Heil !

Pot participa orice machete, la orice scara, cu conditia sa reprezinte masinarii, figurine, diorame militare germane.

Re: Heil !

Postby alexie » Sun Apr 14, 2013 5:22 am

Faţa arată într-un mare fel. Felicitări !
După părerea mea chiar şi grundul trebuia dat pe figurina asamblată.

Image
„Orice intrus va fi tratat cu o răceală demnă. Astfel încât să înțeleagă și cel mai nesimțit că prezența lui este inoportună.”
Directorul Dumitru – Operațiunea Monstrul

"Sunt unii oameni care-şi închipuie ca un ucigaş trebuie să fie mereu şi în toate împrejurările numai ucigaş. În realitate e de ajuns dacă e numai din când în când criminal - şi numai o mică latură a fiinţei sale..."
E.M.Remarque

https://alexiehobby.blogspot.com/
https://hobbyban.blogspot.com/
User avatar
alexie
Imperator
 
Posts: 2540
Joined: Thu Jan 10, 2013 11:01 pm
Location: Constanța - Romania
Prenume si nume: Lucian Milosan

Re: Heil !

Postby Marhaba » Sun Apr 14, 2013 5:22 am

Toate sunt separate, miinile, arma, accesoriile, inclusiv grenada care se baga sub centura, asa ca probabil furat de peisaj am inceput sa le vopsesc separat.
Pe de alta parte soldatul tine arma cu ambele miini in fata ceea ce ma incurca grozav la vopsire. Desi inca nu ar fi prea tirziu sa le lipesc, am decis sa le vopsesc separat. Apoi voi vedea cum iese. Face parte din acumularea de experienta "asa da, asa nu" :)

Am crezut ca fața e cel mai greu de vopsit, dar se pare ca nu. Cel mai nasol mi se pare sa vopsesc uniforma alba. Daca aveti ceva tips&tricks nu ezitati.
User avatar
Marhaba
Procurator
 
Posts: 1314
Joined: Thu Jan 10, 2013 2:46 am
Prenume si nume: Ovidiu Cupse

Re: Heil !

Postby Zeno » Sun Apr 14, 2013 5:23 am

Marhaba wrote:
Toate sunt separate, miinile, arma, accesoriile, inclusiv grenada care se baga sub centura, asa ca probabil furat de peisaj am inceput sa le vopsesc separat.
Pe de alta parte soldatul tine arma cu ambele miini in fata ceea ce ma incurca grozav la vopsire. Desi inca nu ar fi prea tirziu sa le lipesc, am decis sa le vopsesc separat. Apoi voi vedea cum iese. Face parte din acumularea de experienta "asa da, asa nu" :)

Ovidiu, eu nu a-si vopsii separat. Din experienta iti spun. Asambleaza tot ce poti pe langa corp. Toate accesoriile. Daca este nevoie, ciopleste sub accesorii ca acestea sa "cada" la locul lor. Asa cum zice Alexandru, ele au greutate. Trebuie sa fie in contact "intim" cu figurina. Dupa ce ai terminat cu asamblatul, lucrezi mainile. Ai 4 puncte de imbinare si incerci sa faci compromisul cel mai mic. Incepi cu mana dreapta si o asezi la umar in pozitia cea mai potrivita si o lipesti. Mai ai 3 puncte de rezolvat. Pui arma in mana dreapta si o lipesti temporar. Mana stanga o asezi pe arma in pozitia naturala. Mainile trebuie sa fie in contact cu arma in pozitia naturala. Asta este critic. Umerii sunt secundari. Ii poti aranja usor. Cu arma in maini, verifici cum cade la umarul stang. Daca cade rau, mai incerci sa corectezi din pozitia armei, dar nu fa compromisuri de loc la pozitia mainilor pe arma. Este cacareala dar merita. Lipesti mana stanga la umar. Dai jos arma din maini si faci ajustarile (putty, etc). Arma poti s-o vopsesti separat. Dupa ce ai ajustat toate imbinarile si iti place cum arata treci la vopsire.
Eu asa te sfatuiesc.

Am crezut ca fața e cel mai greu de vopsit, dar se pare ca nu. Cel mai nasol mi se pare sa vopsesc uniforma alba. Daca aveti ceva tips&tricks nu ezitati.

Fata a iesit de zece puncte si un bonus. Excelent. Ai inceput sa controlezi f. bine dilutia. Rezultatele "vorbeste".
Iari incepi cu "cel mai nasol mi se pare sa vopsesc uniforma alba"? Mai un pic si ajungem iar la chestia cu dracu mai negru de cat gaoaza unui negru, etc :laugh:
Uite pt. alb cateva considerente. Eu folosesc setul Andrea pt. alb. Asta din considerente de puturosenie. Este mult mai simplu. Dar tu nu ai acest kit, asa ca nu te ajuta cu nimic.
Am sa-ti dau un punct de plecare care stiu ca rezolva problema.
Dupa cum stii, sunt doua feluri de alburi. Calde si reci. Parca suntem la bucatarie... meniu rece, meniu cald... Ce recomand eu pt. soldati este albul cald. Mult mai usor de reprezentat murdaria si stai departe de o patinare spre gri.
Iata cele trei culori (toate Vallejo): 988 Khaki; 819 Iraquian Sand; 951 Alb.
Inainte de toate aplica un strat solid de negru peste toata uniforma alba. Ca un primer.
Apoi treci la cele trei culori. Eu a-si pleca la drum, incepand cu Khaki, pe toata suprafata (acoperi tot negrul) iar apoi gradual cu 50/50 khaki+I.Sand, apoi I.Sand, apoi 50/50 I.Sand+Alb. Albul pur il folosesti numai pe muchii si foarte sporadic. Nu urmaresti contrast f. puternic. Observi cat de flexibila este schema de culori. Tot ce este in jurul acestor doua culori (Khaki si I.Sand) merge foarte bine.
Este un punct de plecare care cred ca o sa-ti aduca rezultate.
Urmaresc cu deosebit interes.
Image
User avatar
Zeno
Tribunus laticlavius
 
Posts: 1183
Joined: Sun Jan 13, 2013 6:35 pm
Prenume si nume: Zeno Mladin

Re: Heil !

Postby Marhaba » Sun Apr 14, 2013 5:23 am

Am sa va ascult in cazul asta. (Cind toata lumea zice ca esti beat, trebuie sa mergi sa te culci).
Voi monta ce e de montat si am sa incep cu primer negru , etc. La khaki si sand nu m-as fi gindit.
Multam de indicatii, revin.
User avatar
Marhaba
Procurator
 
Posts: 1314
Joined: Thu Jan 10, 2013 2:46 am
Prenume si nume: Ovidiu Cupse

Re: Heil !

Postby Marhaba » Sun Apr 14, 2013 5:24 am

Cam asta e montajul.
- Grenada ofensiva pe care o poarta sub centura a trebuit taiata si fixata deasupra si sub centura (ca sa para ca trece pe dedesubt). Hainele aveau gata facuta scobitura in care trebuie fixata grenada.
- cea mai buna pozitie pentru miini pe care am putut-o combina, este cea din fotografie. Mina dreapta este gresit pozitionata, in sensul ca virgula cotul este sculptat ca fiind usor prea departat de corp in loc sa stringa patul armei sub brat. Mi se pare o pozitie nefireasca , dar n-am ce-i face. Acest lucru este mai vizibil la vederea din spate.
- o alta greseala la care n-am ce-i face este subdimensionarea pistolului mitraliera, ca grosime (aprox 1mm) de aceea palma stinga nu stringe arma ci este usor mai deschisa decit trebuie.
- am atirnat si accesoriile in spate, insa desi sunt separate, trebuie confectionate separat curelele de prindere (in afara de port-incarcatoare care au gaici cu care se fixeaza pe curea). La fel cureaua armei o voi confectiona ulterior.
Deocamdata ma apuc de vopsit.






User avatar
Marhaba
Procurator
 
Posts: 1314
Joined: Thu Jan 10, 2013 2:46 am
Prenume si nume: Ovidiu Cupse

Re: Heil !

Postby alexie » Sun Apr 14, 2013 5:24 am


Te-ai descurcat foarte bine cu grenada, puteam să jur că ai adoptat varianta recomandată de Zeno (aia cu îndepărtarea curelei, cioplire, fixare grenadă întreagă, refacere segment de centură).
Ai riscat cu port-încărcătorul...ambii figurinişti ţi-au recomandat cioplire pentru mularea accesoriilor. Să nu zici că nu te-am avertizat. :)

Image
„Orice intrus va fi tratat cu o răceală demnă. Astfel încât să înțeleagă și cel mai nesimțit că prezența lui este inoportună.”
Directorul Dumitru – Operațiunea Monstrul

"Sunt unii oameni care-şi închipuie ca un ucigaş trebuie să fie mereu şi în toate împrejurările numai ucigaş. În realitate e de ajuns dacă e numai din când în când criminal - şi numai o mică latură a fiinţei sale..."
E.M.Remarque

https://alexiehobby.blogspot.com/
https://hobbyban.blogspot.com/
User avatar
alexie
Imperator
 
Posts: 2540
Joined: Thu Jan 10, 2013 11:01 pm
Location: Constanța - Romania
Prenume si nume: Lucian Milosan

Re: Heil !

Postby Marhaba » Sun Apr 14, 2013 5:25 am

Alexie wrote:
Ai riscat cu port-încărcătorul...ambii figurinişti ţi-au recomandat cioplire pentru mularea accesoriilor.


Kitul este destul de bunicel, in sensul in care accesoriile sunt "gata mulate" (geanta mulata pe cur, plosca usor adincita in geanta). Tocul binoclului si port-incarcatorul stau tepene de felul lor, nu prea au cum fi mulate, ca si geanta de exemplu (vezi poza de mai jos).. Si gol sa fie, portincarcatorul este facut din piele de vaca si este atit de gros ca poti bate cuie cu el. Nu mai vorbesc cind e plin de incarcatoare (metalice). In afara de asta pozitia lui nu mi se pare nenaturala.
Image
User avatar
Marhaba
Procurator
 
Posts: 1314
Joined: Thu Jan 10, 2013 2:46 am
Prenume si nume: Ovidiu Cupse

Re: Heil !

Postby alexelu_marinelu » Sun Apr 14, 2013 5:27 am

E asa si nu prea. Ce ai pus tu acolo e un porthart, care, intr-adevar, e confectionat din piele. Mai mult, sistemul de prindere al acestuia e diferit - cureluse exterioare care fac porthartul sa atarne. Exact ca si banita pentru sendviciuri.
Portincarcatorul de STG nu stiu sa fi fost confectionat din altceva decat pinza (cred ca nu gresesc).
In plus, el avea doua gaici ca la geansi pe spate, prin care trecea centironul. Erau dispuse pe diagonala, ca soldaten sa se poata si apleca din cand in cand.
Cat despre figurina, e OK. Dupa pictura, va arata si mai bine.
User avatar
alexelu_marinelu
Aquilifer
 
Posts: 355
Joined: Sun Jan 13, 2013 7:07 pm
Prenume si nume: Alexandru Croitoru

Re: Heil !

Postby alexelu_marinelu » Sun Apr 14, 2013 5:27 am

Despre asta ziceam

User avatar
alexelu_marinelu
Aquilifer
 
Posts: 355
Joined: Sun Jan 13, 2013 7:07 pm
Prenume si nume: Alexandru Croitoru

Re: Heil !

Postby Marhaba » Sun Apr 14, 2013 5:27 am

Avem dreptate amindoi (ca s-o dam la pace :)). Au fost EXACT doua variante de port-incarcatoare in echipamentul standard ww2 (maschinen-pistole-magazintaschen).
Ce ai pus tu acolo este versiunea "late" de port-incarcatoare . Facute din pinza si au aparut ceva mai tirziu decit varianta initiala din piele, exact aceeasi forma, aceeasi prindere (pe centura sau diagonala)si o subvarianta pt echipamentul tropical unde curelele de piele au fost inclocuite cu textile.
Figurina pe care o fac eu este prevazuta cu 2 port-incarcatoare: unul pe centura in pozitia in care l-ampus si al doilea tot pe centura , sub bratul sting. Cel de sub bratul sting nu incape si daca-l indes modifica pozitia miinii stingi si arma nu mai sta natural. De aceea am renuntat la el. Ma gindesc insa sa-i pun o masca de gaze pe o bretea diagonala (in spate)
In fotografia alb/negru este intr-adevar un port-hart, dar sta la fel de teapan .
User avatar
Marhaba
Procurator
 
Posts: 1314
Joined: Thu Jan 10, 2013 2:46 am
Prenume si nume: Ovidiu Cupse

PreviousNext

Return to Wehrmacht

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest

cron