Heil !

Pot participa orice machete, la orice scara, cu conditia sa reprezinte masinarii, figurine, diorame militare germane.

Re: Heil !

Postby Marhaba » Sun Apr 14, 2013 5:32 am

Uite-aici Alex, port-incarcatoarele din piele despre care vorbeam. Doar ca asa cum am spus , sunt pentru cartuse de MP38/40 , dar ca forma arata exact la fel cu cele de STG din pinza (cazul meu).
Uniforma este cea de pe figurina mea: echipament de iarna "reversibil", adica cu doua fețe: una alba si cealalta in culori de camuflaj.

Image
User avatar
Marhaba
Procurator
 
Posts: 1314
Joined: Thu Jan 10, 2013 2:46 am
Prenume si nume: Ovidiu Cupse

Re: Heil !

Postby Marhaba » Sun Apr 14, 2013 5:32 am

Pina la urma tot nu le-am pus pe toate. Desenul din kit nu prevede pe figurina mea masca de gaze si lopatica, echipamente care intrau in dotarea standard, desi in kit este data o rama plina de accesorii. In cazul in care mai am loc la final, o sa le pun, lopatica in lateral stinga linga gamela iar masca de gaze in diagonala pe spate. Mai vad.
User avatar
Marhaba
Procurator
 
Posts: 1314
Joined: Thu Jan 10, 2013 2:46 am
Prenume si nume: Ovidiu Cupse

Re: Heil !

Postby alexelu_marinelu » Sun Apr 14, 2013 5:33 am

Le stiu Ovidiu, cam toate elementele de echipament german WW2. Am avut la dispozitie un teanc de reviste Signal pe care le-am lins la vremea respectiva. Si acuma, cand am nevoie de o idee, le mai iau la rasfoit.
Mai incoace, mi-am luat cateva carti excelente referitoare la echipamentul soldatilor din WW2, cu foto deosebite. Am scris intr-un topic acum ceva timp despre ele.
Dupa mine, sunt cele mai bune refrinte cand vine vorba despre astfel de figurine.
User avatar
alexelu_marinelu
Aquilifer
 
Posts: 355
Joined: Sun Jan 13, 2013 7:07 pm
Prenume si nume: Alexandru Croitoru

Re: Heil !

Postby Marhaba » Sun Apr 14, 2013 5:33 am

Cam asta am reusit sa fac.
Mai in gluma , mai in serios, in realitate chiar arata mult mai bine decit in poze (evident :)) Lumina mi-a jucat feste si n-am avut chef sa pierd vremea sa gasesc expunerea potrivita doar pentru fotografii intermediare. Piciorul sting mai galben e de la lumina.
Privit de la distanta normala sa zicem ca sunt multumit. Sigur ca pe masura ce-l apropii incepe sa se vada din ce in ce mai clar ca inca nu stapinesc tehnicile de vopsire asa cum as vrea. Blendul imi face probleme in continuare, iar albul mi s-a parut mult mai greu de facut decit alte culori.
Am folosit uleiuri la ciubote, manusi, arma si accesorii. In spate mai trebuie sa fac curelele de fixare si sa pun lopatica si masca (daca la pun). Apoi voi astepta sa se usuce uleiurile, voi matui ce e de matuit si voi urca figurina in vigneta acolo unde ii e locul. Apoi dupa ultimele retusuri voi posta fotografiile finale.

Image
User avatar
Marhaba
Procurator
 
Posts: 1314
Joined: Thu Jan 10, 2013 2:46 am
Prenume si nume: Ovidiu Cupse

Re: Heil !

Postby Marhaba » Sun Apr 14, 2013 5:33 am

Chiar ma enerveaza piciorul ala galbui. Mai jos o poza facuta la lumina naturala. Nu ca asta ar fi mai de ajutor, dar e mai aproape de realitate.

Image
User avatar
Marhaba
Procurator
 
Posts: 1314
Joined: Thu Jan 10, 2013 2:46 am
Prenume si nume: Ovidiu Cupse

Re: Heil !

Postby Zeno » Sun Apr 14, 2013 5:34 am

Arata f. bine iar daca aplici luminiile cu alb pur numai pe zonele cele mai inalte va arata si mai bine. Va fi nevoie sa le dai de cateva ori ca sa se vada. Albul este cel mai pacatos, asa cum ai observat si tu. La scutul alb pe care l-am lucrat de curand luminile ale albe au fost facute de trei, patru ori ca sa se vada. Este alb, este diluat si ai nevoie de cateva treceri ca pigmentul sa se adune.
Ia fotografia aia, ca referinta unde sa le pui. Ai sa vezi ca din cateva atingeri cu pensula pe zone selectate totul se schimba. Curaj. :)
Fata arata foarte bine!!! Bravo!!!
Image
User avatar
Zeno
Tribunus laticlavius
 
Posts: 1183
Joined: Sun Jan 13, 2013 6:35 pm
Prenume si nume: Zeno Mladin

Re: Heil !

Postby Marhaba » Sun Apr 14, 2013 5:34 am

Multam Zeno. Am sa incerc.
Banuiesc ca acel alb pur ar trebui sa-l diluez mai mult decit de obicei, pentru a da straturi succesive cit mai subtiri si mai transparente (?) Altfel mi-e ca o sa trag un alb de-o sa trebuiasca sa-l vopsesc din nou.
User avatar
Marhaba
Procurator
 
Posts: 1314
Joined: Thu Jan 10, 2013 2:46 am
Prenume si nume: Ovidiu Cupse

Re: Heil !

Postby Zeno » Sun Apr 14, 2013 5:35 am

Marhaba wrote:
Multam Zeno. Am sa incerc.
Banuiesc ca acel alb pur ar trebui sa-l diluez mai mult decit de obicei, pentru a da straturi succesive cit mai subtiri si mai transparente (?) Altfel mi-e ca o sa trag un alb de-o sa trebuiasca sa-l vopsesc din nou.

Da. dar nu cu mult, sa nu fuga peste tot. Descarca pensula inainte. Liniile sunt f. subtiri. Foloseste pensula ta cea mai buna, care face varful cel mai bun.
Efectul este cumulativ. Incet, incet se creaza efectul. Curaj. Aici vei face diferenta. In rest arata foarte bine ca umbre si tonuri mijlocii.
Image
User avatar
Zeno
Tribunus laticlavius
 
Posts: 1183
Joined: Sun Jan 13, 2013 6:35 pm
Prenume si nume: Zeno Mladin

Re: Heil !

Postby alexie » Sun Apr 14, 2013 5:35 am

Chipul arată a faţă de om iar albul este "mulatru" deci ţi-a ieşit foarte bine, felicitări!

Image
„Orice intrus va fi tratat cu o răceală demnă. Astfel încât să înțeleagă și cel mai nesimțit că prezența lui este inoportună.”
Directorul Dumitru – Operațiunea Monstrul

"Sunt unii oameni care-şi închipuie ca un ucigaş trebuie să fie mereu şi în toate împrejurările numai ucigaş. În realitate e de ajuns dacă e numai din când în când criminal - şi numai o mică latură a fiinţei sale..."
E.M.Remarque

https://alexiehobby.blogspot.com/
https://hobbyban.blogspot.com/
User avatar
alexie
Imperator
 
Posts: 2540
Joined: Thu Jan 10, 2013 11:01 pm
Location: Constanța - Romania
Prenume si nume: Lucian Milosan

Re: Heil !

Postby Olaf The Viking » Sun Apr 14, 2013 5:35 am

Mie mi se parea ca e gata.

"Si sa le spui tuturor din sat ca acolo unde te-a scuipat Cartula te-a pupat Olaf si ti-a sters rusinea."
Dumnezeu e de partea tuturor, si, daca ne uitam de-a lungul istoriei, vedem ca e de partea celor cu mai multi bani si armate mai mari.
Intai da cu toporul si pe urma intreaba ce a vrut.
Da, poti da un click si pe machete.ro si sa iti iei ceva "dragut". Am nevoie de bani.
User avatar
Olaf The Viking
Imperator
 
Posts: 2208
Joined: Wed Jan 09, 2013 3:04 pm
Location: Bucuresti
Prenume si nume: Alexandru Dumitrescu

PreviousNext

Return to Wehrmacht

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 2 guests

cron