Heil !

Pot participa orice machete, la orice scara, cu conditia sa reprezinte masinarii, figurine, diorame militare germane.

Re: Heil !

Postby Bogdan Papuse » Sun Apr 14, 2013 5:36 am

Fatza im iplace cel mai mult cum ti-a iesit. Dupa ce vei adauga si luminile de care zicea Zeno va fi si uniforma la acelasi nivel. ;)
User avatar
Bogdan Papuse
Aquilifer
 
Posts: 302
Joined: Mon Jan 28, 2013 6:50 pm

Re: Heil !

Postby Purice Valentin » Sun Apr 14, 2013 5:36 am

eu zic ca e de la mama lui,incepe sa prinda culoare ;fg;
User avatar
Purice Valentin
Aquilifer
 
Posts: 332
Joined: Wed Jan 16, 2013 10:55 pm
Location: Focsani

Re: Heil !

Postby Marhaba » Sun Apr 14, 2013 5:37 am

Am refacut din tabla tot ce inseamna curea (centura, bretelele, curelele de prindere ale echipamentului, cureaua armei). Negre cum erau de fapt. Ma intreb daca sa le fac lucioase?
Bocancii ar fi trebuit sa fie si ei negri, dar parca imi plac mai mult asa. Mai cuget.
User avatar
Marhaba
Procurator
 
Posts: 1314
Joined: Thu Jan 10, 2013 2:46 am
Prenume si nume: Ovidiu Cupse

Re: Heil !

Postby Marhaba » Sun Apr 14, 2013 5:37 am

Cam asta e , din punctul meu de vedere e gata.
Desi cu cit stau sa ma mai uit cu atit mai gasesc cite una alta de facut. De pilda voi face pavajul ala sau inghetat sau ud. Asa uscat nu prea merge printre restul nametilor.
Cu figurina ,deocamdata asta e nivelul. Dar ma bucur ca-i mai bun decit la penultima. O sculptura (mai) buna ajuta mult la pictat (am descoperit gaura din macaroana). Pe chestia asta ma voi ambitiona o data si cu o figurina din metal. Dar dupa ce o sa-mi iau niste pensule cumsecade.
Desi zapada am facut-o de mult timp, nu a fost afectata de loc , nu s-a ingalbenit, etc.
Pavajul ud, eticheta si ce mai poate fi imbunatatit pe traseu. In realitate zapada nu este chiar atit de texturata ca si in poza . In poza efectul se datoreaza faptului ca am scazut highlight-ul zapezii, altfel sau zapada era orbitoare, sau zapada era normala dar zidul mult prea intunecat. Greu cu pozele datorita albului mult. Trebuie vazuta pe viu :)
User avatar
Marhaba
Procurator
 
Posts: 1314
Joined: Thu Jan 10, 2013 2:46 am
Prenume si nume: Ovidiu Cupse

Re: Heil !

Postby Hartman » Sun Apr 14, 2013 5:37 am

Foarte frumos, zapada si mosu' creaza o atmosfera de iarna calma in contrast cu razboiul.Intradevar mai merita niste "ud" de la zapada topita.N-ar strica si ceva scurgeri pe zid ,de exemplu in zona ferestrei.
User avatar
Hartman
Procurator
 
Posts: 315
Joined: Mon Jan 14, 2013 12:04 am
Prenume si nume: Paul Necula

Re: Heil !

Postby alexelu_marinelu » Sun Apr 14, 2013 5:38 am

Nicio grija cu texturarea zapezii, ca asa poate fi din cauza topirii.
N-am facut niciodata alb decat pe suprafete munt mai putin cutate (mai exact pe falduri) decat a ta, asa ca nu ma pronunt.
Eu as fi facut doua chestii altfel: soseta capison n-as fi vopsit-o alba si nici manusile negre. Poate incercam un oliv ceva pentru capison si sigur gri pentru manusi. Cam pe nicaieri n-am vazut manusi de piele la un trupete obidit, fie el si asaltator. Evident, explicatii gen "s-a completat de la un camarad galonat care nu mai avea nevoie de ele" sunt plauzibile.
In situatia asta mergeam pe ghete negre, pentru a iesi din maroniul decorului. Asa cum le-ai facut tu insa sunt cel mai aproape de adevar - majoritatea pozelor de le-am vazut cu opinci din aceasta faza a razboiului infatiseaza culoare ghete din piele maronie, cu un aspect destul de mat.
Felicitari pentru realizare, cu mentiune speciala pentru decor.
User avatar
alexelu_marinelu
Aquilifer
 
Posts: 355
Joined: Sun Jan 13, 2013 7:07 pm
Prenume si nume: Alexandru Croitoru

Re: Heil !

Postby alexie » Sun Apr 14, 2013 5:38 am

Felicitări pentru lucrare, mă gândesc la faptul că merge şi varianta cu paviment uscat..dacă bate vântul ca pe litoral.
Abia aştept să o văd live, poate o strecori lângă găletuşă, lopeţică...dacă nu s-o putea găsim noi o soluţie.

Image
„Orice intrus va fi tratat cu o răceală demnă. Astfel încât să înțeleagă și cel mai nesimțit că prezența lui este inoportună.”
Directorul Dumitru – Operațiunea Monstrul

"Sunt unii oameni care-şi închipuie ca un ucigaş trebuie să fie mereu şi în toate împrejurările numai ucigaş. În realitate e de ajuns dacă e numai din când în când criminal - şi numai o mică latură a fiinţei sale..."
E.M.Remarque

https://alexiehobby.blogspot.com/
https://hobbyban.blogspot.com/
User avatar
alexie
Imperator
 
Posts: 2540
Joined: Thu Jan 10, 2013 11:01 pm
Location: Constanța - Romania
Prenume si nume: Lucian Milosan

Re: Heil !

Postby Bill » Sun Apr 14, 2013 5:39 am

Felicitari, foarte fain,
Cu fataul ala ai pasit in rindul unei categorii de modelisti care sunt in stare sa le faca foarte bine :laugh: De acum incolo va fi mai lesne la toate.
Spor,
Bill
"Anybody can criticize what others create, but few can create something worth criticizing. To put it differently, an ounce of creativity is worth a pound of criticism "
Unknown free minded thinker - Jerry Catanescu

User avatar
Bill
Procurator
 
Posts: 889
Joined: Sun Jan 13, 2013 12:09 am
Location: Cluj Napoca
Prenume si nume: Tudor Nicorici

Re: Heil !

Postby Bogdan Papuse » Sun Apr 14, 2013 5:40 am

Felicitari! Mie imi place cum a iesit. Omul de zapada e bestial. Face toata atmosfera. E totul atat de calm si lisitit, incat parca nici soldatul nu este asa de concentrat. Parca acum acum ar trebui sa ii sara unul in spate de dupa zid. :)

La pensule m-as incumeta sa iti recomand DaVinci. Raportul pret calitate mie mi se pare foarte bun. ;)
User avatar
Bogdan Papuse
Aquilifer
 
Posts: 302
Joined: Mon Jan 28, 2013 6:50 pm

Re: Heil !

Postby Zeno » Sun Apr 14, 2013 5:41 am

Ein Man, Ein Wort, Eine Vignette! Heil!!! :laugh:

Bine ai venit printre figurinisti!!! Calde strangeri de mana!!! :)
;g;
Image
User avatar
Zeno
Tribunus laticlavius
 
Posts: 1183
Joined: Sun Jan 13, 2013 6:35 pm
Prenume si nume: Zeno Mladin

PreviousNext

Return to Wehrmacht

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 2 guests

cron