Heil !

Pot participa orice machete, la orice scara, cu conditia sa reprezinte masinarii, figurine, diorame militare germane.

Re: Heil !

Postby Hartman » Sat Apr 13, 2013 3:54 pm

Caramizile arata foarte natural:culoare ,forma,ciobituri.Nu strica sa se vada si ceva mortar intre ele si un pic de fundatie din piatra,in caz ca nu e un zid nou creat din daramaturi.
User avatar
Hartman
Procurator
 
Posts: 315
Joined: Mon Jan 14, 2013 12:04 am
Prenume si nume: Paul Necula

Re: Heil !

Postby Marhaba » Sat Apr 13, 2013 3:55 pm

- Culoarea caramizilor din pacate e prea pala. Desi ghipsul a fost colorat destul de puternic, dupa uscare culoarea s-a deschis foarte mult. Asa ca la culorile caramizilor va trebui sa mai intervin ulterior.
- lamortar m-am gindit si eu , dar in afara de faptul ca era relativ complicat, pina la urma am renuntat. In mod normal, daca e sa ne gindim la scara, mortarul nu se vede.
- fundatia din piatra n-am facut-o pentru ca ma gindeam sa fac doar un sopron din caramizi acoperit cu tabla, din care a mai ramas doar un colt. Poate ar fi trebuit sa pun macar un rind de boltari sub primul rind de caramizi. Acum insa e tirziu. Aspectul nasol de zid din caramida crescut din pavaj va fi taiat de molozul si zapada care va fi pe linga zid. Desi in Europa sunt comune aceste constructii din caramida crescute direct din pavaj, fara fundatie, fara trotuar (pot sa spun sigur asta pentru ca m-am documentat pt diorama 1/48 cu Shermanul in Italia)
- vigneta se va numi "HEIL !" (de la salutul nazist)
User avatar
Marhaba
Procurator
 
Posts: 1314
Joined: Thu Jan 10, 2013 2:46 am
Prenume si nume: Ovidiu Cupse

Re: Heil !

Postby Marhaba » Sat Apr 13, 2013 3:55 pm

Mai jos, ce spuneam referitor la culoarea foarte deschisa a caramizilor dupa uscarea completa si apoi zidul dupa prima vopsire.

User avatar
Marhaba
Procurator
 
Posts: 1314
Joined: Thu Jan 10, 2013 2:46 am
Prenume si nume: Ovidiu Cupse

Re: Heil !

Postby Buss » Sat Apr 13, 2013 3:56 pm

Arata foarte bine zidul. O idee pentru mortar intre caramizi ar fi fost sa lipesti caramizile intre ele cu putty si prin presare sa se vadao chestie intre ele.

We live in the era of smart phones and stupid people.
User avatar
Buss
Aquilifer
 
Posts: 319
Joined: Thu Jan 10, 2013 10:50 pm
Location: Bucuresti
Prenume si nume: George Dobre

Re: Heil !

Postby Marhaba » Sat Apr 13, 2013 3:56 pm

Buss wrote:
O idee pentru mortar intre caramizi ar fi fost sa lipesti caramizile intre ele cu putty si prin presare sa se vadao chestie intre ele.


Teoretic ar merge, practic ma indoiesc. Caramizile nu sunt perfecte si nici egale ca grosime. Si asa e greu de asezat in asa fel incit sa obtii rinduri cit de cit drepte. Cantitatea de chit necesara este foarte greu de dozat in asa fel incit sa se si vada printre caramizi , dar nici sa nu fie in exces si sa deformeze rindurile, sa nici nu ti se usuce pe deste, etc etc. Repet, cred ca merge doar in teorie.
Ca sa se vada rosturile dintre caramizi ar fi trebuit sa fac altfel: sau sa dau caramizile cu white-glue sau un izolator care sa le faca impermeabile ai apoi un wash care sa ramina in rosturi, sau sa aplic un pigment care sa ramina in rosturi si abia apoi sa vopsesc caramizile rpin dry-brush-uri succesive. Banuiesc. Dar repet, ramin la parerea ca la scara asta nu se vede mortarul dintre caramizi.
Principala problema este ca ghipsul este foarte absorbant. Urmatorul zid am sa-l fac altfel: prima data impermeabilizez ghipsul si apoi fac vopsiri, wash-uri si dry-brush.
User avatar
Marhaba
Procurator
 
Posts: 1314
Joined: Thu Jan 10, 2013 2:46 am
Prenume si nume: Ovidiu Cupse

Re: Heil !

Postby Zeno » Sat Apr 13, 2013 3:56 pm

Imi place cum la-i proiectat. Te rog, sa detailezi pas cu pas cum si cu ce vopsesti zidul si pavajul. Arata f. bine pana acum.
Multumesc Ovidiu.
Image
User avatar
Zeno
Tribunus laticlavius
 
Posts: 1183
Joined: Sun Jan 13, 2013 6:35 pm
Prenume si nume: Zeno Mladin

Re: Heil !

Postby Marhaba » Sat Apr 13, 2013 3:57 pm

Nu sunt prea multe de spus. Asa cum am amintit mai sus, initial voiam sa torn caramizile gata vopsite. De aceea am bagat vopsea acrilica in apa cu care am amestecat ghipsul. Ceea ce nu stiam este ca vopseaua se deschide extraordinar de tare dupa ce ce usuca ghipsul si continua sa se deschida chiar si pina a doua zi. Deci nu renteaza sa consumi vopseaua ca sa colorezi ghipsul. Asta m-a dus la faptul ca am inceput sa colorez fiecare caramida in parte cu nuante diferite , evident din wet-palette :)


Asta a fost o alta greseala. trebuia sa-i dau un strat de white-glue ca sa astup porii ghipsului prima data. N-am facut-o decit dupa ce am vopsit caramizile. Dupa uscarea lipiciului am putut sa fac o prima spalare cu raw-umber (ulei diluat) care mi-a mai scos in evidenta rosturile dintre caramizi. Deocamdata ramine asa , iar spre final voi lua fiecare caramida in parte si voi corecta vopseaua, matui, etc. Am mai dat un prim strat de panzer-grey pe pavaj.
Momentan zidul este lucios dupa lipici si uleiuri, de aceea arata un pic ciudat in lumina blitzului, dar cum spuneam este o faza intermediara. Am inceput si lucrul la burlan (tabla)
User avatar
Marhaba
Procurator
 
Posts: 1314
Joined: Thu Jan 10, 2013 2:46 am
Prenume si nume: Ovidiu Cupse

Re: Heil !

Postby Florin Silaghi » Sat Apr 13, 2013 3:57 pm

Da autorizatie de constructie ai?

Florin

P.S.
Pana aici, jos palaria. Astept continuarea.
User avatar
Florin Silaghi
Signifer
 
Posts: 74
Joined: Tue Jan 15, 2013 1:15 am

Re: Heil !

Postby Bill » Sat Apr 13, 2013 3:58 pm

Ahoe,
Excelent zidul si burlanul ! si eu zic ca e bine fara umplutura intre caramizi. Mai poti incerca sa modulezi caramizile individual, cu pigmenti din familia rosu/brun/roz sunt cativa care merg, dar cu wet palette esti mai la obiect.
Spor si astept continuarea,
Bill
"Anybody can criticize what others create, but few can create something worth criticizing. To put it differently, an ounce of creativity is worth a pound of criticism "
Unknown free minded thinker - Jerry Catanescu

User avatar
Bill
Procurator
 
Posts: 889
Joined: Sun Jan 13, 2013 12:09 am
Location: Cluj Napoca
Prenume si nume: Tudor Nicorici

Re: Heil !

Postby Marhaba » Sat Apr 13, 2013 3:58 pm

Am pus ceva pigmenti pe zid ca sa simulez niste scurgeri sub pervaz, partea de jos mai prafuita si partea de sus cu putin praf de moloz (rezultat din turnarea caramizilor, praf si resturi pe care le-am retinut tocmai pentru fabricarea molozului).
De asemenea am "ruginit" burlanul si am aplicat un prim drybrush pavajului cu o nuanta mai deschisa de gri. Vad in poza ca tonurile de rugina ale burlanului sunt cam tari, asa ca la burlan mai am de lucru.
Tușa finală va include o recapitulare a tuturor caramizilor si bucatilor de pavaj care se vor mai vedea ( pe zid vine pus un poster, plus partea de sus acoperita partial de un acoperis in prabusire, iar pavajul va fi in mare parte acoperit cu moloz.
Bahtalo!

Image
User avatar
Marhaba
Procurator
 
Posts: 1314
Joined: Thu Jan 10, 2013 2:46 am
Prenume si nume: Ovidiu Cupse

PreviousNext

Return to Wehrmacht

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 7 guests

cron