German Knight 1/16

Pot participa orice machete, la orice scara, cu conditia sa reprezinte masinarii, figurine, diorame militare germane.

Re: German Knight 1/16

Postby Purice Valentin » Mon Apr 08, 2013 10:49 pm

sa inteleg ca o sa tamponez si la genunchi,in zonele inalte?
User avatar
Purice Valentin
Aquilifer
 
Posts: 332
Joined: Wed Jan 16, 2013 10:55 pm
Location: Focsani

Re: German Knight 1/16

Postby Zeno » Mon Apr 08, 2013 10:50 pm

Purice Valentin wrote:
sa inteleg ca o sa tamponez si la genunchi,in zonele inalte?

Pe TOATE zonele inalte, nu numai pe genunchi. Incepi sa tamponezi imediat dupa ce zeama de bricheta s-a evaporat. Cu cat lasi mai mult filtrul pe suprafata cu atat se va inchide mai tare. Nu vrei asta.
Mult spor.
Image
User avatar
Zeno
Tribunus laticlavius
 
Posts: 1183
Joined: Sun Jan 13, 2013 6:35 pm
Prenume si nume: Zeno Mladin

Re: German Knight 1/16

Postby Purice Valentin » Mon Apr 08, 2013 10:50 pm









Zeno vreau sa stiu daca pot sa mai aplic inca un filtru mai accentuat sau las asa?
User avatar
Purice Valentin
Aquilifer
 
Posts: 332
Joined: Wed Jan 16, 2013 10:55 pm
Location: Focsani

Re: German Knight 1/16

Postby Zeno » Mon Apr 08, 2013 10:51 pm

Imi place foarte mult cum a iesit pana acum. Tip-Top. Dupa cum observ, ai sigilat decalurile. Ai folosit Future?
Parerea mea este ca mai ai nevoie de profunzime pe armura. Asa ca raspunsul este DA. Mai aplica un filtru/wash si concentreazate pe adancituri si in jurul niturilor.
Spor la treaba.
Image
User avatar
Zeno
Tribunus laticlavius
 
Posts: 1183
Joined: Sun Jan 13, 2013 6:35 pm
Prenume si nume: Zeno Mladin

Re: German Knight 1/16

Postby Purice Valentin » Mon Apr 08, 2013 10:51 pm

sigilarea decalurilor am facut-o cu decal soft de la revell
User avatar
Purice Valentin
Aquilifer
 
Posts: 332
Joined: Wed Jan 16, 2013 10:55 pm
Location: Focsani

Re: German Knight 1/16

Postby Zeno » Mon Apr 08, 2013 10:51 pm

Purice Valentin wrote:
sigilarea decalurilor am facut-o cu decal soft de la revell

Vali,
Acest Decal Soft este o solutie care inmoaie decalul ca sa adere pe suprafete neuniforme. Decalul trebuie sigilat cu lac. Eu sugerez Future, 2 straturi. Suprafata va fi semi lucioasa. Peste, mai dai un strat doua de lac mat incolor pentru ca urmeaza vopsirea. Decalul trebuie protejat pt. ca il vei vopsi.
Suprafata camasii galbene, inainte de vopsire va fi mata.
Daca ai intrebari, shoot.
Image
User avatar
Zeno
Tribunus laticlavius
 
Posts: 1183
Joined: Sun Jan 13, 2013 6:35 pm
Prenume si nume: Zeno Mladin

Re: German Knight 1/16

Postby Purice Valentin » Mon Apr 08, 2013 10:52 pm

1 nu am Future,am lac semi lucios si lac mat de la tamiya la spray cred ca sunt ok...zic eu

2 sigilez toata suprafata camasii inclusiv decalurile cu lac semi lucios tamiya dupa care aplic un strat mat?

3 pentru a face dry brushul pe armura cu smoke trebuie sigilata la fel ca si camasa sau nu ?
User avatar
Purice Valentin
Aquilifer
 
Posts: 332
Joined: Wed Jan 16, 2013 10:55 pm
Location: Focsani

Re: German Knight 1/16

Postby Zeno » Mon Apr 08, 2013 10:53 pm

Purice Valentin wrote:
1 nu am Future,am lac semi lucios si lac mat de la tamiya la spray cred ca sunt ok...zic eu

Da, esti OK.

2 sigilez toata suprafata camasii inclusiv decalurile cu lac semi lucios tamiya dupa care aplic un strat mat?

Da. In principal decalurile. Ai sa "maltratezi" decalurile cand vei vopsi camasa asa ca protejeaza-le bine. Suprafata finala trebuie sa fie mata. Probabil vei lucra in ulei asa ca ai nevoie de o suprafata pe care sa adere, nu sa alunece.
O chestie IMPORTANTA. Fiecare strat de lac il lasi sa se usuce bine. Apoi aplici urmatorul. Straturile sa fie subtiri. Ideal, aplicate cu aerograful.

3 pentru a face dry brushul pe armura cu smoke trebuie sigilata la fel ca si camasa sau nu ?

Nu trebuie sa sigilezi. Dupa ce stratul de ulei s-au uscat aplici un drybrush, poate chiar doua cu X19 Smoke.
Image
User avatar
Zeno
Tribunus laticlavius
 
Posts: 1183
Joined: Sun Jan 13, 2013 6:35 pm
Prenume si nume: Zeno Mladin

Re: German Knight 1/16

Postby Purice Valentin » Mon Apr 08, 2013 10:53 pm

nu stiu cat de bine a iesit.....eu zic ca e suficient pentru ca altfel daca mai continui o sa iasa somalez :laugh: ce se vede sunt poze dupa ultimul wash/filtru...









User avatar
Purice Valentin
Aquilifer
 
Posts: 332
Joined: Wed Jan 16, 2013 10:55 pm
Location: Focsani

Re: German Knight 1/16

Postby Zeno » Mon Apr 08, 2013 10:54 pm

VALI!!!!!!! EXCELENT!!!
Daca te uiti la pozele de dinainte si la astea vezi imediat cum "profunzimea" s-a schimbat. I-ai dat un volum mai mare. Asta este. Cool.
Sunt niste mici ajustari la care ti-am atras atentia in fotografii. Sunt minore dar trebuie adresate in mod discret si punctual.
Sunt niste zone pe brate care arata foarte bine.
Am observat ca nu ai tratat camasa de zale. Ai un plan anumit?
Termina camasa de zale si lasa-l sa se usuce bine. Apoi aplici X19 Smoke. Dupa cum vad eu suprafata, cred ca vei avea nevoie de doua straturi. Dar este drybrush, sa nu uiti asta. Straturile astea sunt foarte subtile, dar schimba radical aspectul armurii.
Iata fotografiile:
Image
Image
Image
User avatar
Zeno
Tribunus laticlavius
 
Posts: 1183
Joined: Sun Jan 13, 2013 6:35 pm
Prenume si nume: Zeno Mladin

PreviousNext

Return to Wehrmacht

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 2 guests

cron