Heil !

Pot participa orice machete, la orice scara, cu conditia sa reprezinte masinarii, figurine, diorame militare germane.

Re: Heil !

Postby Florin David » Sat Apr 13, 2013 3:59 pm

Foarte frumos pana aici. Subscriu la observatia ta ca burlanul e in tonuri prea caramizii, se pierde un pic in peisaj. Asteptam continuarea B)
User avatar
Florin David
Vexilifer
 
Posts: 277
Joined: Thu Jan 10, 2013 10:41 pm

Re: Heil !

Postby Zeno » Sat Apr 13, 2013 3:59 pm

Mie imi place mult ce vad. Poate pe caramida, in imediata proximitate a burlanului sa-i aplici niste pigmenti pe cam toata inaltimea. Asa cum apa si-ar fi gasit drumul ei patand pe ici pe colo zidul in jurul burlanului. Doar o idee.
Merge grozav. Sa ne tii la 220V.
Image
User avatar
Zeno
Tribunus laticlavius
 
Posts: 1183
Joined: Sun Jan 13, 2013 6:35 pm
Prenume si nume: Zeno Mladin

Re: Heil !

Postby Marhaba » Sat Apr 13, 2013 3:59 pm

Burlanul vrind-nevrind se va pierde oleaca in peisajul caramizilor fiind rugina pe fond de caramida. Dar voi incerca sa pigmentez putine zidul pe linga el - vorba lui Zeno, poate reusesc sa obtin un contrast mai vizibil. De obicei zidurile se inegresc in spatele burlanelor pentru ca se face mucegai si muschi. Ar fi fost la fix in sensul asta sa fi fost "vara" nu "iarna". Ar fi aratat bine sa umplu zidul de caramida de muschi si mucegai. Dar iarna nu merge. Asa ca in loc de muschi vor fi zapada, gheata si turturi. Iar in spatele burlanului va fi mucegai, adica negru sau asemanator. Asta sper sa-mi ofere contrastul dorit si sa arate natural.
User avatar
Marhaba
Procurator
 
Posts: 1314
Joined: Thu Jan 10, 2013 2:46 am
Prenume si nume: Ovidiu Cupse

Re: Heil !

Postby Marhaba » Sat Apr 13, 2013 3:59 pm

Mai jos vedeti resturile pe care am sa le folosesc la moloz si caramizile (apropo de ce ziceam despre cit de tare s-au deschis la culoare). Culmea ca parca se deschid in continuare de la o zi la alta, desi ghipsul e uscat de mult.



Am mai lucrat la burlan, am pus posterul dupa ce l-am prelucrat putin, am facut butoiul din tabla si l-am pus provizoriu sa vad cum se-mbuca cu restul. La butoi mai am ceva treaba si apoi am sa-l fixez definitiv. Am incercat sa simulez niste busteni arsi si ceva cenusa sub butoi. Acolo am sa mai insist dupa ce e gata pavajul cu moloz cu tot. Plus ca trebuie sa afum usor peretele deasupra butoiului.

Ca o paranteza: foarte multe lucruri imi dau seama ca trebuiesc facute/modificate doar cind vad fotografiile vignetei. De aceea e mai sanatos probabil sa fie facute cit de multe poze intermediare.



Orice as face , asta e : nu are cum sa fie contrast pt ca toate-s ruginite, iar backgroundul e un zid de caramida. De fapt in realitate se vede mult mai frumos decit in fotografie . Poza e facuta cu blitz si lumina umple toate umbrele. Oricum in final va fi si alb de la zapada / gheata, asa ca lucrurile se vor schimba si din punct de vedere al contrastului. Cred.
User avatar
Marhaba
Procurator
 
Posts: 1314
Joined: Thu Jan 10, 2013 2:46 am
Prenume si nume: Ovidiu Cupse

Re: Heil !

Postby Olaf The Viking » Sat Apr 13, 2013 4:00 pm

Butoiul, taciunii si pavajul sunt bestiali. Zidul are randurile cam strambe ceea ce e normal pentru un zid facut caramida cu caramida. Secretul e ca la 3-4 randuri sa le uniformizezi. Si tot ar fi misto si nu s-ar vedea daca pervazul acolo ar fi fost drept.

Burlanul ruginit parca e prea ruginit. Adica ma gandesc ca burlanul are rol sa indeparteze apa, deci va sta in apa, deci va fi facut din ceva care sa nu rugineasca usor sau oricum nu in halul ala.

"Si sa le spui tuturor din sat ca acolo unde te-a scuipat Cartula te-a pupat Olaf si ti-a sters rusinea."
Dumnezeu e de partea tuturor, si, daca ne uitam de-a lungul istoriei, vedem ca e de partea celor cu mai multi bani si armate mai mari.
Intai da cu toporul si pe urma intreaba ce a vrut.
Da, poti da un click si pe machete.ro si sa iti iei ceva "dragut". Am nevoie de bani.
User avatar
Olaf The Viking
Imperator
 
Posts: 2208
Joined: Wed Jan 09, 2013 3:04 pm
Location: Bucuresti
Prenume si nume: Alexandru Dumitrescu

Re: Heil !

Postby Marhaba » Sat Apr 13, 2013 4:01 pm

Citind comentariul tau, parca il vad pe Ahmed cind imi explica ca praful nu se pune pe tancuri decit pe suprafetele orizontale nu si pe cele verticale, din cauza gravitatiei, vintului, etc si eu ii aratam masina mea spalata de o zi si care circula in Cj pe asfalt , nu la Kursk pe aratura si cu toate asta puteai scrie "muie Dinamo" in praful de pe portiere ;fg;

Nu-ti dau dreptate in nici un caz (surpriza:)). Ma refer la critici. Cu laudele sunt de acord :)
- zidul e unul bombardat, prabusit, lovit, ars, zguduit, etc. Sa gasesti rinduri sau pervaze drepte ar fi un miracol. Asta e si motivul pentru care am ales sa-l fac caramida cu caramida - sa nu iasa drept, altfel il faceam din komatex trasat cu liniarul si zgiriat. Rindurile de caramizi sunt strimbe la extremitati pentru ca e firesc o data ce acolo s-a rupt zidul. Deci sa ne intelegem: zidul TREBUIE sa fie strimb, ideea de baza e sa se vada ca e strimb. Nu sa nu se vada. E o ruina frate, cum vrei sa fie altfel? Mai mult decit atit, e un zid de caramida simplu, un singur rind de caramida, fara fundatie, e destul de miraculos ca mai sta in picioare , d-apoi sa mai stea si drepte rindurile. Nu e vreun zid de cetate sau din beton armat. E un colt de sopron din caramida acoperit cu tabla (va fi). Asta cu zidul.
- burlanele din ziua de azi se fac din tabla zincata care si aia rugineste. Sigur mai sunt din astia (manelisti, politisti, politicieni, etc) care fura suficient de mult cit sa le faca din inox. Ala nu rugineste. Nu stiu daca pe vremea aia se faceau burlane din tabla zincata sau alta tabla speciala (pina la urma erau niste amarite de burlane). Ce pot sa-ti spun sigur , este ca daca erau din tabla normala, aratau asa ca in vigneta in mai putin de un an. Stiu asta privind tabla din care este facut garajul meu. Asta fara sa fie bombardate, arse, etc. Un metal (burlan, infrastructura, tabla, etc) atins de o explozie, incendiu, etc, rugineste INSTANTANEU. Continuind sa povestim povesti: o salva de aruncator de flacari ar fi facut un burlan nou nout sa arate mai ruginit ca asta, a doua zi. Deci despre ce vorbim? Burlanul meu e ruginit pentru ca asa e un burlan de cladire arsa, prabusita si bombardata, nu neaparat pentru ca a curs prea multa apa prin el, maica. Pe de alta parte iti mai spun ceva: cursa asta spre despicarea firului in patru ajunge la un moment dat sa fie ridicola/ Iti spun si de ce: presupunind ca-mi pierdeam timpul ca sa vad din ce se faceau burlanele in 1945 si daca rugineau sau nu, si gaseam ca nu rugineau, presupunind ca puneam acolo un burlan, chiar daca nu nou-nout, dar nu prea necajit, iti garantez ca nu arata nicicum. Totul e bombardat, totul e prabusit, totul e o ruina arsa si ruginita si parasita, asta trebuie sa fie atmosfera. Burlanul nu are cum fi mai putin oropsit. Aaa, ca n-am reusit eu sa fac credibila rugina sau burlanul , e altceva. Dar ca burlanul sa nu fie FOARTE ruginit, indoit, prafuit, ars, asta e exclus. Nu ar mai fi din vigneta asta.

"burlanul are rol sa indeparteze apa, deci va sta in apa, deci va fi facut din ceva care sa nu rugineasca usor sau oricum nu in halul ala". Sigur ca da, logica imbatabila. O sa ma sparg de ris. Burlanul nu are rol sa indeparteze apasi nici nu sta in apa ;fg; Burlanul e doar o teava prin care curge apa. Putem vorbi despre materialele din care se faceau burlanele in 1945, si despre gradul de ruginire, daca a fost sau nu respectat standardul de montaj, daca a fost tabla supusa unor temperaturi, tratamente, socuri, etc care sa grabeasca oxidarea, daca nu cumva durata de viata a burlanului a fost depasita si trebuia inlocuit inainte de razboi, etc, etc, etc. :GG Spune ca rugina nu seamana a rugina sau burlanul nu seamana a burlan. Dar nu-mi spune ca "gradul de ruginire trebuie sa fie mai scazut", sau ca "burlanul e bine ca e ruginit, dar nu trebuia sa fie chiar atit de ruginit".

Trecind peste "cit de ruginit trebuie sa fie un burlan", mai e o chestie care te induce un pic in eroare: faptul ca poza e facuta cu blitz si needitata, a facutr sa fie oleaca cam saturata. Adica de fapt burlanul nu e chiar atit de ruginit cum il vezi tu :GG si nici caramizile chiar atit de portocalii.
Dar asta se va vedea in fotografiile finale cu care o sa-mi pierd timpul ca sa arate vigneta asa cum este.
User avatar
Marhaba
Procurator
 
Posts: 1314
Joined: Thu Jan 10, 2013 2:46 am
Prenume si nume: Ovidiu Cupse

Re: Heil !

Postby alexelu_marinelu » Sat Apr 13, 2013 4:02 pm

Mie imi place mult cum arata, Intotdeauna, ceva confectionat va arata mai adevarat decat ceva din kit (la vremea cand ma ocupam cu minidiorame, le faceam din tavitele alea de polistiren, din adeziv de faianta, din baghete de inghetata, din resturi de furnir, faina, nisip etc).
Acuma cu monotonia: daca zici ca nu e dracul atat de negru, sau brun, atunci e OK. B)
Gri-ul folosit la burlan arata foarte plauzibil. La fel cenusa si taciunii.
Mie personal imi plac contrastele mai puternice, drept pentru care as fi facut urmatoarele: alegeam un afis mai colorat (nu pe nuante crem / maronii) si/sau tencuiam zidul in unele zone si/sau accentuam rosturile dintre caramizi mai mult.
Ramane de vazut cum va arata si cu resturile de acoperis.
Spor la treaba.
User avatar
alexelu_marinelu
Aquilifer
 
Posts: 355
Joined: Sun Jan 13, 2013 7:07 pm
Prenume si nume: Alexandru Croitoru

Re: Heil !

Postby Bill » Sat Apr 13, 2013 4:02 pm

Salve,
Foarte frumos si autentic.
Spor,
Bill :laugh:
"Anybody can criticize what others create, but few can create something worth criticizing. To put it differently, an ounce of creativity is worth a pound of criticism "
Unknown free minded thinker - Jerry Catanescu

User avatar
Bill
Procurator
 
Posts: 889
Joined: Sun Jan 13, 2013 12:09 am
Location: Cluj Napoca
Prenume si nume: Tudor Nicorici

Re: Heil !

Postby Marhaba » Sat Apr 13, 2013 4:03 pm

Cu afisul a fost mai complicat decit am crezut. Din cele vreo 50 de afise pe care le-aveam am incercat sa aleg unul potrivit, asa ca am listat vreo 10, dar: la dimensiunile date (aprox 20x10mm) am observat ca intr-un afis prea incarcat nu se mai intelege nimic ce-i acolo, deci trebuia un afis mic, dar cu un desen simplu si mare. Asa ca am ales afisul de mai jos:
Image

Referitor la culori, indiferent cit era de colorat afisul, trebuia sa arate a hirtie veche, uscata, semiarsa, de aceea l-am mototolit si i-am dat un filtru de ocru amestecat cu raw umber . Apoi l-am ars pe alocuri.
In ceea ce priveste contrastul: intentionez sa rup "rugina" cu albul petelor de zapada si verdele tablei care va curge de pe acoperis (poporul maghiar prieten ar putea fi fericit). Ramine de vazut.
User avatar
Marhaba
Procurator
 
Posts: 1314
Joined: Thu Jan 10, 2013 2:46 am
Prenume si nume: Ovidiu Cupse

Re: Heil !

Postby alexelu_marinelu » Sat Apr 13, 2013 4:04 pm

Ai dreptate, Ovidiu. Gusturile nu se discuta.
Eu as fi ales ceva de genul asta:
Image Image
Sau daca voiai sa-l plasezi mai bine in spatiu, incercai un afis inamic:
Image Image
Adica portocaliu, albastru, rosu, verde, sau altele similare, care sa atraga putin privirea.
User avatar
alexelu_marinelu
Aquilifer
 
Posts: 355
Joined: Sun Jan 13, 2013 7:07 pm
Prenume si nume: Alexandru Croitoru

PreviousNext

Return to Wehrmacht

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest

cron