German Knight 1/16

Pot participa orice machete, la orice scara, cu conditia sa reprezinte masinarii, figurine, diorame militare germane.

Re: German Knight 1/16

Postby Zeno » Mon Apr 08, 2013 10:45 pm

Purice Valentin wrote:
dupa 4 zile de la uscare sa inteleg ca daca sterg cu un servetel va avea un fel de luciu?

Dupa ce s-a uscat (probabil in 4 zile sau un pic mai devreme) stergi cu servetelul. Rezultatul, probabil va fi o suprafata satinata.
Discutam mai mult dupa ce ma intorc de la servici.
Image
User avatar
Zeno
Tribunus laticlavius
 
Posts: 1183
Joined: Sun Jan 13, 2013 6:35 pm
Prenume si nume: Zeno Mladin

Re: German Knight 1/16

Postby Zeno » Mon Apr 08, 2013 10:45 pm

Purice Valentin wrote:
2.ma refeream la roata de culori... adica galbenul de unde stiu eu cu ce culoare se lumineaza sau se umbreste? nu trebuie sa te orienezi dupa niste combinatii de culori apropiate de galben?de unde iei aceste combinatii?dupa roata de culori?

Roata de culori iti da o imformatie de baza privind culorile primare, secundare si tertiare. Iti arata cateva combinatii de culori intre culorile primare + alb si negru cu culorile secundare si tertiare. Deasemenea, iti arata ce nuante se obtin prin adaugarea de alb, gri si negru. Roata este un punct de plecare. Nu iti da toate raspunsurile.
Ca sa iti faci o idee iti dau un exemplu grosier: Culoare + alb = lumini; Culoare + negru = umbre. Asta este o aproximatie f. f. generala si grosolana. La unele culori se aplica, la altele nu. Deci trebuie sa te documentezi si sa vezi culoarea ta specifica cu ce se amesteca ca sa dea lumini si umbre. Atasez un site care poate te ajuta.
http://painting.about.com/od/colourtheo ... eory_6.htm
Sunt o multime de surse de informare pe tema asta. Documenteazate si EXPERIMENTEZA. Chestia asta din urma este cheia. Incearca diferite amestecuri si vezi ce se intampla. Asa am inceput toti. Experimentand.
Daca ai intrebari nu ezita.
Image
User avatar
Zeno
Tribunus laticlavius
 
Posts: 1183
Joined: Sun Jan 13, 2013 6:35 pm
Prenume si nume: Zeno Mladin

Re: German Knight 1/16

Postby Purice Valentin » Mon Apr 08, 2013 10:46 pm

sper ca nu am sa te inebunesc cu intrebarile, :lol: dar m-am hotarat sa fac treaba buna asa ca inainte de a incepe sa lucrez vreau sa ma lamuresc cu toate capcanele care apar:

1.pentru a da washul trebuie cumva sa sigilez figurina sau pur si simplu amastec cele doua culori cu putina benzina de bricheta pentru a subtia washul?

2 amestec cele doua culori fara a mai pune benzina de bricheta in amestec fara sa sigilez si dau foarte fin washul?
User avatar
Purice Valentin
Aquilifer
 
Posts: 332
Joined: Wed Jan 16, 2013 10:55 pm
Location: Focsani

Re: German Knight 1/16

Postby Zeno » Mon Apr 08, 2013 10:46 pm

Purice Valentin wrote:
sper ca nu am sa te inebunesc cu intrebarile, :lol: dar m-am hotarat sa fac treaba buna asa ca inainte de a incepe sa lucrez vreau sa ma lamuresc cu toate capcanele care apar:

1.pentru a da washul trebuie cumva sa sigilez figurina sau pur si simplu amastec cele doua culori cu putina benzina de bricheta pentru a subtia washul?

Stai linistit. Poti sa intrebi cat doresti si sunt convins ca ai sa faci treaba foarte buna. Am vazut ce treaba buna ai facut cu fata. Excelent. O sa avem si o mica discutie si despre fata.
Raspuns la intrebarea 1: Nu trebuie sa sigilezi. Suprafata pe care vei lucra este mata. Asta inseamna ca washul tau se va comporta foarte mult ca un filtru. Adica: pt. ca suprafata este rugoasa o mare parte din pigment va ramane pe suprafata. De aceea este bine sa stergi acea suprafata cu un servet care nu lasa scame (un servet absorbant de buna calitate va face treaba). Cea mai mare parte din pigment se va duce in adancituti ca sa dai profunzime armurii. Va ramane acolo pt. ca nu vrei sa-l indepartezi. Stergand suprafetele ridicate ale armurii vei crea un degradeu transparent prin care se va vedea culoarea de baza.
Washul este foarte subtire. Uitate te rog la video de mai jos.
http://www.youtube.com/watch?v=dpawT_bIZks
Gandestete ca faci o imbatranire mai dura a suprafetei. Washul nu fuge asa tare ca pe o suprafata lucioasa.

2 amestec cele doua culori fara a mai pune benzina de bricheta in amestec fara sa sigilez si dau foarte fin washul?

Deci, ai retinut ca washul este subtire. Consistenta apei. In cazul in care doresti ca anumite zone ale armurii sa aibe o intensitate mai mare a umbrei, asta dupa stergere, poti reveni cu un wash mai "tare", adica mai putin diluat, sau diluat la jumatate. Apoi aplici foarte fin washul/filtrul.
Ai sa vezi ca nu-i asa mare bau-bau.
Sa nu ai retineri. Daca este nelamurit si cu alte chestii, intreaba.
Image
User avatar
Zeno
Tribunus laticlavius
 
Posts: 1183
Joined: Sun Jan 13, 2013 6:35 pm
Prenume si nume: Zeno Mladin

Re: German Knight 1/16

Postby Marhaba » Mon Apr 08, 2013 10:47 pm

In filmuletul de mai sus intentia este sa se faca un wash.
Adica: suprafata lucioasa, vopsea diluata dar nu foarte tare si aplicare PUNCTUALA doar in jurul detaliilor ridicate sau in santuri si adincituri. Ei bine asta nu este posibil la macheta de mai sus deoarece este un tanc care are aplicat ZIMMERIT. Ca sa aplice punctual washul in fiecare liniuta a zimmeritului ar fi stupid si aiurea. De aceea s-a preferat sa se dea PE TOATA suprafata , asemenea unui filtru. Dar atita timp cit suprafata de aplicare este lucioasa, este si ramine un wash , pentru ca pigmentul se va duce singur prin capilaritate in locurile in care trebuie sa ramina (recte in santurile zimm-ului in cazul din clip).
In momentul in care suprafata de aplicare este mata (cazul lui Zeno), vorbim despre un filtru. Faptul ca este mai diluat sau mai concentrat nu face decit sa schimbe mai putin sau mai mult nuanta culorii de baza. Dar este si ramine un filtru.
De ce insist , pentru ca la un moment dat unii s-ar putea sa nu mai inteleaga care-i wash si care-i filtru.
Deci - suprafata lucioasa = wash, suprafata mata = filtru. Sau si mai clar: cind nuanta culorii de baza se schimba , vorbim despre filtru. Cind culoarea de baza ramine aceeasi, doar sunt scoase in evidenta detaliile - vorbim despre un wash.

Urmaresc tot ce se scrie in domeniu pentru ca vopsirea figurinelor pentru mine este in continuare o problema. Zeno, sper sa te tina rabdarea. Chiar daca feedbackul este redus, fii sigur ca urechile sunt ciulite.
User avatar
Marhaba
Procurator
 
Posts: 1314
Joined: Thu Jan 10, 2013 2:46 am
Prenume si nume: Ovidiu Cupse

Re: German Knight 1/16

Postby Zeno » Mon Apr 08, 2013 10:47 pm

Asa este Ovidiu. Ai prezentat foarte clar diferenta dintre wash si filtru. Am atasat filmuletul in principal pt. modul de preparare al filtrului/wash. Din intrebarile lui Vali am dedus ca nu stapaneste consistenta. Acest filmulet prezinta foarte clar acest aspect. Toate celelalte detalii au fost foarte clar lamurite de tine.
Rabdare am, har Domnului si ma bucur sa vad colegi care sunt interesati si pun intrebari. Eu raspund cu placere la intrebari. Stiu ce inseamna sa fi de unul singur si sa incerci sa descifrezi tainele acestui hobby. Cate-o data, doua vorbe si o fotografie face cat saptamani de studiu si documentare. Asa ca, daca stiu sa raspund, eu ajut. Acum este usor. Stai sa vezi mai tarziu cand vin intrebarile grele...
Image
User avatar
Zeno
Tribunus laticlavius
 
Posts: 1183
Joined: Sun Jan 13, 2013 6:35 pm
Prenume si nume: Zeno Mladin

Re: German Knight 1/16

Postby Zeno » Mon Apr 08, 2013 10:48 pm

Raspuns la intrebarea 1: Nu trebuie sa sigilezi. Suprafata pe care vei lucra este mata. Asta inseamna ca washul tau se va comporta foarte mult ca un filtru. Adica: pt. ca suprafata este rugoasa o mare parte din pigment va ramane pe suprafata. De aceea este bine sa stergi acea suprafata cu un servet care nu lasa scame (un servet absorbant de buna calitate va face treaba). Cea mai mare parte din pigment se va duce in adancituti ca sa dai profunzime armurii. Va ramane acolo pt. ca nu vrei sa-l indepartezi. Stergand suprafetele ridicate ale armurii vei crea un degradeu transparent prin care se va vedea culoarea de baza.
Washul este foarte subtire.

Vali, nu stiu in ce faza esti, dar vreau sa precizez ceva. Am scris cateva postari mai devreme ca stergi dupa 3-4 zile. Avand in vedere ca esti pe suprafata mata, deci "mult" pigment ramane pe suprafata, poti sa stergi mai devreme, cand vopseaua de ulei este inca uda dar solventul s-a evaporat. Sterge incet, prin tamponare. Nu freca. Daca stergi dupa 3-4 zile risti ca vopseaua de ulei sa fie uscata deja.
O smecherie: Daca pui din tub vopseaua de ulei pe o bucata de carton, uleiul de in va fi absorbit in buna parte de carton. De pe bucata de carton iei vopseaua si o diluezi cu zeama pe care o ai la indemana creand filtrul/wash. Efectul este ca vopseaua de ulei cand se usuca devine mata.
Image
User avatar
Zeno
Tribunus laticlavius
 
Posts: 1183
Joined: Sun Jan 13, 2013 6:35 pm
Prenume si nume: Zeno Mladin

Re: German Knight 1/16

Postby Purice Valentin » Mon Apr 08, 2013 10:48 pm

Zeno decat sa dau buleu mai bine intreb,poti sa mi arati zonele inalte pe care am sa le "sterg"?inca nu este gata,mai am de vopsit detalii si dupa aceea am sa dau filtrul





User avatar
Purice Valentin
Aquilifer
 
Posts: 332
Joined: Wed Jan 16, 2013 10:55 pm
Location: Focsani

Re: German Knight 1/16

Postby Zeno » Mon Apr 08, 2013 10:49 pm

Wow!!! Ce bineeeeeeee arata!!!!
Stai! Nu misca!!! Lasa-ma sa pregatesc niste fotografii si vorbim. Vali, daca esti atent acum, la urmatoarele faze, figurina asta iese de expozitie.
Image
User avatar
Zeno
Tribunus laticlavius
 
Posts: 1183
Joined: Sun Jan 13, 2013 6:35 pm
Prenume si nume: Zeno Mladin

Re: German Knight 1/16

Postby Zeno » Mon Apr 08, 2013 10:49 pm

OK! Uitate la fotografiile de mai jos.
ImageImageImage
Parerea mea este ca va fi mai bine daca filtrul/washul va fi 50-50 negru+burned umber sau brown van dyke. Parca nu am incredere in 50-50 black+payne grey. Dar tu poti sa incerci. Nu poti gresii. Poate incerci pe o zona mica (exemplu pe laba piciorului) si daca iti place treci mai departe. Incearca si trage-i o poza s-o vedem si noi.

Cam asta-i efectul la care ma gandesc. Suprafata asta are si un drybrush cu X19 Smoke.
Image

Al tau o sa iasa si mai fain. Daca ceva nu este clar intreaba.
Image
User avatar
Zeno
Tribunus laticlavius
 
Posts: 1183
Joined: Sun Jan 13, 2013 6:35 pm
Prenume si nume: Zeno Mladin

PreviousNext

Return to Wehrmacht

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest

cron