Tanc Pz.Kpfw.IV.Ausf.G scara 1:72, Dragon

Tot ce tine de vehicule militare sau civile, blindate sau nu, tancuri, senilate sau semisenilate, autovehicule sau vehicule cu destinatii speciale

Tanc Pz.Kpfw.IV.Ausf.G scara 1:72, Dragon

Postby Ionut Ghionea » Wed Jan 30, 2013 11:40 pm

Am incercat sa modelez (cumparat macheta, batut capul cu planurile, lipit, vopsit etc) un tanc german WW2 Pz.Kpfw.IV.Ausf.G early production, model 1943. Atasez citeva poze.
ImageImageImageImageImageImage
Stiu sunt departe de trebuia sa iasa, e primul tanc vopsit, plus ca e foooooooarte mic si migalos. Cu toate acestea, imi place si a luat deja un loc fruntas printre machetele mele.
https://picasaweb.google.com/ionutg76/PzKpfwIVAusfG
User avatar
Ionut Ghionea
Immunis
 
Posts: 37
Joined: Tue Jan 15, 2013 1:38 am

Re: Tanc Pz.Kpfw.IV.Ausf.G scara 1:72, Dragon

Postby Calin Ungureanu » Wed Jan 30, 2013 11:43 pm

Faptul ca nu a iesit cum trebuie nu are deloc de a face cu tehnica de vopsire sau cu dimensiunea modelului.
Sunt prea multe chestii inventate si pe cineva care stie cat de cat ceva despre subiect, asta-l zgarie pe ochi rau.
Ce te-o fi apucat sa faci detaliile alea in alb, argintiu sau albastru gloss metalizat, nu pot sa inteleg.
In fine, sa zicem ca ai vrut sa vezi daca mai merg vopselele alea.
Da' sa-i pui tu neamtului nume de tanc britanic si pe turela in bataie de batjocura, un triunghi cu cifra octanica de la avioane.....Ma lasa stupefactzionat.
Mai mult, mi se rupe inima ca n-ai stricat si tu macar un Matchbox la 1/76 de 20j de lei in loc sa faci experienta asta cu una din cele mai bune reprezentari de Pz IV la '72 de pe piata.
Rusine tovarasi !

P.S. - Aia rosie ce mai e ?! Poseta lu' Scufitarosie ?
User avatar
Calin Ungureanu
Aquilifer
 
Posts: 332
Joined: Tue Jan 15, 2013 1:09 am

Re: Tanc Pz.Kpfw.IV.Ausf.G scara 1:72, Dragon

Postby Calin Ungureanu » Wed Jan 30, 2013 11:43 pm

A, P.P.S.

Vezi ca albumul ala picasa ar trebui deschis (share) ca sa putem sa ne uitam in el (eu si cu cel care imi imprumuta corpul noaptea)
User avatar
Calin Ungureanu
Aquilifer
 
Posts: 332
Joined: Tue Jan 15, 2013 1:09 am

Re: Tanc Pz.Kpfw.IV.Ausf.G scara 1:72, Dragon

Postby Ionut Ghionea » Wed Jan 30, 2013 11:44 pm

Da, asa e...ai dreptate in tot ce spui :? E colorat cam circ, dar nu am tinut neaparat sa respect adevarul istoric (asta ca sa ma mai desculp putin, daca e posibil..), ci am vrut sa ma simt bine montindu-l si colorindu-l. Uf..data viitoare voi face exact cum e pe cutie.
User avatar
Ionut Ghionea
Immunis
 
Posts: 37
Joined: Tue Jan 15, 2013 1:38 am

Re: Tanc Pz.Kpfw.IV.Ausf.G scara 1:72, Dragon

Postby Alex Stanescu » Wed Jan 30, 2013 11:44 pm

Eeeei acum tu nu te desumfla,daca ti-a facut placere sa-l construiesti si-ti place cum a iesit,este foarte bine,si daca tot este vopsit fantezist,incearca sa-l si uzezi,macar iti faci mana.
Spor
User avatar
Alex Stanescu
Signifer
 
Posts: 65
Joined: Wed Jan 16, 2013 11:16 pm

Re: Tanc Pz.Kpfw.IV.Ausf.G scara 1:72, Dragon

Postby Marhaba » Mon Feb 04, 2013 10:00 am

Ionut, daca-ti place e in regula. E un hobby si fiecare-l face dupa cum il taie capul. Din punct de vedere modelistic insa, observatiile lui Calin sunt mai mult decit pertinente si cred ca a fost destul de blind. Pentru ca un model (macheta) este de fapt reprezentarea la scara a unui obiect real, asta-l diferentiaza de o jucarie si pentru asta (unii) modelisti consuma saptamini /luni de documentare pentru a-l construi si vopsi corect.
TM este un forum de modelism si ce incercam fiecare dupa puterile noastre este sa facem modele (nu jucarii). De aceea pe viitor nu ar strica sa acorzi ceva timp documentarii. O sa-ti placa :)
User avatar
Marhaba
Procurator
 
Posts: 1314
Joined: Thu Jan 10, 2013 2:46 am
Prenume si nume: Ovidiu Cupse


Return to Vehicule

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 3 guests