Heil !

Pot participa orice machete, la orice scara, cu conditia sa reprezinte masinarii, figurine, diorame militare germane.

Heil !

Postby Marhaba » Sat Apr 13, 2013 3:48 pm

Daca tot trec prin perioada figurinelor, atunci macar sa particip si la un gb cu un drum.
Lucrarea va fi o mica vigneta cu grenadier(i) german(i). Nu stiu inca daca va fi unul sau mai multi, dar vor fi decupati din kitul de grenadieri Dragon 6169.
Image

Kitul are vreo 10 ani de nu ceva mai multisor. Deci nu e chiar ultimul racnet dragonez. Dar fiind un kit aniversar (10 ani de la debutul seriei DML '39-'45) contine rame separate cu arme si dotari (exact ca si in actuala Gen2 Gear)plus 4 capete de rezerva, plus un mic calendar cu rama cu tot reprezentind un artwork marca Volstad, cu un soldat german . Turnarea este asemanatoare generatiei a doua de figurine dragoneze, exceptind faptul ca pe aceste piese se vad inca adaosurile tehnologice rezultate din injectare, care au disparut la noile kituri 2. In rest exact la fel: 2 miini, 2 picioare (separate), cap, tors, casca, armament si dotare individuala separate toate. Capul este dintr-o singura bucata (nu din doua ca la unele kituri noi). Cu toate acestea am hotarit sa folosesc o capatina dintr-un set de capatini produse de firma TANK , din rasina. Echipamentul va fi unul de iarna, nu cred ca in camuflajul de pe cutie/instructiuni, din doua motive: unul ar fi ca inca nu am exersat pictarea uniformelor camuflate (dar poate ma apuc acum, sa vad) si celalalt motiv ar fi acela ca doresc sa fac figurina (figurinele) intr-un mic colt urban, nu in padurile din Ardeni (conform kitului).



Pina nu uit: figurinistii nostri poate imi recomandati niste locuri unde sa caut un soclu pentru intreaga tarasenie.
User avatar
Marhaba
Procurator
 
Posts: 1314
Joined: Thu Jan 10, 2013 2:46 am
Prenume si nume: Ovidiu Cupse

Re: Heil !

Postby Marhaba » Sat Apr 13, 2013 3:48 pm

Am inceput cu pregatirea figurinei pentrumontaj:
- in prima faza am gaurit minecile la ambele miini pentru a arata mai naturale

Image


Image


- apoi am debavurat / curatat / degresat componentele

Image


- am lipit picioarele si torsul si am fixat componentele pentru vopsire. Apoi am dat doua straturi de primer (nu e in foto)

Image Image Image Image


Apoi am facut o proba pentru a-mi da seama cam ce dimesiuni am nevoie pt baza (aprox. 10x7cm)

Image Image


In continuare voi confectiona un soclu care va veni deasupra bazei si voi incepe lucrul la ruina.
Ruina va fi construita din caramizi individuale, acoperisul din cornier (stiren) si carton ondulat, burlanul din ceva tabla, posterul listat la imprimanta, butoiul am sa-l fac tot din tabla pt ca astea din plastic sunt prea groase (in pereti), voi turna si un pavaj din ipsos, ceva moloz si cam atit. Fiind iarna, voi incerca ceva gheata, turturi, etc.
Un aspect care ma deranjeaza usor este ca mi-ar fi placut ca figurina sa fie in pozitie statica, adica sa stea linga butoi sa se incalzeasca. Nu am nici o figurina imbracata de iarna si care sa "stea". Asa ca asta e.
Pe de alta parte nu vreau sa maresc degeaba totul , este o vigneta nu o diorama. Sau cel putin ce inteleg eu printr-o vigneta. Totul va fi destul de mic. Un soldat care sta (ma rog, trece) pe linga un sopron darimat. Am oarece dubii avind in vedere ca figurina va fi de data asta subiectul central, deci aspectul de ansamblu va depinde mult de vopsirea figurinei.
Imi doresc succes si spor la treaba.
User avatar
Marhaba
Procurator
 
Posts: 1314
Joined: Thu Jan 10, 2013 2:46 am
Prenume si nume: Ovidiu Cupse

Re: Heil !

Postby Olaf The Viking » Sat Apr 13, 2013 3:49 pm

Marhaba wrote:
Imi doresc succes si spor la treaba.


Ajuta-te si Cerul te va ajuta. (Olaf - Memorii, vol. 37). Daca iti doresc si eu te incurca cu ceva? :laugh:

"Si sa le spui tuturor din sat ca acolo unde te-a scuipat Cartula te-a pupat Olaf si ti-a sters rusinea."
Dumnezeu e de partea tuturor, si, daca ne uitam de-a lungul istoriei, vedem ca e de partea celor cu mai multi bani si armate mai mari.
Intai da cu toporul si pe urma intreaba ce a vrut.
Da, poti da un click si pe machete.ro si sa iti iei ceva "dragut". Am nevoie de bani.
User avatar
Olaf The Viking
Imperator
 
Posts: 2208
Joined: Wed Jan 09, 2013 3:04 pm
Location: Bucuresti
Prenume si nume: Alexandru Dumitrescu

Re: Heil !

Postby Marhaba » Sat Apr 13, 2013 3:49 pm

Olaf The Viking wrote:
Marhaba wrote:
Imi doresc succes si spor la treaba.


Ajuta-te si Cerul te va ajuta. (Olaf - Memorii, vol. 37). Daca iti doresc si eu te incurca cu ceva? :laugh:


Ma dezamagesti bre. Ma asteptam ca in primul tau comentariu sa-mi amintesti ce ziceam eu de gb-uri si figurine. :)
User avatar
Marhaba
Procurator
 
Posts: 1314
Joined: Thu Jan 10, 2013 2:46 am
Prenume si nume: Ovidiu Cupse

Re: Heil !

Postby alexelu_marinelu » Sat Apr 13, 2013 3:50 pm

Astept sa vad / vezi diferenta intre lucrul cu o figurina / fata mai de calitate.
Soclurile eu le rezolv la ateliere de tamplarie - Cele mai vechiute, care mai lucreaza cu lemn.
User avatar
alexelu_marinelu
Aquilifer
 
Posts: 355
Joined: Sun Jan 13, 2013 7:07 pm
Prenume si nume: Alexandru Croitoru

Re: Heil !

Postby Marhaba » Sat Apr 13, 2013 3:50 pm

alexelu_marinelu wrote:
Astept sa vad / vezi diferenta intre lucrul cu o figurina / fata mai de calitate.


De parca n-ar fi destula presiune pe capul meu, fiind prima lucrare de felul asta pe care o fac :)
La atelierele de timplarie pe la care am fost (cind voiam socluri pt machete) marii maestri timplari nu se incurcau cu lucrari din astea de 10-20 de roni decit eventual daca faceam de la 10000 de bucati in sus. Asa ca nu am avut unde aici in Cj sa fac un soclu ca lumea. In schimb am improvizat din komatex ceva. Nu arata ca si ala din lemn masiv din pacate. Si daca ansamblul nu va arata perfect, nu va fi din cauza figurinei vopsite prost ci din cauza soclului :)





Vopsit cu negru email si lacuit. Nu stiu daca va ramine pina la urma negru sau voi opta pentru un visiniu sau vreo culoare mai spre cedru, mahon, etc. Mai vad cum arata cu vigneta deasupra. S-ar putea ca negru sa dea o oarecare distinctie. Observi ca fac tot posibilul sa atenuez eventualele greseli de vopsire ale figurinei :)



Placa (capacul) pe care va fi asezata vigneta.
User avatar
Marhaba
Procurator
 
Posts: 1314
Joined: Thu Jan 10, 2013 2:46 am
Prenume si nume: Ovidiu Cupse

Re: Heil !

Postby Marhaba » Sat Apr 13, 2013 3:50 pm

Cum spuneam, am inceput cu ce era mai usor, adica pavajul si zidul.
Am facut pavajul din ipsos de modelaj si am inceput apoi sa construiesc zidul din caramizi lipite intre ele cu white glue.
User avatar
Marhaba
Procurator
 
Posts: 1314
Joined: Thu Jan 10, 2013 2:46 am
Prenume si nume: Ovidiu Cupse

Re: Heil !

Postby Olaf The Viking » Sat Apr 13, 2013 3:51 pm

Cum ai facut caramizile? Golurile dintre pietre nu sunt cam mari?

"Si sa le spui tuturor din sat ca acolo unde te-a scuipat Cartula te-a pupat Olaf si ti-a sters rusinea."
Dumnezeu e de partea tuturor, si, daca ne uitam de-a lungul istoriei, vedem ca e de partea celor cu mai multi bani si armate mai mari.
Intai da cu toporul si pe urma intreaba ce a vrut.
Da, poti da un click si pe machete.ro si sa iti iei ceva "dragut". Am nevoie de bani.
User avatar
Olaf The Viking
Imperator
 
Posts: 2208
Joined: Wed Jan 09, 2013 3:04 pm
Location: Bucuresti
Prenume si nume: Alexandru Dumitrescu

Re: Heil !

Postby Buss » Sat Apr 13, 2013 3:51 pm

Eu am vazut pe lucky model niste matrite din silicon pentru caramizi, pietre de pavaj, bucati intregi de drum pietruit si ziduri, etc. la un pret foarte ok zic eu, aproximativ 8 dolari bucata cu transport gratuit. J`s Work era firma parca. Si torni in ele niste chit de tencuiala amestecat cu apa + niste culoare si ies direct caramizi.

We live in the era of smart phones and stupid people.
User avatar
Buss
Aquilifer
 
Posts: 319
Joined: Thu Jan 10, 2013 10:50 pm
Location: Bucuresti
Prenume si nume: George Dobre

Re: Heil !

Postby Marhaba » Sat Apr 13, 2013 3:54 pm

Olaf The Viking wrote:
Cum ai facut caramizile? Golurile dintre pietre nu sunt cam mari?

Am turnat ipsos de modelaj in matrite din cauciuc.
Golurile nu sunt mari. Poate ca par datorita umbrelor din poza. Pavajul este neregulat , adica o pietrele nu sunt la acelasi nivel, cum e si in realitate, iar distanta dintre pietre este aprox 0,5 mm. Ceea ce inseamna la scara 1,5 - 2cm intre doua pietre de pavaj. Nu mi se pare deloc mult. Dar repet, e chestia de poza. Oricum , pe jos va fi moloz, si pavajul se va vedea destul de putin.
pavajul urmeaza sa-l mai smirgheluiesc (trebuia s-o fac inainte de a incepe zidul) inainte de vopsire.
User avatar
Marhaba
Procurator
 
Posts: 1314
Joined: Thu Jan 10, 2013 2:46 am
Prenume si nume: Ovidiu Cupse

Next

Return to Wehrmacht

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 3 guests

cron