 96
Joined: Sun Jan 13, 2013 11:23 pm

Re: ЗИC и Уиллис 1:72

Postby Dorel Dumitru » Wed Jan 30, 2013 11:29 pm

Si daca Willys sta la cutie facui un pas cu ZIS-ul.

Jos cu sasiul si ce tine de el de pe culee + cabina.
Bavuri ... destule. Potriveala la ibinare ... nu prea.
Pana la urma obtinui cate ceva.
Dupa poze vazui ca mai trebuie ublat pe la ele.

Image

Si daca la Правда, adica in instructiuni, [strike]sicrie[/strike] scrie, care va sa zica rezulta din desen, ca usa se poate taia am facut ca acolo

Image

Uitai sa zic ca am ales varianta cu cabina imbracata in tabla si aripi patratoase.
Mi-au dat variante producatorii :P
Dorel Dumitru
Signifer
 
Posts: 96
Joined: Sun Jan 13, 2013 11:23 pm

Re: ЗИC и Уиллис 1:72

Postby Marhaba » Wed Jan 30, 2013 11:30 pm

Jeep-ul e o bijuterie. Cum sunt de altfel mai toate la scara asta. Zici ca alta treaba decit 1/87?
User avatar
Marhaba
Procurator
 
Posts: 1314
Joined: Thu Jan 10, 2013 2:46 am
Prenume si nume: Ovidiu Cupse

Re: ЗИC и Уиллис 1:72

Postby Dorel Dumitru » Wed Jan 30, 2013 11:30 pm

Putin mai mare si mai usor pentru ochi 1/72 fata de 1/87.
Da Jeep-ul este o bijuterie.
O sa cam bag freza in el. Acu' observai ca trebuie sa scap si de vergile prelatei.

Camionul nu are in cutie nimic pentru geamuri.
Cum o sa fie cu usa deschisa parca nu-mi vine sa lipesc folie pe interior.

Un sfat? o sugestie? ceva ce ati mai facut?

Multumesc
Dorel Dumitru
Signifer
 
Posts: 96
Joined: Sun Jan 13, 2013 11:23 pm

Re: ЗИC и Уиллис 1:72

Postby Calin Ungureanu » Wed Jan 30, 2013 11:31 pm

Vezi ca la Willis pe scaunul din dreapta a stat pana nu demult o blonda. A lasat un fir de par cam lung

Cu geamurile, te sfatuiesc sa te inspiri de la Cesna Birddog a lui Alex Croitoru. El a pus geamuri de acetat dupa ce a pus in prealabil un cheder din plumb pe care sa se sprijine.

Zis-ul cu cabina de lemn nu cred ca avea geamuri "lasabile" in jos, deci poti sa le tai pe forma si sa le prinzi pe toate partile.

Supces !
User avatar
Calin Ungureanu
Aquilifer
 
Posts: 332
Joined: Tue Jan 15, 2013 1:09 am

Re: ЗИC и Уиллис 1:72

Postby Dorel Dumitru » Wed Jan 30, 2013 11:32 pm

Calin Ungureanu wrote:
Vezi ca la Willis pe scaunul din dreapta a stat pana nu demult o blonda. A lasat un fir de par cam lung :P



Blonda? Care blonda? De unde blonda? O lasai in sensul giratoriu sa se invarta :twisted:
Dorel Dumitru
Signifer
 
Posts: 96
Joined: Sun Jan 13, 2013 11:23 pm

Next

Return to Vehicule

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 2 guests