German Knight 1/16

Pot participa orice machete, la orice scara, cu conditia sa reprezinte masinarii, figurine, diorame militare germane.

Re: German Knight 1/16

Postby Purice Valentin » Mon Apr 08, 2013 10:38 pm

ai dreptate,am sa sigilez la sfarsit toata figurina

multumesc ;)
User avatar
Purice Valentin
Aquilifer
 
Posts: 332
Joined: Wed Jan 16, 2013 10:55 pm
Location: Focsani

Re: German Knight 1/16

Postby Purice Valentin » Mon Apr 08, 2013 10:38 pm

Zeno vreau sa ma ajuti daca poti dupa ce am sa termin cu acrilice de vopsit sa incep sa vopsesc figurina lumini si umbre cu ulei:ma intereseaza alegerea culorilor si daca poti sa ne povestesti cum e cu paleta culorilor pentru ca eu nu i-am dat de capat
User avatar
Purice Valentin
Aquilifer
 
Posts: 332
Joined: Wed Jan 16, 2013 10:55 pm
Location: Focsani

Re: German Knight 1/16

Postby Zeno » Mon Apr 08, 2013 10:39 pm

Purice Valentin wrote:
Zeno vreau sa ma ajuti daca poti dupa ce am sa termin cu acrilice de vopsit sa incep sa vopsesc figurina lumini si umbre cu ulei:ma intereseaza alegerea culorilor si daca poti sa ne povestesti cum e cu paleta culorilor pentru ca eu nu i-am dat de capat

Sigur, cu placere, numai sa stiu sa-ti raspund la intrebari.
Te referi la galbenul si la albastrul pe care l-am vazut in ultimele fotografii?
La ce paleta de culori te referi? La cea pentru vopsirea fetelor?
Image
User avatar
Zeno
Tribunus laticlavius
 
Posts: 1183
Joined: Sun Jan 13, 2013 6:35 pm
Prenume si nume: Zeno Mladin

Re: German Knight 1/16

Postby Purice Valentin » Mon Apr 08, 2013 10:39 pm

1.as dori daca vrei sa-mi hasurezi pe figurina unde sa aplic culoarea pentru lumini....stiu ca pentru umbre o aplic in adancimi ,in principiu am putin habar dar nu sunt f sigur pe mine


2.ma refeream la roata de culori... adica galbenul de unde stiu eu cu ce culoare se lumineaza sau se umbreste? nu trebuie sa te orienezi dupa niste combinatii de culori apropiate de galben?de unde iei aceste combinatii?dupa roata de culori?
User avatar
Purice Valentin
Aquilifer
 
Posts: 332
Joined: Wed Jan 16, 2013 10:55 pm
Location: Focsani

Re: German Knight 1/16

Postby Zeno » Mon Apr 08, 2013 10:40 pm

Purice Valentin wrote:
1.as dori daca vrei sa-mi hasurezi pe figurina unde sa aplic culoarea pentru lumini....stiu ca pentru umbre o aplic in adancimi ,in principiu am putin habar dar nu sunt f sigur pe mine


2.ma refeream la roata de culori... adica galbenul de unde stiu eu cu ce culoare se lumineaza sau se umbreste? nu trebuie sa te orienezi dupa niste combinatii de culori apropiate de galben?de unde iei aceste combinatii?dupa roata de culori?

Am inteles.
Da-mi putin timp sa pregatesc fotografiile dar sa stii ca raspunsul la punctul 1 este in fotografiile deja postate. Vom citi impreuna fotografiile si ai sa vezi ce simplu este.
Vom discuta si roata de culori.
Image
User avatar
Zeno
Tribunus laticlavius
 
Posts: 1183
Joined: Sun Jan 13, 2013 6:35 pm
Prenume si nume: Zeno Mladin

Re: German Knight 1/16

Postby Nicu Mihai » Mon Apr 08, 2013 10:40 pm

Hai Vali, curaj, ce-ai facut pana acum arata tare bine. Am inceput si eu sa lucrez acum ceva timp la un hoplit spartan, tot MiniArt. Figurine simpatice dar care te solicita maxim, ca si in cazul tau. Sper sa invat mai multe si din topicul pe care ni-l arati si-ti tin pumnii in continuare.
User avatar
Nicu Mihai
Pilus prior
 
Posts: 738
Joined: Mon Jan 28, 2013 2:40 pm

Re: German Knight 1/16

Postby Zeno » Mon Apr 08, 2013 10:41 pm

Purice Valentin wrote:
1.as dori daca vrei sa-mi hasurezi pe figurina unde sa aplic culoarea pentru lumini....stiu ca pentru umbre o aplic in adancimi ,in principiu am putin habar dar nu sunt f sigur pe mine

Te rog sa retii de la inceput ca discutam de o figurina la 1/16. Nu 1/32, 1/35, etc. Ai suprafete mari iar umbrele nu sunt dungi iar luminile pete. Ai nuante care difuzeaza una in alta iar vopseaua de ulei este ideala pt. aplicatii din astea.
Raspunsul este chiar in fotografiile pe care le-ai postat. Hai sa le citim impreuna.
In primul rand luminile:
Te rog sa observi fotografia de mai jos. Daca te uiti cu atentie pe mineca dreapta a figurinei vei observa gradientul de culoare. Pe piept vei avea, in mare, trei nuante identifivate in poza plus o umbra (sub bratul drept)
Image
Ii scriam lui Nicu la un moment dat ca este bine sa observi cum variaza luminile si umbrele prin simpla metoda de a "plimba" figurina pe sub becul lampii de lucru. Este exact ce am facut pana acum si vom continua sa facem. Aici nu putem plimba nimic ca totul este static, dar ne putem uita la acest snapshot care sunt fotografiile.
Acum uitate la urmatoarea fotografie. Negrul are avantajul ca absoarbe foarte bine lumina si toate nuantele se vad mai bine, prin contrast. Obsearva locul si intensitatea precum si gradientul.
Image
In ceea ce privesc umbrele. Iti dau o idee cam ce inseamna. Priveste fotografia de mai jos:
Image
Sa stii ca bau-bau-ul asta nu e asa de bau-bau cum pare. Pare stufos, culoarea cam pacatoasa, dar daca iti pui capul la contributie o sa iasa fain. Tot trebuie sa incepi de undeva. Ei, nu trebuie, dar vorba aia... In Ardeal si Banat ii o vorba... zice: Daca-i musai... cu placere :laugh:
Despre paleta de culori. Am sa-ti fac o paleta de culori, ca sa vezi cu ce balaur ai de-a face si atunci vom discuta si despre roata de culori.
Daca ai intrebari, roll the ball.
Image
User avatar
Zeno
Tribunus laticlavius
 
Posts: 1183
Joined: Sun Jan 13, 2013 6:35 pm
Prenume si nume: Zeno Mladin

Re: German Knight 1/16

Postby Purice Valentin » Mon Apr 08, 2013 10:41 pm

incet,incet, incep sa inteleg...cu ce culoare de ulei fac luminile si cu ce culoare umbrele?
User avatar
Purice Valentin
Aquilifer
 
Posts: 332
Joined: Wed Jan 16, 2013 10:55 pm
Location: Focsani

Re: German Knight 1/16

Postby Purice Valentin » Mon Apr 08, 2013 10:41 pm

partile de armura ma gandeam sa le umbresc cu paynes gray culoare ulei W&N, iar pentru lumini sa folosesc un draybrush cu silver acrilic pe muchiile armurii....ce zici de planul meu diabolic? :laugh: :side:
User avatar
Purice Valentin
Aquilifer
 
Posts: 332
Joined: Wed Jan 16, 2013 10:55 pm
Location: Focsani

Re: German Knight 1/16

Postby Zeno » Mon Apr 08, 2013 10:41 pm

Purice Valentin wrote:
incet,incet, incep sa inteleg...cu ce culoare de ulei fac luminile si cu ce culoare umbrele?

Putintica rabdare ca e pe vine. Vei avea mai multe umbre si si mai multe lumini.
Image
User avatar
Zeno
Tribunus laticlavius
 
Posts: 1183
Joined: Sun Jan 13, 2013 6:35 pm
Prenume si nume: Zeno Mladin

PreviousNext

Return to Wehrmacht

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest

cron