Heil !

Pot participa orice machete, la orice scara, cu conditia sa reprezinte masinarii, figurine, diorame militare germane.

Re: Heil !

Postby Marhaba » Sat Apr 13, 2013 4:04 pm

Ala cu vulturul e chiar interesant. Multumesc, inteleg ce vrei sa spui.
Ruina sunt sigur ca o sa iasa binisor (cel putin :)), basca faptul ca in afara de figurina, va mai fi un personaj surpriza pe nume Adolf ;) Insa adevarata incercare pt mine va fi evident vopsirea figurinei. Ma intreb (deocamdata retoric) daca dimpotriva, o uniforma cu camuflaj in pete nu va fi mai simplu de facut decit cea intr-o culoare (in sensul ca petele camuflajului mai ascund din blend-ul mai putin reusit al luminilor si umbrelor (?)).
User avatar
Marhaba
Procurator
 
Posts: 1314
Joined: Thu Jan 10, 2013 2:46 am
Prenume si nume: Ovidiu Cupse

Re: Heil !

Postby Olaf The Viking » Sat Apr 13, 2013 4:05 pm

Marhaba wrote:
Spune ca rugina nu seamana a rugina


Rugina nu seamana a rugina. E prea multa. :laugh: :laugh: :laugh: Mai bine asa?

Apropou, aia cu salva de aruncator de flacari e foarte adevarata si ar fi misto sa dai o urma de asa ceva ca se va vedea si pe perete in spate negru de unde rezolvi problema cu caramida si rugina.

"Si sa le spui tuturor din sat ca acolo unde te-a scuipat Cartula te-a pupat Olaf si ti-a sters rusinea."
Dumnezeu e de partea tuturor, si, daca ne uitam de-a lungul istoriei, vedem ca e de partea celor cu mai multi bani si armate mai mari.
Intai da cu toporul si pe urma intreaba ce a vrut.
Da, poti da un click si pe machete.ro si sa iti iei ceva "dragut". Am nevoie de bani.
User avatar
Olaf The Viking
Imperator
 
Posts: 2208
Joined: Wed Jan 09, 2013 3:04 pm
Location: Bucuresti
Prenume si nume: Alexandru Dumitrescu

Re: Heil !

Postby Marhaba » Sun Apr 14, 2013 5:07 am

Olaf The Viking wrote:
Rugina nu seamana a rugina. E prea multa. :laugh: :laugh: :laugh: Mai bine asa?


Pai nu, asta incercam sa-ti spun. Poate sa nu-ti placa cumam reusit eu sa fac rugina, dar ca e prea multa sau prea putina nu e posibil pt ca nu ai nici un termen de comparatie sau vreo regula in care sa stii cit de multa (sau putina) trebuie sa fie. Eu zic ca e prea putina, pentru ca burlanul e instalat cu 50 de ani in urma cind a fost construit zidul (sau inca alte "n" motive plauzibile pe care ti le pot da). Poti sa ma contrazici? Deci cine are dreptate in aceasta discutie fara sens si fara sfirsit?
Daca zidul era tencuit, cum spunea Alex, contrastul intre burlan si zid era mai mare si nu ti se parea totul atit de ruginit. Dar pentru tine special am sa fac burlanul mai putin ruginit.

Treaba cu inegrirea zidurilor nu e nici aia foarte simpla. Cu vosea din aerograf sau cu pigment , nu arata foarte credibil (cel putin eu nu stiu s-o fac). Foarte bine arata ars cu luminarea. Flacara care se prelinge pe linga ghips lasa dire de fum negru si arata foarte bine. Am mai facut asta. Dar problema este ca trebuie luminari din ceara de proasta calitate (La biserici unde recircula ceara la infinit). Alea scot fum. Astea din comert nu. Am incercat acum sa fac asta cu luminari din astea mici cilindrice, dar nu tine (daca te uiti pe pavaj in dreapta se vede unde a picurat ceara topita). Poate mai incerc daca fac rost de luminarea potrivita.

Deocamdata lucrez la acoperis. Bucata de acoperis va parea usor intr-o stare de levitatie, dar ma bazez pe imaginatia privitorului :)

Image


Dupa cum se poate observa , dracu' nu-i chiar asa de ruginit, pozat la lumina naturala :)
User avatar
Marhaba
Procurator
 
Posts: 1314
Joined: Thu Jan 10, 2013 2:46 am
Prenume si nume: Ovidiu Cupse

Re: Heil !

Postby alexelu_marinelu » Sun Apr 14, 2013 5:08 am

Ovidiu, din punctul meu de vedere, arata foarte bine. Verdele tablei e excelent. Care e materia prima?
Numai ca, apare alta problema delicata - jgheabul de care s-ar prinde burlanul. Poti s-o lasi asa, dar vei avea multe explicatii de dat. :laugh:
Si ar mai fi ceva: ai nevoie neaparat de ceva resturi de cercevele, in care sa fi ramas prinse niste bucati de geam.
Mi-aduc aminte cu drag de lumanari. Mai ai o varianta - bucatile de culee scot un fum minunat, adica foarte negru. E de incercat, cu atat mai mult cu cat nu prea se creaza picaturi.
User avatar
alexelu_marinelu
Aquilifer
 
Posts: 355
Joined: Sun Jan 13, 2013 7:07 pm
Prenume si nume: Alexandru Croitoru

Re: Heil !

Postby Marhaba » Sun Apr 14, 2013 5:08 am

Ma bucur ca-ti place.
- materia prima e din carton ondulat gasibil in diverse ambalaje de dulciuri, etc. Cel de fata este din ambalajul de piine prajita italieneasca (nu mai stiu cum ii spune dar e luata din Lidl). In diorama MASH am folosit ambalaje din rulada 7 days (uite aici)
- sa stii ca m-am gindit la jgheab. Din cauza de lene , nu l-as face , dar inca nu sunt convins. In cel mai rau caz am sa ma straduiesc sa pun niste cirlige si sa ma fac ca jgheabul a cazut la ultima explozie :)
- si la cercevele m-am gindit. Acuma in afara de lene si de faptul ca e mai complicat decit pare sa le fac credibile, ma gindeam la o varianta de rezerva in care sa pun doar niste gratii indoite (cum altfel decit ruginite, dar evident - nu exagerat de ruginite Olafe :laugh: ). Nu stiu inca, nu sunt convins. Cred ca voi incerca sa vad cum pot sa fac cercevelele cu cioburi, iar daca nu sunt multumit, sau gratii sau las peretele chel.
- treaba cu culeea e buna. O sa incerc. Fumul ala nu poate fi decit sanatate curata. Ca si ala din bile de ping-pong in staniol. Tinerete, tinerete ...
User avatar
Marhaba
Procurator
 
Posts: 1314
Joined: Thu Jan 10, 2013 2:46 am
Prenume si nume: Ovidiu Cupse

Re: Heil !

Postby alexelu_marinelu » Sun Apr 14, 2013 5:09 am

Marhaba wrote:
- treaba cu culeea e buna. O sa incerc. Fumul ala nu poate fi decit sanatate curata. Ca si ala din bile de ping-pong in staniol. Tinerete, tinerete ...

E genial. Ore in sir inca mai plutesc niste fuioare de funingine prin casa. Merg cu diluant sub forma de aerosoli.
User avatar
alexelu_marinelu
Aquilifer
 
Posts: 355
Joined: Sun Jan 13, 2013 7:07 pm
Prenume si nume: Alexandru Croitoru

Re: Heil !

Postby Olaf The Viking » Sun Apr 14, 2013 5:09 am

Marhaba wrote:
Olaf The Viking wrote:
Dar pentru tine special am sa fac burlanul mai putin ruginit.


E vezi ca ne intelegem. Acoperisul poti sa-l lasi sa leviteze, nu ma deranjeaza. :laugh: Si nici lipsa carligelor de jgeab.

PS Mingile de ping pong scoteau (scot ???) fum alb.

"Si sa le spui tuturor din sat ca acolo unde te-a scuipat Cartula te-a pupat Olaf si ti-a sters rusinea."
Dumnezeu e de partea tuturor, si, daca ne uitam de-a lungul istoriei, vedem ca e de partea celor cu mai multi bani si armate mai mari.
Intai da cu toporul si pe urma intreaba ce a vrut.
Da, poti da un click si pe machete.ro si sa iti iei ceva "dragut". Am nevoie de bani.
User avatar
Olaf The Viking
Imperator
 
Posts: 2208
Joined: Wed Jan 09, 2013 3:04 pm
Location: Bucuresti
Prenume si nume: Alexandru Dumitrescu

Re: Heil !

Postby Marhaba » Sun Apr 14, 2013 5:10 am

Olaf The Viking wrote:
PS Mingile de ping pong scoteau (scot ???) fum alb.

Dar la fel de sanatos ca ala negru sau aerosolii lui Alex.

Acoperisul poti sa-l lasi sa leviteze, nu ma deranjeaza. Si nici lipsa carligelor de jgeab.

Incepi sa ma ingrijorezi.
User avatar
Marhaba
Procurator
 
Posts: 1314
Joined: Thu Jan 10, 2013 2:46 am
Prenume si nume: Ovidiu Cupse

Re: Heil !

Postby Marhaba » Sun Apr 14, 2013 5:12 am

Am facut niste probe "la rece" si am decis sa fac si jgheabul si geamurile. Va fi un plus de detalii care vor conta in ansamblul final.
Am pus in practica si treaba cu afumatoarea din culee. Ideea este geniala, multumesc. Nici Titanicul inainte de a lovi iceberg-ul nu scotea pe horn atita fum cit a scos culeea aprinsa. Si aproape imposibil de controlat. Partea frumoasa insa, este ca dupa afumare, cu o pensula mai aspra funinginea in plus poate fi indepartata usor. Si cu concursul celorlalti membri ai familiei si a unui aspirator, e o formalitate sa indepartezi cenusa depusa peste tot prin camera :) Una peste alta,foarte tare ideea cu afumatoarea din culee.

Olaf The Viking wrote:

...Acoperisul poti sa-l lasi sa leviteze, nu ma deranjeaza. Si nici lipsa carligelor de jgeab.

Pentru ca nu pot avea incredere in aceste cuvinte viclene, ma voi ocupa azi de jgheabul lipsa si de "vitrina"
User avatar
Marhaba
Procurator
 
Posts: 1314
Joined: Thu Jan 10, 2013 2:46 am
Prenume si nume: Ovidiu Cupse

Re: Heil !

Postby Marhaba » Sun Apr 14, 2013 5:12 am

OK, iata si jgheabul si "vitrina". Mai am de facut niste corecturi in special la tabla de pe acoperis si la geamuri , iar apoi am sa ma ocup de moloz si de Adolf.

Image
User avatar
Marhaba
Procurator
 
Posts: 1314
Joined: Thu Jan 10, 2013 2:46 am
Prenume si nume: Ovidiu Cupse

PreviousNext

Return to Wehrmacht

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 2 guests

cron